فراموش کردم
اعضای انجمن(527) صفحه اصلی اخبار میانه عکس مذهبی هـنـری ورزشی حـــوادث کتاب میانه میانا تی وی معرفی همشهریان نمایندگان محترم مجلس مباحث انتخاباتی میانه اخبار ادارات و سازمانها درباره میانه بهمراه جزئیات لینکستان میانه مقررات انجمنهای صفحه اصلی
جستجوی انجمن
مدیر انجمن: مهدی عزیزی
پیام قربانی (paiamnice2000 )    

برگزاری مراسم چهارشنبه سوری و یک پیشنهاد

درج شده در تاریخ ۹۳/۱۲/۲۵ ساعت 03:05 بازدید کل: 326 بازدید امروز: 322
 

چهارشنبه‌سوری یکی از جشن‌های ایرانی است که در شب آخرین چهارشنبه سال (سه‌شنبه شب) برگزار می‌شود.

واژه «چهارشنبه‌سوری» از دو واژه چهارشنبه نام یکی از روزهای هفته و سور به معنای عیش و عشرت ساخته شده است طبق آیین باستان در این رو آتش بزرگی بر افروخته می شود که تا صبح زود و برآمدن خورشید روشن نگه داشته می‌شود که این آتش معمولاً در بعد از ظهر زمانی که مردم آتش روشن می‌کنند و از روی آن می‌پرند آغاز می‌شود و در زمان پریدن می‌خوانند: «زردی من از تو، سرخی تو از من». این جمله نشانگر مراسمی برای تطهیر و پاک‌سازی مذهبی است که واژه «سوری» به معنی «سرخ» به آن اشاره دارد. به بیان دیگر مردم خواهان آن هستند که آتش تمام رنگ پریدیگی و زردی، بیماری و مشکلاتشان را بگیرد و بجای آن سرخی و گرمی و نیرو به آنها بدهد. چهارشنبه‌سوری جشنی نیست که وابسته به دین یا قومیّت افراد باشد و در میان بیشتر ایرانیان رواج دارد.

برخی معتقدند در سال‌های اخیر چهارشنبه‌سوری با حرکت به سوی خشونت، تحریف شده‌است و از اصالت خود فاصله گرفته‌است.امروزه، استفاده از مواد محترقه و آتش‌زا که بعضاً دست‌ساز و خطرناک هستند بسیار رایج است و جایگزین آیین‌های کهن شده‌است.در چند سال گذشته، این شب همواره دارای آمار آسیب‌دیدگی و گاهی دارای تلفات جانی بوده‌است. به عنوان مثال در سال ۱۳۸۹ طبق گفته رئیس اورژانس کشور، ۵ فوتی و ۱۵ معلولیت در حوادث این مراسم رخ داد.

برگزاری چهارشنبه‌سوری با آلودگی صوتی، آسیب به تابلوها و دیوارهای شهر و ایجاد فضایی خشونت‌آمیز و تنش‌زا همراه است به طوری که برخی شهروندان از رفت‌وآمد در خیابان‌ها بیم دارند.

پیشنهاد: شاید شما هم با بنده هم عقیده باشید که اجرای مراسم چهارشنبه سوری در شهر ما صورت خوشی ندارد و همانند اکثر شهرها بصورت نامنظم و حتی پر خطر و با ایجاد مشکل برای همشهریان همراه است.

شاید وقت آن رسیده که با یک تصمیم مناسب سعی کنیم این مراسم را طوری به انجام رسانیم که هم بیشترین لذت را تجربه کنیم و هم کمترین مزاحمت و حادثه و ناهنجاری را داشته باشیم.

لازمه اینکار فرهنگ سازی نحوه شرکت در این مراسم است که با کنترل و تمهیدات مناسب مسئولین شهری و انظباطی شهر میسر میشود.

با این توضیح که مسئولین ابتدا یک مکان مناسب برای حضور همشهریان ایجاد کنند که مکان آن طوری باشد که دسترسی آسان داشته باشد و برای سایر همشهریان ایجاد مزاحمت و دردسر نکند.

برای جلوگیری از تولید و خرید و فروش وسایل آتش زا و پر خطر, اجرای این مراسم را  یک ارگان همانند شورای بر عهده داشته باشد.حتی میتوانند این وسایل را در همان مکان مقرر به فروش رسانند.

انجام آتش بازی و نور افشانی دارای یک هزینه بسیار کم در مقایسه با هزینه مردم برای لذت بردن از این روز به مانند سالهای پیش متصور است.

اینکار میتوانند حسن های بسیاری داشته باشد که مهمترین آن ساماندهی مکانی و کنترل حوادث  و کاهش خطرات و استفاده حداکثری مردم از این روز میباشد.مشابه این عمل در بسیاری از کشور ها و شهرهای آن اجرا میشود.که نیاز به توجه و بررسی ببیشتر دارد.

امید است که هر چه زودتر تصمیمات مناسب و همکاری های مناسب توسط مسئولین و مردم شهر صورت گیرد تا تمامی هموطنان خصوصا همشهریان عزیزمان سال نو را شاد و با انرژی و بی خطر آغاز کنند.

 

 

 

این مطلب توسط اسماعیل مختاری بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۳/۱۲/۲۵ - ۲۰:۰۸
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (0)