فراموش کردم
اعضای انجمن(326)
جستجوی انجمن
مدیر انجمن: مهدی عزیزی

اندر احوالات نظردادن و پاسخ به کامنتها در سایت میانالی !

درج شده در تاریخ ۹۳/۰۲/۲۷ ساعت 13:18 بازدید کل: 329 بازدید امروز: 323
 

 

سلام .

دوست گرانقدر و سرور عزیزی در پای یکی از مطالبم نظری  نوشته ولی بعدش پاک کرده بود : 

"" هرچند برای دل خودم لایک میکنم...ولی وقتی یکی برات نظر میذاره ..تشکر کنی بد نمیشه

(از افراد خاصی تشکر میکنید  ! )  ""

خب حق دارد این دوستمان ولی به شرطی که  واقعا اینگونه باشد !

و همین موضوع هم  بهانه و بابی شد تا امروز این موضوع را در شکل یک درد دل ، به  یک مطلب تبدیل کنم !

در مورد خودم ، بله  این درسته که  در سایتهای دیگر به کامنتها پاسخ میدهم ولی در این سایت فقط به کامنتهایی که حاوی نظری خاص بوده و یا پرسشی را مطرح کرده باشند ، پاسخ مینویسم ! پس نخست این شبهه را که به چه کسانی و چرا پاسخ میدهم ، در همینجا مشخص کرده ولی بعدا بر میگردم و همان را بهانه کرده و می پردازم به موضوع نظر نویسی در سایت میانالی !

 

 

نظرات

 

در سایتهای ادبی دیگر که بنده در آنها عضو هستم ،تعداد نظرات نقشی آنچنانی در موقعیت افراد در آن سایت ندارند ! چیزی به نام رتبه بندی و اینها نیست ! پس نظراتی که مینویسی و پاسخهایی که می بینی ، بیشتر حول محور خود مطلب هستندمگر در اشکال استثنایی و متفاوت که  آنها نیز در هر شکل در ارتباط با ادبیات خواهد بود ولی  به هیچ وجه تعداد نظرات  و تعداد لایک هیچ نقشی در رتبه فردی و یا دیدن بیش از حد متعارف آن مطلب ندارد ! و این در حالیست که  در میانالی اهمیت نظرات و لایکها و ... بر همه روشن است و همین هم باعث میشود که گاهی یک نظر به مطلبی بدهی ولی صاحب مطلب برایت چندین پاسخ بدهد تا تعداد نظرات بالاتر رود !! و من همیشه از این نوع موضوعات فراری بوده ام !

یادت نره

 

اما اندر باب نظر و کامنت نویسی در سایت میانالی  !

 آنچه که مشخص است فقط اعضا میتوانند در اینجا نظر بنویسند و اعضا نیز به دلایل زیر نظر مینویسند :

1- با صاحب مطلب دوست حقیقی باشند ( چه در خارج سایت و چه از طریق سایت به یک دوستی  فراتر از اد لیست رسیده باشند )‌ و نظر دهی آنها به مطلب ،صرفا  به  این دلیل  باشد که آنها در قبال دوست خودشان احساس مسئولیت دارند و اگر او نظر ندهد دوست ناراحت خواهد شد ! همین !

2- در اد لیست همدیگر باشند . در این شکل ، نظر دادن افراد بیشتر  شکلی متقابل و داد و ستد گرایانه دارد . اگر نظر ندهی منهم نظر نخواهم داد !! حواست را جمع کن !

3- منظور از نظر دادن ، نظر به صاحب مطلب باشد و نه نظر نوشتن به خود مطلب ! در این شکل افراد یا به صاحب مطلب به نوعی ارادت و یا علاقه دارند  و سعی دارند خود را در چشم وی بیشتر جلوه دهند و یا اینکه از صاحب مطلب خوششان نمی آید و دوست دارند به هر بهانه ای نیشی به وی بزنند !

4 - وارد کردن بحثهای حاشیه ای به  پای  مطالب و در کامنتهای آن  !  در این شکل که بیشتر در بحثهای مربوط به موضوعات سیاسی ، قومیتی ، و مذهبی دیده میشود ، افرادی با گیر دادن به موضوعی خاص ، هدفشان باز کردن بحث است و ایجاد تنش به شکلهای گوناگون آنهم به دلایلی که نزد خودشان محفوظ است !!!

5 - نظرات رفع  و اسقاط تکلیفی ! در این حالت نظر دهنده یک مطلبی را میخواند و چون با خودش    تعیین تکلیف نمیتواند بکند در ارتباط با  مطلب ، سعی دارد یک چیزی بنویسد و رد شود تا هم از زحمت خوانش مطلب چیزی عاید صاحب مطلب بشود و هم ابنکه خودش و ذهنیتش  را به کل از مطلب خلاص کند !

6 - نظر برای خود مطلب ! این واقعی ترین نظری است که یک مطلب میتواند به خود ببیند ! چه در شکل موافق و یا مخالف نوشته شده باشد !  نظر برای کیفیت و محتوای یک مطلب و فقط به خاطر آنچه که با آن رو در رو هستیم ، واقعی ، خوب ، ایده آل ولی بسیار کمیاب است !

 

نظر دادن

نوع ، شکل و کیفیت نظرات !

1- یک گل و یا یک شکلک که  گاهی  از سر رفع تکلیفی داده میشود و گاه چیزی دیگر به ذهن می آید و گاه فقط اشاره ای به صاجب مطلب است که یعنی : بدان که خوانده ام ، دیده ام ! همین ! و در حالیکه  شاید اصلا نخوانده باشد ! چیزی که بیشتر به این معنی است : برو بابا تو هم حوصله داری ها با این مطلبت !!!

2- چند گل و یا چند شکلک ، گاهی برای فریب است ! همان یک گل هم اضافی بود ! گاهی هم  برای نمایش غلظت احساسات و اینکه  تاثیر گرفتم  ولی چیزی نتوانستم بنویسم و البته گاه نیز تاکید بر حسی خاص مانند عصبانیت ، تعجب و یا هر چیزی که خود شکلک القا میکند و به شکل واقعی گذاشته می شود !

3- نوشته های دیگران ، نظرات کپی پیست ! این نوع نظرات را بیشتر کسانی که بسیار احساساتی هستند و همیشه هم مطالب کپی پیست می گذارند ، کامنت میکنند ! درج یک شعر قشنگ که گاهی خود نظر دهنده حتا حودش هم نخوانده است ودر یک جستجو در اینترنت با نخستین شعری که مواجه میشود ، کپی و نظر میکند و تازه ...گاهی انتظار این را هم دارد که صاحب مطلب بیاید و برایش پاسخی در خور هم بدهد . او هم شروع کند به کپی پیست اشعار و افکار و نوشته های دیگران !!  یکبار دوستی به من پیغام داده که نا سلامتی تو شاعری بیا و شعری چیزی برای مطالب ( صد البته  کپی پیست )  من بنویس !!

البته در بین این نوع نظرات گاهی به اشعار و سخنان بسیار زیبایی هم بر میخوریم که از طرف نظر دهنده به شکل بسیار هوشمندانه و دقیقی در ارتباط با خود مطلب انتخاب شده است !

4- نظرات فله ای !! این نظرات همان نظرات کپی پیست است ولی یک نفر به شکل چندین نظر آن را درج میکند !!برای یک شعر می بینی گاهی 3- 4 و حتا 5 شعر و هر کدام به شکل یک نظر طولانی نوشته میشود ولی من می مانم که آیا اصلا  خودش خوانده آنها را ؟؟؟!!!  یا صاحب مطلب خواهد خواند ؟؟ و یا دیگرانی که در آن صفحه هستند چطور ؟؟ و چقدر براحتی  اشعار خرج می شوند !!

5- چت در بخش نظرات !! گاهی می بینی یک حرف ساده ، صفحه را به شکل نوعی چت در می آورد و افراد شروع به حرف زدنهایی میکنند که گاهی اصلا ربطی هم به دیگران ندارد و میتوانستند به شکل خصوصی به همدیگر بنویسند ولی تعداد نظرات را به شکل بی اندازه ای بالا می برد !! 

6- نظرات طنز و شوخی ! این نظرات به عنوان یک نوع شوخی و طنز شروع می شود و گاهی صفحه را به همان چت بدل میکند ولی گاهی هم حاوی لایه هایی از طنز و کنایه در شکلهایی ست که میتواند به دیگران نیز تعمیم بیابد !!

7- نظرات بسیار اندکی که در ارتباط با خود مطالب قرار میگیرد که گاهی به شکل نقد و گاهی نیز به شکل  سخنان  مستقیم  و یا کنایه در ارتباط با موضوع مطلب بوده و برای خود صاحب مطلب و نیز برای دیگر خوانندگان و بینندگان مطلب ارزشمند و زیباست !

کیفیت

 

حال شما که این مطلب را میخوانید ...

چقدر به کیفیت کامنتی  که می نویسید اهمیت می دهید ؟؟! 

و چقدر کیفیت نظرات دیگران برایتان مهم است ؟!

 

گل بر سر

 

 

 

این مطلب توسط موسی اصلانی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۳/۰۲/۲۷ - ۱۶:۴۲
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
2
1 2


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (0)