فراموش کردم
اعضای انجمن(400) قوانین سایت مقررات انجمنها
جستجوی انجمن
مهدی ارنگ (mehdi-ARANG )    

معاون قوه قضاییه: پرونده قضایی حادثه تروریستی کرمان تشکیل شد

درج شده در تاریخ ۲/۱۰/۱۴ ساعت 11:49 بازدید کل: 69 بازدید امروز: 69
 

 

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه ضمن تسلیت شهادت جمعی از هموطنان در حادثه تروریستی کرمان، گفت: پرونده قضایی این حادثه تشکیل شده و به محض شناسایی عوامل آن، بلافاصله اقدامات قضایی آغاز می‌شود.

 

کاظم غریب‌آبادی روز پنج‌شنبه در همایش تبیین ابعاد حقوقی و بین‌المللی ترور سردار سلیمانی گفت: جمهوری اسلامی همواره قربانی تروریست بوده و از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون بیش از ۲۳ هزار نفر از ایرنیان بی‌گناه بر اثر ترور به شهادت رسیدند.

وی با بیان اینکه تمامی دستگاه‌های امنیتی، اطلاعاتی، نظامی و دستگاه قضا برای مقابله با حملات تروریستی عزم جدی دارند، افزود: رییس قوه قضاییه نیز روز گذشته ضمن صدور پیام به مسوولان دستگاه قضایی دستور پیگیری این جنایت را صادر کرد.

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه با اشاره به عوامل حادثه تروریستی کرمان تاکید کرد: تقریبا مشخص است که چه کسانی دست به این اقدامات خبیثانه می‌زنند و یا چه کسانی از این گروهک‌های تروریستی حمایت می‌کنند.

غریب‌آبادی به محاکمه گروهک‌های تروریستی و عوامل آن‌ها و اجرای عدالت اشاره کرد و توضیح داد: اگر عوامل این حادثه تروریستی در خارج از کشور هم باشند که عمده آن‌ها در خارج از کشور هستند استرداد عوامل این حادثه را در چارچوب همکاری‌های قضایی پیگیری خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه تا زمان اجرای عدالت ساکت نمی‌شینیم، یادآور شد: اجرای عدالت فقط از طریق دستگاه قضایی انجام نمی‌شود و برای برخورد با گروهک‌های تروریستی از ظرفیت‌های مختلفی استفاده می‌شود که یکی از آن‌ها تشکیل پرونده قضایی است.

به گفته معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه؛ دستگاه‌های ذی‌ربط امنیتی و قضایی برای شناسایی دقیق حادثه تروریستی کرمان مشغول هستند و نتیجه پیگیری‌ها از طریق مقامات قضایی ذی‌ربط انجام خواهد شد.

غریب‌آبادی در ادامه به آخرین وضعیت رسیدگی قضایی به پرونده ترور سردار سلیمانی اشاره کرد و افزود: کیفرخواست این پرونده اردیبهشت ماه امسال به دادگستری تهران ارسال شد و شعبه ویژه متشکل از سه قاضی تشکیل و تمامی تشریفات قضایی آن انجام شده و هفته بعد موعد تعیین وقت رسیدگی آن خواهد بود.

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران گفت: بررسی پرونده ترور سردار سلبمانی در جمهوری اسلامی وارد مرحله رسیدگی قضایی شده و اولین جلسه دادگاه بعد از ابلاغ اوایل اردیبهشت ماه برگزار می‌شود.

غریب‌آبادی افزود: با توجه به اینکه ترور سردار سلیمانی و همراهانش در عراق رخ داده با نظام قضایی این کشور نیز ارتباط تنگاتنگ و نزدیکی داریم و تقاضای ما از دوستان ما در عراق تسریع امر رسیدگی به پرونده ترور سردار شهید سلیمانی است.

وی با بیان اینکه دستگاه قضایی کشور عراق نیز به ما قول دادند کیفرخواست پرونده شهید سلیمانی را به زودی تنظیم و به دادگاه می‌کنند، تصریح کرد: به زودی در عراق نیز شاهد برگزاری دادگاه برای جنایتکاران حادثه ترور سردار سلیمانی خواهیم بود.

رییس کل دادگستری گلستان نیز در این مراسم ضمن محکومیت حادثه تروریستی کرمان گفت: همانطور که مقام‌معظم رهبری فرمودند عوامل این حادثه تروریستی ضربه سختی از سوی جمهوری اسلامی خواهند خورد.

حیدر آسیابی ادامه داد: دادگستری گلستان برای چهارمین سال پیاپی در سالگرد سردار شهید سلیمانی همایشی برگزار می‌کند که در همایش امروز نیز ابعاد حقوقی و بین‌المللی ترور سردار سلیمانی بررسی و تبیین خواهد شد.

وی سردار سلیمانی را مرد میدان و الگوی جبهه مقاومت دانست و تاکید کرد: اگر دلاورمردی این مرد بزرگ نبود امروز شاهد شکوفایی جبهه مقاومت نبودیم.

رییس کل دادگستری گلستان با بیان اینکه آمریکا عامل اصلی جنایت ترور سردار شهید سلیمانی بود، گفت: در حالی که آمریکا از مدعیان حقوق بشر بود دست به چنین اقدام خبیثانه‌ای زد.

آسیابی با بیان اینکه ۱۲۳ نفر از همکاران ما در دادگستری گلستان همسر، فرزند و یا والدین شهید هستند، تصریح کرد: ۳۸ درصد همکاران ما از خانواده معظم شهدا و ایثارگر هستند.

وی گلستان را استان پیشگام در ثبت دادخواست‌ها و شکایت علیه اقدام تروریستی در به شهادت رساندن سردار سلیمانی اعلام کرد و افزود: همچنین گلستانی‌ها بر علیه دولت آمریکا در شکل‌گیری حادثه کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ دادخواست و شکایت ثبت کردند.

منبع: ایرنا

این مطلب توسط موسی اصلانی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۲/۱۰/۱۴ - ۲۰:۲۳
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (0)