فراموش کردم
اعضای انجمن(398) قوانین سایت مقررات انجمنها
جستجوی انجمن
محمدرضاشفاف (masih222 )    

گزارش میزان فساد در کشورهای جهان

منبع : http://www.shahrekhabar.com/newsview.jsp?rt=politi
درج شده در تاریخ ۹۰/۰۹/۱۳ ساعت 10:02 بازدید کل: 965 بازدید امروز: 15
 

به نام خدا

سازمان شفافیت بین‌الملل با انتشار گزارشی میزان فساد در کشورهای جهان را اعلام کرد. زلاندنو و دانمارک 'پاکترین' و کره‌شمالی و سودان 'فاسدترین' کشورهای جهان هستند.
 

به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، سایت دویچه وله شنبه 3 دسامبر(12 آذر) نوشت: «سازمان شفافیت بین‌الملل در آخرین گزارش خود میزان فساد و رشوه ‌در 183 کشور جهان را منتشر کرد. شاخص فساد با توجه به رفتار و کردار کارمندان دولتی و سوءاستفاده سیاستمداران از موقعیت خود در کشورهای مختلف اندازه‌گیری می‌شود. کمترین میزان فساد با شاخص 10 امتیاز و بیشترین با شاخص صفر مشخص می‌شود.»
دویچه وله اضافه کرد: «زلاند‌نو با شاخص 5/ 9 و دانمارک با شاخص 4/ 9 به ترتیب در ردیف اول و دوم جای دارند. فنلاند، سوئد، سنگاپور در رده‌های بعدی "پاک‌ترین کشورهای جهان" به شمار می‌آیند. بر اساس گزارش سازمان شفافیت بین‌الملل، سیاستمداران و ماموران دولتی در این کشورها از صداقت و سلامت اخلاقی بالایی در رابطه با فساد مالی برخوردارند. آمریکا در رده بیست وچهارم و روسیه در مرتبه یکصد و چهل وسوم جهان جای دارد. روسیه نسبت به سال گذشته توانست کمی در راه مبارزه با فساد ماموران ونهاد‌های دولتی موفق‌تر عمل کند، اما رشوه‌دهی و رشوه‌گیری در این کشور همچنان مرسوم است.»
این رسانه آلمانی ادامه داد: «کره‌شمالی و سودان فاسدترین کشورهای جهان هستند. شاخص این دو کشور 1 است. در قعر جدول فساد مالی کشورهایی نظیر ونزوئلا، هائیتی، عراق، سودان، ترکمنستان، ازبکستان، افغانستان و برمه به چشم می‌خورند. دو سوم کشورهای جهان شاخص پایین‌تر از 5 دارند که از گسترش فساد مالی در این کشورها حکایت دارد. تمامی کشورهای عربی که دستخوش تغییرات سیاسی در ماه‌های گذشته شده‌اند، در رده‌ی این کشورهای فساد قرار دارند. یکی از خواسته‌های اصلی معترضان در این کشورها، جلوگیری از فساد مالی سیاستمداران و توزیع عادلانه ثروت بود.»
اوضاع فساد در اروپا
به نوشته سایت دویچه وله، میزان شاخص سازمان شفافیت بین‌الملل با در نظرگرفتن مولفه‌های متفاوتی تعیین می‌شود که از جمله پرسش از کارشناسان و مدیران اقتصادی را نیز شامل می‌شود. آلمان با شاخص 8 در رده 14 جهان قرار دارد. آلمان در سال جاری نیز نتوانست فاصله خود را با کشورهای شمال اروپا کم کند، اما به گفته ادا مولر، سرپرست سازمان شفافیت بین‌الملل "آلمان در بسیاری از نشست‌های اروپایی و بین‌المللی نقش رهبری را برعهده داشته و به شدت در مبارزه علیه فساد مالی نقش دارد."
9 کشور از 27 کشور عضو اتحادیه اروپا شاخصی کمتر از 5 دارند. بلغارستان با شاخص 3/ 3 در رتبه هشتاد و ششم جهان بوده و بدترین کشور اتحادیه اروپا در زمینه فساد مالی به شمار می‌آید. ایتالیا در رده شصت و نهم، رومانی در رتبه هفتاد و پنجم و یونان در مرتبه هشتادم جهان قرار دارند. بدین‌ترتیب یونان فاسدترین کشور در منطقه یورو به شمار می‌‌آید.

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۹۰/۰۹/۱۳ - ۱۰:۲۵
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات