فراموش کردم
اعضای انجمن(399) قوانین سایت مقررات انجمنها
جستجوی انجمن
pariyaarang (parni )    

تاریخچه شرکت سایپا

درج شده در تاریخ ۹۸/۰۵/۰۴ ساعت 15:06 بازدید کل: 149 بازدید امروز: 149
 

 

شرکت سهامی عام ایران در تولید اتومبیل ( سایپا) در سال 1344 در زمینی به مساحت 240 هزار متر مربع ( در حال حاضر فقط مساحت زمین کارخانه مرکزی 415 هزار متر مربع می‌باشد ) و زیر بنایی 20 هزار متر مربع با سرمایه اولیه 160 میلیون  ریال بنام شرکت سهامی تولید اتومبیل سیتروئن ایران تاسیس گردید. در تاریخ 15 اسفند 1345 ثبت و در اواخر سال 1347 به مرحله بهره برداری رسید.

این شرکت تولید اولین محصولات خود را که شامل «وانت آکا » و سواری «ژیان » بود با روش  کاملا دستی و بدون بهره گیری از تجهیزات و امکانات مدرن آغاز کرد. تولیدات شرکت بعد از سال 1353 به واسطه استفاده از ابزارهای جدید و مکانیزه شدن برخی از بخشهای   تولیدی ، سیر صعودی یافت و بر تنوع محصولات شرکت نیز افزوده شد بعنوان مثال می توان به تولید خودروهای: مهاریی ، پیکاب در مدلهای معمولی دولوکس و کار اشاره نمود.

نام شرکت در اوایل سال 1354 با حذف کلمه سیتروئن از انتهای عبارت فرانسوی آن به «شرکت سهامی ایرانی تولید اتومبیل » به نام اختصاری
(سایپا ) که ما خود از عبارت فرانسوی Annonyme Iranione De Productive Automobile  میباشد ، تغییر یافت .

این شرکت در 16 تیرماه 1358 تحت مالکیت دولت در آمده و از 18 آذرماه 1360 تحت سرپرستی سازمان گسترش نو نوسانی صنایع ایران قرار گرفته و بر اساس مصوبه مورخ 1/2/65 هیأت وزیران ، کلیه سهام سرمایه آن به نمایندگی از طر ف دولت جمهوری اسلامی بنام سازمان گسترش و نوسان سازی صنایع ایران منتقل گردید در دی ماه سال 1378 به پیروی از سیاست های مالی دولت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر کاهش تصدی دولت و خصوصی سازی شرکتهای دولتی و به موجب تبصره35 قانون بودجه کل کشور باواگذاری بیش از 51 % سهام این شرکت به غیر ، سایپا نیز در زمره شرکتهای خصوصی قرار گرفت امروزه شرکت سایپا با در اختیار داشتن  بیش از80 شرکت تابعه و وابسته بصورت مستقیم و غیر مستقیم ، به گروه خودرو سازی بزرگ با امکان تولید انواع مختلف خودرو تبدیل شده است.

 

سالمانی شرکت سایپا:

1334 : تاسیس شرکت به نام شرکت سهامی تولید اتومبیل سیستروئن ایران»

سالنمای شرکت سایپا:

1344 : تاسیس شرکت به نام شرکت سهامی تولید اتومبیل سیتروئن ایران.

1347 : بهره برداری و شروع فعالیت با تولید انواع مدلهای خودرو «ژیان»(1359 ـ 1347 )

1354: تغییر نام شرکت به «شرکت سهامی ایرانی تولید اتومبیل» و تبدیل شدن به شرکت سهامی عام .

1355 : تغییر«رنو5» در مدلهای سده درب و 5 درب ( 1372 ـ 1355 )

1362: تولید «وانت نیسان» با حجم موتور CC 2000 (1369ـ 1362 )

1369 : تولید«وانت نیسان» با حجم موتور cc 2400 ( در شرکت زامیاد ادامه دارد)

1371 :تولید «وانت نیسان دو کابین» با حجم موتوری cc 2400 (1373 ـ 1371 )

1371 : تولید «رنو 21 » ( 1373 ـ 1371 )

1372 : تولید«پراید کاربراتوری» در مدلهای CD5 ، LX ، GTX ( ادامه دارد) .

1374 : کسب رتبه اول کیفیت در بازار داخلی و تکرار این رتبه در سالهای 1375 ، 1376 ، 1378 .

1377 :دریافت اولین گواهینامه ISO 9001 در صنعت خودروسازی کشور از موسسه QMI کانادا.

کسب گواهینامه بهترین شرکت تولیدی در میان شرکتهای تحت پوشش وزارت صنایع انجام مقدمات عملیات گسترده برای ساخت داخل نمودن قطعات محصولات تولیدی .

1378 : موفقیت در تعمیق ساخت داخل محصولات تا سطح 81 % ارزش CDK پراید و 795 در مورد نیسان اخذ تایید به انطباق مشخصات گازهای خروجی آلاینده با استاندارد ECE 1504 و دریافت لوح سبز تبدیل شدن به یک گروه خودروساز بزرگ با امکان تولید انواع کامل خودرو( (Full Range عرضه متجاوز ار 51 % سهام شرکت به بخش خصوصی .

1379 : تولید سواری « پراید face life » و «پراید انژکتوری» در مدلهای مختلف (ادامه دارد ) . دریافت لوح رتبه اول کیفیت در میان تولید کنندگان وانت در ایران از نیسان ژاپن » دریافت لوح تقدیمی از وزارت صنایع بعنوان واحد نمونه صنعتی کشور .

تامین کلیه قطعات نیسان توسط سازندگان داخلی و توقف خرید CKD نیسان .

1380 : دریافت اولین گواهینامة کیفیت Q59000 در صنعت خودروسازی کشور از  QMI کانادا.

دریافت گواهینامه‌های OHSAS18001 و 14001 ISO (مدیریت ایمنی، بهداشت و زیست محیطی) از موسسه DNV هلند.

بهره برداری از خطوط جدید تولید ( طرح و توسعه ) پروژه‌های رینگ خومشهر، مالبیل و شیشه ایمنی کسب مقام اول در زمینه بهترین عملکرد «سبز» از دومین نمایشگاه محیط زیست شروع تولید محصول «زانتیا» در مدلهای لوکس و سوپولوکس و «کاروان» .

1381 : دستیابی به رشد بی سابقه 64 درصدی در میزان تولید پراید.

انجام مقدمات و تمهیدات لازم جهت واگذاری عملیات فروش وانت نیسان به شرکت زامیاد از ابتدای سال 82 .

تولید آزمایشی خودرو جدید پراید 141 و معرفی آن به بازار.

انجام مقدمات گسترده جهت دریافت گواهینامه Iso 9000;2000 و دریافت آن از موسسه بین المللی DNV در اوایلر سال 82 .

 

 

مکان کاراموزی:


استارت

استارت یک موتور الکتریکی است که انرژی الکتریکی را دریافت کرده به انرژی مکانیکی تبدیل می کند و این نیرو را توسط چرخ دندههای خود به فلایویل منتقل میکند تا موتور خودرو روشن شود موتور استار ت باید بتواندلنگری ایجاد کند که بر نیروی اینرسی (ماند یا ساکن )و اصطکاک موتور سرد غلبه کند  به این دلیل اکثر موتورهای استارت از نوع «سری» و از انواع «کامپالیز» با جریانهای دائم هستند.

تمام جریان باتری از سیم پیچهای اصلی و سیم پیچ مغناطیسی آن می گذرد نتیجه آن است که لنگر و نیروی  ترک خیلی زیادی در موتور حاصل می شود. این موضوع از روی این فرمول محاسبه میشود.

 

 

در رابطه فوق  فلوی مغناطیسی بر حسب تسلا IA جریان در سیم پیچ اصلی K مقداری ثابتی است که در مورد بارهای کم  هنگامی که IA کم است فلوی متناسب با شدت جریان مغناطیسی که در موتورها ی سریهای IA است ایجاد می کند.

برای یک موتور سری لنگر حاصله متناسب با مجذور  شدت جریان است یعنی : 

(K  مقداری ثابت است – IAشدت جریان است که از موتور استارت می گذرد، با کم بودن مقاومت سیم پیچ اصلی و مقاومت سیم پیچ میدان مغناطیسی لنگر حاصله از موتور استارت بسیار بالا خواهد بود.)

نکته به ازای یک مقدار مساوی شدت جریان یک موتور استارت لنگر کمتری ایجاد خواهد کرد و چون جریان بین سیم پیچ مغناطیسی و سیم پیچ اصلی موتور تقسیم می شود این اتفاق می‌افتد.

در صورتی که بار زیاد است تناسب لنگر و شدت جریان را نمی توان  از رابطه ای

 بدست می آورد.

استارت از نوع سری بالاترین لنگرش را موقعی که سیم پیچ اصلی آن ثابت باشد تولید می کند و  در این زمان است که می تواند لنگر مورد نیاز ما را تامین کند.

تعداد دور

 

اختلاف پتانسیل دو سری باتری Vbtمیباشد و به مصرف یک موتور سری با مشخصات زیر می رسد «مقاومت سیم پیچ الکتریکی  مقاومت سیم پیچ اصلی نیروی محرکه ایجاد شده به وسیله موتور ES است.» هنگامی که سیم پیچ اصلی موتور می چرخد، میدان مغناطیسی را قطع میکند و یک نیروی محرکه خوب حاصل شده که در جهت عکس پتانسیل باتری است. این نیروی ضد محرکه متناسب است با حاضلرب  در دوران سیم پیچ در دقیقه:

 

نیروی ضد محرکه متناسب است با سرعت سیم پیچ اصلی و در حالت خطی موقعی که این سیم پیچ ثابت است برابر صفر خواهد بود با استفاده از قانون «کیرشهف» به این ترتیب میتوان نوشت :

Vbt = Es + Ia

- قانون اول کیرشهف : مجموع جمع جبری تمام افت  پتانسیلهای یک مدار بسته در یک جهت مساوی مجموع جبری تمام اضافه پتانسیلهاست.

قانون دوم کیرشهف : مجموع جبری شدت جریانهای منتهی به یک نقطه برابر صفر است:

با بکار بردن رابطه بالا و قبول کردن این نکته که   در رابطه

متناسب با IA  میتوان IA  را به دست آورد:

 

نتیجه میشود IA موقعی حداکثر است که N  برابر صفر  باشد و همچنین معلوم میشود I زمانی حداکثر است که N  برابر صفر است.

 

کلید های قطع و وصل موتور استارت:

یک موتور 6 ولتی 600 آمپر جریان از باتری میگیرد. در صورتی که یک موتور 12 ولتی 350 آمپر می گیرد. این مقدار زیاد جریان فقط موقعی می تواند عبور کند که مقاومت سیم پیچهای موتور (استارت ) خیلی کم باشد برای اطمینان از کم بودن مقاومت موتور یک کلید با اتصال خوب لازم است.

ساده ترین کلید آن است که از دو میله‌ی موازی با هم استفاده  کنیم. فشار در موقع استارت زدن فنر را  فشرده می سازد و یک خار مسی بین دو میله را طوری قرار می دهد که جریان کاملاً برقرار شود.  در استارتهای جدید این کلید ضمیمه یک کلید قطع و وصل جریان برای شمعها نیز می باشد. این کلید یک  مغزی آهنی را مغناطیسی می کند که آن هم به نوبه ی خود جریان استارت را وصل می کند.

ـ برای جلوگیری از عبور جریان مضر در موتور استارت از کلید‌هایی استفاده می کنند که با خلاء کار می کند ، این خلاء از منیفلد گاز تهیه میشود

 

دستگاه تبدیل سرعت:

به علت جریان  شدیدی که بوسیله موتور استارت گرفته میشود تا لنگر زیادی حاصل کند تا این لنگر بر مقاومت غلبه کند و قطعات دوران کننده را به سرعت به حرکت در آورد. بایستی موتور خودرو سرعت بگیرد والا ادامه کار موتور استارت سبب گرم شدن  زیاد از حد آن می‌شود: بنابر این لازم است که لنگر حاصل از موتور استارت به فلایویل که جرم بزرگ و سنگینی می باشد که روی پیرامون خود دنده های ریزی دارد چرخ طیار بوسیله ی اتصال به میل لنگ نیرو را به موتور انتقال میدهند.

مهم : تعداد دنده های فلایویل همواره 16 برابر تعداد دنده های استارت است. بنابراین می توان گفت نیروی موتور استارت 16 برابر شده در جهت روشن شدن موتور مصرف می گردد.

یک موتور استارت که بین چرخ دندههای با فلایویل نسبت  رعایت شده سرعت دورانش باید rpm 3200 باشد تا بتواند به میل لنگ سرعت کافی بدهد . این موضوع خود مسئله ای مهمی نیست اما وقتی خودرو روشن شد، موتور حداقل با سرعت rpm600  خواهد چرخید و اگر در این موتور استارت با موتور خودرو درگیر باشد این سرعت بحرانی سبب از هم گسستگی موتور استارت میشود. پس دستگاهی لازم است که بتواند فوراً استارت را از موتور خودرو (فلایول ) جدا کند و از خرابی استارت جلوگیری بعمل آورد . این دستگاه «بندیکس» نام دارد موتورهای قدیمی تر از نوعی کلاچ جلورونده و برگشت دهنده استفاده می شد.

در استارت هنگامی که سیم پیچ القا کننده آن تحریک میشود حرکت مغزی آهنی آن سبب حرکت چرخدنده شده و در گیر شدن آن با فلایول بوسیله ی اهرام تغییر امکان می دهد. حرکت بیشتر مغزی آهنی جریان الکتریکی را از سیم پیچ اصلی عبور داده سبب چرخیدن موتور استارت می گردد در مدت چرخیدن موتور اصلی استارت نیروی حاصل از سیم پیچ اصلی توسط کلاچ مخصوص یا دستگاه بندیکس به فلایویل منتقل می شود. کلاچ مخصوصی دارای یک قسمت دندهای داخلی است و بوسیله یک قطعه فلزی به نام «پاستین» دارای یک سری شیارهای داخلی  است در آنها قرقره ای که یک طرفش باریکتر است قرار دارد وقتیکه موتور استارت می چرخند قرقره به سمت قسمت باریکتر رانده شده وسبب درگیر شدن میشود. هنگامی که موتور خودرو ، استارت و  گلویی آن و پوسته ی پاستین را تندتر می چرخاند، قرقرها به سمت شیارهای و سیعتر حرکت کرده و چرخدنده ی استارت از چرخدنده فلایویل آزاد میشود.

توجه : مجموع چرخدندهای استارت و پاستین بطوریکه دارای لقی باشند روی محور سیم پیچ اصلی که دارای زائده ی خارجی است قرار می گیرد.  بطوریکه فرورفتن پاستین درگیر شده  و عمل میکند. هنگامیکه موتور می چرخد ، تأخیر حرکت مجموعه  پاستین به علت نیروی «ماند » یا اینرسی سبب پیچ خوردن محور به سمت جلو میشود، بنابراین محور آن قدر به سمت جلو میرود تا با فلایول درگیر شود، بعد از اینکه موتور خودرو روشن شد چون چرخدنده یاستارت سریعتر از موتور استارت می چرخد مجموعه ی پاستین عقب هدایت شده و چرخدنده ی استارت فلایویل  جدا میشود.

 

مولد برق (دینام)

وظیفه اصلی دستگاه مولد تولید انرژی الکتریکی ذخیره آن در باطری خودرو می باشد دینام مانند یک ژنراتور انرژی مکانیکی موتور خودرو را به انرژی الکتریکی تبدیل میکند.

در خودروهای جدید شامل مولد و قسمت تنظیم کننده جریان و ولتاژ می باشد  دستگاه تنظیم کننده شامل قطع کنند. جریان در جهت معکوس تنظیم کنند. جریان و ولتاژ میباشد . مولد همیشه بوسیله تسمه ای  از روی پولی میل لنگ به موتور وصل شده است . قاعدتاً مولد ها دارای یک سیم پیچ (شنت ) موازی یعنی سیم پیچ میدان مغناطیسی با سیم پیچ اولیه موازی است.

 

آنالیز دستگاه استارت و دینام:

 نیروی محرکه باطری  مقاومت باطری  نیروی ضد محرک  و  به ترتیب مقاومت های سیم پیچ مغناطیسی و سیم پیچ اصلی موتور استارت است  مقاومت‌های باطری بارهایی را نشان میدهد که بوسیله دستگاه (آنژکش ) تولید جرقه  به باطری دینام برق میدهند.  نیروی محرکه الکتریکی  و  به ترتیب مقاومتهای  سیم پیچ اصلی در مولد و سیم پیچ مغناطیسی آن است.

این مدار یک سیمه بوده که سیمEarth  آن مشترک است.

(دینام) مولد موتور ماشین باید مجهز به وسایل سرد کردن سیم پیچ دینام و سیم پیچ اصلی می‌باشد چون حرارت زیاد  در سیم پیچ تولید می شود بنابراین یک پروانه فلزی در انتهای پولی دینام وصل می شود. طرز سیم پیچ شدن دینام به این قرار است. نیروی محرکه مولد با  و اختلاف پتانسیل بین2 سر مولد با VGT  نشان داده میشود مقاومت سیم پیچ اصلی و سیم پیچ مغناطیسی به ترتیب و  و می باشد.

شدت جریانی که از سیم پیچ اصلی عبور می کند به ترتیب و  است. مقاومت بار را با   نشان داده می شود.

روابط مربوطه به مدار مولد را از قانون کیرشهف بدست می آوریم.

فلوی میدان بر حسب تسلا

 

 

اگر جریان سیم پیچ اصل یا جریانش بر عکس شود مولد تبدیل به یک موتور شنت می‌شود . این اتفاق در صورتی که قطع کننده جریان معکوس وجود نداشت در مواقعی که ولتاژ باطری بالاتر از نیروی محرکه الکتریکی مولد یا دینام می بود اتفاق می افتاد. مدار شنت کنترل نیروی حاصل از مولد را آسان می کند.

چون مولد به وسیله میل لنگ می چرخد نمی توان نیروی حاصل از آن را با قراردادن تنظیم  کننده سرعت کنترل کرد. به هر حال چون فلوی  مغناطیسی متناسب با جریان سیم پیچ یا است رابطه زیر بدست می آید.

 

که با تغیر دادن مقاومت مدار مغناطیسی یعنی امکان اینکه نیروی حاصل از مولد را بتوان تغییر داد زیاد است.

در ماشین های سنگین از مولدهای 24 ولتی استفاده میکنند. از مزایای آن این است که در خواست خودرو از نظر انرژی الکتریکی را تامین می کند و برق خوبی به ما می دهد.

به هر حال حداکثر جریانی که کلید های دستگاه نظیر میتوان عبور دهد محدود است  را ه حل مورد قبول این است که تعداد سیم پیچ مغناطیسی را زیاد کنند. و در نتیجه فلوی مغناطیسی  که به سیم پیچ اصلی القا میشود زیاد شود چون در نتیجه پتانسیل تولید شده زیاد است می توان سیم نازک تر به کار برده به طوری که مدوده جا در مولد نداشته باشید. مزیت دیگر آن است که وقتی که سیم هادی با ابعاد  مساوی بکار می رود تلفات ولتاژ در موقع بکار بردن دستگاه ها با ولتاژ بالاتر کمتر می شود.

 

قطع کنند جریان معکوس:

این دستگاه  جز یک کلید الکترو مغناطیس نیست که 2 عمل زیر را انجام می دهد.

1- از عبور جریان باطری به  داخل مولد در هنگامی که ولتاژ باطری با لاتر از ولتاژ مولد است جلوگیری میکند چه در صورت عبور چنین جریانی مولد مثل موتور کار خواهد کرد.

2- جریان مولد را هنگامی که ولتاژ ش از ولتاژ باطری  بیشتر است برای پر کردن باطری و تامین سایر احتیاجات الکتریکی عبور می دهد.

 

توضیح راجع به کلید قطع کننده جریان معکوس :

اگر ولتاژ دینام بیشتر از ولتاژ باطری باشد کلید قطع و وصل بسته و جریان از دینام به سمت باطری جهت شارژ حرکت میکند  و اگر ولتاژ دینام کمتر از ولتاژ باطری باشد عملیات عکس اتفاق می افتد.

در موتور هم شدت جریان با ید  کنترل شود هم شدت  ولتاژ . ولتاژ زیاد در انتهای مولد ممکن است دستگاه های الکتریکی را خراب نماید و جریان زیادی که از سیم پیچ اولیه می‌گذرد (اصلی ) ممکن است سبب گرم شدن سیم پیچ وسوختن آن شود تنظیم  ولتاژ  و شدت جریان در خودرو جداگانه انجام میشود. وا ضح است با زیاد شدن سرعت سیم پیچ اصلی نیروی محرکه الکتریکی   هم زیاد میشود و در رابطه 3 ولتاژ 2 سری مولد یعنی VTg  زیاد شده رابطه 4 نشان میدهد که شدت جریان مغناطیسی مولد زیاد شده  را نیز زیاد میکند  همین که ولتاژ دو سر مولد زیاد شده   تا مادامی که  ثابت است زیاد می‌شود.

بنابراین ولتاژ زیادی به مقاومت ها وارد شده سبب خرابی آن می شود اثر زیادشدن را در رابطه 5 میتوان دید.

اگر مقاومت ثابت بماند و سرعت مولد بالابرود ولتاژ اضافی  از مقاومت ها عبور  خواهد کرد حال می پردازیم به حالتی  که سرعت مولد ثابت بوده  و بابهم بستن مقاومت ها به طور موازی کم میشود.

مقاومت های  موازی بوده بنابر این وقتی  کلید بسته است. مقاومت ها کم می‌شوند. جریان در مقاومت زیاد شد ه و را بطه 5 نشان می دهد که جریان سیم پیچ اصلی زیاد است.

به علت زیاد شدن آن  امکان دارد که در اثر گرم شدن و اتلاف سبب  خراب شدن  عایق های سیم پیچ شده اتصالات  ذوب شده سیم پیچ خراب میشود.

فرمول زیر اثر حرارتی جریان اضافه از خود را نشان می دهد که

 

که انرژی حرارتی بر حسب ژول شدت جریان بر حسب آمپر و مقاومت برحسب اهم و زمان بر حسب ثانیه می باشد.

 

 

 

 

 

این منحی  به این ترتیب بدست می آید که .

1- مولد با سرعت ثابت با مقاومت سیم پیچ مغناطیسی ثابت و شدت  جریان متغیر کار میکند.این منحنی نشان میدهد که متناسب با زیاد شدن شدت جریان بار ولتاژ بین 2 سر مولد کم شده تا در  نقطه   P که  اثر اضافه شدن از بین می رود ( بر سیم پیچ اصلی ) ولتاژ مولد آن قدر  کم میشود که مولد از کار می افتد.

به هر حال واضح است که با چنین  ولتاژ و شدت جریان تنظیم  آسان ولتاژ و جریان نمی‌تواند به تنهایی مقدور باشد.

حال اگر منحنی ولتاژ و شدت جریان در مولد خط مستقیم   بود ولتاژ به ازای مقادیر مختلف شدت جریان ثابت می ماند و  از تنها  شدت جریان را می باید تنظیم کرد اما در مورد خودرو چون سرعت خودرو متغیراست ولتاژ حاصله نیز تغییر خواهد کرد.

بنابراین حتی اگر یک منحنی  مشخصه به صورت افقی حاصل می شد تنظیم جداگانه ولتاژ  و جریان الزامی بود.

در موقعی که مولد با بالاترین سرعت می چرخد منحنی ولتاژ و شدت جریان همانند شکل کشیده شده می باشد. تنظیم کننده ارتعاشی چه  برای ولتاژ و چه برای شدت  مدار جریان نوع متداول و امروزی است.

به این دلیل انواع  دیگر تنظیم کننده ها از قبیل دینامیکی و حرارتی منسوخ شده است اصولاً ساختمان و  طرز کار یک ساختمان تنظیم کننده ارتعاشی برای ولتاژ و شدت جریان یکسان است. اگر ولتاژ یا شدت جریان در مورد تنظیم کننده ارتعاشی پایین باشد  نیروی فنر بر نیروی مغناطیس فزونی داشته و اتصال برقرار است با برقرار بودن اتصال جریان مستقیم از مولد  به مدار سویچ مغناطیس می رود چون مقاومت از مسیر جریان خارج است جریان بیشتری به سیم پیچ مغناطیسی رسیده و در نتیجه flue میدان بیشتر شده  ولتاژ  و شدت جریان بیشتر خواهد شد.

اگر ولتاژ و  شدت جریان حاصله زیادتر از حد تنظیم شده باشد نیروی مغناطیسی بیشتر  از نیروی فنر شده اتصال را قطع میکند مقاومت در مسیر جریان سیم پیچ مغناطیسی قرار گرفته و سبب کم شدن جریان آن نیز بر کم شدن ولتاژ یا شدت جریان حاصله به علت کم شدن  flueمیدان مغناطیسی میشود.

اگر نیروی مغناطیسی کمتر  از نیروی فنر باشد  اتصال دوبار- برقراری شد و مقاومت از مسیر جریان خارج میشود.

سپس جریان سبم پیچ مغناطیس را بالا برده و f  l ue   زیاد شده ولتاژ و جریان زیاد میشود (رابطه مستقیم ) در نتیجه اعمال تیغه اتصا ل با فرکانس زیاد مرتباً ارتعال کرده  و از این حیث تنظیم کننده را ارتعاشی گویند .

مهم : اولین تفاوت بین تنظیم کننده جریان و ولتاژ این است که طرز قرار گرفتن آن ها به چه صورت باشد .

در تنظیم کننده جریان سیم پیچ دارای قطر زیاد و طول کم و تنظیم کننده ولتاژ سیم  پیچ دارای طول زیاد و قطر کم می باشد.

در تنظیم کننده ولتاژ سیم پیچ موازی با مدار خارجی مولد موازی است و در مورد تنظیم کننده  جریان سیم پیچ بطور سری با مولد قرار گرفته است پس نتیجه میتوان گرفت که Flue بر حسب تسلا متناسب با شدت جریان بوده و در مورد هر نوع تنظیم کننده نیروی حاصله از مولد به این ترتیب  کنترل میشود که کشش فنر را طوری تنظیم می کنیم که مدت زمان وصل بودن تیغه اتصال متناسب با شرایط کاری باشد.

نکته: بعضی از تنظیم کننده های ولتاژ و جریان داراری جبران کننده گرما هستند که به این ترتیب  مولد میتواند  نیروی بیشتری در درجه حرارت  پایین  تولید کند. به محض اینکه درجه حرارت پایین رفت فعالیت شیمیای باطری کمتر میشود. مقاومت  داخل باطری زیاد شده در نتیجه مولد باید ولتاژ بیشتری  تولید کند. تا باطری پر شود برای انجام این اعمال دستگاه جبران کننده حرارتی اجازه مختصر افزایش در ولتاژ باطری متناسب با کم شدن حرارت را میدهد . به طرز مشابهی نیز تنظیم کننده جریان این کار را انجام میدهد.                                                  

معمولاً جبران حرارتی به این طریق صورت می گیرد که یک لولای زوج فلزی روی اتصال بازوها (واحد تنظیم کننده ولتاژ) این لولا سبب میشود که یک شیار هوا بین مرزهای آهنی و بازوهای اتصال قرار گرفته. در مورد تنظیم کننده ولتاژ نیز یک مسیر مغناطیسی ضمیمه میشود تا عمل جبران حرارت را انجام دهد.

این مسیر موازی مغناطیسی (شنت ) از آهن و نیکل تشکیل شده دارای نفوذ فلوی بالایی بوده و پایین رفتن درجه حرارت فلو را زیاد می کند یعنی هر چه حرارت پایین بیایدفلوی جبران  بیشتر شده با نسبت بیشتری از  فلوی کلی از مسیر فرعی رد میشود ولتاژ بیشتری برای قطع کردن و اتصال لازم است.

آفتامات: یک سوئیچ الکترو مغناطیسی بوده که سر راه دینام به باتری قرار دارد وظیفه اش تنظیم جریان و تنظیم ولتاژ و جلوگیری از  جریان معکوس است ( از باطری به دینا م )

دلایل به کار بردن آفتامات عبارتند از: 1- جلوگیری از سوختن مدار شنت بالشتکها و آرمیچر ( در دینام به دلیل دور زیاد آن ) 2- جلوگیری از عبور ولتاژ زیاد از حد در دستگاههای الکتریکی و اندازه گیری 

3-  جلوگیری از پر شدن زیاد از حد باطری

بررسی رفتار بوبینهای آفتامات و بررسی حرکت جریان در بوبینها:؛

 

حالت اول :

سرعت دینام کم بوده ولتاژ حاصله از مولد یا دینام کمتر از ولتاژ باطری  است

1- اتصال شماره یک  قطع بوده  جریان ورودی به باطری را قطع می کند.

2- اتصالات 2و 3 وصل هستند 3 – جهت جریان طبق پیکانها می باشد 4- مقاومت در مدار سیم پیچ مغناطیسی کم بوده چون جریان مغناطیسی از اتصلالات 2و 3 عبور می کند بیشتر جریان در این قسمت است

5- همینکه سرعت دوران مولد بالا رفت جریان سیم پیچ مغناطیسی زیاد شده ولتاژ و نیروی الکترو مغناطیس بالا می رود .

حالت دوم : سرعت ژنراتور کم بود. ولتاژ حاصله از ولتاژ باطری بیشتر اما از ولتاژ تنظیم شده   کمتر است.

1- اتصلات 1و 2و 3 وصل هستند 2 – جریانها در جهت پیکانها میباشد.

3- مسیر کم مقاومت 2و 3 هست . جریان در مسیر میدان مغناطیسی بالا رفته ولتاژ متناسب با جریان زیاد میشود (دور مولد نیز زیاد میشود.)

 

حالت سوم :

سرعت مولد معمولی است، ولتاژ  بالاتر از ولتاژ تنظیم شده و جریان کمتر از مقدار تنظیم شده است.

1-اتصال 1و 2 وصل بوده و جریان حاصله برای ایجاد نیروی مغناطیسی کافی نیست.

2-اتصال  3 باز است سیم پیچ تنظیم کننده ولتاژ به حدی است که میتواند بر نیروی فنر غلبه کند

3-جریان طبق پیکانها میباشد جریان درسیم پیچ کم شده و جریان مجبور است از مقاومت R که مقاومت بز رگتر است به اجبار عبور کند جریان که کم شد ولتاژ نیز کم شده و شرایط مانند حالت دوم به وجود می آید .

حالت چهارم :

سرعت مولد معمولی بوده ولتاژ حاصله از ولتاژ تنظیم شده کمتر اما جریان بیشتر از مقدار تنظیم شده است.

1-   اتصال 1 و 2 وصل بوده سیم پیچ تنظیم کننده ولتاژ برای ایجاد نیروی لازم کافی نیست

2-   اتصال 2 باز بوده جریان سیم پیچ در تنظیم کننده جریان برای غلبه بر نیروی فنر کافی است

3-              مسیر جریان ها طبق پیکانها است

1-   شدت جریان میدان مغناطیسی کم شده زیرا جریان میدان باید مقاومت R  را که بزرگ است طی کند فلوی میدان به علت پایین بودن جریان کم شده و جریان حاصله از مولد تا  هنگامیکه فلوی میدان تنظیم کننده جریان را به اندازه پایین بیاورد که نیروی فنر سبب وصل شدن اتصال 2 شود کم می شود .

2-   هنگامیکه، بار الکتریکی برداشته شد شدت جریان حاصله کم خواهد شد و به این ترتیب سبب بالا رفتن افت ولتاژ در مقاومت سیم پیچ اصلی که کم است خواهد شد عمل پایین رفتن ولتاژ حاصله از مولد در اثر بالا رفتن شدت جریان مانع از کار تنظیم کننده جریان و ولتاژ در آن واحد می باشد پس با بررسی کلی در سیم پیچ آفتامات به این نتیجه رسیدیم که این واحد به عنوان یک واحد خود تنظیم کننده جریان خروجی  از مولد می باشد.

یک فرق کوچک بین مولد و دینام وجود دارد او را در دینام عمل یک سو سازی قبل از خروج  جریان به سمت آفتامات است در ژنراتور (الترناتور یا مولد ) جریان بعد از خروج از مولد توسط یک مدار پل  یک سو سازی می شود.

دستگاه ایجاد جرقه:

در خودروهای امروزی دستگاهی به این نام وجود دارد که وظیفه اش ایجاد جرقه در مرحله لازم داخل سیلندر برای تولید نیرو (سوختن بنزین) می باشد . یک دستگاه تولید جریقه باید بتواند جرقه ای ایجاد کند که مخلوط قابل احتراق موجود در اتاقک را سوزانده و در ضمن وقت آن زمانی باشد که بیشترین راندمان را حاصل کند.

 

 

 

 

دستگاه احتراق اجزاء:

شامل دو مدار است که عبارتند از : مدار اولیه و مدار ثانویه مدار اولیه با ولتاژ کم و مدار ثانویه باولتاژ زیاد کار می کند . مدار اولیه شامل باطری ، آمپرمتر ، کلید احتراق سیم پیچ اولیه کوئل، کلید قطع کننده یا پلاتین خازن است.

مدار ثانویه شامل سیم پیچ ثانویه کوئل، کلید دورانی یا چکش برق، در ب و دلکو و سیم های هادی شمعها (وایر) در خودرو منبع انرژی الکتریکی باطری است، مولد باطری را شارژ مبکند. و نیروی کافی برای ما تولید می کند حال بعضی از قسمتهای این دستگاه را بررسی می کنیم.

 

کوئل :

کوئل بمانند یک ترانسفر ماتور افزاینده عمل میکند که برق باتری را از 12V ، 25 تاV3000   جهت ایجاد جرقه آبی (گرم ) در فاصله  هوایی بین دو الکترود شمع ایجاد می نماید . مدار اولیه کوئل 200 دور سیم ، با قطر زیاد و مدار ثانویه 20000 دور سیم با قطر کم این سیم ها از قطر الکتریکی عایق بوده (نسبت به هم ) و به وسیله لاک پوشش داده شده اند هر دو این سیم پیچ بر روی یک هسته آهنی (اتوترانس ) پیچیده شده اند و در هنگام عبور جریان از سیم پیچهای آن در کوئل یک میدان مغناطیسی حاصل شده که باعث القاء یک ولتاژ  زیاد در ثانویه می گردد. هنگامیکه جریان در مدار اولیه کوئل عبور کره سبب ایجاد یک میدان مغناطیسی پیرامون سیم پیچ اولیه می گردد.

این ولتاژ به حدی است که میتواند یک ولتاژ بزرگی در سیم پیچ ثانویه تولید کند.

بنابراین تغییر جریان در مدار اولیه یک جریان در مدار ثانویه کوئل میشود طبق اصل القاء)

ولتاژ و جریان حاصله از  مدار ثانویه خیلی بیشتر از ولتاژ مدار اولیه است و هنگامیکه از فاصله هوایی بین دو الکترود شمع عبور کند با گرمای خود سبب احتراق سوخت شده موتور کار می کند.

قانون فارادی برای کوئل قابل بسط است که به این صورت نوشته می شود :  

که در این رابطه : فلوی مربوط ، N  دور سیم است .

ولتاژ در سیم پیچ اولیه محدود به ولتاژ باطری نیست زیرا تابعی از تغییرات در جریان است که این جریان ممکن است به طور ناگهانی ولتاژ تا حدود 250V  تغبیر کند. در مدار ثانویه به تناسب آن ولتاژ 25000 ولتی تولید می کند رابطه ولتاژ و جریان در یک سیم پیچ القایی به شرح زیر است.

 

m : ضریب القاء دو جانبه در سیم پیچ است و ضریب القاء دو طرفه در هر دو سیم پیچ اثر می‌کند یعنی تغییر میدان مغناطیسی سبب بالا رفتن ولتاژ ثانویه و همین تغییر سبب تغییر در جریان میشود .

دلکو:

به عنوان تقسیم کننده برق بین شمها عمل می کند به این صورت که نیروی چرخش میله دلکو از میله با دامک گرفته شده و با دامک که روی میله دلکو قرار دارد و تعداد  زائده های آن به تعداد سیلندرهای خودرو می باشد با این عمل سبب باز و بسته شدن دهانه پلاتین شده و برق درزمان معین بین شمعها تقسیم میشود.

دلکو دارای قسمتی از مدار اولیه و قسمتی از مدار ثانویه است ، از نظر محل قرار گیری قسمت مربوط به مدار اولیه در نیمه پایین آن واقع بوده و قسمت ثانویه در بالای دلکو است.

مدار اولیه شامل کلید قطع و وصل کننده (پلاتین) و یک خازن است.

پلاتین شامل یک قسمت قطع و وصل کننده (دهانه ) و یک بادامک مخصوص میله دلکو است.

میل پلاتین (قطع و وصل کردن مدار اولیه احتراق است) در مدتی که مدار .وصل است جریان در مدار اولیه کوئل برقرار بوده و تدرجاً در سیم پیچ اولیه ذخیره میشود سپس هنگامی که مدار قطع شد (دهانه پلاتین باز شد ) یک متغیر ناگهانی در شدت جریان روی داده و ولتاژ زیادی در سیم پیچ ثانویه طبق رابطه es ایجاد میکند. انتهای پایین پلاتین به یک نقطه ثابت متکی است، همین که بادامک چرخید یک زائده با دنباله‌ای که مربوط به اهرام قطع  و وصل کننده جریان می باشد و انتهای بالایی پلاتین را از انتهای پایین آن دور می کند مدار اولیه قطع میشود سپس با چرخیدن بیشتر بادامک قری که مربوط به اهرام قطع و و صل کننده است سبب اتصال دو انتهای (فک های پلاتین ) به یکدیگر شده ، مجدداً جریان برقرار می شود .

زمانیکه دو انتهای پلاتین به هم وصل هستند ، ولتاژ که به ثانویه القاء میشود خیلی مهم است ، مدتی که این دو انتها به هم وصل هستند مدتی است که بادامک بین دو زائده در حال گشتن است این زمان بر حسب ثانیه حساب میشود چنین بادامک با سرعت میله دلکو میگردد دلکو به میل لنگ به طریق میله بادامک وصل بوده و نسبت سرعت محور دلکوو و میله بادامک 1 به 1 است بنابراین در یک موتور چهار زمانه بادامک دلکو با سرعت نصف سرعت میل لنگ می چرخد:

Rpm: : تعداد  دوران

 موتور در دقیقه

 

فرمول زیر نشان می دهد زمانیکه لازم است تا بادامک دلکو بین دو زائده بچرخد چنین میشود:

 

 

 

 

 

:t زمان بر حسب ثانیه

CA  زاویه مورد استفاده بین دو زائده بادامک دلکو بر حسب درجه

مقدار زاویه مورد استفاده بین دو زائده با دامک همان تنظیم دهانه پلاتین است مدار ثانویه دلکو شامل یک چکش بر ق و یک  سر پوش و یک قطعه دوار است قسمت دوار به بادامک محکم شده،سرعت میله دلکو می چرخد این قطعه شامل پایه پلاستیکی جاروبک و الکترود فلزی است دو قسمت فلزی ذکر شده به هم مربوط هستند جاروبک فلزی با الکترود مرکزی درب دلکو دارد و الکترود فلزی ضمن دوران با محلهای عبور شمعها جریان را برقرار میکند .
درب دکلو :

شامل یک پوسته پلاستیکی است که سوراخ های وایرها (سیم ها) در آن تعبیه شده است درب دکلر یه محفظه دکلو محکم میشود و بوسیله انبرک های فلزی سر جایش محکم میشود سیم های شمع ها نیز مانند اکترود مرکزی به داخل درب دلکو ختم میشود به تعداد شمع ها سیم و الکترود دراطراف درب دلکو وجود دارد سیم مرکزی درب دلکو به خروجی کوئل (مدار ثانویه آن ) وصل است. سیم ها یا وایرها به فواصل مساوی در روی درب دلکو قرار گرفته اند و  ارتباط الکترود ها (ذغال درب دلکو ) در جهت گردش محور دلکو و به ترتیب احتراق موتور است . (2-4-3-1) عمل مدار ثانویه دکلو اثر دادن ولتاژ زیاد مدار ثانویه به سر شمع هاست . هنگامی که 2 فک پلاتین باز میشود و ولتاژ زیاد القاء شده به مدار ثانویه بر اثر وصل بودن جریان  شمعها  به آن ها میرسد  این مدار عبارتست از بدنه سیم مرکزی کوئل (مدار ثانویه ) الکترود مرکزی درب دلکو و وایر میباشد . در لحظه ای که 2 انتهای  پلاتین  باز میشود چکش برق در وضعیتی قرار میگیرد که آماده رساندن جریان به شمع مربوطه است. اتصال الکتریکی چکش برق و ذغال درب دلکو به دلیل داشتن فاصله هوائی (کم ) از نوع رخنه  میباشد . به همین دلیل عمر ذغال درب دلکو زیادمیباشد ( به دلیل فاصله کم ) خرابی ممکن این است که بر اثر گرم شدن زیاد هدایت کننده (زغال ) ترک برداشته خراب شود که باید درب دلکو عوض شود.

 

 

 

خازن :

موازی بین 2 سر پلاتین میشود ساختمان آن شامل تیغه های  مثبت تیغه های  منفی و ورقه عایق میباشد وظیفه خازن به شرح زیراست

1-   جذب قوس الکتریکی یا جرقه (Arc)  بین دو سر پلاتین و جلوگیری از خوردگی و گود افتادگی آن.

2-   با تخلیه شدن خازن در مدار اولیه سیستم جرقه به انرژی الکتریکی باطری کمک میکند .

3-   با تخلیه شدن در مدار اولیه کوئل که اهمیت آن عکس جهت ورود از باطری می باشد با از بین بردن بقایای خطوط مغناطیسی (پسماند) در اطراف سیم پیچ اولیه کوئل سبب نوسان دادن به مدار اولیه سیستم جرقه می گردد.

موقعی که پلاتین باز میشود اختلاف پتانسیل در مدار اولیه سیستم به 250 V  هم میرسد سبب تولید قوس الکتریکی بین 2 سر پلاتین میشود این گرما به حدی است که میتواند 2 فک را ذوب کند. در نتیجه فاصله پلاتین به هم میخورد.

خازن به صورت موازی بین این 2 سر بسته میشود تا این 2 فک را به هم مربوط بنماید و مخزنی برای ذخیره انررژی الکتریکی باشد.

شدت عبور جریان از یک خازن طبق رابطه زیر حساب میشود که

 

 

در این رابطهC مقدرا ثابت ظرفیت خازن است 2 انتهای پلاتین را از جنس تنگستن می سازند تا در مقابل جرقه مقاوم باشد .

 

شمع ها:

عبارت است از یک وسیله ایجاد جرقه الکریکی که با عبور جریان از فاصله هوایی بین 2 الکترود مثبت و منفی جرقه آبی رنگ  ایجاد کرده است (گرم ) و این  جرقه میتواند مخلوط سوخت و هوا را در اتاقک احتراق در زمان معین محترق کند ساختمان شمع شامل یک الکترود مرکزی بنام آند و یک الکترود کناری به نام کاتد میباشد که این دو بوسیله چینی به همراه آنتی موئن از یکدیگر ایزوله شده اند کار عایق (چینی ) جلوگیری از ارتباط بین 2 قطب شمع با یکدیگر است.

اکثر کارخانه های سازنده شمع توصیه می کنند هر 15000 کیلومتر یکبار شمع را بازدید کرده تمیز نموده و در صورت سالم بودن مجدداً نصب گردد در صورتی که موتور قدیمی بوده و شرایط کارکرد سخت تر باشد این کار باید زودتر انجام شود برای باز کردن شمع وایرشمع را باز نمود و هر یک را علامت گذاری می کنید تا هر یک  در جای خود نصب شود هرگز وایر را با بریدن روی آن علامت گذاری نکنید اگر شمع  صحیح بسته شده باشد باز کردن آن مشکل نیست و فشار زیادی نمی خواهد باید فقط از آچار مخصوص شمع استفاده کرد چون در غیر اینصورت شمع صدمه می بیند .

 

 

بازدید شمع

1- بازدید ترمینال ورودی:

دقت شود که ترمینال به شکل صحیح بسته شده باشد.

2-   چینی شمع : برای آنکه شمع خوب کار کند نباید شکسته ، کثیف چرب یا مرطوب باشد چینی آسیب دیده باعث برق دزدی و کم شدن کشش موتور  خواهد شد.

3-   قسمت  شش گوش شمع :بدنه  شمع دارای 6 ضلعی می باشد تا آچار شمع  در آن قرار گیرد اگر در هنگام استفاده از آچار شمع دقت نشود شش گوشه آن خورده  شده بازکردن آن مشکل میشود .

4-   واشر شمع : یک واشر فلزی که وظیفه آببندی نشمندگاه شمع را بر عهده دارد حتماً باید در جای خود قرار بگیرد.

5-   الکترود میانی : الکترود میانی توسط چینی عایق شده و غالباً ‌جنس آن از کربن فشرده میباشد نباید خورده شده باشد.

6- الکترود جانبی :الکترود جانبی که جهت پرش الکترون از الکترود مرکزی به سمت الکترود جانبی میباشد باید سالم بودن و شکسته و خورده نباشد.

شمعی که روغن زده باشد را میتوان با بنزین یا نفت شست و با فرچه سیمی تمیز کرد و با دستمالی  خشک کرد قبل از فیلر گیری الکترود منفی (جانبی ) را کمی بیرون می کشیم  توسط یک سوهان ریز ناصافی سطوح 2 الکترود را بر طرف میکنیم تیغه فیلر را بین 2 الکترود مرکزی و جانبی گذاشته به اصطلاح شمع ها را فیلر می کنیم.

 

انواع شمع:

شمع 2 نوع می باشد شمع  گرم  پایه بلند و شمع سرد پایه کوتا ه

از شمع گرم برای مناطق سردسیر استفاده میشود و از شمع سرد برای مناطق گرمسیر اعداد و علائمی بر روی  بدنه شمع وجود دارد که اعداد بین 14 و 18 است.

این اعداد ارزش حرارتی  شمع را مشخص می کند نشان دهنده 14 برای شمع سرد  و 18 برای شمع گرم استفاده میشود . اندازه 2 الکترود در شمع بوسیله کارخانه سازنده شمع و نوع استفاده  آن متغیر است در اتومبیل پیکان این فاصله طبق استانداردBs  016/0 اینچ ولتاژ لازم برای ایجاد جرقه آبی با eB    eB= kpd

 که بستگی به فاصله الکترودهای شمع و P دانسیته موجود دربین الکترود ها دارد طبق قانون پاشن عمل میکند در رابطه فوق K   مقدار ثابتی است که بستگی  نوع گاز دارد ولتاژ لازم برای ایجاد جرقه به طور غیر مستقیم بستگی به عوامل زیادی مثل نسبت تراکم (compress factor) درجه حرارت و نسبت  سوخت و هوا باشد نسبت تراکم خیلی مهم است در اکثر خودروهای جدید تمایل سازنده به بالا بردن نسبت تراکم می باشد دستگاه احتراق باید همگام با این خواسته ولتاژ ثانویه را بالا  ببرد. اگر سوخت هوا به صورت کامل در اتاق احتراق مخلوط شود وجود هر گونه جرقه سبب firing  (شعله ور شدن ) در اتاقک احتراق احتمال دارد گازهای ضعیفی در نزدیکی شمع موجود باشد در این صورت جرقه باید شدیدتر از جرقه در حالت معمولی باشد به همین دلیل  فاصله الکترودهای شمع نمی تواند خیلی کم باشد چون در این حالت مممکن است مقدار کمی مخلوط قابل احتراق در معرض جرقه واقع شود.

الکترودهای شمع از  فلز سنگین رو بدیم افزوده شده اند  و فاصله آنها برای هر خودروئی فرق می کند الکترود مرکزی از الکترود جانبی بوسیله یک پایه مغزی چینی عایق شده پایه فلزی به درون سر سیلندر  پیچ میشود شمع گرم و سرد را نیز طول همین پایه  مشخص می کند ) شمع باید کاملا آب بندی شده تا از فرار گازهای قابل احتراق جلوگیری کننده ضمنا باید بتواند حرارت  0c1800 را در مرحله انفجار تحمل کند.

درجه حرارتی که شمع تحمل می کند خیلی مهم  است و بستگی  به منطقه ئی از شمع در تماس با اتاق احتراق است و همچنین بستگی به طول منطقه ای دارد که میتواند حرارت را از الکترود مرکزی بگیرد.

شمع گرم یک معبر بلند تر  (way)  به تبادل حرارت داشته و به طوری می توان گفت که منطقه از  عایق آن که از تماس با گازهای اتاق احتراق است زیاد است حال میبینیم که شمعی  که  خیلی گرم شده می تواند سبب ایجاد احتراق قبل از موعد مقرر (زود رس) شود. در حالی که شمع خیلی سرد ممکن  است سبب تشکیل رسوبات چسبنده ای در روی شمع  و بالای  اتاقک احتراق (TDC) شود.

ایراداتی که در شمع میتواند بوجود آید عبارتند از:

1-              شل شدن و لقی الکترود جانبی

2-              روغن زدگی سر شمع

3-              ذوب شدن الکترود مرکزی

4-              خال زدگی الکترود جانبی

5-   شکستگی چینی عایق سبب  فرار کردن انرژی الکتریکی شده ولتاژ شمع کم میشود (تعویض شود)

که به جز عیب خال زدگی و روغن زدگی باید عوض شود.

 

مگنت ( دستگاه احتراق مغناطیسی ):

این دستگاه شامل 4 واحد اصلی می باشد 1- منبع انرژی الکتریکی این منبع یک میدان مغناطیسی دائمی را در نزدیکی یک سیم پیچ می چرخاند.

2- یک دستگاه مبدل که ولتاژ حاصله را بالا ببرد .

3- یک دستگاه قطع و وصل کننده که ضریب دی الکتریک بالایی داشته باشد و ضربات الکتریکی را به طور صحیح تنظیم کند.

4- یک دستگاه تسهیل کننده دکلو) که ولتاژ را در زمان های معین به شمع برساند و نیز این دستگاه شمع را نیز شامل میشود.

مزیت مهم دستگاه احتراق مغناطیسی مورد اطمینان بودن این دستگاه می باشد و عیب این دستگاه این است که با بالا رفتن سرعت موتور

این مطلب توسط مهدی عزیزی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۸/۰۵/۰۴ - ۱۵:۵۹
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات