فراموش کردم
اعضای انجمن(400) قوانین سایت مقررات انجمنها
جستجوی انجمن

هاشمی: جنگ رضاخانی علیه روحانیت احیا شده‌است

منبع : http://www.akharinnews.com/%D8%AE%D8%A8%D8%B1-%D8%
درج شده در تاریخ ۹۱/۱۱/۱۷ ساعت 16:32 بازدید کل: 609 بازدید امروز: 200
 

هاشمی: جنگ رضاخانی علیه روحانیت احیا شده‌است

هاشمی: جنگ رضاخانی علیه روحانیت احیا شده‌است
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه جنگ نیابتی رضاخانی علیه روحانیت توسط جریانی در کشور احیاء شده، برضرورت توجه همگانی به تاکید رهبر معظم انقلاب بر لزوم پرهیز از اختلاف افکنی و تفرقه در کشور تاکید کرد و گفت : امروز همان وضع بعد از مشروطه و جنگ نیابتی رضاخانی برای تخریب و گوشه‌نشین کردن حوزه و روحانیت تحت عناوین دیگری احیاء شده است.

به گزارش آخرین نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در آستانه دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی و ورود بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به میهن اسلامی با جمعی از فضلا، محققین و مدرسین حوزه علمیه قم دیدار و گفتگو کرد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در این دیدار با اشاره به اینکه روحانیون و علما در تاریخ معاصر همواره از سوی دشمنان دین و مردم مورد هجوم و تخریب قرار گرفته‌اند، گفت: علما و مراجع شیعه از آنجایی که پناهگاه و ملجاء مظلومان و محرومان و مورد اعتماد و وثوق قاطبه مردم بوده‌اند، همواره مورد حقد و کینه بدخواهان و دشمنان قرار داشته اند.

وی با اشاره به اینکه رضا خان به نیابت از استعمارگران، روحانیت و مراکز دینی را منهدم و متروک ساخت،  به نقش علما در انقلاب مشروطه و نیز شکل‌گیری و رشد حوزه علمیه قم تحت زعامت آیت‌الله العظمی بروجردی اشاره و تصریح کرد: با رحلت این مرجع بزرگ و مشخص شدن جایگاه ایشان و روحانیت به عنوان نماد تشیّع و معارف دینی و اسلامی نزد مردم، حکومت پهلوی به عمق ارادت مردم به دین و عالمان دینی واقف و درصدد ضربه زدن و خدشه‌ وارد کردن به این رکن اساسی جامعه اسلامی برآمد که همین امر موجب خروش حضرت امام(ره) به نمایندگی از جامعه دینی در مقابل توهین‌ها و تخریب‌ها شد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به نقش روحانیت و علما و به ویژه حضرت امام خمینی در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی اشاره کرد و با بیان اینکه دوران حضرت امام(ره) دوران اعجاز مدیریت اسلامی در کشور بود، گفت: بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با آن شخصیت بزرگ و علم و نبوغ منحصربه‌فرد خود توانست با رژیم تا بن داندان مسلح پهلوی مبارزه و انقلاب را به پیروزی برساند و سپس در مدت کوتاهی، توطئه‌ها، شورش‌ها و جنگ تحمیلی را مدیریت و با پیروزی به سرانجام برساند و نمونه‌ای از اداره موفق و اسلامی جامعه را به نمایش بگذارد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به حملات و توطئه‌هایی که در حال حاضر برای ضربه زدن به دین، اعتقادات و روحانیت شیعه و اسلام در حال انجام است، افزود: همان وضعی که بعد از مشروطه و نیز در دوران پهلوی برای تخریب و گوشه‌نشین کردن حوزه و روحانیت دنبال شد، اکنون نیز تحت عناوین دیگری در حال پیگیری است و همین امر هوشیاری، دوراندیشی و تلاش بیش از پیش علما و روحانیون را برای خنثی کردن این توطئه‌ها طلب می‌کند. می بینیم که اخیرا تلاش همه جانبه ای برای بی اعتبار کردن شخص امام راحل و روحانیت و حتی اصل انقلاب در جریان است.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با ابراز خرسندی از تحرک و فعالیت‌های اخیر حوزه‌های علمیه، به برگزاری اجلاس «بررسی آرا و افکار حضرت امام(ره)» و تحریرالوسیله ایشان و حضور اعاظم حوزه و مراجع در این اجلاس در قم اشاره کرد و گفت: به نظر می‌رسد که حوزه علمیه و مراجع معظم به خوبی متوجه خطرات پنهان و پیدا علیه دین، حوزه و آرمان‌های امام راحل عظیم‌الشأن(ره) شده و این امر جای بسی خوشحالی دارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه دشمنان دین و مردم با هدف قرار دادن کانون اصلی همبستگی مردم که روحانیت، ولایت و امام(ره) و رهبری است، قصد دارند مردم را از این امهات جامعه اسلامی دور و با بی‌تفاوت کردن آنان نسبت به اعتقادات و معارف دینی و اهل بیت(ع)، مطامع شیطانی خود را پیاده کنند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بازگشت حوزه علمیه و جامعه به آرا و افکار فقهی، اجتماعی و سیاسی حضرت امام(ره) را امری مبارک و طلیعه بیداری و احیای مجدد حوزه‌های علمیه خواند و تأکید کرد: توجه ویژه به نقاط مغفول شخصیت و آرای امام خمینی(ره) و استخراج بیش از 100 ابتکار خاص امام(ره) نشانه بازگشت به اصالت انقلاب و زدودن پیرایه‌هاست.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به وظیفه خطیر حوزه‌های علمیه و علما و روحانیون در برهه حساس کنونی اشاره و تصریح کرد: اگر بدنه حوزه به طرف امهات انقلاب و اسلام و اهداف اصلی که اسلام خالص و ناب است، حرکت کند کامیاب و توطئه بدخواهان دین، انقلاب و مردم خنثی خواهد شد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یکی از مخاطرات مهم مقطع حساس کنونی را تفرقه میان آحاد مردم و میان مردم و مسئولان و گروه‌های سیاسی خواند و گفت: تأکید همیشگی دلسوزان و وفاداران به انقلاب و نظام و نیز رهبری معظم انقلاب بر پرهیز از تفرقه‌افکنی و ایجاد همدلی در کشور است که همه باید این مهم را مورد توجه ویژه قرار دهند.

وی افزود: متأسفانه گروه یا جناحی افراطی در کشور حیات سیاسی خود را در ایجاد و دامن زدن به اختلافات و تفرقه در جامعه می‌دانند و تأکیدات مکرر رهبری انقلاب را درباره پرهیز از تفرقه نادیده می گیرند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در خاتمه تأکید کرد: باید همه دوستداران نظام حول محور قانون اساسی، راه گفتگو و تعامل در پیش گیرند و با حسن‌نیت و مدارا و همدلی کشتی انقلاب را به ساحل امن تعالی و توسعه برسانند.

در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام قادری و نیز برخی از علما و فضلای حاضر در جلسه دیدگاه‌های خود را پیرامون وضعیت حوزه‌های علمیه، مسائل سیاسی، اخلاقی و اعتقادی جامعه بیان کردند که برخی محورهای آن به قرار زیر است:

- لزوم بهره‌گیری از تجربیات بزرگان نظام برای غلبه به مشکلات
- پیگیری در نحوه استفاده از درآمدهای نفتی در چند سال اخیر و رفع مشکلات اقتصادی
- توجه ویژه به وضعیت معیشتی طلاب حوزه‌های علمیه
- لزوم ارائه تفسیر و چهره رئوف و به دور از خشونت از اسلام و تعالیم دینی
- نیاز جامعه برای بازگشت به اعتدال و میانه‌روی
- جامعه زنده، جامعه‌ای است که نقدهای دلسوزانه در آن مورد توجه قرار گیرد.
- نیاز جامعه به حرکت در جهت گفتگوی ملی و حمایت استوانه‌های نظام از این حرکت
- لزوم خنثی‌سازی تلاش‌های مغرضین برای ایجاد تفرقه میان بزرگان نظام و رهبری
- نگرانی از تحریف آشکار تاریخ انقلاب اسلامی و نیروهای مؤثر آن
- لزوم دور کردن خطرات مهلک از ایران اسلامی بر پایه وحدت و همدلی

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۹۱/۱۱/۱۷ - ۱۶:۳۲
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (0)