فراموش کردم
اعضای انجمن(270) نحوه ارسال مطلب نحوه ارسال عکس، موسیقی، فیلم دلایل رد مطلب
جستجوی انجمن
کاکتوس ( scarecrow )    

سرما بخورید ولی آنتی بیوتیک نخورید(خطرات آنتی بیوتیک ها)

منبع : http://www.1doost.com/Post-14038.htm
درج شده در تاریخ ۹۲/۰۷/۰۳ ساعت 10:08 بازدید کل: 2884 بازدید امروز: 33
 

سرما بخورید ؛ آنتی بیوتیک نخورید

سلامت و پزشکی | سرما بخورید ؛ آنتی بیوتیک نخوریدسرماخوردگی نامی است که عموم مردم برای عفونت های حاد تنفسی فوقانی به کار می برند.
 

1- عفونت، هم می تواند به وسیله ویروس ایجاد شود، هم به وسیله باکتری و هم عوامل دیگری مثل قارچ و...، اما عفونتی که ما به آن سرماخوردگی می گوییم، ویروسی است. حاد هم به زبان ساده یعنی در یک دوره کوتاه ایجاد می شود و مزمن نمی شود. قسمت فوقانی دستگاه تنفسی هم به بینی، حلق و در واقع راههای هوایی بالاتر از حنجره گفته می شود.

2- سرماخوردگی شایع ترین بیماری عفونی در انسان است. بچه های کوچک تر از 5 سال مستعدترین گروه سنی برای ابتلا به این بیماری هستند. استعداد ابتلا به طور تدریجی از 5 سالگی تا 20 سالگی کاهش می یابد و سپس ثابت می ماند. گفته می شود به طور متوسط، هر کدام از افراد جامعه، درطول یک سال بین 3 تا 5 بار دچار سرماخوردگی می شوند.

3- عوامل زمینه ساز در ابتلا به سرماخوردگی عبارتند از:

- ضعف عمومی و خستگی (در معرض سرمای شدید قرار گرفتن هم احتمالا باعث تغییراتی در بدن می شود که شبیه ضعف عمومی، فرد را به این بیماری مبتلا می کند). 
- رعایت نکردن بهداشت مخصوصاً در محیط های پرجمعیت در ماههایی از سال که ویروس سرماخوردگی یا آنفلوآنزا در آن فراوان تر است. 
- وضعیت نامناسب تغذیه 
- ناهنجاری های ساختمانی قسمتهای فوقانی دستگاه تنفس مثل انحراف بینی و بزرگ بودن لوزه ها.

4- دوران نهفتگی کمون) بیماری کوتاه است و از 2 تا 4 روز متغیر است. شروع بیماری ناگهانی و با احساس خارش یا سوزش در حلق، بینی یا گوش همراه است و به دنبال آن علایم واضح تر ظاهر می شوند. عطسه، آبریزش از بینی، احساس خستگی و کوفتگی، تب خفیف که ندرتاً با لرز همراه است، سردرد خفیف، اختلال حس بویایی و چشایی، دردهای مبهم کمر یا دست و پا و... ترشح چرکی (زرد یا سبز) از بینی نشانه عفونت باکتریایی است و یعنی بیماری از یک سرماخوردگی ساده فراتر رفته است.

5- درمان سرماخوردگی، درمان علایم بیماری است. یعنی دارویی برای خود بیماری وجود ندارد و داروها فقط علایم را تخفیف می دهند، تا دوره بیماری طی شود. تاثیر استراحت، نوشیدن مایعات کافی و رژیم غذایی به همان اندازه داروهای شناخته شده است.

6- هیچ موردی برای استفاده از آنتی بی بهداشتوتیک ها در یک سرماخوردگی وجود ندارد. مصرف خودسرانهآنتی بیوتیک ها گذشته از این که از نظر اقتصادی باعث خسارات زیادی به کشور می شود، باعث ایجاد مقاومت دارویی باکتری ها هم می شود. نمونه واضح آن دارویی مشهور به نام آمپی سیلین است که تا چند سال پیش بر اغلب عفونت های تنفسی فوقانی موثر بود، اما امروزه به دلیل این که بسیاری از باکتری ها به آن مقاوم شده اند، دیگر کمتر استفاده می شود.

7- ایمنی نسبت به یک نوع ویروس سرماخوردگی ممکن است تقریباً تا یک ماه هم دوام داشته باشد. در عین حال ممکن است تنها چند روز بعد از ابتلا به یک نوع ویروس، ویروس دیگری سراغ شما بیاید. همین تنوع باعث شده که هنوز هیچ واکسنی هم برای سرماخوردگی وجود نداشته باشد، پس تنها راه، رعایتبهداشت فردی و دوری کردن از فرد سرماخورده است.

این مطلب توسط رضا امامی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۲/۰۷/۰۳ - ۱۱:۰۷
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
2
3
1 2 3


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات