فراموش کردم
اعضای انجمن(447) شعری تکان دهنده درباره امام زمان حضرت مهدی عدالت و لطف خدا پیامبر اکرم : توبه زیباست ولی در جوانی زیباتر قدرت بدنی حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام در جوانی بی حسین احساس پیری میکنم ارتباط با مدیریت انجمن مذهبی
جستجوی انجمن

*تقلید از قرا*مرجله ی اول و اساسی یادگیری تلاوت قرآن توضیحات کامل

درج شده در تاریخ ۹۳/۰۶/۲۴ ساعت 04:01 بازدید کل: 370 بازدید امروز: 351
 

بسم الله الرحمن الرحیم

در هر کار ، هنر و تخصصی الگو برداشتن از پیشکسوتان آن هنر موضوع مهمی محسوب میشود.یعنی اصولا هنر آموز سبک کار خودش رو تابع یکی از سبک های مورد قبول وتایید شده قرار بده و با اون ادامه بده.

در امر تلاوت قرآن کریم این موضوع -تقلید از قاریان محور _امر بسیار ضروری به شمار میرود و بدون گذراندن این مرحله(تقلید) قاری شدن امری تقریبا محال است.

به زبان ساده تر خدمتتون عرض کنم:

تلاوت قرآن شامل  آهنگ ها و نغمه هایی  هست به کمک صوت (صدا)  آن آهنگ ها بر روز آیات استوار شده اند.

یعنی قاریان آهنگ ها و نغمات را با متن شریف قرآن ترکیب میکنند  و نتیجه ی آن تلاوت میشود.

مثال آموزشی صوتی از نغمه ی نهاوند سوره ی مبارکه ی حمد با صدای خودم((برای این که متوجه منظورم بشید حتما گوش کنید) :

 

 

http://telavat.miyanali.com/clip/1

 

 

 

اگه دوستان دقت کنند متوجه خواهند شد که بعد از حالت آوایی که خوندم با همون آهنگ آیات رو تلاوت کردم.یعنی آهنگ گذاری کردم.

پس به زبان ساده تر ما برای اینکه بتونیم تلاوت زیبا داشته باشیم باید آهنگ های زیبا در تلاوت به کار ببریم و برای اینکه آهنگ های زیبا داشته باشیم بایداز آهنگ های قاریان پیشکسوت الگو برداری کنیم و از اونها در سایر آیات  قرآنی استفاده کنیم.و این الگو برداری همان تقلید است.

پس فکر کنم تا حالا به مفهوم تقلید رسیده باشید اما چرا تقلید و چرا در تلاوت قران؟؟

تقلید در تلاوت قرآن:

 

تلاوت قرآن شامل سبک های متنوع و بسیاری است که قاریان بزرگ و کوچک با توجه به سلیقه و روحیات خودشون نغمات و آهنگ هایی رو((که مناسب با سلیقه و شخصیتشونه)) رو پشت سر هم چیدند.

و چون سلیقه ها بسیار متوع و نامحدود است به خاطر همان سبک های بسیار زیادی در تلاوت قرآن ایجاد شده است.

جهت یادگیری تلاوت قرآن باید یک سبک رو(که شرایطش رو بعدا عرض میکنم) برای خومون الگو قرار بدیم و از اون تقلید کنیم.یعنی دقیقا از همون آهنگ هایی استفاده کنیم که فلان قاری هنگام تلاوت استفاده میکنه.و اگه یکی بشنوه بگه آره داره مثل فلان قاری میخونه.

و با گوش دادن به نوار های آن قاری آهنگ هایی رو هم که اجرا میکنه رو به مرور یاد خواهیم گرفت. البته دوستان عزیزم توجه بفرمایند که تقلید در این قسمت به معنای تقلید لحنی_آهنگی_است نه تقلید صوتی تقلید صوتی در بعضی موارد میتواند آسیب جدی به صدا وارد کمد.

 

بعد از این که آهنگ های رو که قاری میخونه رو یادگرفتیم نوبت میرسه به قسمت بعد

 

توانایی اجرای الحان و آهنگ ها در آیات دیگر:

این که بتونیم آهنگ ها و نغمه هایی رو که از قاریان تقلید کردیم رو در آیات دیگه هم همون نغمات رو اجرا کنیم.به فرض مثال مشهور مثلا بتونیم سوره ی یوسف استاد کریم منصوری رو(که اول فیلم حضرت یوسف اجرا شده)رو مثلا در سوره ی حمد اجرا کنیم.

 

نکته ی بسیار مهم ازکدام قاری باید تقلید کنیم؟

تقلید از قاریام مختلف با توجه به شرایط قرآن آموز است .شرایطی از قبیل توانایی های صوتی لحنی نفس ذهن موسیقایی ،علاقه قاری و...یعنی اگه مثلا شخصی صدای کلفت و بمی داشته باشه و نتوجه اوج بخونه نمیتوه که از عبدالباسط تقلید کنه چون عبدالباسط صدای زیری داره و شرایط دیگه رو میطلبه.(در مورد این مبحث در مطالب دیگر مفصل توضیح خواهم داد)

 

البته دوستان میتوانند به جلسات رایگان حضوری ما(سه شنبه ها امامزاده 2 ساعت بعد از اذان) بیان تا از طول و عرض صداشون تست بگیریم و بعد از آزمایش تنغیم بگیم که از کدوم قاریها میتونند تقلید کنند.همنطور که عرض کردم توضیحات مفصلی در مورد اینکه از چه شخصی باید تقلید کنیم رو هم عرض خواهم کرد.

 

چگونه تقلید کنیم؟؟

برای تقلید یک تلاوت از یک قاری باید اول اون رو به دفعات بسیار  با دقت زیاد گوش کنیم تا الحان در ذهنمون نقش ببنده.بعد از اون از اول تلاوت شروع کنیم.یعنی از اعوذ بالله و بسم الله.قاری مورد نظر که با اعوذ بالله شروع به تلاوت میکنه باید با دقت فراز اول رو که اعوذ بالله هستش روچندین بار(30-300 بار بستگی به سختی مقطع) گوش بدیم و به عقب برگردیم و بعد اون همون مقطع رو با قاری همخوانی کنیم.
(10الی30 بار)بعد از اون اگه با دقت تمرین کرده باشیم متوجه خواهیم شد که دیگر اونرو عین قاری میتوانیم بخونیم.

بعد از اعوذ بالله به تقلید بسم الله میرویم و بعد از آن فراز بعدی و فراز های بعدی(دقت کنیم تا یکی رو تمرین تموم نکردیم به بعدی نرویم)

اگر توانستیم عین قاری بخوانیم یعنی اینکه تقلید صحیح انجام داده این و در این مرجله موفق شده ایم ولی اگر نتوانستیم عین آن بخوانیم باید دوباره به عقب برگردیم و با دقت بیشتری تمرین کنیم.

 

از کجا بفهمیم که تقلیدمان صحیح بوده یا نه؟

همانطور که عرض کردم اگر توانستیم عین قاری بخوانیم یعنی موفق شده این ولی اگر خواندن ما با قاری مورد نظر تفاوت داشت یعنی اینکه باید با دقت بیشتری به عقب برگردیم و تمرین کنیم.

 

 

ار کجا بفهمیم که عین قاری خوانده ایم یا نه ؟!!؟؟

به فرض مثال داریم سوره ی مبارکه ی شمس رو از استاد عبدالباسط تقلید میکنیم به این قسمت رسیده ایم(والسما و ما بناها و الارض و ما طحها و نفس و ما سواها فالهمها فجورها و تقواها)بعد از تقلیدکه روش آن در بالا عرض شده  ما تلاوت تقلید خودمون رو ضبط میکنیم و بعد با تلاوت عبدالباسط قیاس میکنیم و شباهت ها را متوجه و تفاوت ها رو رفع میکنیم.حتی میتوانیم به دوستا و اطرافیان مان هم نشان دهیم و از آنها بپرسیم که چقدر شیه به قاری میخونیم؟هرچقدر شبیه تر باشد موفق تریم..

 

نکته ی بسیار  مهم تقلید باید فراز فراز باشد نه آیه به آیه:

تقلید ما از قاری باید فراز به فراز باشد یعنی بعد از تقلید و اتمام فراز وتیکه و اصولا یک نفس از قاری به نفس و تیکه ی بعدی بریم نه این که بعد از تموم کردم یک آیه به آیه ی بعدی بریم.چون احتمال داره که آیه بلند باشه مثل آیه های سوره ی بقره  اونوقت  تقلید از اون ناممکن خواهد بود ولی اگه همون آیه رو نفس به نفس تقلید کنیم راحت خواهد بود.

 

 

تقلید فراز به فراز یا نفس به نفس اصلا یعنی چه؟

هر تیکه ای که یک قاری میخونه یک نفس هستش اعوذ بالله یک نفس بسم الله یک نفس البته احتمال دارهخ بسم الله رو با آیات دیگر بچسبونه مثلا سوره ی حمد عبدالباسط اونوقت بسم الله و بقیه ی سوره تا مقطع تموم نشده یک نفس هستش و یک فراز محسوب میشه.

مثال صوتی:(در اینجا عبدالباسط (بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله رب العالمین ....ایاک نعبد)همش یک فراز است هرچند که چند آیه است.

 

 www.aparat.com/v/e5NwB/سوره_حمد_توسط_عبدالباسط

و در اخر مقلدان بزرگ...

 اشخاص بزرگی که تلاوت های تقلید ی از دیگر قاریان بزرگ داشته اند بسیار زیادند اا چندتاشون رو نام میبریم.

عبدالباسط از سعید مسلم-لیثی از رفعت-محمود شحات از پدرش-منشاوی از پدر و پدر بزرگش!-کریم منصوری و حسن رضاییان از عبدالباسط-حامد شاکر نژاد از مصطفی اسماعیل و...

 

دوستان عزیزم امیدوارم مطلبی که براش ساعت ها وقت گذاشتم به دردتون خورده باشه فقط ما رو هم دعا کنید و این مطلب رو به دوستانتون هم تبلیغ کنهید که ان شاءالله حتما مفید واقع میشه.

راستی حتما نظر بدین حتی اگه نظری نداشته باشین تا مطلب بیاد بالا!!

 

این مطلب توسط جعفر امینی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۳/۰۶/۲۴ - ۲۲:۴۰
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (3)