فراموش کردم
اعضای انجمن(100) دلایل رد مطلب مقررات انجمنهای سایت
جستجوی انجمن
محراب عبوسی (mehrabdj )    

5 راه برای مقابله با خجالت

منبع : http://www.1doost.com/posts/21023/5%20%D8%B1%D8%A7
درج شده در تاریخ ۹۶/۰۴/۰۶ ساعت 14:26 بازدید کل: 150 بازدید امروز: 145
 

             5 راه برای مقابله با خجالت

خجالتی بودن لزوماً یک مشکل نیست. هیچ اشکالی ندارد که طول بکشد با کسی یا در موقعیتی احساس راحتی کنید. اما بعضی وقت ها خجالتی بودن باعث می شود نتوانید آنطور که دوست دارید با دیگران ارتباط برقرار کنید.
 

بعضی افراد دوست دارند خجالتی بودنشان از بین برود تا بتوانند کنار بقیه خوش بگذرانند و اجتماعی تر شوند. در زیر به چند نکته برای از بین بردن احساس خجالت اشاره می کنیم.

1. کم کم و با کسانی که می شناسید شروع کنید.

رفتارهای اجتماعی مثل ارتباط چشمی، زبان بدن، معرفی کردن، گپ زدن، سوال پرسیدن و دعوت کردن را با کسانیکه با آنها احساس راحتی می کنید تمرین کنید. لبخند بزنید و اینطوری اعتمادبه نفستان را بسازید. بعد کم کم اینکارها را با دوستان جدیدترتان هم انجام دهید.

2. به چند موضوع برای شروع ارتباط فکر کنید.

معمولاً سخت ترین قسمت حرف زدن با یک فرد جدید شروع کردن بحث است. به موضوعاتی برای شروع مکالمه فکر کنید، مثل معرفی کردن خودتان سلام، من ... هستم. ما تو یک کلاس زبان هستیم، تحسین کردن این ژاکت خیلی به تو میاد، یا سوال پرسیدن میدانی کی باید پرو ژه هایمان را تحویل بدیم؟ وقتی یک موضوع برای شروع صحبت داشته باشید، نزدیک شدن به یک نفر برایتان راحت تر خواهد شد.

3. تمرین کنید که چه بگویید.

اگر آماده اید که کاری که قبلاً بخاطر خجالت انجام نمی دادید را امتحان کنید مثلاً یک تماس تلفنی یا یک مکالمه آنچه می خواهید به زبان بیاورید را از قبل روی کاغذ بنویسید. آن را بلند تکرار کرده و تمرین کنید (جلوی آینه بهتر است). بعد انجامش دهید. اگر دقیقاً در واقعیت نتوانستید آنچه که تمرین کرده بودید را پیاده کنید، ناراحت نشوید. از اینکه بالاخره توانستید به واقعیت تبدیلش کنید خوشحال باشید و به خودتان افتخار کنید. مطمئن باشید که دفعه بعدی بسیار بهتر خواهید بود.

4. به خودتان فرصت دهید.

فعالیت های گروهی پیدا کنید که در آن بتوانید علایقتان را با دیگران سهیم شوید. برای مراوده با این افراد جدید به خودتان فرصت دهید و سعی کنید که کم کم با آنها آشنا شوید. افراد خجالتی معمولاً نگران شکست خوردن و اینکه بقیه چطور آنها را قضاوت می کنند هستند. اگر شما هم همینطور فکر می کنید، از خودتان بپرسید که آیا شما هم اینقدر انتقادی به دوستانتان نگاه می کنید؟ با خودتان درست مثل بهترین دوستتان رفتار کنید و به جای انتظار شکست، خودتان را به ادامه مسیر تشویق کنید.

5. جرات و شهامت را در خودتان تقویت کنید.

از آنجا که افراد خجالتی خیلی نگران واکنش دیگران هستند، خیلی شهامت به خرج نمی دهند. البته این معنای ترسو بودن آنها نیست. معنیش این است که کمتر جرات می کنند. جرات داشتن یعنی هروقت لازم بود برای خودتان پا پیش بگذارید، برای چیزی که می خواهید حرف بزنید و وقتی کسی پا روی دمتان می گذارد به او اخطار دهید!

سعی کنید خودتان باشید. اینکه بخواهید راه های مختلف را که دیگران انجام می دهند امتحان کنید اما راهی را انتخاب کنید که بیشتر با شخصیت خودتان جور است. اینکه خود واقعیتان باشید دوستانتان را به سمتتان جذب خواهد کرد.

 
 http://www.1doost.com/posts/21023/5%20%D8%B1%D8%A7%D9%87%20%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C%20%D9%85%D9%82%D8%A7%D8%A8%D9%84%D9%87%20%D8%A8%D8%A7%20%D8%AE%D8%AC%D8%A7%D9%84%D8%AA.htm
این مطلب توسط موسی اصلانی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۶/۰۴/۰۶ - ۱۵:۰۸
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها: بهداشت روان 3

1
2
1 2


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (1)