فراموش کردم
لطفا تایپ کنید...
اعضای انجمن(270) نحوه ارسال مطلب نحوه ارسال عکس، موسیقی، فیلم دلایل رد مطلب
جستجوی انجمن
مهدی ارنگ (mehdi-ARANG )    

چه کسانی باید از سمعک استفاده کنند؟

درج شده در تاریخ ۹۸/۰۸/۰۴ ساعت 12:53 بازدید کل: 96 بازدید امروز: 96
 

 

عمده‌ترین موارد مصرف سمعک مربوط به بیمارانی است که عصب شنوایی گوش آن‌ها ضعیف کار می‌کند و قدرت عملکرد سابق را ندارد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، یک متخصص گوش و حلق و بینی، درباره ابهاماتی که در ارتباط با استفاده از سمعک مطرح می‌شود، توضیحاتی ارائه داد.

سمعک نشانه پیری نیست/چه کسانی باید از سمعک استفاده کنند//////ثباتی

علی صفوی نائینی با بیان اینکه سمعک یک وسیله توانبخشی است، گفت: عمده‌ترین موارد مصرف سمعک مربوط به بیمارانی است که عصب شنوایی گوش آن‌ها ضعیف کار می‌کند و قدرت عملکرد سابق را ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، افزود: دسته دیگر موارد استفاده از سمعک مربوط به اختلالات گوش میانی است، استخوانچه‌های گوش افرادی که بر اثر عفونت آسیب دیده است، تقویت صدا را انجام نمی‌دهند و به همین خاطر با وجود سالم بودن اعصاب گوش شنوایی بیمار کاهش می‌یابد.

وی با تاکید بر اینکه سمعک نشانه پیری نیست، تصریح کرد: همان طور که عینک زدن نشانه پیری نیست، افراد باید بدانند اگر شنوایی آن‌ها محدودیت دارد باید از سمعک استفاده کنند و این تابو را در ذهن خود از بین ببرند که استفاده از سمعک مساوی با پیری است.

صفوی ادامه داد: زمانی که روش‌های دیگر درمانی یعنی درمان‌های دارویی نمی‌تواند به شنوایی بیمار کمک کند، سمعک یکی از گزینه‌های درمانی است.

وی با اشاره به اینکه برخی از افراد باور دارند در صورت استفاده از سمعک گوش آن‌ها تنبل می‌شود، گفت: این باور اشتباه است و استفاده از سمعک گوش را تنبل نمی‌کند.

وی ادامه داد: وقتی یک گوش فرد شنوایی مطلوب دارد، حتی اگر گوش دیگرش دچار مشکل باشد، در استفاده از سمعک الزامی وجود ندارد و با همان یک گوش سالم می‌تواند صدا‌ها را بشنود؛ البته ممکن است این افراد در جهت یابی محل صدا، نسبت به کسانی که هر دو گوش آن‌ها شنوایی مطلوب دارد دچار مشکل باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه نیاز افراد به شنوایی با توجه به شغل، سن و موقعیت اجتماعی آن‌ها متفاوت است، افزود: اگر اختلال شنوایی، فرد را در زندگی روزمره و برقراری ارتباط با دیگران دچار مشکل کرده باشد، به خصوص در افرادی که شغل و موقعیت اجتماعی آن‌ها مانند معلمان مستلزم شنوایی قوی است نیاز بیشتری به استفاده از سمعک وجود دارد، اما برای مثال یک فرد کشاورز برای ادامه شغل خود نیاز کمتری به حس شنوایی دارد.

وی تاکید کرد: بر خلاف باور بسیاری از افراد، الزاما کوچک بودن سایز سمعک به معنی بهتر بودن کیفیت آن نیست، انتخاب اندازه سمعک در وهله اول بر مبنای نظر پزشک و در وهله دوم بر مبنای نظر بیمار است.

صفوی با بیان اینکه قدرت تقویت صدا در سمعک‌هایی که سایز خیلی کوچکی دارند محدود است، یادآور شد: کسی که قدرت شنوایی خیلی محدودی دارد، با استفاده از سمعک‌های خیلی کوچک نمی‌تواند نیاز خود را بر طرف کند.

منبع : مهر

انتهای پیام/

این مطلب توسط میثم عظیمی. بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۸/۰۸/۰۴ - ۱۴:۵۵
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (2)