فراموش کردم
اعضای انجمن(325) مدیریت انجمن
جستجوی انجمن
محراب عبوسی (mehrabdj )    

حقوق های نجومی برخی از مداحان

منبع : Www.khabarfoofi.com
درج شده در تاریخ ۹۸/۰۲/۲۳ ساعت 22:35 بازدید کل: 241 بازدید امروز: 241
 

 

حقوقهای نجومی برخی مداحان؛ از شبی ۱۰ میلیون تا ۵۰۰ هزار تومان

 

خبرهای ضدونقیض زیادی درباره نرخ مداحی در گوشه و کنار شهر به گوش می رسد اگر تمایل دارید واقعیت ماجرا را بدانید گزارش زیر را تا انتها بخوانید.

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com)

فرهنگی/ دین و اندیشه
8 مهر 1396 - 19:24

 


سوگل دانایی- احتمالا مربوط می شود به دوران صفویه، حضور مداحانی که در مراسم عزاداری های شیعیان وظیفه خواندن اشعاری در دستگاه های مختلف آواز پارسی را داشتند و می توانستند با کلامشان شور زیادی در مراسم ایجاد کنند. تاریخ نقل می کند که گاهی شاهان درباری به این مداحان که اغلب از شاعران درباری خود نیز بودند سکه هایی از زر و سیم اعطا می کردند و گاه با دعا و ثنا آن ها را روانه به خانه و کاشانه. این سنت مداحی و شعر خوانی تنها به ادوار تاریخ مربوط نمی شود و اینبار به تاریخ معاصر نیز رسیده است.

از نرخ های واقعی تا ساختگی


اینکه مداحی های امروزی تا چه حد توانسته شان دین را حفظ کند اصلا موضوع بحث گزارش ما نیست، موضوع گزارش ما امروز نرخ هایی است که مداحان برای یک شب مدیحه سرایی در نظر می گیرند. قیمت هایی که گاهی می تواند به اندازه پول یک اتومبیل آخرین سیستم باشد و گاهی به اندازه یک وسیله چند صد هزارتومانی. با گشت و گذار در اسامی مداحان و کسانی که حداقل چند بار صدای آنها شنیده شده است می توان حد و حدودی برای نرخ چند شب مداحی آنان بدست آورد. با توجه به ارتباطاتی که نگارنده گزارش داشت توانست با تنی چند از مداحان که ارتباط گرفتن با آنها سخت بود صحبت کند و به مقصود گزارش در بدست آوردن نرخ یک شب مداحی برسد.

فقط محرم

همانند هر صنف دیگری شهرت و محبوبیت مداحان هم تاثیر زیادی در نحوه قیمت گذاری آنها در ایام محرم دارد. البته مثال ایام محرم به این دلیل است که مداحان در این ده روز اولیه بیشترین میزان متقاضی را دارند. بعضی از مداحان هستند که از دوماه قبل از محرم برنامه مشخصی برای این روزهایشان دارند و عده ای دیگر حتی تا همین چند روز مانده به محرم نیز برنامه مشخصی برای این روزها نداشتند و با هر نرخی پذیرای هر هییتی بودند.

 

بانی خیریم


در طی تماس های مکرری که با تعدادی از مداحان داشتیم به این بهانه که بانی هییت هستیم و به دنبال یک مداح خبره متوجه شدیم که عده ای از مداحان جز در هیات خودشان و یا دوستان نزدیکشان حضور بهم نمی رسانند. این نشان دهنده این است که قرار نیست هر مداح اسم و رسم داری در لحظه در هر هیاتی حاضر شود.در طی تماس ها، با همین روش چند تن از مداحان اعلان کردند که به هیج وجه اهل گرفتن وجهی نیستند و قرار نیست که بانی هیات نیازهای دنیوی آنان را تامین کند. یکی از مداحان مشهور که البته بنابر رسالت رسانه ای نام او نباید فاش نشود گفت: من هرگز نمی گویم که شما {بانی هیات} چه نرخی باید برای یک دهه مداحی من در نظر بگیرید ما برای رضا خدا کار میکنیم و چشممان به پاکتی که شما در دستمان می گذارید نیست.

 

شبی ۱۰ میلیون

اما بودند مداحانی که از گوشه و کنار شنیدیم که نرخ بالایی برای یک شب مداحی دارند، افرادی که فقط در یک مکان خاص مداحی می کنند و البته فقط در یک روز خاص. وقتی با آنها وارد مذاکره شدیم با عذر پر بودن وقتشان مواجهه شدیم و با پیگیری بیشتر از اطرافیان تنها توانستیم به نرخ تقریبا مشخصی برای یک دهه مداحی برسیم. یکی از نزدیکان یک مداح مشهور که خودش در مسجدی مشغول به فعالیت است که این مداح درآن روضه می خواند اعلام کرد پاکتی که حاوی حق الزحمه است و در انتهای روضه خوانی به مداح داده می شوز شامل ۶۰ میلیون تومان پول نقد است. مبلغی که احتمالا هر بانی هیاتی از پس تامین آن بر نمی آید. این فرد که نخواست نامش فاش شود همچنین اعلام کرد در بین مداحان مشهور نرخ مداحی کمتر از شبی ۳ میلیون نمی توان پیدا کرد! یکی دیگر از نزدیکان به مداحی مشهوری دیگر که البته یک سالی می شود فعالیت نمی کند نیز اعلام کرد که این مداح برای یک دهه مداحی در شمال کشور ۱۰۰ میلیون در نظر گرفته بود. 

شبی ۵۰۰هزارتومان


البته تماس های تلفنی ما فقط به همین جا ختم شد. حالا باید به سراغ مداحان غیر اسم و رسم دار می رفتیم و از آنها جویای نرخ برای یک شب مداحی می شدیم. یکی از همین مداحان غیر اسم و رسم دار به همین شیوه بالاخره نرخ مداحی خود را فاش کرد و گفت: من با شبی ۵۰۰ هم حاضر به مداحی هستم.

نوسان قیمتی


تا به اینجای کار احتمالا بتوان به یک نتیجه گیری کلی درباره نرخ مداحی بدست آورد. ابتدا اینکه شهرت می تواند در نرخ مداحی تاثیر زیادی داشته باشد. ثانیا بسیاری از مداحان را شما به عنوان یک بانی معمولی نمی توانید جذب کنید یکی به دلیل نرخ بالا و یکی به این دلیل که تعدادی از آنان فقط عادت به حشر و نشر در یک هییت و یا مسجد خاص دارند. در مصاحبه ای که روز گذشته با حاج داوود خورشیدی مداح بیت رهبری داشتیم البته به نتایج مهمی درباره نحوه قیمت گذاری مداحان داشتیم. طبق صحبت های این مداح گاهی بسیاری از بانیان هیات ها کار را خراب می کنند و نرخ های عجیب به مداحان می دهند.البته گفتنی است که همه مداحان شبیه هم رفتار نمی کنند و گاهی همین دستمزدها دستمایه ایجاد مدرسه و یا مسجد می شود. این گزارش صرفا برای ابهام زدایی درخصوص شایعاتی که این روزها برای دستمزد مداحان شنیده می شود نوشته شده است

این مطلب توسط محراب عبوسی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۸/۰۲/۲۳ - ۲۲:۳۶
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات