فراموش کردم
رتبه کلی: 688


درباره من
میم . عین (zero0 )    

آثار مثبت و برکات و آثار سوء ترک صله رحم

درج شده در تاریخ ۹۵/۰۱/۲۷ ساعت 15:14 بازدید کل: 6 بازدید امروز: 6
 

آثار مثبت و برکات صله رحم

صله ارحام آثار شرعی و قانونی ای دارد که در جوامع بشری رعایت می شود، ساز و کار خاصی نیز از نظر فقهی و حقوقی در اسلام دارد؛ مسئله ای مانند ارث، که ممکن است افراد صله ارحام را هم قطع کنند، ولی با احکام مربوطه، از یکدیگر ارث می برد. این مسئله هم آثار تکوینی و هم آثار تشریعی ارحام است.

اثر دیگر صله رحم در آیه «قَالُوا یا شُعَیبُ مَا نَفقَهُ کثِیرًا مِمَّا تَقُولُ وَإِنَّا لَنَرَاک فِینَا ضَعِیفًا وَلَولا رَهطُک لَرَجَمنَاک وَمَا أَنتَ عَلَینَا بِعَزِیزٍ (هود، آیه )» مطرح شده است؛ بر اساس این آیه، زمانی که قوم شعیب، او را تهدید می کنند، به او می گویند که اگر خویشاوندان تو نبودند، ما تو را سنگ سار می کردیم و امنیت و آرامش را از تو می گرفتیم. این نشان می دهد که انسان در پناه خویشاوندان صالح و خوب در آرامش قرار می گیرد.

زمانی که انسان با خویشان خود ارتباط دارد، امنیت روحی و اجتماعی به دست خواهد آورد. همان طور که ارحام صالح نبی اکرم صلی الله علیه و آله، از او حمایت کردند و این موجب ثبات قدرت ایشان شد و پیامبر از آن برای تبلیغ و ترویج اسلام استفاده نمود. همچنین وقتی انسان با خویشان خود ارتباط داشته باشد، می تواند از خانه های آنها استفاده کند؛ در آیه 61 سوره مبارکه نور خداوند بیان داشته است: «لَیسَ عَلَی الأعمَی حَرَجٌ وَلا عَلَی الأعرَجِ حَرَجٌ وَلا عَلَی المَرِیضِ حَرَجٌ وَلا عَلَی أَنفُسِکم أَن تَأکلُوا مِن بُیوتِکم أَو بُیوتِ آبَائِکم أَو بُیوتِ أُمَّهَاتِکم أَو بُیوتِ إِخوَانِکم أَو بُیوتِ أَخَوَاتِکم أَو بُیوتِ أَعمَامِکم أَو بُیوتِ عَمَّاتِکم أَو بُیوتِ أَخوَالِکم أَو بُیوتِ خَالاتِکم أَو مَا مَلَکتُم مَفَاتِحَهُ أَو صَدِیقِکم لَیسَ عَلَیکم جُنَاحٌ أَن تَأکلُوا جَمِیعًا أَو أَشتَاتًا فَإِذَا دَخَلتُم بُیوتًا فَسَلِّمُوا عَلَی أَنفُسِکم تَحِیةً مِن عِندِ اللَّهِ مُبَارَکةً طَیبَةً کذَلِک یبَینُ اللَّهُ لَکمُ الآیاتِ لَعَلَّکم تَعقِلُونَ؛ بر اساس این آیه، انسان می تواند از خانه های خویشان خود که در این آیه از آن نام برده است، استفاده کند.

همچنین بر اساس آیه 18 سوره فاطر که می فرماید: «وَلا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزرَ أُخرَی وَإِن تَدعُ مُثقَلَةٌ إِلَی حِملِهَا لا یحمَل مِنهُ شَیءٌ وَلَو کانَ ذَا قُربَی إِنَّمَا تُنذِرُ الَّذِینَ یخشَونَ رَبَّهُم بِالغَیبِ وَأَقَامُوا الصَّلاةَ وَمَن تَزَکی فَإِنَّمَا یتَزَکی لِنَفسِهِ وَإِلَی اللَّهِ المَصِیرُ» و همچنین بر اساس آیه 49 سوره مبارکه نمل، خداوند بیان می داد: «قَالُوا تَقَاسَمُوا بِاللَّهِ لَنُبَیتَنَّهُ وَأَهلَهُ ثُمَّ لَنَقُولَنَّ لِوَلِیهِ مَا شَهِدنَا مَهلِک أَهلِهِ وَإِنَّا لَصَادِقُونَ» نشان می دهد که انسان با صله ارحام و رفت و آمد می تواند از حمایت آنها بهره مند شود.

 

آثار سوء ترک صله رحم

یکی از آثار ترک صله رحم خسارت در ابعاد معنوی، مادی، کوتاه شدن عمر و... است. در سوره بقره آیه 27 این مسئله تأکید شده است: «الَّذِینَ ینقُضُونَ عَهدَ اللَّهِ مِن بَعدِ مِیثَاقِهِ وَیقطَعُونَ مَا أَمَرَ اللَّهُ بِهِ أَن یوصَلَ وَیفسِدُونَ فِی الأرضِ أُولَئِک هُمُ الخَاسِرُونَ» یکی از آثار مهم قطع رحم، این است که انسان در روز قیامت به عذاب الهی گرفتار می شود.

در آیه 25 سوره مبارکه رعد نیز آمده است: «وَالَّذِینَ ینقُضُونَ عَهدَ اللَّهِ مِن بَعدِ مِیثَاقِهِ وَیقطَعُونَ مَا أَمَرَ اللَّهُ بِهِ أَن یوصَلَ وَیفسِدُونَ فِی الأرضِ أُولَئِک لَهُمُ اللَّعنَةُ وَلَهُم سُوءُ الدَّارِ»؛ این آیه هشدار می دهد که قطع رحم نکنید، بعد بیان می دارد که این ها، کسانی هستند که به لعنت خدا گرفتار می شوند. انسان هایی که خود و بدون دلیل ترک صله رحم کند، لعنت خدا بر آنها شامل می شود و عاقبت بدی در روز قیامت بر آنها است.

نکته ای که در این آیه وجود دارد، این است که نفرین خدا برای این دنیاست؛ چون خداوند جداگانه نسبت به «وَلَهُم سُوءُ الدَّارِ» هشدار داده است؛ این افراد در همین دنیا گرفتار لعنت و نفرین خدا می شوند.

از دیگر آثار قطع رحم، نشناختن حقایق است؛ انسان با قطع رحم با حقایق آشنا نمی شود. همین که انسان ارتباط خود را با خویشان، خدایی تعریف کند، بصیرت او بیشتر شده و حقایق بیشتری در پیش روی او گشوده می شود. در سوره مبارکه محمد (ص)، بیان می دارد که کسانی که ترک صله رحم کنند، خدا آنها را مورد لعن قرار داده و کَر می کند تا حقایق را نشنوند، چشمانشان را نیز کور می کند. البته منظور از کر و کور شدن به این معنی نیست که در دنیا گوش و چشم خود را از دست دهند، بلکه چشم و گوش دل را از دست می دهند و نمی توانند حقایق را ببینند و بشنوند.

آسیب دیگر در قطع صله رحم، نفاق است. افرادی که بی جهت قطع رحم می کنند، دچار نفاق می شوند. در آیه 22 سوره محمد (ص) به بحث نفاق نیز تأکید دارد

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۹۵/۰۱/۲۷ - ۱۵:۱۴
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (0)