فراموش کردم
اعضای انجمن(325) مدیریت انجمن
جستجوی انجمن
محمد علی - رستمی (wessal1 )    

اسرار چشمه پیر سقا

درج شده در تاریخ ۹۳/۱۰/۱۲ ساعت 18:30 بازدید کل: 52 بازدید امروز: 50
 

چشمه آب سرد پیرسقا در دامنه کوهی موسوم به پیرسقا واقع در 40 کیلومتری شهر قره آغاج و در امتداد یکی از شاخه های فرعی آیدوغمش بنام دره دربند قرار دارد . موقعیت جغرافیائی چشمه شگفت انگیز و اسرار آمیز پیرسقا با طول جغرافیایی 34 , 56  , 46 شرقی و عرض جغرافیایی 51 , 51 , 36 شمالی می باشد . ارتفاع محل قرارگیری چشمه از سطح تراز دریا 2313 متر است . 

 درهر شبانه روز به طور متوسط چهارمرتبه آب با قدرت 5/0 الی 3 لیتر در ثانیه جاری و پس از یک ساعت  جریان آب بکلی قطع می شود و از این چشمه هنگام جاری شدن آب صدایی شبیه به صدای هواپیما به گوش می رسد.تاکنون نظریه قابل قبول و قاطعی درباره این چشمه اسرارآمیز ابراز نگردیده است .

از ویژگیهای عمده این چشمه خروجی پریودی و یا نبضی حجم زیاد آب از آن می باشد . این پدیده احتمالاً در اثر افزودن گاز در داخل مخزن و افزایش تدریجی فشار در مخزن و رها شدن فشار و عملکرد این پدیده به صورت پیستون یا تلمبه تخلیه می شود ,که این عقیده بر مبنای علمی محکمی استوار نیست و نمی تواند حس کنجکاوی بینندگان را ارضاء کند . آب این چشمه گوارا و قابل شرب است و مناظر اطراف چشمه بسیار دیدنی است .

 

 

 

 

 
نفر اول از سمت راست  آقای سواد پور ، نفر وسط خودم و نفر سوم نشسته آقای حسن قره باقری در کنار چشمه پیر سقا .

 

این مطلب توسط جعفر امینی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۳/۱۰/۱۲ - ۲۳:۰۸
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (3)