فراموش کردم
رتبه کلی: 30


درباره من
سلام پیام قربانی هستم.
از سال 88 به مدت نزدیک دو سال مدیریت تعدادی از انجمن های وب سایت میانالی را بر عهده داشتم.
---------------------------------
این همه لاف زن و مُدعی اهل ظهور
پس چرا یار نیامد که نثارش باشیم
سالها منتظر سیصد و اندی مَرد است
آنقدر مرد نبودیم که یارش باشیم
اگر آمد خبر رفتن ما را بدهید
به گمانl که بنا نیست کنارش باشیم
.
.
آیت الله بهجت چند روز قبل از مرگ
-----------------------------------------
ایمیل: paiamnice2000@yahoo.com
پیام قربانی (paiamnice2000 )    

مناطق طبیعی و دیدنی و گردشگری و قدیمی شهرستان میانه

درج شده در تاریخ ۹۱/۰۱/۱۲ ساعت 21:45 بازدید کل: 2691 بازدید امروز: 67
 

لینک مرتبط:  http://www.miyanali.com/paiamnice2000/823

مطلب زیر بهمراه مطالب موجود در صحفه شخصی بنده به کمک دوستان تهیه شده است.البته صحت و درستی اطلاعات نیاز به تحقیق دارد و حتی ممکن است بعضی اطلاعات نادرست و غیر واقعی باشد .اما هدف اصلی از نوشتن این مطالب تهیه یک منبع اطلاعاتی جامع و شامل از میانه است.از دوستان و بازدیدکنندگان عزیز خواهش میشود که اگر اطلاعات مفید بیشتری که صلاح میدانند به این مطلب اضافه شود را در قسمت نظرات و یا بصورت پیغام خصوصی ارسال کنند تا با همکاری هم این مطلب را کامل کنیم.

تالاب ماهی آباد: واقع در 16 کیلومتری شمال شرقی میانه است.مسیر آن از کنار پارک جنگلی میانه و گلزار شهدای گمنام به سمت جاده ترک میگذرد.

 

شیر شیر کهریزی:یکصد سال در کنار رودخانه شهرچای سرد آبخانه ای ساخته شده است که هفت ناودانی دارد و از سنگ تراشیده شده اند که بصورت یکسان از آهنا آب شرب فرو میریخت.زه کشی آب و قنات آن از ضلع جنوبی امامزاده اسماعیل(ع)تا کاهریز میرسد.  

یوخاری مسجید:در میدان آزادی قرار گرفته بود بنا به گفته مردم منبر این مسجد به بازار مسجیدی منتقل شده است.

 

نغاب:

نشق:

رشته کوههای بزغوش:

کوهی که بین میانه و شهرستان سراب  واقع در شما شرقی میانه میباشد برای رسیدن به رشته کوههای نیز باید از مسیر جاده ترک حرکت کرد در 35 كيلومتري شمال ميانه قرار دارد که همزمان با مواد خروجي آتشفشانهاي سهند و سبلان ارتفاع يافته است

ارتفاعات گچيليک:

واقع در 18 کیلومتری جاده  میانه به سمت زنجان واقع شده‌است

آبشار ايورق: در دهستان تیرچایی بخش کندوان شهرستان میانه واقع شده‌است.

برنلیق:

آبشار بلوكان:

آبشار بلوکان در شمال روستای بلوکان و در مسیر رودخانه ای به همین نام قرار دارد که از کوه های بزغوش سرچشمه گرفته و به رودخانه شهر چایی می پیوندد. شهر چایی خود با پیوستن به قزل اوزن به دریای خزر سرازیر می گردد.فاصله ان از مركز شهرستان حدود68 كيلومتر است

روستای ملا حاجی:

روستا بالسین:

آبگرم ممان: دارای خواص درمانی در شمال شرقی شهرستان میانه و روستای ممان واقع شده است.مسیر روستا از سه راهی خلخال میگذرد.سه راهی خلخال در 6 کیلومتری جاده میانه به سمت زنجان بعد از پلیس راه میانه-زنجان واقع شده است.

سد استور(شهریار):

چشمه آبگرم طبيعي گوگدرق:در شهرستان میانه دهستان بروان غربی بخش ترکمانچای و روستای گودرق واقع شده‌است. این روستا درجنوب شرقی شهر ترکمانچای و۴۵کیلومتری میانه به سمت تبریز واقع است.

سد اونلیق:

آبشار طبیعی: واقع در 20 کیلومتری میانه به طرف تبریز واقع شده‌است

دره اوروان بالسین:

چشمه طبیعی سیدلر:

واقع در30 کیلومتری میانه  به طرف تبریز واقع شده‌است

 

پل راه آهن:

 

سد آی دوغموش:

در جنوب شهرستان میانه و15 کیلومتری جاده میانه به سمت میاندوآب در آذربایجان غربی واقع شده است.

رودهاي قزل اوزن ,میانه چای,قرانقو ، آق چاي , تركمانچاي , آيدوغموش , گرمرود , شهرچاي ,دیزج چای,کلامرز چای,گرمی چای,از رودهاي مهم شهرستان است كه آورد آنها بالغ بر چهارميليارد مترمكعب در سال مي باشد

رودخانه قزل اوزن یکی از طولانی‌ترین رودخانه‌های ایران است که از کوه‌های کردستان سرچشمه می‌گیرد و پس از پیوستن به شاهرود به دریای خزر می‌ریزد.

قزل اوزن:

نامی است ترکی و از دو جزء «قزل» به معنای «سرخ» یا «طلا»، و «اوزن» به معنای «شناور» تشکیل شده است. معنای دقیق آن روشن نیست و گمان زده شده است که به معنای «رودی که در آن طلا شناور است»، یا «رودی که به رنگ سرخ شناور است» و حتی «رودی که در آن ماهی قزل آلا شناور است» گفته شده است.نام تاریخی این رود در منابع یونان باستان آماردوس (به نام قوم آمارد) بوده است. در منابع اسلامی آن را نهرالابیض (=سپیدرود) خوانده‌اند و در سده‌های میانه تمام این رود به نام سپیدرود یا سفیدرود معروف بود ولی بعدها فقط به بخشی از آن که از منجیل تا دریای خزر فراردارد سفیدرود می‌گفتند. فرهنگستان ایران نام سفیدرود را برای تمام این رود مقرر کرد ولی اکنون از سرچشمه تا منجیل به آن قزل اوزن می‌گویند.این رودخانه از ارتفاعات چهل‌چشمه استان کردستان سرچشمه گرفته و پس از عبور از منطقه گروس و جذب روخانه‌های متعدد وارد جلگه خمسه شده و رودخانه ‏های زنجان‌رود و ابهرچای را ضمیمه خود ساخته و به مسیر خود ادامه داده و در حدود پلدختر وارد تنگه کوهستانی قافلانکوه شده و از کنار این کوهستان گذشته و نرسیده بشهر میانه رودخانه‏‌های قرانقور، آیدوغموش و هشترود را که بالاخره به میانه‌رود می‌پیوندند و از غرب بشرق جریان دارند ضمیمه خود ساخته و در این محل در عرض جغرافیائی ۳۷ درجه و ۲۶ دقیقه عرض شمالی و ۴۷ درجه و ۵۱ دقیقه طول شرقی بمسیر خود ادامه داده و تقریباً در برابر «میانه» بسوی مشرق قوسی زده و از کنار ارتفاعات ماسوله جاریست.

قزل‌اوزن در جنوب استان گیلان در درون آب دریاچه سد سفیدرود به رودخانه بزرگ شاه‌رود پیوسته و تشکیل رودخانه‌ای به نام سفیدرود می‌دهد.

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۹۱/۰۲/۱۷ - ۱۷:۳۴
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (6)