فراموش کردم
اعضای انجمن(100) دلایل رد مطلب مقررات انجمنهای سایت
جستجوی انجمن
محراب عبوسی (mehrabdj )    

هشدارهای جدی برای جلوگیری از تجاوزات جنسی

منبع : http://b2n.ir/33436
درج شده در تاریخ ۹۳/۰۲/۲۷ ساعت 22:04 بازدید کل: 80 بازدید امروز: 79
 

هشدارهای جدی برای جلوگیری از تجاوزات جنسی

اجتماعی | هشدارهای جدی برای جلوگیری از تجاوزات جنسیتجاوز خشونت است و خشونت مسئله اجتماعی است، نگاهی کوتاه داشته باشیم به تجاوزهای جنسی و تنوع آن ها در مناطق مختلف کشور.
 

دکتر علی سلطانی مجد در پایگاه اینترنتی تنظیم خانواده نوشت:

ناهنجاری های روانی و جنسی به شکل های مختلف در طبقات مختلف و در شهرهای مختلف افزایش یافته و مسائل جنسی در راس تابوهای مهم قرار دارد زیرا افشای آن راحت نیست، و عمدا" زنان قربانیان این ماجرا هستند. این پنهانکاری و ترس از آبرو، متجاوزین را جری تر کرده و تقریبا به صورت اپیدمی جنسی در نقاط مختلف در آمده است.

چه کسانی بیشتر مورد تجاوز و آزار جنسی قرار گرفته اند؟

اکثر مواقع زنان و دخترانی که با پوشش های نامناسب در سطح جامعه هستند اولین انگیزه مورد تجاوز قرار گرفتن از سوی تجاوز گر را که همان تحریک شدن جنسی است در ذهن تجاوز گر بوجود می آورند البته این بدان معنی نیست که افرادی که پوشش مناسبی دارند هیچ وقت مورد تجاوز قرار نخواهند گرفت اما از آنجایی که تحریک جنسی اولین سبب تجاوزات جنسی میباشد این تحریک از سوی زنان و دخترانی که پوشش نامناسبی دارند زودتر منتقل می شود.

ما منکر مدگرایی جوانان نمی شویم اصلا مدگرایی یک میل طبیعی در جوانان میباشد و جوانان دوست دارند لباسهای به مد بر تن کنند اما مد لباس باید بر گرفته از الگوهایی باشد که با فرهنگ ما همخوانی داشته باشد بعنوان مثال اگر در فلان منطقه از جهان مد شد که دختران شلوارک به پا کنند و بیرون بیایند آیا جوانان ایرانی هم باید با شلوارک بیرون بیایند؟ سوالی که اینجا مطرح میشود اینست که علت تجاوز چیست؟ آیا محدودیت در روابط جنسی باعث بروز تجاوزات جنسی می شود؟

پاسخ منفیست چرا که اگر این عامل به تنهایی باعث پیدایش پدیده تجاوزات بود در کشورهای غربی که روابط جنسی محدودیتی ندارد نباید هرگز تجاوزی صورت می گرفت این در حالیست که فقط در سال 2004 میلادی در ایالت نیوجرسی امریکا بیش از 1300 مورد تجاوز جنسی صورت گرفته است. تجاوز می تواند ریشه روانی داشته باشد در اکثر تجاوزات به گروهای همجنس فرد تجاوزگر خود در دوران کودکی یا نوجوانی مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته یا با صحنه ای هولناک در این مورد مواجه گشته.

توصیه هایی جدی برای جلوگیری از اینکه مورد تجاوز یا آزار و اذیت جنسی قرار بگیریم :

نقش دختران و زنان :

از آنجایی که درصد بیشتری از افرادی که مورد تجاوز قرار گرفته اند از پوشش مناسبی برخوردار نبوده اند رعایت پوشش مناسب حداقل در مکان های خلوت توصیه می شود.

روابط دوستی بین دختر و پسر:

خیلی از روابط دوستی بین دو جنس مخالف با تجاوز جنسی یا با روابط جنسی روبرو بوده از جهت توصیه جدی به خانمها عدم اعتماد در این مورد خاص به طرف مقابل میباشد. فراموش نکنید اگر دختر و پسری در مکانی تنها کنار یکدیگر باشند خواه یا ناخواه وسوسه های جنسی در ذهن آن بوجود می آید. برای جلوگیری از این وسوسه هرگز پیشنهاد رفتن به خانه یا مکانهای خلوت را از طرف مقابل خود قبول نکنید.

حقیقت تلخ در این باب :

پسر جوانی به نام خسرو پس از اغفال زنان و دختران و برقراری ارتباط جنسی از صحنه آزار جنسی فیلم برداری می کرد. (روزنامه شرق 27 دی 83) کرمان.

خسرو با ابراز عشق به زنان و دختران و برقرار کردن رابطه تلفنی و تقاضای ازدواج, دختران را اغفال و به خانه اش می کشاند و به آزار جنسی آنها می پرداخت.

در بازرسی خانه خسرو یک دستگاه دوربین مدار بسته کشف شد که به صورت کاملا حرفه ای نصب شده بود و از صحنه های تجاوز فیلم برداری می کرد. وی با تهدید به تکثیر و توزیع فیلم ها در شهر دختران فریب خورده را از شکایت منصرف می کرد.

سوار خودروهای مسافر کش شخصی بدون آرم هرگز نشوید :

به سن و سال راننده نگاه نکنید به اینکه زن کنار وی نشسته نگاه نکنید امکان دارد تمامی این عوامل برای جلب اعتماد شما باشد اگر به هر دلیل مجبور بودید سوار خودروهای مسافرکش شخصی شوید قبل از سوار شدن پلاک خودرو را یادداشت کنید یا به خاطر بسپارید اگر راننده از مسیر اصلی منحرف شد و یا به هر دلیل به رفتار راننده یا عواملی که در خودرو هستند مشکوک شدید فورا از راننده بخواهید که خودرو را متوقف کند و پیاده شوید.

حقیقت تلخ در این باب :

این دختر در شرق تهران وقتی سوار پیکان مسافر کشی شد با تهدید راننده به جنگل های لویزان برده شد و مورد تجاوز قرار گرفت. در پی انتشار اخبار تجاوز در لویزان تعداد شاکیان که در جنگل لویزان مورد تجاوز قرار گرفته اند بیشتر می شود و تاکنون به 8 نفر رسیده است. متجاوز به نام حبیب در یک تعمیر گاه ماشین کار می کند و ماشین هایی را که برای تعمیر می آوردند از تعمیرگاه خارج می کرد و در نقش آژانس و مسافرکش زنان و دختران را سوار و با تهدید، آنها را به جنگل لویزان برده به آزارجنسی آنها می پرداخت.

وی در مرداد ماه زمانی که قصد تجاوز به دختری را داشت توسط مامورین گشت دستگیر شد. نخستین شکایت از سوی یک دختر دانش آموز مطرح می شود. این دختر توانسته بود از دست حبیب فرار کند و چند شماره اول و رنگ خودرو را در اختیار پلیس قرار بدهد.

از رفت و آمد در مکانهای خلوت و در ساعات شب در حد توان خودداری کنید.
نقش والدین :

اطلاع رسانی و آگاهی به فرزندان از وظایف اصلی خانواده ها میباشد اولین قدم برای آگاهی دادن به فرزندان برقراری رابطه ای دوستانه با فرزند میباشد نباید به گونه ای در زمینه روابط جنسی یا آگاهی در مورد تجاوزات جنسی با فرزندان خود صحبت کنید که در ذهن آنها اینگونه شکل بگیرد که صحبت کردن راجع به این موضوعات بی حیائی است با فرزندان خود دوست باشید.

پارتی ها و مهمانیهای در اصطلاح تاریک :

اغفال شدن توسط نزدیک ترین به اصطلاح دوست شما درصدی از تجاوزات در پشت پرده مهمانیهای و پارتیها شکل گرفته اکثر این افراد به درخواست و به اعتماد دوست نزدیک خود در اینگونه مهمانی ها شرکت کرده اند و متاسفانه مورد تجاوز قرار گرفته اند این بدین معنی نیست که همه مهمانی ها دارای محیطی نامطلوب است اما بهتر است قبل از رفتن به مهمانی از مکان آن و افرادی که در آن مهمانی شرکت کرده اند مطلع باشید و مکان و ساعت آغاز و پایان مهمانی را به اطلاع خانواده برسانید.

حقیقت تلخ در این باب :

حبس عروس 17 ساله ای در خانه ویلایی به مدت 75 روز (روزنامه ایران 25 دی 83) تهران

این جوان می گوید: 6 روز بعد از ازدواجم با شوهرم اختلاف اندکی داشتم با دوستم قرار گذاشتم که بیرون بروم. در حال قدم زدن, پژویی کنارمان توقف کرد و متوجه شدم دوستم با راننده پژو آشناست، پس از سوار شدن دوستم به زور طلاهایم را از دستم در آورد و به راننده داد. بعد آنها مرا از تهران خارج کرده و به ویلایی در چالوس بردند. دختر و پسرهای زیادی به آن خانه رفت و آمد می کردند و اتاق ها را به مسافران جوان اجاره می دادند. غیر از من چند دختر جوان دیگر هم بودند. آنها از همه فیلم و عکس تهیه می کردند.

عکس از مراسم عروسی مهمانی ها خوابگاهها و جمعهای خودمانی :

در مقابل دوربین یا موبایل های دارای دوربین عکس برداری یا فیلمبرداری جمعهای دوستانه اجتناب کنید این قسمت لازم به توضیح نیست چرا که همین الان اگر چرخی در سایتهای غیر اخلاقیاینترنتی بزنید با موارد بیشماری روبرو می شوید.

حقیقت تلخ در این باب :

دختری در مراسم تولد همکلاسی خود شرکت کرده بود به لحاظ اینکه مهمانی دخترانه بود لباس وی از پوشش مناسبی برخوردار نبود عکس سر و گردن وی توسط دوست پسر او که از وی جدا شده بود بر روی اندام برهنه دختری مونتاژ شده و پخش گردیده بود برادر دختر با مشاهده این عکس به محل مدرسه پیش دانشگاهی خواهرش مراجعه کرده وی را تا خانه همراهی میکند و در حمام خانه با زدن 11 ضربه چاقو خواهرش را از پای در می آورد.

هشدار به پسران :

در استخرها و در رختکن ها مراقب رفتارهای دیگران باشید اگر بعد از استخر فردی پیشنهاد رساندن شما تا منزل را با خودرو شخصی داد و آن را نمی شناختید حتی اگر بارها در استخر آن فرد را دیده باشید هرگز پیشنهاد وی را قبول نکنید.

حقیقت تلخ در این باب :

تجاوز به پسر 18 ساله، (30 آذر 83 روزنامه ایران)، (تهران)

دو پسر 18 ساله با تهدید چاقو مورد تجاوز قرار گرفتند. دو پسر هنوز هم درباره آنچه که بر سرشان آمده است با ترس و شرم حرف میزند. در منطقه فلاح, پسری که به عنوان شرور معروف است دو پسر را در زمان های مختلف به بهانه ای به پشت خط راه آهن برده و بعد ضرب و شتم با لگد مجروح کرده و با یکی از کسانی که همراهش بود به او تجاوز کردند. یکی از این پسرها با درد بسیار به خانه بر می گردد و به خاطر آبرو هیچ حرفی به خانواده نمی زند.

شب هنگام از شدت درد ضرباتی که به شکم وی خورده بود راهی بیمارستان می شود و در آنجا به ناچار حقایق را می گوید.

اگر مورد تجاوز قرار گرفتید چه اقداماتی لازم است انجام دهید؟

قبل از هر اقدامی به خاطر داشته باشید شما به علت امری ناخواسته مورد آزار جنسی و تجاوز قرار گرفته اید چرا که اگر این مسئله خواسته بود اسم آن تجاوز نبود شما تلاش خود را برای جلوگیری از بروز این حادثه کرده اید در هر سنی و هر شرایطی به نزدیکترین مرکز کلانتری، پاسگاه، ایستگاه ه ینیروی انتظامی یا خودروهای نیروی انتظامی مراجعه کنید و مسئله را با جزئیات کامل با مامورین مربوطه در میان بگذارید. (مددکاران اجتماعی در نیروی انتظامی آموزشهای لازم در احیای روحیه افرادی که مورد تجاوز قرار گرفته اند دیده اند)

دومین گام مسئله را با خانواده در میان بگذراید.

سومین گام هرگز از تهدیدهای تجاوز گر از این قبیل که اگر مسئله را بازگو کنید شما را به قتل میرسانند یا فیلمی که از شما دارند را پخش خواهند کرد و ... نهراسید و سریعا به مراجع انتظامی مراجعه کنید.

معمولا فردی که مورد تجاوز قرار میگیرد نباید از سوی خانواده سوال پیچ شود وی مدتی نیاز به بازسازی روحی و روانی دارد شرایط او را درک کنید ترجیحا از یک مشاور کمک بجوئید. برخی افراد از ترس آبرو و یا تهدیدهای تجاوزگر از مطرح کردن موضوع و یا طرح شکایت خودداری میکنند این عامل باعث می شود تا دختران دیگر نیز یا حتی خود فردی که مورد تجاوز قرار گرفته مجددا بنا به درخواست تجاوزگر تن به عمل ناخواسته جنسی دهد پس موضوع را هرچه سریعتر با نیروی انتظامی در میان بگذراید.

این مطلب توسط موسی اصلانی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۳/۰۳/۰۳ - ۱۵:۴۸
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
2
3
1 2 3


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
کاربران آنلاین (5)