فراموش کردم
رتبه کلی: 688


درباره من
میم . عین (zero0 )    

تنها مرهم رنج های ما!

درج شده در تاریخ ۹۵/۰۲/۱۸ ساعت 16:11 بازدید کل: 17 بازدید امروز: 17
 

دوستان من! شما می‌دانید انسان از نظر جسمی، از نظر بدنش موجود بسیار پیچیده‌ای است. یک آقای دکتر یک آنتی‌بیوتیک به شما می‌دهد می‌گوید این را بخور، شما نمی‌گویی که آقا من گلویم درد می‌کند، این را بخورم می‌رود در معدۀ من؛ می‌گویی حتماً آقای دکتر یک چیزی را متوجه است دیگر. بله، آن می‌رود در معدۀ شریف شما ولی بعد داخل خون شما می‌شود بعد خون در رگ‌ها می‌آید به همان گلوی شما می‌رسد درستش می‌کند، شما بخور این را، کاری نداشته باش.

روح ما چقدر پیچیده‌تر است؟ بسیار پیچیده. آن‌وقت قرآن شِفا است، هدایتگری او مانند شفای بیماری‌هاست؛ چی‌کار می‌کند؟ می‌فرماید تو چی‌کار داری این قرآن با روح تو چی‌کار می‌کند؟ روح تو با قرآن آشناست.  روحَت را در معرض آیات قرآن قرار بده، قرآن را تلاوت کن! بگو قرآن من را بساز! من نمی‌دانم کجایم را الآن درست بکنی. قرآن کار خودش را می‌کند!

بعضی‌ها واقعاً خیلی بی‌مزّه بازی در می‌آورند، همچین به قرآن که می‌رسند «نه، من باید بفهمم چه استفاده‌ای کردم». بابا شما یک قرص می‌خواهی بخوری سر در نمی‌آوری این‌قرص چی‌کار می‌خواهد بکند با بدن شما! بعد می‌خواهی آیات قرآن بفهمی که‌با روح شما چه می‌کند؟! حتماً باید بفهمی؟!

به آیات قرآن ‌بگوییم وقتی من دارم شمارا قرائت می‌کنم، شما یک کارهایی با روح من انجام می‌دهی من نمی‌دانم آنها چیه؟ آثارش هم به این سادگی مشهود نیست؛ من تلاوت می‌کنم. شفا می‌دهد قرآن، کدام بیماری؟ بیماری‌ای که من نمی‌شناسم. قرآن را تلاوت می‌کنی شما‌را هدایت می‌کند. لالایی برایت می‌گوید، تو را می‌خواباند از آن بد مستی بیرون می‌آورد، از بی‌قراری آرامَت می‌کند.

فراتر از معانی‌ای که از قرآن درک می‌کنیم قرآن با ما کار می‌کند. من الآن چرا باید برسم به این آیۀ عذاب؟ چرا بعدش باید از بهشت رو رضوان الهی حرف بشنوم؟ چرا الآن باید این امر الهی به من اصابت بکند، الآن چرا باید توصیف منافقین را قرائت کنم؟ الآن چرا باید وصف مؤمنین را مرور کنم؟ الآن چرا باید اوصاف پروردگار عالم را مرور کنم؟ اینها انتخاب‌ها پروردگار عالم است برای روح بشر، برای فطرت انسان.

خودِ خدا آمده وسط صحنه! کلماتش را جاری کرده، ترکیب کلماتش را کنار همدیگر قرار داده. مهربان‌ترین مهربانان عالم نغمه‌ای را ساز کرده، سازی را کوک کرده برای دل نازنین شما که این تنها مرهم رنج‌ها و دردهای دل شماست. اولین نحوۀ برقراری ارتباط با قرآن کریم تلاوت آیات قرآن کریم است. بگذار با دلَت هر کاری می‌تواند انجام بدهد، راحت بگذار قرآن را. هر چقدرش را فهمیدی نوش جانت، هر چقدرش را نفهمیدی بگو خدا که می‌داند دارد چی می‌گوید به من. آن چیزهایی‌اش را هم که فهمیدی متوجه باش که فدایت بشوم هنوز عمیق نفهمیدی.

ممکن است یک بچۀ کوچولویی یک ترانه‌ای را که ترانۀ عشقی‌ای است بخواند تکرار کند، نمی‌فهمد که الآن! بله، می‌گوید من همۀ این کلمات را می‌فهمم، این، این را دوست دارد، دارد برایش می‌میرد. نه، ولی بزرگ که شد، بالغ که شد آها! من این علاقه را تازه دارم می‌فهمم چیه! ما آن قسمت‌هایی‌اش را که می‌فهمیم بعدا! می‌فهمیم چیه؛ آن قسمت‌هایی‌اش را که نمی‌فهمیم که دیگر نمی‌فهمیم.

راحت بگذار قرآن را، بگذار با دلَت هر کاری می‌تواند انجام بدهد؛ این تنها مرهم رنج‌ها و دردهای دل شماست.

این مطلب توسط مهدی عزیزی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۵/۰۲/۱۸ - ۲۱:۲۹
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات