فراموش کردم
اعضای انجمن(400) قوانین سایت مقررات انجمنها
جستجوی انجمن
مهدی عزیزی (Azizi )    

کاهش بيش از60 درصدي بارندگي در برخي از شهرهاي استان

منبع : Isna.ir
درج شده در تاریخ ۸۷/۰۷/۰۱ ساعت 00:23 بازدید کل: 563 بازدید امروز: 190
 
مديرعامل آب منطقه‌اي آذربايجان شرقي خشکسالي امسال اين استان را بحراني خواند و گفت: اين بحران به حدي است که برخي از شهرها حتي با بيش از 60 درصد کاهش بارندگي مواجه هستند.

رحيم ميداني در گفت وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، منطقه آذربايجان شرقي، اظهار كرد: به طور متوسط امسال آذربايجان شرقي 45 درصد کاهش بارندگي نسبت به ميانگين سالانه دارد که در اين ميان هشت شهر استان با بيش از50 درصد کاهش بارندگي مواجه‌اند.

وي ادامه داد: دو شهر ملکان و عجب شير که جزو مناطق بسيار مهم کشاورزي آذربايجان شرقي به شمار مي‌روند، افزون بر60 درصد نسبت به ميانگين سالانه کاهش بارندگي دارند.

ميداني اضافه کرد: شهرهاي تبريز، آذرشهر، سراب، هشترود، مراغه و بناب نيز بيش از50 درصد نسبت به ميانگين سالانه بارش، کاهش بارندگي دارند که اين وضعيت در شهرهاي مهم استان بسيار نگران کننده است.

وي کاهش آب‌هاي روان استان را از آثار و تبعات کاهش ميزان بارندگي دانست و گفت: برخي از رودخانه‌هاي استان مثل آجي چايي در اين زمينه حتي با کاهش 90 درصدي روان آب مواجه هستند که اين امر وضعيت خشکسالي را به مراتب خطرناک‌تر کرده است.

ميداني اضافه کرد: به طور متوسط رودخانه‌هاي آذربايجان شرقي بين 70 تا 80 درصد با کاهش آب روان روبرو هستند.

وي ميزان روان آب آذربايجان شرقي را دو ميليارد و 900 ميليون متر مکعب اعلام كرد و افزود: با به بهره‌برداري رسيدن طرح‌هاي در دست اقدام، مي‌توان بيش از 78 درصد از اين آب‌ها را مهار و در شرب و مصارف کشاورزي استفاده کرد.

مديرعامل آب منطقه‌اي آذربايجان شرقي با بيان اين که خشکسالي امسال به طور طبيعي آثار خود را در سال‌هاي آينده بر جاي خواهد گذاشت، تصريح کرد: اگر سال آينده ميزان بارش‌ها در حد نرمال نيز باشد به طور طبيعي با 30 درصد کاهش روان آب مواجه خواهيم بود.

ميداني يادآور شد: امسال به لحاظ وقوع خشکسالي سخت‌ترين سال براي آذربايجان شرقي است.
تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۸۷/۰۷/۰۱ - ۰۰:۲۳
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (0)