فراموش کردم
رتبه کلی: 446


درباره من
رضا صیامی (RS205 )    

نامه سرگشاده عیسی نظری سردبیر نویدآذربایجان به سردبیر مجله مهرنامه

درج شده در تاریخ ۹۶/۰۶/۰۲ ساعت 21:45 بازدید کل: 629 بازدید امروز: 625
 

نامه سرگشاده عیسی نظری سردبیر نویدآذربایجان به سردبیر مجله مهرنامه

آقای قوچانی! با سی میلیون ترک می‌خواهید چه کنید؟

قبل از اینکه به این سوال پاسخ بدهید بگذارید راهنمائیتان بکنم. وقتی من بچه بودم به کسانیکه می‌توانستند فارسی حرف بزنند غبطه می‌خوردم مثل معلم‌هایمان چون غیر از آنها در اطرافمان فارس زبان نبود، در مدرسه یاد دادند که فارسی حرف بزنیم، فارسی را یاد گرفتیم اما ترکی هم بلد بودیم نه بدان خاطر که اساتید ترک زبان داشتیم، بدان خاطر که عده‌ای بیسواد نمی‌توانستند فارسی حرف بزنند و ما برای ارتباط با پدر و مادر ترکی یاد گرفتیم. تنها کسانیکه ترکی حرف می‌زدند کسانی بودند که سواد فارسی نداشتند. کشتار رژیم شاهنشاهی و ارتش آن به اضافه اراذل و اوباش پهلوی جسارت ترکی خواندن را از ما گرفته بود، آن روز که کتاب‌های درسی ترکی سوزانده شد حساب هم دست اساتید آمد. خودباختگی راحت‌ترین راه رهائی از داغ و درفش شاهنشاهی بود.
تا اینکه روزگار دیگری شد، الان هم من فارسی بلدم و فارسی هم می نویسم گرچه مرحوم پروفسور دکتر هیئت (متخصص و جراح قلب و مدیر مسوول مجله وارلیق) از من قول گرفته است که همچنان فارسی بنویسم و در بعضی جاها برای اینکه از شرمندگی خودم کم کنم آن را هم تکرار می کنم، در یکی از جلسات وقتی این را گفتم شنونده‌ای اعتراض کرد که دکتر چون زنش فارس زبان است خواسته است از مقالات نوید آذربایجان بیشتر بخواند، بگذریم!
من نیز همانند مردم اگر روزگاری از فارسی حرف زدن راحت بودیم امروز از آن ناراحت هستیم و هر کس به نوعی دنبال دلیل می گردد که بگوید چرا فارسی حرف می‌زند. دیگر بیسوادان نیستند که ترکی حرف می‌زنند. بزرگترین اساتید هم از اینکه ترکی حرف بزنند کیف می کنند و از طرفی اساتید زیاد شروع به ترکی گفتن و ترکی آموزاندن دانش آموزان دارند. خواستم بگویم جو امروز آذربایجان چنین است. عده‌ای که اعتماد بنفس بالائی دارند می گویند ترکی زبان هنر است ولی من به آن اندازه اعتماد بنفس ندارم هرچه فارس‌ها بگویند آن را قبول می‌کنم. می‌گویم درسته پدر شما شاه است پدر من گدا. خوب چه کنم پدرم است. زبان شما شکر و شیرین است (در این میان من دیابت دارم و از هر چه شکر و شیرین است بیزارم) زبان من هم قبول دارم تلخ است اما چه کنم زبانم است. امیدوارم متوجه شده باشید. با آن استاد کوچک که حرف زده‌اید در فرهنگ ما، آنها را "خودفروش" می گویند دقیقا مساوی: تن‌فروش ها: حتی بدتر از آنها در زبان ترکی به آنها "ساتقین" یعنی خودفروش می‌گویند.
امیدوارم متوجه راهنمائی من شده‌اید.
آقای قوچانی با سی میلیون ترک زبان می‌خواهید چه بکنید، چون روز به روز وضعیت در آذربایجان بخصوص با فعالیت خودباخته‌ها و خودفروش‌ها "ساتقین ها" بغرنج می‌شود بهرحال ممکن است رشته از دست عقلا خارج شود شما بفرمائید که می‌خواهید چه بکنید؟
راه حل اول: می توانید همانند رضا خان پالانی چندین نفر از خود باخته‌های با سواد را استخدام کنید و آنها طرح‌هائی بدهند که سابقا میدادند و مثلا بچه‌های تازه متولد شده را از خانواده‌ها بگیرند آنها را در پانسیون‌های تهران پرورش داده پس از فراموشی ترکی و یا یادگرفتن فارسی به آن سرزمین مادری، ببخشید! پدری با زبان غیرمادری اعاده نمایند. نه خیر اصلا افراطی نیست این امر در کتب تاریخی ثبت و ضبط است.
راه حل دوم: حرکت دادن ارتش همانند روز نجات آذربایجان و سوزاندن کتب ترکی و کشتار مردم! البته دیگر ارتش شاهنشاهی نیست فکر نمی کنم دیگر بتوانید از آن بعنوان بازوی قتل و غارت استفاده کنید، همان بهتر دوباره با همکاری رجاله‌های خود باخته! اراذل و اوباش، خود باخته را جمع آوری و آنها را روانه میدان کنید.
راه حل سوم: نیازی به کشت و کشتار نیست، زبان ترکی هم درست همانند زبان فارسی بعنوان زبان ملی مردم مورد استفاده قرار گیرد، زبان برای ایجاد ارتباط است. عده ای با فارسی حرف زدن و خواندن و نوشتن راحت است و عده ای دیگر با زبان ترکی یا عربی و یا .... هر زبان دیگر، زبان هرکس آقای قوچانی! برای خودش شیرین است، هنر است، جز برای خودباخته‌ها و خودفروش‌ها! استاد کوچک شما دقیقا در ذهن و زبان آذربایجانیان خودباخته‌ای است که هویت خود را به حراج گذاشته تا استاد فلسفه سیاسی نامیده شود!
آقای قوچانی می‌پرسید آیا شما می‌خواهید درفش شاهنشاهی برافرازید؟ در روز روشن جواب نمی‌دهد این پرروئی در تبریز و تبریزیان اصلا ممکن نیست!
آقای قوچانی استاد فلسفه سیاسی شما از 9 سالگی چهره های مطرح روز یعنی ملایان و ژیسکاردستن را مقایسه می‌کند و این پرروئی معنای دیگری در پی دارد که نمی‌خواهم آنها را ردیف کنم!

اگر این پرروئی نبود نمی‌گفت در جهان یک نفر را پیدا نمی‌کنید که به زبان ترکی آموزش ببیند، از همان تهران هزاران نفر فارس زبان در دانشگاههای ترک زبان ترکیه و آذربایجان تحصیل می کنند. بگذریم از میلیون ها نفر ترک زبان، حتی در اربیل عراق هزاران نفر با زبان کردی تحصیل می کنند، هان مگر اینکه آقای خودباخته و خودفروش یا "ساتقین" بگوید منظورم زبان آذری است. خوب مشخص است چیزی که وجود ندارد کسی هم به آن زبان تحصیل نکند!
جغرافیای ما آذربایجان نام دارد و از نظر تبار شناسی و ملیت، ما ترک هستیم همچنانکه جغرافیای اصفهان، اصفهان است ولی از نظر تبارشناسی فارس هستند، کمتر استانی در ایران وجود دارد که از نظر ملیت و تبار قومی همسان باشند. به جز کردستان، استان فارس، بلوچستان و استان گیلان.
آقایان فرصت های طلائی دموکراسی خواهی و جامعه مدنی را با اراجیف خودباختگان و هویت‌فروشان هدر ندهید. سی میلیون ترک ایران، به هویت خود و مملکت خود افتخار می‌کنند. این خودباخته‌ها هرگز قادر نخواهند بود هویت ملی انسانها را از آنها بگیرند، پرروئی رجاله‌های هویت فروش "ساتقین‌ها" هرگز نمی‌تواند ملتی را از آرمانهای انسانی خود منحرف کند حتی اگر روشنفکران مرکز آنها را الگو و مدل زندگی خود بکنند، این برای خود روشنفکران هم زننده و شرم آور است!
ایدئولوژی تباران چه ایدئولوژی مدرن و چه نوع ارتجاعی آن و چه نوع واپسگرای پیشا تاریخی آن باستان‌گرایان اسطوره‌باف جز اتلاف نیروی خود و جان انسان‌های خود شیفته هیچ ثمری نداشته‌اند و نخواهند داشت.
انسان آذربایجانی نه در آغوش ارتجاع جای می‌گیرد و نه دنباله‌رو پرروهای پرورش یافته در آغوش آن ارتجاع.
انسان های آزاد و دمکرات که تمامی سرزمین ایران بعنوان سرزمین زندگی برای آنها نام و نان ارزانی می کند، خود فروشان در این پروسه هیچوقت جائی نداشته اند و نخواهند داشت.
در تاریخ ایران دو مسئله هرگز رنگ نباخته است،علیرغم جنگ های ایجاد شده بدست ۲۵۰۰ سال نظام شاهنشاهی، این شاهنشاهان پررو همواره بدست ملت ایران و یا یکی از ملت‌های ایران کشته شده‌اند و قهرمانان ما نیز همواره به دست خود باخته‌های خودفروش در طول تاریخ از بابک خرمدین، از ستارخان و باقرخان تبریزی، خیابانی بزرگ و سایر آزادیخواهان، در یورش شاهنشاهان ملت‌کش جان باخته اند. این تفاوت انسان آزاده با فروشندگان حیثیت و آبروی خودشان است.
حال جناب قوچانی تصمیم بگیرید با سی میلیون انسان آزاده می‌خواهید چگونه برخورد کنید؟
فقط وقتی با یک ترک می خواهید روبرو شوید یک انصاف به خرج بدهید، خودباخته‌ها را هم ردیف ما حساب نفرمائید. این زشت است، غیر انسانی هست حتی روبرو نشستن شما هم با این نوع صنف‌های خارج از رده مناسبتی ندارد هر چه باشد بهرحال در هیبت های بشری مشترک هستیم، بدنامی شما هم برای ما عمل غیر انسانی است. ای کاش قلم...!!! بگذریم...

-------------------------------

مطالبم را می‌توانید از کانال تلگرام «آچیق سؤز» هم دنبال کنید.

https://t.me/aciqsoz

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۹۶/۰۶/۰۲ - ۲۱:۴۵
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (0)