فراموش کردم
اعضای انجمن(325) مدیریت انجمن
جستجوی انجمن
شاهین پورباقری (shahin-s )    

ریشه لغوی پان چیست و تعبیر در علوم سیاسی

درج شده در تاریخ ۹۲/۰۲/۰۴ ساعت 19:12 بازدید کل: 14272 بازدید امروز: 6
 

پان در زبان یونانی پیشوندی است به معنای «همه». در قرن نوزدهم و بیستم ابتدا در اروپا و سپس در آسیا و افریقا و جنبشهای سیاسی پیدا شد که با آوردن این پیشوند بر سر نام یکی کشور یا نژاد یا دین خود را نامگذاری کردند، و هدفشان گردآوردن مردم همنژاد یا همزبان یا همدین، به نام یک ملت یا امت یا نژاد، در یک واحد قدرت ملی یا دولت بوده است.(دانشنامه ی سیاسی- داریوش آشوری-نشر مروارید- چاپ شانزدهم ۱۳۸۷- ص۷۸) .

از لحاظ سیاسی و تاریخی از مهمترین پانهای تاثیر گذار در کشورمان می توان به پان ایرانیسم ، پان تورکیسم ، پان عربیسم و پان کردیسم اشاره کرد. البته در افق دید دشمنان ایران سعی شده که در آینده پان لریسم و پان بلوچیسم هم به سایر پانها به منظور تشویش بیشتر افکار عمومی و ایجاد درگیری و تفرقه افزوده گردد.
قبل از پرداختن به خصوصیات هر پان بهتر است کمی به معنی واژه ملت که بسیار سعی شده توسط بعضی پانها مورد تحریف قرار گیرد اشاره کنیم و سپس به الگوی مشترک تمامی پانها یعنی پان ژرمانیسم می پردازیم.
از سال 1694 آکادمی فرانسه مجموعه ساکنان یک کشور واحد را که تحت قوانین مشترک زندگی می کنند ناسیون (nation ) نامید و پس از آن با انقلاب فرانسه مفهوم مدرن ملت ، وارد ادبیات سیاسی شد .
بعدها با تحول مفهومش آنرا یک واحد بزرگ انسانی تعریف کردند که طی تکامل تاریخی به وجود آمده و بر شالوده اشتراک سرزمین و اقتصاد و تاریخ و فرهنگ ملی استوار است. عامل پیوند آن فرهنگ و آگاهی مشترک است. از این پیوند است که احساس تعلق به یکدیگر و احساس وحدت میان افراد متعلق با آن واحد پدید میآید. از جمله ویژگیهای هر ملت اشغال یک قلمرو جغرافیایی مشترک است و احساس دلبستگی و وابستگی به سرزمین معین. علاوه بر آن، نیروی حیاتی پیوند دهنده ملّت از احساس تعلق قوی به تاریخ خویش، دین خویش، فرهنگ ویژه خویش و نیز زبان خویش بر میخیزد.
با ادامه تحولات بعد از انقلاب فرانسه و ظهور ناپلئون و شکست خرد کننده پروس در جنگ ینا ، مفهوم ملت توسط فیلسوفان آلمانی رنجیده از ناپلئون از جمله یوهان گولتیپ فیخته تلاش شد که بر عنصر مشترک زبانی تاکیید بیشتری شود تا بتواند به عنوان اتحادی علیه فرانسوی های اشغال گر مناطق آلمانی زبان عمل کند.

از اینجا بود که پان ژرمانیسم زاده شد

 

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۹۲/۰۲/۰۴ - ۱۹:۴۴
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر

1
2
1 2


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات