فراموش کردم
اعضای انجمن(270) نحوه ارسال مطلب نحوه ارسال عکس، موسیقی، فیلم دلایل رد مطلب
جستجوی انجمن
محراب عبوسی (mehrabdj )    

مراحل شش گانه ترک سیگار ( قابل توجه سیگاری ها )

درج شده در تاریخ ۹۲/۰۳/۲۸ ساعت 02:20 بازدید کل: 267 بازدید امروز: 199
 

یک سیگاری در مرحله بازگشت، بعد از مدت قابل توجهی توقف، سیگار کشیدن را از سر می گیرد.

 
سیگار کشیدن یک رفتار پیچیده است که به عوامل گوناگون بیولوژیکی، روان شناسی و محیطی وابسته است. برای ترک سیگار باید شش مرحله را گذراند که عبارتند از: قبل از تفکر تفکر و تعمق، آماده سازی، اقدام، نگهداری و حفاظت و برگشت قبل از دستیابی به موفقیت در ترک.

باید به این مراحل به دید یک چرخه نگاه کرد و نه یک روند خطی. در مرحله قبل از تفکر، فرد سیگاری به ترک کردن فکر نمی کند حتی ممکن است آن را غیرممکن بپندارد. فرد به هشدارهای سلامتی اهمیت نمی دهد و انگیزه ای برای ترک ندارد. یک فرد سیگاری در مرحله تفکر و تعمق احساس خوبی نسبت به این عادت ندارد. وی اطلاعات راجع به ترک سیگار را می پذیرد و احساس می کند مضرات سیگار کشیدن از فواید آن بیشتر است.

افراد در این مرحله برای ترک سیگار تحریک می شوند هر چند که در زمینه داشتن انگیزه و اعتماد به نفس لازم برای ترک متفاوتند. در مرحله آماده سازی، فرد به طور جدی، ترک کردن را در آینده ای نزدیک (یک ماه آینده) در نظر می گیرد و ممکن است تغییرات اندکی در رفتارش به وجود آورد، برای مثال سعی کند کمتر سیگار بکشد. ‏

در مرحله اقدام، فرد تصمیم قطعی برای ترک سیگار می گیرد و سیگار کشیدن را متوقف می کند. در مرحله نگهداری، فرد سیگاری قادر است تا مدت شش ماه سیگار نکشد. او قادر است بر تمایل خود به مصرف سیگار غلبه کند اما همچنان در مورد بازگشت به مصرف آن آسیب پذیر است.

یک سیگاری در مرحله بازگشت، بعد از مدت قابل توجهی توقف، سیگار کشیدن را از سر می گیرد. بازگشت ممکن است ناشی از عوامل مختلف محیطی یا موقعیت های اجتماعی باشد. این مرحله با احساس گناه، شکست و تردید فرد در توانایی برای ترک همراه می شود. ‏در بازگشت و چرخه بعد از یک بازگشت، فرد سیگاری دوباره به مرحله تفکر و تعمق در چرخه وارد می شود.

روند ترک سیگار در مورد افراد می تواند به صورت کلی در مورد سازمان ها نیز به کار رود. در مورد مجموعه های جزایی (زندان ها) ، مدیران می توانند در مرحله قبل از تفکر باشند و نسبت به هشدارهای مربوط به سیگار کشیدن در مجموعه، واکنشی نشان ندهند. همان طور که یک فرد سیگاری باید برای ترک، مراحل را پشت سر بگذارد، مدیران، کارکنان و زندانی ها نیز باید این چرخه را برای تغییر در مجموعه خود طی کنند. در نظام جزایی بررسی مواردی که باعث تغییر موفقیت آمیز روند سیاست ضد سیگار شده است، نقش مهمی در برنامه ریزی دارد.

هر روز زندان های بیشتری سیاست ضد سیگار را با موفقیت اجرا می کنند. این تغییر سیاست احتمالاً در تحولات مجموعه بازتاب پیدامی کند و شناخت این موضوع که دود سیگار عامل آلودگی هوا در فضای بسته و عامل انتشار مواد شیمیایی سمی است، نیز در این زمینه موثر است. قدم برداشتن در راه کنترل این آلودگی، سلامتی کارکنان و زندانیان را حفظ می کند.

کد خبر: 20842

تاریخ انتشار : ۱
این مطلب توسط محراب عبوسی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۸/۱۲/۱۲ - ۲۱:۴۲
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (6)