فراموش کردم
اعضای انجمن(400) قوانین سایت مقررات انجمنها
جستجوی انجمن
pariyaarang (parni )    

باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛ ۱۰ توصیه مقام معظم رهبری به نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری

درج شده در تاریخ ۰/۰۳/۱۴ ساعت 21:19 بازدید کل: 265 بازدید امروز: 265
 
 

رهبر انقلاب همواره به مناسبت برگزاری انتخابات به نامزد‌های انتخاباتی توصیه‌هایی کرده اند.

 

به گزارش خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، کم‌تر از ۱۵ روز تا فرا رسیدن به روز موعد ۲۸ خرداد باقی نمانده است؛ روزی که مردم به صحنه می‌آیند تا درباره بزرگترین رویداد سیاسی کشور تصمیم گیری کنند. مقام معظم رهبری همواره در انتخابات‌های گذشته بر مشارکت بالا در انتخابات و حضور حداکثری مردم پای صندوق رای تاکید داشته اند؛ ایشان علاوه بر این تاکیدات در سخنرانی‌های مختلف شان توصیه‌های انتخاباتی به نامزد‌های ریاست جمهوری داشته اند.

نامزد‌ها به مردم نشان دهند کارآمد هستند

مقام معظم رهبری در سخنانی به مناسبت اولین سالگرد آغاز به کار مجلس یازدهم درباره انتخابات پیش رو گفتند: عامّه‌ی مردم دنبال این هستند که ببینند چه کسی دارای یک مدیریّتی است، [دارای]یک قوّت عمل یا قوّت اراده‌ای است، [دارای]یک کارآمدی‌ای است که میتواند مشکلات کشور را از میان بردارد؛ دنبال این هستند. اینکه حالا چه کسی با چه نامی، با چه عنوانی و از چه جناحی وارد میدان بشود، برای عموم مردم مطرح نیست؛ برای گروه‌های خاص چرا، امّا برای عموم مردم نخیر. اگر نامزد‌هایی که امروز در صحنه‌اند بتوانند بیان کنند و به مردم نشان بدهند که دارای این کارآمدی هستند، مردم پای صندوق‌ها هم میروند و مشارکت بالایی هم خواهد بود ان‌شاءالله به توفیق الهی. مهم این است که نامزد‌ها بتوانند مردم را قانع کنند، مردم را به این نتیجه برسانند که این آقا یا این اشخاص میتوانند کشور را اداره کنند، مدیرند، مدبّرند، باصداقتند؛ باید صداقت افراد شناخته بشود و کسانی باشند که درد‌های جامعه را بشناسند.

نامزد‌ها ها مسائل اصلی کشور را خوب بشناسند

رهبر انقلاب با اشاره به اولویت‌ها و مسائل اصلی کشور در توصیه‌ای به نامزد‌ها خاطرنشان کردند: من شنیدم گفته شده که نامزد‌ها در مناظرات و در گفتگو‌ها نظر خودشان را در باب فضای مجازی بگویند یا در باب سیاست خارجی بگویند؛ نه آقا، مسئله‌ی اصلی مردم فضای مجازی و سیاست خارجی و ارتباط با این دولت و آن دولت نیست؛ مسئله‌ی اصلی مردم چیز‌های دیگر است؛ مسئله‌ی اصلی مردم بیکاری جوان‌ها است، مسئله‌ی اصلی مردم معیشت طبقات ضعیف جامعه است، مسئله‌ی اصلی مردم مافیای وارداتی است که کمر تولید داخلی را می‌شکند، مسئله‌ی اصلی مردم سیاست‌های غلطی است که فلان جوان مبتکر را که میتواند کار انجام بدهد مأیوس می‌کند.

ایشان ادامه دادند: بنده گزارش‌های متعدّدی دارم که یک شخصی یا یک جمعی با انگیزه وارد میشوند، یک کار مهمّی را شروع میکنند، یک تولیدی را انجام می‌دهند، بعد به جای اینکه این تولید تشویق بشود و محصول خریداری بشود، ناگهان می‌بینیم که درِ واردات باز شد و مشابه این تولید وارد شد! این‌ها را بیچاره میکنند. این‌ها کشاورز را بیچاره می‌کنند. من همین روز‌ها به مسئولین محترم تذکّر دادم؛ [مثلاً]کشاورزِ تولیدکننده‌ی پیاز یا تولیدکننده‌ی سیب‌زمینی زحمت می‌کشد، بعضی از اشخاص و سیاست‌ها او را به خاک سیاه می‌نشانند؛ سود زحمت او را دلّال می‌برد، به او چیزی نمی‌رسد. مسائل اصلی مردم این‌ها است؛ کسانی باید بیایند با این‌ها مقابله کنند. کشور به معنای واقعی کلمه سعادتمند خواهد شد اگر چنانچه زمامدار قوّه‌ی مجریّه کسی باشد که بتواند این مسائل را حل و فصل کند. البتّه مسائل فرهنگی و سیاسی هم در جای خود دارای اهمّیّت است که باید به آن‌ها هم برسند، [امّا]فعلاً مسئله‌ی فوری و اصلی کشور مسائل اقتصادی است که بایستی با جدّیّت دنبال بشوند و نامزد‌های محترم به این زمینه بپردازند، با مردم حرف بزنند، مردم را قانع کنند، مردم بدانند که چه اتّفاقی خواهد افتاد.

چند توصیه مقام معظم رهبری به نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری/ ۱۰ توصیه مقام معظم رهبری به نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری
انتخابات را صحنه جنگ قدرت قرار ندهید


حضرت آیت الله خامنه‌ای نامزد‌ها را از تبدیل کردن انتخابات به «صحنه جنگ قدرت و برخورد‌های اهانت‌آمیز» مشابه آنچه در آمریکا و بعضی کشور‌های اروپایی معمول و مایه آبروریزی آن‌ها است، بر حذر داشتند و گفتند: در گذشته نیز هر گاه در مناظره‌ها و برنامه‌های انتخاباتی از اینگونه روش‌های تخریبی، تهمت‌زنی و ترساندن مردم از رقیب استفاده شد، کشور ضرر کرد. این جوری نباشد که مردم را از رقیب بترسانیم که اگر او بیاید چنین خواهد شد، چنان خواهد شد. میدان انتخابات، میدان مسابقه‌ی خدمت است. قرآن به ما دستور میدهد: فَاستَبِقُوا الخَیرت؛ دنباله‌ی کار نیک با هم مسابقه بدهید و پیش بروید؛ با این نگاه بایستی به انتخابات نگاه کنند. نفرت‌پراکنی و اتّهامات چنین و چنان [نباشد].

شعار‌های غیر واقع بینانه ندهید

ایشان با تأکید بر پرهیز از شعار‌های غیر واقع‌بینانه و فریبنده، افزودند: شعار‌های غیر واقع‌بینانه هم داده نشود. شعار‌های غیر واقع‌بینانه گاهی ممکن است فریب مردم تلقّی بشود. با توجّه به امکانات کشور و واقعیّات کشور بایستی شعار داد و وعده داد؛ این جوری بایستی عمل کرد.

رعایت اخلاق اسلامی در مصاحبه‌ها و مناظرات

رهبر انقلاب در توصیه بعدی خود به نامزد‌ها گفتند: ملاحظات اخلاقی جدّاً رعایت بشود؛ یعنی واقعاً اگر چنانچه نامزد‌های انتخابات ما، هم در مناظراتشان، هم در مصاحبه‌هایی که با آن‌ها می‌شود، سؤال و جواب‌هایی که با آن‌ها می‌شود، اخلاق اسلامی را رعایت کنند، این سرریز می‌شود در جامعه، آحاد مردم ملاحظات اخلاقی را یاد می‌گیرند و رعایت می‌کنند؛ این سرمشقی برای آن‌ها خواهد شد.

چند توصیه مقام معظم رهبری به نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری/ ۱۰ توصیه مقام معظم رهبری به نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری

برای بیشتر دیده شدن هنجار شکنی نکنید

بعضی‌ها برای اینکه بیشتر دیده بشوند، بیشتر شنیده بشوند، راه‌حلّ‌شان این است که هنجارشکنی کنند، خطوط قرمز نظام را به قول خودشان بشکنند؛ نه، نظام جمهوری اسلامی یک نظام مستقر و پابرجا است، یک نظام جاافتاده است، خطوط اصلی نظام مشخّص است. این‌ها مربوط به شخص این حقیر و امثال بنده هم نیست؛ این‌ها کار خدا است، متّکی به آحاد مردم است؛ با تکیه‌ی به همین استقرار بوده که جمهوری اسلامی توانسته در مقابل این همه دشمنی در این سال‌ها مقاومت بکند. این جور نباشد که سعی کنند با شکستن این حدود و ثغورِ مهمّ نظام جمهوری اسلامی، برای خودشان یک موقعیّتی دست و پا کنند؛ که دست و پا هم نمی‌شود، موقعیّت هم به دست نمی‌آید. نیّتشان را خدایی کنند.

نیت هایتان را خدایی کنید

همچنین رهبر انقلاب در دیداری که سال ۹۶ با کارگران داشتند به نامزد‌های انتخاباتی توصیه کردند، نیّتهایتان را خدایی کنید. ایشان افزودند: نیت هایتان برای قدرت نباشد، برای خدمت باشد. اگر کسی برای خدمت به مردم، بخصوص خدمت به طبقات ضعیف، وارد میدان مبارزه بشود، هر حرکت او، هر کلمه‌ی او، هر حرف او حسنه است، پیش خدای متعال اجر دارد. با این نیّت وارد بشوید؛ با نیّت خدمت.

شعارتان در جهت حمایت از طبقات ضعیف باشد

حضرت آیت الله خامنه‌ای در ادامه این دیدار به نامزد‌ها گفتند: شعار‌ها را جوری انتخاب کنید که همه بدانند شما می‌خواهید از قشر‌های ضعیف کشور و طبقات ضعیف کشور حمایت کنید، مشکلِ [مردم]مشکل‌دار را می‌خواهید برطرف کنید. ما یک پیکره‌ای هستیم؛ جامعه مثل پیکر یک انسان است؛ ببینیم کجایمان ضعیف است، به کجا خون نمیرسد، کجا محتاج رعایت بیشتر است، به آن برسیم؛ نه اینکه به بقیّه‌ی جا‌های بدن بی‌اعتنائی کنیم؛ نه، امّا اولویّت را این [بخش]قرار بدهیم. بنده در دولت‌های مختلف، گاهی اوقات اعتراض‌های سختی داشتم به مسئولین گوناگون. حالا ما این اعتراض‌ها را معمولاً جلوی مردم و در مظهر افکار عمومی نمی‌آوریم؛ چون مردم از دعوا و اوقات‌تلخی و مانند این‌ها خیلی خوششان نمی‌آید، فایده‌ای هم ندارد؛ امّا با خود مسئولین کشور بنده گاهی اوقات، اوقات‌تلخی‌های زیادی داشتم. یکی از موارد زیاد اوقات‌تلخی، همین بوده که چرا این اولویّتها را رعایت نمیکنید. اولویّت چیست؟ در بخش‌های مختلف -خب کشور بخش‌های اقتصادی دارد، بخش‌های فرهنگی دارد، بخش‌های گوناگون سیاسی، علمی و غیره- در هر بخشی یک اولویّتی وجود دارد؛ آن را باید رعایت کرد، آن را باید دنبال کرد، آن را باید جلو انداخت. این آقایانی که امروز نامزد انتخاباتند، تصمیم بگیرند و بین خودشان و خدای متعال عهد کنند که اگر از طرف مردم مقبول شدند و رأی آوردند، اولویّتها را رعایت کنند؛ آنجایی را که بیشتر نیاز به مراقبت دارد، بیشتر مورد توجّه قرار بدهند؛ برنامه‌ها را آن‌جور [دنبال کنند].

چند توصیه مقام معظم رهبری به نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری/ ۱۰ توصیه مقام معظم رهبری به نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری

جز با کار جهادی و انقلابی  کشور به سامان نمی رسد

ایشان در توصیه دیگر به نامزد‌ها خاطر نشان کردند: این را هم همه بدانند، خود نامزد‌های محترم هم بدانند که ما جز با کار جهادی و کار انقلابی نخواهیم توانست این کشور را به سامان برسانیم. در همه‌ی بخشها، کمربسته بودنِ مثل یک جهادگر لازم است؛ این اگر بود، کار‌ها راه می‌افتد؛ این اگر بود، بن‌بست‌ها باز می‌شود، شکافته می‌شود؛ [یعنی]کار فراوان، پُرحجم و باکیفیّت و مجاهدانه و انقلابی. انقلابی یعنی چه؟ بعضی خیال میکنند وقتی میگوییم انقلابی، یعنی بی‌نظم؛ نخیر، اتّفاقاً یکی از خطوط اصلی انقلابی‌گری، نظم است؛ منتها انقلابی، یعنی اینکه خودمان را سرگرم کار‌های حاشیه‌ای و تشریفاتی و زرق‌وبرقی و مانند این‌ها نکنیم؛ کار انقلابی یعنی برای یک مجوّز [راه‌ها را کوتاه کنند]. عدّه‌ای از این کارآفرینانِ بااخلاص و متدیّن، چندی پیش آمدند با ما ملاقات کردند و گفتند که برای مجوّزِ یک چیز کوچک -که حالا اسم آوردند و بنده نمی‌خواهم جزئیّات را بیان کنم- باید انسان از مثلاً ۲۰ یا ۲۵ جا مجوّز بگیرد؛ این‌ها کار غیر انقلابی است. کار انقلابی یعنی آن کسانی که ضوابط را تعیین میکنند، بیایند راه‌ها را کوتاه کنند؛ راه‌های میان‌بُر بگذارند جلوی پای مردم، جلوی پای کارآفرین، جلوی پای کسی که میخواهد خدمت بکند؛ کار‌های لازم این‌ها است، [مسئولین]دامن همّت به کمر بزنند و واقعاً کار کنند.

چند توصیه مقام معظم رهبری به نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری/ ۱۰ توصیه مقام معظم رهبری به نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری

نگاه نامزد‌ها به بیرون از مرز‌ها نباشد

مقام معظم رهبری همچنین در دیدار مسئولان نظام و سفرای کشور‌های اسلامی در اردیبهشت ۹۶ یک توصیه به نامزد‌های انتخابات ریاست‌جمهوری کردند و از آن‌ها خواستند یک قول به مردم بدهند: «من به همه‌ی این آقایان نامزد‌های انتخابات این را عرض میکنم و قبلاً هم عرض کردم که تصمیم بگیرند و به مردم هم بگویند و در تبلیغاتشان هم بگویند، قول هم بدهند که برای پیشرفت امور کشور، برای توسعه‌ی اقتصادی، برای بازکردن گره‌ها، نگاهشان به بیرون از این مرز‌ها نخواهد بود، نگاه به خود ملت خواهد بود. توانایی‌های ملت ما زیاد است. ظرفیت‌های ما زیاد است. توجه به این ظرفیت‌ها کشور را به اقتدار و استحکام ساخت درونی می‌رساند»

امین پاکزاد

انتهای پیام/

این مطلب توسط موسی اصلانی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۰/۰۳/۱۸ - ۱۴:۱۳
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (0)