فراموش کردم
اعضای انجمن(190) مدیریت انجمن طریقه آپلود عکس و فیلم و موسیقی طریقه قرار دادن موسیقی و کلیپ در مطالب
جستجوی انجمن
کاکتوس (scarecrow )    

موسس تلگرام در پی هک اطلاعات کاربران

منبع : http://www.1doost.com/posts/20406
درج شده در تاریخ ۹۵/۰۳/۳۰ ساعت 07:26 بازدید کل: 68 بازدید امروز: 66
 

موسس تلگرام در پی هک اطلاعات کاربران

اخبار اینترنت | موسس تلگرام در پی هک اطلاعات کاربرانبنیانگذار تلگرام، یک جایزه 300 هزار دلاری برای کسی در نظر گرفته است که بتواند اطلاعات رمزگذاری شده این شبکه پیام رسان را هک کند.
 

تلگرام به تدریج گوی سبقت را از حریفانش در فضای مجازی می رباید و هر روز با توجه به قابلیت هایش بر تعداد کاربران این اپلیکیشن پیام رسان تلفن همراه افزوده می شود طوری که تازه ترین گزارش، از رد و بدل شدن روزانه 12 میلیارد پیام در تلگرام و وجود ماهانه حدود 60 میلیون کاربر فعال خبر می دهد.

13 میلیون کاربر ایرانی در تلگرام

همچون سایر نقاط جهان در ایران نیز روز به روز بر تعداد کاربران این شبکه اجتماعی افزوده می شود. به گفته دبیر سابق شورای عالی فضای مجازی، آخرین آمار ایرانی های عضو تلگرام حدود 13میلیون نفر است. این اپ همچون سایر شبکه های پیام رسان از جمله وایبر، واتس اپ و... ابتدا محلی برای تشکیل جمع های خانوادگی و دوستانه و یک شبکه سرگرمی بود ولی مدتی است که در ایران نوع کارکرد آن کمی متفاوت شده است.

حالا دیگر خبرگزاری ها و سایت ها، خوب می دانند که با توجه به روند روزافزون علاقه مردم به این شبکه و دسترسی آسان و رایگان به آن، می توانند از این فضا بهترین بهره را برای خبررسانی ببرند و حتی اگر کاربر حوصله خواندن یک مطلب بلند در روزنامه یا مراجعه به سایت ها را ندارد، تیتر جذاب یک لینک خبری می تواند وی را قلقلک دهد که در خلال تفریح، سری هم به این خبر بزند. بر این اساس، سایت های رسمی و غیررسمی به دنبال ایجاد لینک های خبری در تلگرام هستند.

یکی دیگر از قابلیت های تلگرام که آن را برای ورود به عرصه خبر آماده تر می کند این است که از طریق این اپ به طور مستقیم می توان به توئیتر و... دسترسی داشت بدون اینکه نیازی به خارج شدن از تلگرام و ورود دوباره به آن باشد. البته شاید جدیدترین امکانات تلگرام نیز خود دلیلی دیگر برای ورود موج سایت ها و لینک های خبری به آن باشد. درست بعد از اعلام تبادل روزانه 12میلیارد پیام در تلگرام، این شبکه پیام رسان تغییری در نسخه v3.2 ایجاد کرد و در تازه ترین آپدیت خود کانال جدیدی با URL های دائمی به قابلیت های این نرم افزار افزود که از طریق آن کاربر می تواند یک پیام را به جمعیتی نامحدود ارسال کند. در کشورهای دیگر هم از تلگرام به عنوان یک کانال خبری استفاده می شود ولی به نظر می رسد کاربران ایرانی در این زمینه فعال تر هستند.

البته پیش از تلگرام، سایر اپلیکیشن های پیام رسان نیز تاکنون در خبررسانی نقش داشته اند، به عنوان مثال برای نخستین بار بی بی سی در سال 2013 اخبار مربوط به طوفان هایان فیلیپین را از طریق واتس اپ پوشش داد که بازخورد مناسبی داشت. در سال 2014 نیز در جریان برگزاری انتخابات پارلمانی هندوستان که با بیش از 800میلیون رأی دهنده، یکی از بزرگ ترین انتخابات دنیا نام گرفته بود از وی چت و واتس اپ استفاده شد.

پردانلودترین اپ در 48 کشور

تلگرام که در سال 2013 توسط پاول دورف Pavel Durov که به زوکربرگ روسیه معروف است و با حمایت بنیاد غیرانتفاعی آلمانی Durov Digital Fortress راه اندازی شد، حالا با رشد تعدادکاربران مواجه شده است و بنیانگذار آن معتقد است فیس بوک با خرید 19میلیاردی واتس اپ، بهترین موقعیت را برای تلگرام فراهم کرد، چرا که با این اتفاق، به یکباره 5 میلیون نفر به این اپ روس مهاجرت کردند و به این ترتیب تلگرام به عنوان یکی از پردانلودترین اپ ها برای آیفون در 48 کشور مطرح شد.

بنیانگذار تلگرام می گوید:

تعداد ماهانه کاربران فعال حدود 60 میلیون نفر است که مدتی است تغییر چندانی نداشته ولی در مقابل بر تعداد پیام های رد و بدل شده در این اپ افزوده شده و این بدان معناست که مردم بسیاری از فعالیت های خود را به این شبکه انتقال داده اند.

خانه به دوش بین المللی

زوکربرگ روسیه، ایده شکل گیری این شبکه اجتماعی را به سال 2013 مربوط می داند که سرویس امنیت فدرال روسیه از وی خواسته بود از فعالیت اپوزیسیون مخالف دولت در شبکه اجتماعی Vkontakte جلوگیری کند و اطلاعات آنها را نیز در اختیار دولت قرار دهد؛ شبکه ای که به عنوان محبوب ترین شبکه اجتماعی در روسیه و کشورهای همسایه روس زبان بیش از 100میلیون کاربر فعال داشت و وی شخصاً آن را راه اندازی کرده بود. با امتناع وی از نقض حریم خصوصی، فشارها بر وی بیشتر شد و سرانجام تصمیم به خروج از روسیه و راه اندازی یک شبکه با درجه امنیت بالا در جایی غیر از این کشور گرفت.

حالا دیگر او را بسیاری، یک خانه به دوش بین المللی می دانند، چرا که همراه با 4 مهندس که هسته مرکزی تیمش را تشکیل می دهند بیش از دو، سه ماه در یک شهر باقی نمی مانند و محل خود را عوض می کنند. از سال گذشته تاکنون آنها در سانفرانسیسکو، نیویورک، لندن و پاریس بوده اند، حالا هم در برلین حضور دارند و قرار است بزودی راهی فنلاند شوند.

تلگرام درآمدزایی ندارد

بنیانگذار تلگرام بدون وابستگی به تبلیغات و دولت های مختلف کار خود را ادامه می دهد و اگر دولت ها می خواهند به اطلاعات کاربری دسترسی داشته باشند می توانند سراغ گوگل یا اپل بروند، چراکه از تلگرام نمی توانند هیچ اطلاعاتی کسب کنند.

وی همچنین می گوید:

این شبکه پیام رسان برای من هیچ درآمدزایی ندارد در حالی که تهیه تجهیزات، حقوق کارمندان و ترافیک دیتا ماهانه حدود یک میلیون دلار هزینه در بر دارد ولی مهم نیست. تاکنون کمپانی ها و سرمایه گذارانی هم تمایل به همکاری با ما داشته اند ولی ما هنوز به هیچ کدام پاسخ مثبت نداده ایم. اگر هم روزی از نظر مالی دچار مشکل شدیم بی شک از کاربران کمک می گیریم و از آنها می خواهیم که به دلخواه به بقای این شبکه پیام رسان کمک کنند. این شبکه آنقدر علاقه مند دارد که در هر شرایطی بتواند سر پا بایستد.

این در حالی است که در سال 2012 وی و همکارانش اسکناس های 5 هزار روبلی (90 دلاری) را به شکل موشک درآورده و از پنجره دفتر کارشان در سن پترزبورگ به بیرون پرتاب می کردند که در خیابان دعوا و بلوا به پا کرد؛ پس به نظر می رسد این مبتکر می تواند فعلاً از پس هزینه های این شبکه بربیاید.

روس ها یک درصد کاربران تلگرام

شبکه پیام رسان تلگرام با چشم اندازی بین المللی طراحی شده است و با اینکه بنیانگذار آن روس است، هنوز نسخه ای به زبان روسی به بازار ارائه نشده است. سایت App Annie گزارش داده تلگرام یکی از اپ هایی است که بیشترین دانلود را در 48 کشور جهان داشته است. در این گزارش همچنین آمده است با خرید واتس اپ توسط فیس بوک، در مدت 9 ماه یعنی از مارس تا دسامبر 2014 بر تعداد کاربران فعال 15میلیون نفر افزوده شد (از 35 میلیون به 50 میلیون).

موسس تلگرام در پی هک اطلاعات کاربران

در این میان، کاربران روس یک درصد کاربران روزانه این اپ را تشکیل می دهند و تعداد بالای کاربران را می توان در آمریکای لاتین، اروپا، هندوستان، جنوب شرق آسیا و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس دید.

قابلیت های تلگرام

از قابلیت های تلگرام می توان به این موضوع اشاره کرد که ارسال پیام ها از طریق این نرم افزار پیام رسان بسیار ایمن است. البته ابتدا برخی نسبت به امنیت تلگرام به دلیل مشخص نبودن مکانیسم آن تردید داشتند و به همین دلیل هم بنیانگذار تلگرام، یک جایزه 300هزار دلاری برای کسی در نظر گرفته است که بتواند اطلاعات رمزگذاری شده این شبکه پیام رسان را هک کند و این موضوع، نشان دهنده اطمینان بالای مؤسسان این شبکه اجتماعی نسبت به عملکرد و امنیت آن است. تلگرام علاوه بر داشتن یک سرور هاب و مرکزی همچون سایر پیام رسان ها، شبکه ای از سرورها را نیز در مناطق مختلف در اختیار دارد و این موضوع بر امنیت آن می افزاید.

همچنین قابلیتی به نام چت سری در این پیام رسان دیده شده است که کاربر با کمک آن می تواند پیام هایش را به گونه ای تنظیم کند که در یک بازه زمانی محدود، از یک ثانیه تا یک هفته پس از باز شدن، به طور اتوماتیک از بین برود به صورتی که با تمام شدن زمان مشخص، هیچ اثری از پیام باقی نمی ماند. از سوی دیگر باید گفت تلگرام بر خلاف واتس اپ بر پایه سیستم های ابری کار می کند، پس کاربر می تواند اطلاعات، فیلم و... را بین وسایل مختلف سینک کند. همچنین برنامه سازان می توانند از پلت فرم تلگرام برای اجرای برنامه های آموزشی مثل آموزش زبان چینی و... بهره ببرند که خود در فراگیر شدن آموزش آنلاین رایگان بسیار تأثیرگذار است.

به هرحال با توجه به اینکه پیش بینی می شود تعداد کاربران شبکه های اجتماعی مختلف در جهان از 1.79 میلیارد نفردر سال 2014 به 2.44 میلیارد نفر در سال 2018 برسد، حضور در این شبکه ها و استفاده کاربران از آنها امری بدیهی است و بهتر است تلاش کرد تا از این بستر بهترین بهره را در زمینه آموزش، خبر، اطلاع رسانی و... گرفت.

این مطلب توسط میثم عظیمی. بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۵/۰۳/۳۱ - ۰۱:۳۰
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر

1
2
1 2


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (3)