فراموش کردم
اعضای انجمن(400) قوانین سایت مقررات انجمنها
جستجوی انجمن
pariyaarang (parni )    

دولت ارمنستان، پروژه‌های زیربنایی خود را به شرکت‌های ایرانی ارائه کرد

درج شده در تاریخ ۱/۱۱/۰۱ ساعت 21:37 بازدید کل: 834 بازدید امروز: 834
 

دولت ارمنستان، پروژه‌های زیربنایی خود را به شرکت‌های ایرانی ارائه کرد

 • ۰۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۱
 • اخبار بین الملل
 • اخبار ترکیه و اوراسیا
 • دولت ارمنستان، پروژه‌های زیربنایی خود را به شرکت‌های ایرانی ارائه کرد

  ارمنستان پروژه‌های خود در حوزه جاده، ساخت سد، توسعه شهری و زیرساخت‌های انرژی را به مدیران و نمایندگان شرکت‌های برتر حوزه خدمات فنی و مهندسی ایرانی ارائه کرد.

  به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روز جمعه سی‌ام دی ماه و در جریان همایشی که با مشارکت سفارت ایران در ارمنستان و وزارت مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت‌ها و وزارت دارایی ارمنستان برگزار شد، طرف ارمنستانی پروژه‌های خود در حوزه جاده، ساخت سد، توسعه شهری و زیرساخت‌های انرژی را به مدیران و نمایندگان شرکت‌های برتر حوزه خدمات فنی و مهندسی ایرانی ارائه کرد.

  بنا بر اعلام طرف ارمنستانی، با توجه به شرایط بین‌المللی اخیر، بهبود زیرساخت‌های جاده‌ای ارمنستان از مهم‌ترین موضوعات مورد توجه دولت این کشور است و بخش مهمی از پروژه‌های مذکور باید در استان سیونیک که با ایران همجوار است، اجرا شود. دولت ارمنستان در این حوزه 3 راهبرد اصلی بهبود کیفیت جاده‌ها، تغییر در فرایند تأمین مالی اجرای پروژه‌ها و جذب توان مهندسی خارجی برای اجرای سریع‌تر پروژه‌ها را در نظر گرفته است.

  طول جاده‌های ارمنستان در حال حاضر بیش از 7500 کیلومتر است و دولت علاوه بر ساخت جاده‌های اصلی جدید از جمله تکمیل پروژه جاده شمال به جنوب ارمنستان، در نظر دارد هر سال حداقل 500 کیلومتر از جاده‌های موجود را بهسازی و ترمیم کند.

  در جریان همایش سیسیان، وزارت مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت‌های ارمنستان اطلاعات لازم درباره مهم‌ترین پروژه‌های جاده‌سازی در ارمنستان، وضعیت هر پروژه و ایده‌های مطرح برای تأمین مالی هر پروژه را به مدیران شرکت‌های ایرانی ارائه کرد.

  سدسازی دومین حوزه مهمی بود که طرف ارمنستانی، پروژه‌های خود را به شرکت‌های ایرانی ارائه کرد.  بر اساس اعلام مقامات، ارمنستان در یک برنامه پنج‌ساله، ساخت 15 سد کوچک و متوسط را برنامه‌ریزی کرده است.

  مطالعات زیست محیطی، امکان‌سنجی فنی، طراحی، تأمین مالی و برگزاری مناقصه برای اجرای این 15 پروژه در نهادهای مسئول در ارمنستان در حال پی‌گیری است و در همایش سیسیان، وضعیت هر پروژه و فرصت‌های حضور شرکت‌های ایرانی به آنان ارائه شد.

  دیگر حوزه‌ای که مقامات ارمنستان، پروژه‌های آن را به شرکت‌های ایرانی معرفی کردند، برنامه دولت ارمنستان در زمینه توسعه شهری بود. در حال حاضر حدود 235 برنامه طراحی و ساخت مراکز وابسته به دولت به ویژه مجتمع‌های آموزشی، ساختمان مراکز فرهنگی و تأسیسات ورزشی در دستور کار دولت ارمنستان است.

  در این همایش، همچنین نماینده وزارت دارایی ارمنستان درباره فرایندهای قانونی حضور شرکت‌های ایرانی در ارمنستان در دو قالب تأسیس یک شرکت مستقل جدید و یا فعالیت به عنوان شعبه یک شرکت ایرانی در ارمنستان کارگاهی آموزشی برگزار کرد.

  پیش از برگزاری این همایش، گنل سانوسیان وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت‌های ارمنستان به همراه عباس ظهوری سفیر کشورمان در ارمنستان از دو پروژه مهم زیربنایی در استان سیونیک بازدید کردند. 

  یکی از این پروژه‌ها، طرح ساخت جاده تاتو به لتسن است که پس از اختلال ایجاد شده در مسیر حمل و نقلی بین ایران و ارمنستان در تابستان 1400، در دستور کار دولت ارمنستان قرار گرفت. با تکمیل این پروژه در سه ماهه اول سال جاری میلادی، بخش مهمی از مشکلات رانندگان ایرانی در قسمت صعب‌العبور جاده کنونی از میان برداشته خواهد شد.

  پروژه مهم دیگری که مقامات ایرانی و ارمنستانی از آن بازدید کردند، خط سوم انتقال برق از ارمنستان به ایران است. قرار است شرکت ایرانی صانیر این پروژه را در سال جاری میلادی تکمیل کند.

  با تکمیل این خط، ظرفیت انتقال برق ارمنستان به ایران از 350 مگاوات فعلی به 1200 مگاوات افزایش می‌یابد و زمینه برای گسترش برنامه تبادل گاز و برق ایران و ارمنستان فراهم خواهد شد. طبق ارزیابی مقامات ارمنستان، تاکنون حدود 76 درصد از کار پروژه انجام شده و طرف ایرانی در تلاش است پروژه را در سال 2023 به پایان برساند.

  انتهای پیام/

  این مطلب توسط محراب عبوسی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۱/۱۱/۱۰ - ۰۸:۳۳
  اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
  برچسب ها:

  1
  1


  لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
  فراموش کردم
  تبلیغات
  کاربران آنلاین (1)