فراموش کردم
لطفا تایپ کنید...
رتبه کلی: 5019


درباره من
رنج هست، مرگ هست، اندوه جدایی هست، اما آرامش نیز هست.شادی هست، رقص هست، خدا هست. زندگی، هم چون رودی بزرگ، جاودانه روان است. زندگی هم چون رودی بزرگ که به دریا می رود، دامان خدا را می جوید. خورشید هنوز طلوع میکند، فانوس ستارگان هنوز از سقف شب آویخته است، بهار مدام می خرامد و دامن سبزش را بر زمین می کشد، امواج دریا، آواز می خوانند، بر می خیزند و خود را در آغوش ساحل گم میکنند. گل ها باز می شوند و جلوه می کنند و می روند. نیستی نیست هستی هست پایان نیست راه هست تولد هر کودک، نشان آن است که:
خدا، هنوز از آفرینش انسان ناامید نشده است.
یاسر دلشاد (metalica )    

فواید سیگار

درج شده در تاریخ ۹۰/۰۸/۲۸ ساعت 02:24 بازدید کل: 3303 بازدید امروز: 1
 

اثرات منفی سیگار بر بدن انسان، یک دانش عمومی تقریباً در تمام ایالات متحده به حساب میاد. اما مردم همچنان شروع به سیگار کشیدن می‌کنن و اون رو ادامه میدن. پس حتماً فوایدی هم توش هست.

 سیگار برای شما بده. هر کسی که تلوزیون نگاه کرده باشه یا به کلاس‌های سلامتی رفته باشه این رو میدونه. اما خُب همه این رو هم می‌دونن که چیزبرگر هم براشون بده و همچنان به خوردن اون ادامه میدن. فواید چیزبرگر مشخصه: خوشمزه، لذیذ و دلپذیره! فواید سیگار چیه؟

همهء چیزایی که شما هر روز در مورد سیگار می‌شنوین اینه که چرا نباید سیگار بکشین و چقدر برای سلامتیتون مضره. اما چرا آدما برای اولین بار سیگار می‌کشن و چطور هزاران دلیل برای ترک نکردنش می‌سازن؟ نیکوتین به شدت اعتیاد آوره اما این تنها دلیلی نیست که سیگاری‌ها اون رو ترک نمی‌کنن. سیگار فواید زیاد بیولوژیکی و احساسی داره. دونستن اونها به شما کمک می‌کنه وقتی سیگار رو ترک می‌کنین، چه کمبودهای بوجود اومده رو با چه چیزهایی پر کنین. 

من فکر می‌کنم (و امیدوارم) که بیشتر مردم در مورد اثرات منفی سیگار بر سلامتی کاملاً آگاهی دارن. طول عمر شما در حدود 15 سال کاهش پیدا می‌کنه و ریسک ابتلاء به بیماری‌های قلبی به شدت زیاد میشه. همینطور شما به شدت مستعد ابتلاء به چندین نوع سرطان میشید. پس لطفاً سعی نکنین خودتون رو با این خیال که فواید سیگار به مضراتش میچربه، گول بزنین چون واقعاً اینجور نیست.

 من هیچ علاقه‌ای به سیگار کشیدن ندارم. خودم هم سیگار نمی‌کشم و در استخدام شرکت دخانیات هم نیستم. سهام اینجور کمپانی‌ها رو هم ندارم ... . در هر حال فکر می‌کنم سیگاری‌ها تا زمانی که به ما ضرری نزنن، حق دارن که سیگار بکشن. تنها ضرری هم که سیگاری‌ها میتونن برای ما داشته باشن، ایجاد بیماری به علت تنفس دود سیگار اونهاست. البته در بیان ضررهای تنفس دود دسته‌دو سیگار، خیلی مبالغه شده و بشتر کسانی که ادعا می‌کنن بخاطر تنفس دود دسته‌دو سیگار بیمار شدن، یا والدین سیگاری‌ها هستن و یا کسانی که قبلاً خودشون سیگاری بودن. البته بطور منطقی میتونیم فرض کنیم، والدین مسئلهء والد و فرزندی رو در این کار دخیل کردن و همچنین خطر کم تنفس دود دسته‌دو سیگار هرگز نمی‌تونه بطور مشخص از خطرات مصرف سیگار در گذشته برای کسانی که قبلاً خودشون سیگاری بودن، جداگانه اندازه‌گیری بشه. 

در مورد اثرات بد سیگار بر بدن انسان، بسیار گفته و نوشته شده، اما تعجب می‌کنم چرا هیچکس به فواید سیگار در مقاله‌اش اشاره‌ای نکرده. ما باور کردیم که سیگار کشیدن بدترین کاریه که یه آدم می‌تونه با خودش بکنه. این حرف از تا حدی درسته اما من باهاش موافق نیستم، مخصوصاً بعد از خوندن یه عالمه مطلب از تحقیقاتی که اخیراً انجام شده.

وقتی که فهمیدم سیگار برای سلامتی واقعاً فوایدی هم داره خیلی تعجب کردم. شما بالغ هستین و هشدارهای سلامتی رو می‌بینید، در مدارس آموزش می‌بینید و مکرراً از والدینتون می‌شنوین. در کشور من حتی جعبه‌های سیگار با علائم هشدار دهنده بر روی اونها به فروش میرسه. پس من می‌تونم هر روز به خودم یادآوری کنم که این عادت من به احتمال قریب به یقین به مرگ زودرس من منجر میشه و این ایده که سیگار فوایدی هم داره هرگز باعث نمیشه که نظرم رو در مورد مضرات اون تغییر بدم. 

در ادامه به چند تا از فواید سیگار که بوسیله پژوهشگران مختلفی از سراسر جهان کشف شده اشاره می‌کنم: 

بخش اول:

1- سیگار کشیدن باعث بهبود توان پردازش اطلاعات مغز انسان میشه و مقدار بیشتر نیکوتین باعث بهبود بیشتر توان پردازش اطلاعات میشه. نیکوتین می‌تونه اثرات زیان‌آور scopolamine بر روی عملکرد بدن رو بهبود بده.

2- سیگار کشیدن عملکرد سیستم حرکتی بدن رو بهبود میده.

3- سیگاری‌ها بطور معمول از غیر سیگاری‌ها لاغرتر هستند، حتی با وجود کالری‌های بیشتری که تغذیه می‌کنند.

4- سیگاری‌ها کمتر به جرم و التهاب لثه و لقی دندان دچار میشن.

5- سیگاری‌ها کمتر در معرض ابتلاء به لخته‌های خونی در رگ‌ها بس از عمل‌های جراحی سنگین، هستن.

6- فشار خون بالا، در میان سیگاری‌ها کمتر از غیر سیگاری‌ها شایع است.

7- خونریزی پس از زایمان در سیگاری‌ها کمتر دیده میشه.

8- گلبولهای قرمز در خون سیگاری‌ها حاوی مقادیر بیشتر glutathione و catalase هستند و ریه‌ها رو در برابر متابولیست O2 بهتر محافظت می‌کنن 

9- سیگار کشیدن در برابر بیماری پارکینسون از شما محافظت می‌کنه.

10- زخم‌های گوارشی در بین سیگاری‌ها کمتر شایعه و معمولاً پس از ترک سیگار بوجود میادو یا عود می‌کنه.

11- خطر ابتلاء به زخم روده در بین غیر سیگاری‌ها و کسانی که سیگار رو ترک کردن بیشتره.

12- فشار خون و خونریزی پس از وضع حمل در سیگاری‌ها کمتره.

13- سیگار کشیدن موجب اثر محافظتی در برابر مشکلات سیستم ایمنی در بین کارگران معدن میشه.

14- انجمن WHO بمنظور اثبات خطرات دود دسته‌دو سیگار بزرگترین و گسترده‌ترین تحقیقات رو سرمایه‌گذاری کرد اما این تحقیقات پس از اینکه مشخص شد دود دسته‌دو سیگار نه تنها عامل ایجاد کنندهء بسیاری از بیماری‌ها نیست، بلکه در برابر اونها هم اثرات حفاظتی ایجاد می‌کنه، متوقف شد و WHO سعی کرد نتایج این تحقیق رو از رسانه‌ها مخفی نگه داره.

15- در استرالیا تحقیقات نشون دادن که 91.8% کسانی که هرگز سیگار نکشیدن، ابتلاء به بیماری‌های بلند مدت رو گزارش کردن. در حالی که این عدد در بین سیگاری‌ها 89.0% بود. وقتی که عامل سن و سال رو در نظر بگیریم، تعداد بیشتری از غیر سیگاری‌ها به یک یا بیشتر از یک بیماری بلند مدت اشاره کردن. و وقتی تعداد سالهای مصرف سیگار رو همدر نظر بگیریم، کسانی که سیگار رو ترک کردن بیشتر از بقیه در معرض ابتلاء به بیماری‌های مزمن بودن.

16- نمونه‌گیری‌های محققان استرالیایی در خصوص موارد دیگه نشون داد که در بین افراد بالای 45 سال 6.0% از سیگاری‌ها به بیماری‌های قلبی دچار هستند. این عدد در بین غیر سیگاری‌ها 6.7% و در بین کسانی که سیگار رو ترک کرده بودن 11.4% بود.

17- تحقیقات فوق نشان داد که آمار ابتلا به فشار خون در سنسن بالای 45 سال برای سیگاری‌ها 11.3% و برای کسانی که سیگار رو ترک کرده بودن 27.0% و برای غیر سیگاری‌ها 29.0% می‌باشد.

18- همچنین در تحقیقات فوق مشخص شد که 38.9% از سیگاری‌ها دچار اضافه وزن هستند و کسانی که سیگار رو ترک کردن 49.5% و غیر سیگاری‌ها 44.1% .

نتایج یک تحقیق دیگر و

بخش دوم فواید سیگار کشیدن:

1-  سیگار موجب تمرکز بهتر و بهبود عملکرد میشه.

2- سیگار کشیدن موجب هوشیاری بیشتر در هنگام انجام کارهای کسل کننده میشه. 

3- سیگار کشیدن موجب بهبود انواع مشخصی از یادگیری میشه.  

4- سیگار کشیدن به سیگاری‌ها در کنترل خشم و اضطراب کمک می‌کنه. 

5- سیگار کشیدن باعث میشه تا سیگاری‌ها با استرس کنار بیان.  

6- سیگار کشیدن باعث میشه تا سیگاری‌ها با درد بهتر کنار بیان.

7- سیگار کشیدن به سیگاری‌ها احساس کنترل بیشتری میده. ذذتتتپ

 

بخش سوم:

سیگار کشیدن و کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر:

زخم‌های روده بزرگ (Ulcerative Colitis)

سارکوم کاپوزی (Kaposi’s Sarcoma)

سرطان سـینه – ژن BRCA (Breast Cancer – BRCA gene)

تشنج و غش حاملگی (Pre-eclampsia)

بیماری‌های شبه-آلرژیک (Atopic disorders)

فیبروم رحم (Uterine fibroids)

بیماری پارکینسون(Parkinson’s Disease)

بخش چهارم:

۱- اول اینکه به آدم لذت میده.

 

۲- دوم اینکه شما رو شخص لذت طلبی معرفی می‌کنه که اهل ریسکه! البته به این منظور شاید راحت‌تر باشه که بجای سیگار بریم دنبال سـککـس، تا همهء لذت طلب‌های اهل ریسک با شما همراه بشن.

درک کردن این مطلب کمی سخت به نظر میاد که چطور یه کُت دامن بدن نما اگه زن باشید، یا یه ژاکت بادگیر بدن نما میتونه شانس دریافت یه پیشنهاد سـککـسی رو افزایش بده، اما دیده شده که یه سیگار گوشهء لب همون سیگنالی رو می‌فرسته که کُت دامن!

حالا با دونستن این چند مورد فایده های سیگار باز هم هرگز در مقایسه با مضرات اون نمی‌تونین مدافع سیگار کشیدن باشید. اینها تنها چیزهایی بود که به نظر من می‌بایست مردم متوجه اون باشن. همیشه خوبه که ذهنتون باز باشه. حالا شما حقایقی رو رودر روی هم می‌بینید. برای نوشتن این مقاله از سریال مورد علاقه‌ام House MD انگیزه گرفتم. مثلاً در سیزن یک، اپیزود پنج دکتر هاوس به مریضش سیگار تجویز می‌کنه!

اگه در حال حاضر سیگاری هستید، تمام چیزی که من می‌تونم بهتون بگم اینه که ادامه بدید. چون اگه سیگار کشیدن رو متوقف کنید، تنها در احساسات زجر آور ناشی از ترک اون قدم خواهید گذاشت و بدن شما ممکنه حسابی رم کنه و سیستم بدنتون به شدت آسیب‌پذیر بشه. ..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۹۰/۰۸/۲۸ - ۰۲:۲۹
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات