فراموش کردم
اعضای انجمن(447) شعری تکان دهنده درباره امام زمان حضرت مهدی عدالت و لطف خدا پیامبر اکرم : توبه زیباست ولی در جوانی زیباتر قدرت بدنی حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام در جوانی بی حسین احساس پیری میکنم ارتباط با مدیریت انجمن مذهبی
جستجوی انجمن
مهدی ارنگ (mehdi-ARANG )    

ترجمه خطبه شریف شعبانیه

درج شده در تاریخ ۹۹/۰۲/۰۶ ساعت 11:18 بازدید کل: 388 بازدید امروز: 388
 

 

پیامبر گرامی اسلام (ص) در خطبه شریف شعبانیه فرمودند: ای مردم! همانا ماه خدا (ماه مبارک رمضان) با برکت و رحمت و آمرزش به سوی شما اقبال نموده است.

«شَهرُ رَمَضَانَ الَّذِیَ أُنزِلَ فِیهِ القُرآنُ هُدًی لِّلنَّاسِ وَ بَیِّنَاتٍ مِّنَ الهُدَی وَ الفُرقَانِ ...» (سوره مبارکه بقرة/ آیه ۱۸۵)
******
«ترجمه خطبه شریف شعبانیه»

ترجمه خطبه شریف شعبانیه

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد، حضرت امام رضا (علیه السلام) ـ به نقل از پدرانش (علیهم السلام)، از حضرت امام علی (علیه السلام) ـ می‌فرمایند: روزی پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) در یکی از روز‌های آخر ماه شعبان و در آستانه ماه رمضان برای ما خطبه خواندند و فرمودند:

«ای مردم! همانا ماه خدا (ماه مبارک رمضان)، با برکت و رحمت و آمرزش به سوی شما اقبال نموده است. ماهی که نزد خدا، بهترین ماه‎هاست، و روزهایش بهترین روزها، و شب‎هایش بهترین شب‎ها، و ساعت‎هایش بهترین ساعت‎هاست.

ماهی که در آن به میهمانی خدا دعوت و از اهل کرامت خدا قرار داده شده اید. نفس های شما در آن ثواب تسبیح و ذکر خدا دارد و خواب شما ثواب عبادت.

اعمال شما در آن پذیرفته است و دعاهای شما مستجاب، پس، از پروردگار خویش با نیت های راستین و دل های پاک، بخواهید که توفیق روزه این ماه و تلاوت قرآن در آن را به شما عنایت فرماید.

پس شقی و بدبخت، آن کسی است که در این ماه بزرگ، از آمرزش خدا بی‌بهره شود.

در این ماه با گرسنگی و تشنگی خود، گرسنگی و تشنگی روز قیامت را بیاد آورید. به فقیران و درماندگان کمک و یاری کنید.

به پیران و کهنسالان احترام، و به کودکانتان ملاطفت و مهربانی نموده و با خویشاوندان رفت و آمد داشته باشید.

زبان خود را از گفتار ناشایست نگاه دارید. دیدگان خود را از دیدن ناروا و حرام بپوشانید و گوش های خود را از شنیدن آنچه نادرست است، باز دارید.

با یتیمان مردم مهربانی کنید تا بعد از شما، با یتیمان شما مهربانی کنند. از گناهان خود به سوی خدا توبه و بازگشت کنید.

در اوقات نماز، دست های خود را به دعا بردارید، زیرا که وقت نماز بهترین ساعت هاست و در این اوقات، حق تعالی با رحمت، به بندگانش می نگرد و اگر با او مناجات کنند، پاسخشان دهد و چنانچه او را ندا کنند، لبیکشان گوید و اگر از او بخواهند عطا کند و، چون او را بخوانند، مستجابشان گرداند.

ای مردم! جان هایتان در گرو اعمال شماست. پس با طلب آمرزش از خدا، آن‌ها را از گرو، خارج کنید. پشت شما از بار گناهان سنگین است، پس با طولانی کردن سجده ها، آن را سبک گردانید و بدانید که حق تعالی به عزت خود سوگند یاد کرده است که نمازگزاران و سجده کنندگان در این ماه را عذاب نکند و در روز قیامت، آن‌ها را از آتش دوزخ در امان دارد.

ای مردم! هر کس از شما روزه دار مؤمنی را در این ماه افطار دهد، نزد خدا پاداش آزاد کردن بنده و آمرزش گناهان گذشته اش را خواهد داشت.

برخی از اصحاب گفتند: یا رسول الله! همه ما قادر به انجام آن نیستیم. حضرت (ص) فرمود: با افطار دادن روزه داران، از آتش جهنم بپرهیزید، اگر چه به نصف دانه خرما و یا به یک جرعه آب باشد.

ای مردم! هر کس اخلاق خود را در این ماه نیکو کند، از صراط، آسان بگذرد، آن روز که قدم ها، بر آن بلغزد. هر کس در این ماه کارهای غلامان و مستخدمان خود را سبک گرداند، خدا در قیامت حساب او را آسان کند.

هر کس در این ماه از آزار رساندن به مردم خودداری کند، حق تعالی، روز قیامت، خشم خود را از او باز دارد.

هر کس در این ماه، یتیم بی پدری را گرامی دارد، خدا او را در قیامت عزیز گرداند.

هر کس در این ماه صله رحم کند و با خویشان بپیوندد، خدا او را در قیامت به رحمت خود واصل گرداند و هر کس در این ماه، رابطه اش را با خویشان خود قطع کند، خداوند در قیامت، رحمت خود را از او دریغ نماید.

هر کس در این ماه نماز مستحبی بپا دارد، خداوند او را از آتش جهنم برهاند و کسی که نماز واجبی بجا آورد، خداوند ثواب هفتاد نماز واجب در ماه های دیگر را به او عطا کند.

هر کس در این ماه بسیار بر من صلوات فرستد، خداوند کفه سبک اعمال او را سنگین گرداند، و هر کس که در این ماه، یک آیه از قرآن تلاوت کند، ثواب کسی را دارد که در ماه های دیگر قرآن را ختم کرده باشد.

ای مردم! درهای بهشت در این ماه گشوده است، از پروردگار خود بخواهید که آن‌ها را بر روی شما نبندد، و درهای جهنم در این ماه بسته است، از خدا بخواهید که آن‌ها را بر روی شما نگشاید. شیاطین در این ماه در غل و زنجیرند. از خدا بخواهید که آن‌ها را بر شما مسلط نگرداند.»

امیرالمؤمنین امام علی (ع) فرمود: برخاستم و گفتم: ای پیامبر خدا! برترینِ کار‌ها در این ماه چیست؟
فرمود: ای ابوالحسن! برترینِ کار‌ها در این ماه، پرهیز از حرام های الهی است. سپس گریست.
گفتم: ای پیامبر خدا! سبب گریه شما چیست؟
فرمود: ای علی! بر این می گریم که حرمت تو را در این ماه می شکنند. گویا می بینم تو در حال نماز برای پروردگار خویشی که نگون بخت ترینِ اوّلین و آخرین، هم او که برادر پی کننده ناقه قوم ثمود است، برمی خیزد و بر فرق سرت ضربتی می زند و محاسنت، از خون سرت رنگین می شود.
گفتم: ای پیامبر خدا! آیا در آن حالت، دینم سالم است؟
فرمود: دینت، سالم است.
سپس فرمود: ای علی! هر کس تو را بکشد، مرا کشته است و هر کس تو را دشمن بدارد، مرا دشمن داشته است و هر کس تو را ناسزا گوید، مرا ناسزا گفته است؛ چرا که تو از من هستی، همچون جان من. روح تو، از روح من است و سرشت تو، از سرشت من. خدای متعال، من و تو را آفرید و من و تو را برگزید؛ و مرا برای پیامبری و تو را برای امامت انتخاب کرد. هر کس امامت تو را انکار کند، نبوّت مرا انکار کرده است.

*******
اَللّهُمَّ اَدخِل عَلی اَهلِ القُبُورِ السُّرُورَ، اَللّهُمَّ اَغنِ کُلَّ فَقیرٍ،
اَللّهُمَّ اَشبِع کُلَّ جائِعٍ، اَللّهُمَّ اکسُ کُلَّ عُریانٍ، اَللّهُمَّ اقضِ دَینَ کُلِّ مَدینٍ،
اَللّهُمَّ فَرِّج عَن کُلِّ مَکرُوبٍ، اَللّهُمَّ رُدَّ کُلَّ غَریبٍ، اَللّهُمَّ فُکَّ کُلَّ اَسیرٍ،
اَللّهُمَّ اَصلِح کُلَّ فاسِدٍ مِن اُمُورِ المُسلِمینَ، اَللّهُمَّ اشفِ کُلَّ مَریضٍ،
اللّهُمَّ سُدَّ فَقرَنا بِغِناکَ، اَللّهُمَّ غَیِّر سُوءَ حالِنا بِحُسنِ حالِکَ،
اَللّهُمَّ اقضِ عَنَّا الدَّینَ، وَ اَغنِنا مِنَ الفَقرِ،
اِنَّکَ عَلی کُلِّ شَیءٍ قَدیرٌ.
******
التماس دعای خیر

انتهای پیام/ن

این مطلب توسط موسی اصلانی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۹/۰۲/۰۶ - ۲۰:۵۷
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (3)