فراموش کردم
اعضای انجمن(413) صفحه اصلی انجمن
جستجوی انجمن
اسماعیل مختاری (miyanehpix )    

دوست و دشمن آذربایجان و دریاچه ارومیه

درج شده در تاریخ ۹۰/۰۵/۳۱ ساعت 16:16 بازدید کل: 6169 بازدید امروز: 1
 

با نگاهی به اخبار و مطالب در مورد خشک شدن دریاچه ارومیه و تصمیم دولت و مجلس شورای اسلامی برای جلوگیری از این معضل می بینیم که دوست و دشمن به این موضوع توجه و استفاده کرده اند.

چند نکته :

این موضوع مسئله ی یک شهر نیست! که بعضی آنرا با آب قم و ارومیه مقایسه کرده و تبعیض را نتیجه می گیرند. اگر دولت ها و مجالس تصمیمی برای خدمت ویژه به مردم قم را داشتند با گذشت بیش از 30 سال از انقلاب اسلامی آب قم شور نمی ماند. توجه کنیم که افراد با نفوذی در دولت ها و مجالس از رئیس مجلس و وزرا و ... از این شهر بوده و هستند و مراجع تقلید ما ساکن آن هستند. و اگر قرار بر نفوذ بود این همه سال طول نمی کشید که آن هم نتیجه کامل نداده است. با اجرای پروژه های متعدد آب رسانی به قم هنوز هم آب این شهر شور است و شیرین نشده و آب آشامیدنی باید خریداری شود. اگر چند میلیارد تومان هم هزینه این کار شود کسی نباید ناراحت باشد دوست و فامیل و هموطن من و شما ساکن این شهرند. ولی اشکالی ندارد اگر دشمنان من و شما و کشورمان ناراحت باشند.

موضوع دریاچه ارومیه موضوعی ملی هست. چرا بعضی سعی می کنند آنرا در حد شهر و استان و منطقه شان پایین بیاورند؟ آیا این کار کمکی به حل موضوع می کند؟

موضوع دریاچه ارومیه موضوعی ملی هست. چرا بعضی آنرا در حد دعواهای قومی پایین آورده و به بحث اقوام ربطش می دهند؟  آیا این کار کمکی به حل موضوع می کند؟

موضوع دریاچه ارومیه موضوعی ملی هست. چرا آنرا به آذربایجان محدود می کنیم. قبل از تقسیمات کشوری در صد سال گذشته ، کشورمان به چهار ایالت بزرگ تقسیم شده بود که آذربایجان یکی از این ایالتها بود. آیا با محدود کردن این موضوع ملی به آذربایجان، می خواهیم سایر مناطق بگویند که مربوط به خودتان هست و حلش هم به عهده خودتان؟

قبل از دریاچه بزرگ ارومیه، دریاچه های کوچک و بزرگ دیگری هم در کشورمان خشک شده اند باید ببینیم آیا دولت برای حفظ آنها کار خاصی انجام داده که برای دریاچه ارومیه انجام نمی دهد؟ منظورم این نیست که دولت دریاچه را به حال خودش رها کرده و بی توجهی که به سایر دریاچه های کوچک شده در این مورد هم اعمال شود بلکه نگاه واقع بینانه به موضوع هست.
اثرات خشک شدن سایر دریاچه ها در کشورمان و سایر کشورها چگونه بوده؟ این را از زبان یک کارشناس بشنویم نه از هر کسی.
رسانه های ملی و استانی باید در این زمینه بیشتر تحرک نشان دهند و ساکت ننشینند تا دشمنان سوء استفاده کنند.
چون بعضی طوری تبلیغ می کنند که انگار این نوع اتفاقات برای اولین بار افتاده و یا دولت و مجلس دشمنی خاصی با این دریاچه دارند که فکری برایش نکرده اند.
در مورد هزینه های احیای دریاچه ارومیه باید دید چقدر بودجه باید صرف این کار شود. توجه کنیم که این طور نیست که یک بار از آب پرکنید و تمام شود. بعضی دریاچه را با یک حوض اشتباه گرفته اند. انتقال آب به دریاچه از هر منبعی که باشد باید طولانی مدت انجام شود تا زمانیکه خشکسالی حاکم بر منطقه رفع شود و آب دریاچه از منابعی که قبلاً تامین می شد تامین شود.
بعضی اشکال بر دولت می گیرند که چرا روی رودخانه ها سد زده شده!؟ وقتی خشکسالی هست یا باید خودت از تشنگی و گرسنگی بمیری یا دریاچه به این روز بیافتد. چطور هست سدها را باز کنیم و کشاورزان را بازنشسته!
مثلاً اگر آب ارس به دریاچه منتقل شود چقدر کافی خواهد بود؟ سرنوشت کشاورزی منطقه بزرگی مانند منطقه مغان که به این آب وابسته هست و کشاورزی سایر مناطق مسیر ارس چه خواهد شد؟ دوستداران آذربایجان توجه کنند که این مناطق هم آذربایجان هستند. داریم از یک جیب به جیب دیگر می ریزیم. آیا آنقدر آب مازاد بر نیاز موجود هست که اضافه آن را به دریاچه ارومیه سرازیر کنیم؟ اگر این کار عملی باشد تا چند سال و چند دهه عملی خواهد بود؟ آیا حاضر خواهیم شد بخاطر دریاچه ارومیه مناطق دیگری را نابود کنیم؟ اینها سخنان همان نماینده ای هست که با دو فوریت طرح نجات دریاچه ارومیه مخالفت کرده و بعضی آنرا از نگاه دشمنی دیده اند!

 نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی این بوده که : "مخالفت مجلس با دو فوريت اين طرح{انتقال آب به دریاچه} به معناي مخالفت با اصل موضوع نيست بلكه مجلس مي‌خواهد كار كارشناسي انجام شود لذا اين طرح به صورت عادي در كميسيون بررسي خواهد شد و از مسئولان و كارشناسان دعوت مي‌شود تا در كميسيون بررسي‌هاي لازم را انجام دهند."

چرا مخالفت با دو فوریت طرح در مجلس به معنی رد طرح تبلیغ می شود؟!!! (چرا حرف در دهانشان می گذارید!)
 فکر می کنیم اگر طرح تصویب شود روز بعدش شیر آب را باز می کنند و دریاچه پر آب میشود؟ آیا می دانیم این نوع طرحها چقدر هزینه و زمان نیاز دارد؟

از نماینده دیگری به خاطر اظهار نظر زیر انتقاد شده : " چرا باید کل یک میلیارد تومان بودجه تخصیصی به مشکل غبارها و جریانهای آبی کشور، به دریاچه ارومیه پرداخت شود؟ چرا باید به ازای بهبود وضعیت یک نقطه کشور، دیگر بخشها را دچار مشکل کنیم؟ چطور میخواهید به انتقال آب رودخانه ارس به دریاچه ارومیه بپردازید؟ مگر مردم آن منطقه به این آب احتیاج ندارند؟"

همین امسال در شهر میانه چندین روز مشکل غبار داشتیم، چرا بعضی تبلیغ می کنند که غبار مشکل سایر مناطق هست و دریاچه ارومیه مشکل آذربایجان! اگر نظر میانه ایها باشد هر دو مشکل ما هستند. ما نه غبار عراق را می خواهیم نه باران نمکی ارومیه را. اگر چاره ای نشود چمدان را ببندیم آنور آب، تا جا پر نشده.

نمایندگان مجلس تا چه حدی می توانند در مورد بارانهای نمکی نظر کارشناسی دهند؟ آیا نیاز نیست که کارشناسان مختلف در مورد خطرات خشک شدن دریاچه ارومیه به نمایندگان مشورت دهند تا تصمیم مناسبی گرفته شود؟

هر یک از شهرها و روستاهای آذربایجان نماینده ای در مجلس دارند. می توانند با نمایندگانشان صحبت کنند ببینند چگونه می شود از خطرات خشک شدن دریاچه جلوگیری کرد. انتخابات مجلس در پیش روست. اگر به این موضوع علاقمندیم افرادی را به مجلس بفرستیم که برنامه ای برای دریاچه ارومیه داشته باشند و بخواهند در مجلس از حیات آن دفاع کنند.

موضوع دریاچه ارومیه موضوعی ملی هست و مربوط به مردم و دولت و مجلس و سایر قوای خودمان. کشورهای دیگر چه همسایه و چه غیر همسایه و یا سازمان ملل متحد هم اگر بخواهند کمکی به حل موضوع کنند می توانند طبق مقررات و قوانین بین المللی کمک علمی و فنی و مادی شان را داشته باشند ولی ما نباید اجازه دهیم با این موضوع برخورد سیاسی شود و دشمنان سوء استفاده کنند. بهتر هست گروههای سیاسی سرگرم کار خودشان باشند و با ورود به این قضیه کار را مشکل نکنند.

هر تصمیمی که نمایندگان مان در مجلس شورای اسلامی و دولت و سایر قوا بگیرند مردم هم پشتیبان همان هستند و اجازه دخالت به دشمنان وعواملشان را در مسائل داخلی و ایجاد اختلاف بین اقوام هر روز به بهانه های مختلف و این بار به بهانه دریاچه ارومیه را نمی دهند.

البته

برای رساندن صدای خشک شدن این دریاچه به گوش عموم ، از هر ابزار مناسب و قانونی باید استفاده کرد.
باید کارشناسان از رسانه های مختلف استفاده کرده و با دیدی علمی و واقعی خطرات خشک شدن دریاچه ارومیه و آثار آن را برای عموم توضیح دهند.
و باید نمایندگانمان در مجلس را تحت فشار بگذاریم که به این موضوع با دیدی کارشناسی شده بیاندیشند و اهمیت دهند. نمایندگان برای حضور مجدد در مجلس نیازمند رای ما هستند و مجبورند خواسته های عموم را برای جلب رضایت عملی کنند.
اجازه ندهیم این موضوع زیست محیطی بازیچه دست افراد و جریانات سودجو شده و در هیاهوهای سیاسی گم شود.

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۹۰/۰۵/۳۱ - ۱۶:۴۲
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
2
3
4
1 2 3 4


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم