فراموش کردم
اعضای انجمن(325) مدیریت انجمن
جستجوی انجمن
یاشار محمدی (yashar001 )    

قدیمی ترین شهرهای جهان...

منبع : مشرق
درج شده در تاریخ ۹۱/۰۷/۰۷ ساعت 00:33 بازدید کل: 535 بازدید امروز: 11
 

به گزلرش مشرق به نقل از جام‌جم آنلاین، بايد در نظر داشت همواره آثار باستاني و تاريخي يكي از اصلي‌ترين جاذبه‌هاي مورد توجه گردشگران است و زماني كه سراسر يك شهر اثري تاريخي به شمار رود و بافت تاريخي آن نيز حفظ شده باشد، قابليت تبديل‌شدن به يك قطب گردشگري را دارد.

در اين فهرست بايد در نظر داشت به تنهايي قدمت شهرها مد نظر قرار نگرفته بلكه در كنار اين موضوع، حفظ ماهيت تاريخي و بافت اصلي شهر از اهميت بالايي برخوردار است.

غازي عين‌تاب - تركيه

قدمت اين شهر نزديك به 5600 سال برآورد شده است.

اين شهر امروزه جزو استان‌هاي پيشرفته و مهم تركيه به حساب مي‌آيد كه در كنار قدمت آن توانسته گردشگران زيادي را سالانه به منطقه بكشاند.

دوره اوج تاريخي اين شهر به دوره هيتي‌ها بازمي‌گردد. قابل ذكر است اين شهر از نظر كشاورزي و كشت پسته، زيتون و انگور در سطح منطقه شناخته شده و از ديرباز كشت آنها مشهور بوده است.

بيت‌المقدس - فلسطين اشغالي

شهر بيت‌المقدس يكي ديگر از شهرهاي قديمي دنيا به حساب مي‌آيد كه نزد سه دين يهودي، مسيحيت و اسلام مقدس و محترم شناخته مي‌شود. به طور كلي، اين شهر به عنوان سايت ميراث فرهنگي در يونسكو به ثبت رسيده است.

قدمت اين شهر به 5000 سال پيش بازمي‌گردد كه برخي بناها و سايت‌هاي باستان‌شناسي بر اين تاريخ مهر تائيد مي‌گذارد.

گرداگرد شهر كهن بيت‌المقدس را حصاري فرا گرفته كه داراي هفت دروازه است.

در كنار دروازه ياقا ـ يكي از دروازه‌هاي هفت‌گانه اين حصار ـ برج داوود قرار گرفته است كه نمادي بسيار زيبا و جالب از اين شهر باستاني محسوب مي‌شود.

وجود قبله نخست مسلمين و ديگر آثار ارزشمند اسلامي در اين شهر، اهميتي دوچندان به بيت‌المقدس داده است.

كركوك - عراق

شهر كركوك عراق نيز در فهرست قديمي‌ترين شهرهاي دنيا قرار گرفته است. براساس يافته‌هاي باستان‌شناسي، قدمت اين شهر به 5000 سال پيش بازمي‌گردد.

از نظر تاريخي، اين شهر منطقه‌اي ترك و كردنشين بوده است كه امروزه از همه قوميت‌ها در اين شهر زندگي مي‌كنند.

شهر كركوك از ادامه شهري باستاني در دوره هوريان بر جاي مانده و آراپخا ـ كه در زبان هوري به معني شهر است ـ ناميده مي‌شده است.

در زمان دولت آشور اين منطقه به نام كوركورا خوانده مي‌شد كه با كمي تغيير امروزه به كركوك مشهور است.

امروزه نيز يكي از مهم‌ترين منابع نفتي كشور عراق در شهر كركوك قرار دارد. ارگ كركوك و مسجد جامع نورالكبير از بناهاي مهم اين شهر به حساب مي‌آيد.

زوريخ - سوئيس

زوريخ كهن‌ترين شهر اروپاست و البته بزرگ‌ترين شهر و پايتخت فرهنگي كشور سوئيس. قدمت اين شهر به دوره رومي‌ها بازمي‌گردد.

در قرون وسطي نيز اين شهر وضعيت مستقل و ممتازي را در منطقه داشته است.

زوريخ از آن جهت پايتخت فرهنگي اروپا به شمار مي‌رود كه مقر، صليب سرخ و 150 سازمان بين‌المللي ديگر در آن قرار دارد و بسياري از اهالي شهر معتقدند اين شهر اهميت جهاني داشته و آن را مركز دنيا مي‌نامند.

امروز اين شهر در كنار حفظ بافت تاريخي و نماي قديمي ساختمان‌هاي شهر، يكي از پيشرفته‌ترين شهر‌هاي دنيا به حساب آمده و از بزرگ‌ترين مراكز مالي در جهان شناخته مي‌شود.

براساس بررسي‌هاي انجام شده، اين شهر باكيفيت‌ترين شهر جهان براي زندگي است. كليساي رومي شهر زوريخ به نام محلي گراسمونستر، كليساي فرامونستر، كليساي سنت پيتر، موزه بارن‌گاسه، خانه كونست، درياچه زوريخ، پترز مقدس، بزرگ‌ترين ساعت دنيا ، گوشه‌اي از ديدني‌هاي جذاب اين شهر به حساب مي‌آيد.

قونيه - تركيه

قونيه يكي ديگر از شهرهاي تركيه است كه در فهرست كهن‌ترين شهرهاي جهان جاي گرفته است. اين شهرداراي تعداد زيادي موزه و مسجد بوده و شهر جذابي به حساب مي‌آيد.

براساس بررسي‌هاي انجام شده توسط پژوهشگران، اين شهر نزديك به 2800 سال پيش بنا شده است.

قونيه در منابع تاريخي ايكونيون يا ايكونيوم خوانده مي‌شد كه از واژه ايكون (icon) به معناي شمايل گرفته شده است كه خود داستاني بسيار جذاب و شنيدني دارد.

در افسانه‌هاي باستاني يونان آمده است كه بر شهر قونيه آن زمان اژدهايي چيره شده بود كه دختران و زنان را مي‌بلعيد.

پرسيوس، پسر ژوپيتر از خدايان يوناني اين اژدها را مي‌كشد و مردم براي سپاسگزاري از او تصوير يا شمايلش را بر يكي از دروازه‌هاي شهر مي‌آويزند.

از آن زمان شهر به نام ايكونيون يا همان شمايل خوانده مي‌شود. اين داستان با پيداشدن سكه‌هايي با چنين تصويري، رنگي از حقيقت به خود مي‌گيرد.

آرامگاه مولانا، موزه مولانا، مسجد علاءالدين و شهر تاريخي كاپاتوكيا و آرامگاه آتش باز ولي، بخشي از ديدني‌هاي مشهور قونيه است.

جيزه - مصر

اين شهر سومين شهر بزرگ مصر است كه در كناره غربي رود نيل قرار گرفته است. هرم جيزه بزرگ‌ترين هرم در بين اهرام سه‌گانه بوده و در فلات جيزه نيز آثار تاريخي بسياري كشف شده است.

اين شهر نخستين شهري بود كه در قاره آفريقا صاحب باغ‌وحش شد.

جيزه داراي پارك‌هاي زيبا و مشهوري در سطح كشور مصر است. براي نمونه مي‌توان به «اورامان پارك» اشاره كرد كه در زبان تركي به معناي پارك جنگلي است.

شيان - چين

ديگر شهر آسيايي اين فهرست شيان است كه در جايگاه هفتمين شهر كهن قرار گرفته است. اين شهر كه يكي از مهم‌ترين شهرهاي چين در تاريخ اين كشور به حساب مي‌آيد، از قدمتي بيش از 3000 سال برخوردار است.

به جهت فراواني آثار و مكان‌هاي تاريخي يافت‌شده در شهر شيان، اين شهر به عنوان موزه تاريخ طبيعي شناخته شده است.

از نكات قابل توجه شيان، قرارداشتن اين شهر در بخش شرقي جاده ابريشم است كه پيشينه تاريخي مهمي براي اين شهر به حساب مي‌آيد.

ارتش سفالي مشهور امپراتور چين ـ شي خوانگ دي ـ نيز در اين شهر پيدا شده است كه بر جاذبه‌هاي آن افزوده است.

ديوار تاريخي شهر شيان، پاگوداي غاز وحشي بزرگ و پاگوداي غاز وحشي كوچك از ديگر جاذبه‌هاي اين شهر محسوب مي‌شوند.

اسيوط - مصر

همان‌گونه كه مشخص است مصر يكي از كشورهاي باستاني و با سابقه تاريخي بسيار كهن محسوب مي‌شود.اين كشور سه شهر قديمي جهان را در خود جاي داده است.

شهر اسيوط ديگر شهر كهن مصر است كه نزديك به 4200 سال قدمت دارد و در كناره غربي رود نيل قرار گرفته است.

سپر پادشاه ركامي كه يكي از يافته‌هاي تاريخي بسيار مهم به حساب مي‌آيد در اين شهر پيدا شده است.

ليسبون - پرتغال

شهر ليسبون دومين شهر كهن اروپايي است كه در فهرست كهن‌ترين شهرهاي دنيا قرار دارد. اين شهر كه بزرگ‌ترين شهر كشور پرتغال است با قدمت 400 ساله در اين فهرست جاي گرفته است.

اگرچه در سراسر دنيا شهرهاي ديگري با قدمتي به مراتب بيشتر از ليسبون وجود دارد، ولي به دليل اين‌كه اين شهر بافت تاريخي و سنتي خود را كاملا حفظ كرده، خود را در رتبه دهم قديمي‌ترين شهرهاي جهان جاي داده است.

در ابتدا ليسبون شهري بوده زير نظر حكومت رومي‌ها در 205 پيش از ميلاد مسيح و به​مرور و در طول تاريخ، تغييرات و دگرگوني‌هاي بسياري را در خود ديده است.

شهر امروزي ليسبون در حقيقت 400 سال پيش شكل گرفت و با سياست‌هاي اتخاذشده از سوي مسوولان شهري، بافت قديمي و نماهاي شهري به طور كامل حفظ شده و اجازه تغييرات نماي‌بيروني ساختمان‌ها به هيچ‌يك از شهروندان داده نشد و در عوض هركسي آزاد بود بخش داخلي ساختمان خود را به هر صورت كه دوست دارد، بيارايد. اين موضوع سبب شد در نهايت شهري با نماي قرون وسطي و باطني مدرن شكل بگيرد.

اقصر - مصر

شهر اقصر سومين شهر كهن مصر است كه در فهرست كهن‌ترين شهرهاي دنيا ديده مي‌شود. اين شهر باستاني، پايتخت بزرگ مصر در دوران پادشاهي جديد بوده و به شهر باشكوه خداي آمون شهرت دارد. با بررسي‌هاي انجام شده، قدمت اين شهر نزديك به 4200 سال تعيين شده است.

چندبار شهر اقصر به عنوان موزه باز در جهان معرفي شده است چرا كه براي نمونه، خرابه‌هاي مجموعه معابد به نام كارناك در اين شهر قرار دارد.

نام اين شهر اقصر است كه معني لغوي آن شهر قصر‌ها (جمع قصر) است كه به دليل قرار داشتن تعداد زيادي قصر از دوره فراعنه تا امروز به اين نام خوانده مي‌شود.

اين شهر سرشار از جاذبه‌هاي گردشگري است كه از آن جمله مي‌توان به حاشيه رود نيل، بناها و معبدهاي قديمي، نيايشگاه اقصر، دره پادشاهان و دره ملكه‌ها اشاره كرد.

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۹۱/۰۷/۰۷ - ۰۰:۳۳
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات