فراموش کردم
اعضای انجمن(527) صفحه اصلی اخبار میانه عکس مذهبی هـنـری ورزشی حـــوادث کتاب میانه میانا تی وی معرفی همشهریان نمایندگان محترم مجلس مباحث انتخاباتی میانه اخبار ادارات و سازمانها درباره میانه بهمراه جزئیات لینکستان میانه مقررات انجمنهای صفحه اصلی
جستجوی انجمن
مدیر انجمن: مهدی عزیزی
تنهای میانه (hh9363 )    

اداره اوقاف شهرستان میانه و حاشیه هایش!

منبع : http://newsmiyaneh.ir/?p=20556
درج شده در تاریخ ۹۷/۰۹/۲۷ ساعت 16:02 بازدید کل: 322 بازدید امروز: 322
 

به گزارش میانه نیوز، سازمان اوقاف و امور خیریه همان‌طور که از عنوانش پیداست نهاد اداره‌کننده موقوفات فاقد متولی است که در وظایف کاری آن طبق توضیحاتی که در خصوص این سازمان آورده شده است شامل «موقوفات عام فاقد متولی یا مجهول التولیه و موقوفات خاصه و اماکن مذهبی اسلامی و همچنین اثلاث باقیه و بقعه‌های متبرکه، محبوسات، نذورات، صدقات و هر مال دیگری که به‌غیراز عنوان وقف برای امور عام‌المنفعه و خیریه اختصاص‌یافته و مؤسسات و انجمن‌های خیریه‌ای که از طرف دولت یا سایر مراجع ذی‌صلاح به سازمان محول شده باشد.» است.

همان‌طور که بیان شد این سازمان یک‌نهاد انقلابی بوده که باید به‌دوراز هرگونه بازی‌های سیاسی و منافع شخصی به رسالت ذاتی خودپرداخته و مردم نسبت به عملکرد آن احساس رضایتمندی کنند متاسفانه اداره اوقاف شهرستان میانه مدتی است که با اقدامات حاشیه‌ساز خود جنجال‌هایی را به پا کرده است.

چندی پیش بود که امام‌جمعه میانه در مصاحبه با این هفته‌نامه مطالبی را در خصوص اقدامات حاشیه‌ساز و تفرقه‌افکن اوقاف شهرستان میانه بیان کرده که نمونه آن تغییر حاشیه‌ساز هیئت‌امنای امامزاده اسماعیل (ع) و پاره کردن عکس شهیدان توسط یکی از کارمندان این نهاد که روی تابلو اعلانات امامزاده نصب‌شده بود اظهار گله‌مندی کرده و خواستار پایان دادن اوقاف به حرکات تفرقه‌آمیز شده بود.

از سویی دیگر با عنایت به مشروح جلسه‌ای که با حضور امام‌جمعه میانه و مسئولان اوقاف در دفتر نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی برگزار شد حجت‌الاسلام‌والمسلمین آل هاشم نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه تبریز در این جلسه با گوش فرا دادن به اظهارات طرفین دستور بازگشت هیئت‌امنای قبلی را داده و خواستار حضور هیئت‌امنای جدید نیز در کنار آنان شده است.

بسیاری از اقدامات مفید نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی در رسانه‌ها زبان زد عام است لکن این اقدام ایشان نیز در کنار سایر عملکردهای مثمر ثمرشان، هم عادلانه محسوب می‌شود و هم اینکه مهر تذکری بود بر مسئولان اوقاف تا به‌جای اقدامات حاشیه‌ساز، حفظ وحدت کرده و به وظایف خود به‌درستی عمل کنند.

از دستور نماینده ولی‌فقیه در استان مدت زیادی می‌گذرد ولی تاکنون اینکه چرا اوقاف آذربایجان شرقی و به‌تبع آن شهرستان میانه از این دستور شانه خالی کرده‌اند جای بسی تعجب است .

نهادی که به سخنان نماینده ولی‌فقیه بی‌توجهی کند اسم این اقدام را چه می‌توان گذاشت؟ باید دید که در آینده اوقاف با این رویه‌ای که در پیش‌گرفته چه دسته‌گلی در شهرستان میانه به آب خواهد داد.

همچنین پاره کردن عکس شهدا از تابلو اعلانات امامزاده اسماعیل (ع) موضوعی دیگر و دشمن‌شاد کن است که توسط یکی از کارمندان اوقاف میانه‌روی داده که در این خصوص ناحیه مقاومت بسیج میانه از این فرد شاکی شده و مسئله به مراجع قضائی ارجاع داده‌شده بود که درنهایت امام‌جمعه میانه با ورود به این مسئله خواستار حفظ وحدت و اعمال رأفت و رحمت اسلامی شد.

حال اینکه اوقاف میانه تا چه حدی از وظایف و رسالت ذاتی خود فاصله گرفته جای بحث دارد اما مهم‌تر از این مسائل انتظار میرود حجت‌الاسلام‌والمسلمین خاموشی رئیس‌کل این سازمان به نحوه عملکرد اوقاف آذربایجان شرقی و در زیرمجموعه آن شهرستان میانه ورود کند که موجب گله‌مندی مسئولان و مردم این شهرستان شده است.

سؤال اینجاست که چرا اوقاف شهرستان میانه باوجوداینکه برخی رسانه ها علناً از وجود موقوفه خواری در این شهرستان خبر داده اند و فقط در بخش کاغذکنان زمین‌های موقوفی بیش از ۷۰ سال است که از سـوی اوقـاف به حال خود رهاشده‌اند رسیدگی نمی‌کند.

یا اینکه در مدت بسیار کوتاهی چندین سرپرست و رئیس بر صندلی ریاست اوقاف میانه جلوس کرده و سپس برکنار شده‌اند، گویا انجام اقدامات حاشیه ساز و تفرقه افکن از حل مشکلات مردم در اولویت است!

از سویی دیگر وقتی نقدی از اوقاف آذربایجان شرقی و تناقض‌گویی‌های حجت‌الاسلام مصائبی مدیرکل آن صورت می‌پذیرد در کمال ناباوری وی به‌جای شفاف‌سازی و تنویر افکار عمومی، منتقدان را مریض خطاب می‌کند در جامعه اسلامی توهین به اصحاب رسانه‌ها را چه می‌توان نام نهاد؟ آیا این اظهارات جناب مدیرکل که خود یک روحانی است بارکن چهارم دموکراسی منافات ندارد؟

امید است حجت‌الاسلام‌والمسلمین خاموشی رئیس‌کل اوقاف کشور که مدیری توانمند هستند با نگاه ویژه خود به استان آذربایجان شرقی علی‌الخصوص شهرستان ویژه میانه از ادامه این اقدامات ناخوشایند اوقاف جلوگیری کنند. ان شاءالله.

جناب آقای خاموشی، اوقاف میانه را از بازی های سیاسی دور کنید خدمات چندین ساله شما در سازمان تبلیغات اسلامی اظهرمن الشمس است لذا ما اطمینان داریم در خصوص اوقاف شهرستان میانه نیز سنگ تمام خواهید گذاشت. 

نگارنده: محمد زینالی

این مطلب توسط مهدی عزیزی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۷/۰۹/۲۷ - ۲۱:۴۰
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (0)