فراموش کردم
اعضای انجمن(398) قوانین سایت مقررات انجمنها
جستجوی انجمن
محمدرضاشفاف (masih222 )    

اعراب با مشارکت چین تنگه هرمز را دور نفتی زدند

منبع : http://www.pananews.ir/news/8057/اعراب-با-
درج شده در تاریخ ۹۰/۰۹/۰۱ ساعت 10:13 بازدید کل: 1100 بازدید امروز: 10
 

به نام اهورا مزداي پاك

 

به گزارش خبرنگار پانا نیوز، کارشناسان اقتصادی جهان از تنگه هرمز به عنوان اصلی ترین مسیر انتقال نفت کشورهای حوزه خلیج فارس به بازار یاد می کنند و معتقدند بسته شدن این تنگه استراتژیک منجر به کاهش حدود 70 درصد عرضه طلای سیاه به بازارهای جهانی می شود.

از چند سال گذشته با حمایت برخی از شرکتهای نفت اروپایی و آمریکایی ساخت یک خط لوله جدید انتقال نفت خام به منظور دور زدن تنگه هرمز و کاهش تردد نفتکشها از خلیج فارس در دستور کار قرار گرفت.

بر این اساس هم اکنون ساخت خط لوله انتقال نفت حبشان به بندر فجیره امارات متحده عربی مراحل پایانی خود را پشت سر می گذارد که در جدیدترین اظهار نظر رسمی از راه اندازی این پروژه نفتی تا چند روز آینده خبر داده شده است.

خبرگزاری رویترز روز گذشته با انتشار گزارش کوتاهی اعلام کرده است: خط لوله ای که نفت خام را از مسیر خشکی و بدون نیاز به تنگه هرمز منتقل می‌کند از ماه آینده میلادی در مدار بهره برداری قرار می گیرد.

این خط لوله موسوم به "خط لوله ابوظبی"به طول 480 کیلومتر و با ظرفیت انتقال 2.5 میلیون بشکه نفت خام در روز ، تنگه هرمز را از طریق زمینی دور می‌زند.

خط لوله ابوظبی باعث افزایش صادرات نفت خام امارات از بندر فجیره امارات در ساحل دریای عمان می‌شود به عبارت دیگر با راه اندازی این خط لوله ، انتقال نفت خام از خلیج فارس بدون نیاز به عبور از تنگه هرمز، امکان پذیر می‌شود.

این خط لوله میدان های نفتی "حبشان" در اختیار شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک) در خلیج فارس را به بندر فجیره امارات در ساحل دریای عمان متصل می‌کند.

کارفرمای ساخت این خط لوله شرکت سرمایه گذاری نفتی بین المللی (ایپیک) مستقر در ابوظبی و پیمانکار آن‌، شرکت طراحی و مهندسی نفت چین است.

در حال حاضر امارات به عنوان یکی کشورهای عضو اوپک از ظرفیت تولید روزانه 2.5 میلیون بشکه نفت خام برخوردار است ضمن آنکه با ورود نفت خام به خط لوله ابوظبی در اواخر ماه دسامبر 2011 میلادی صورت می گیرد. در ابتدا روزانه از این خط لوله یک میلیون بشکه نفت خام منتقل می شود تا به تدریج این میزان به دو میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

به گزارش پانا نیوز، شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک)، 60 درصد از سهام شرکت ادکو را در اختیار دارد و بقیه سهامداران آن را شرکت های بی پی انگلیس، رویال داچ شل (هلندی-انگلیسی)، توتال فرانسه، اکسون موبیل آمریکا و بارتکس تشکیل می‌دهند.

برخی از مقامات اماراتی با تاکید بر اینکه این خط لوله سه میلیارد و 300 میلیون دلاری که از حبشان ابوظبی، پایتخت امارات تا بندر فجیره امتداد دارد، اظهار کرده اند: هدف از ساخت این خط لوله انتقال روزانه حدود یک میلیون و 500 هزار بشکه نفت است.

این مقامات با تاکید بر اینکه عبور و مرور برای نفتکش ها در خلیج فارس و تنگه هرمز باز خواهد بود، تصریح کرده اند: قیمت‌های کنونی نفت هنگامی که با هزینه های زیاد عملیات های تولید و اکتشاف مواد هیدروکربوری مقایسه می شود، در سطوح بالایی قرار ندارد.

به گزارش پانا نیوز، بندر فجیره یکی از عمده ترین بنادر در خارج منطقه تنگ هرمز، مشرف بر سواحل دریای عمان و دارای انبارهای بزرگ ذخیره سازی نفت خام و فرآورده های نفتی است. 

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۹۰/۰۹/۰۱ - ۱۰:۱۳
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
2
1 2


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات