فراموش کردم
اعضای انجمن(398) قوانین سایت مقررات انجمنها
جستجوی انجمن
محمدرضاشفاف (masih222 )    

برگ‌هاي برنده و واكنش سهمگين ايران به حمله احتمالي آمريكا-اسرائيل (قسمت اول)

منبع : http://talabe.ir/index.php?option=com_content&task
درج شده در تاریخ ۹۰/۰۸/۲۴ ساعت 20:39 بازدید کل: 2160 بازدید امروز: 42
 

به نام دادار هستی بخش

قسمت اول

خواهش میکنم اول مطالعه کنید یعد نظر بدید.

این مجموعه ای کامل از توان ایران در مقابل هر تهدیدی است

 

برخي رسانه‌هاي خارجي با پوشش اخبار اخير "تهديدات نظامي عليه ايران"، واكنش احتمالي ايران را بررسي و اعلام كردند، ايران برگ‌هاي برنده‌اي دارد كه قادر است واكنشي سهمگين و پيش‌بيني نشده به حمله آمريكا و اسرائيل نشان بدهد و آنان را غافلگير كند.به گزارش فارس برخي كارشناسان، بسياري از تهديدهاي اخير غرب عليه ايران را تبليغ صرف مي‌دانند و معتقدند مطرح كردن گزينه نظامي تنها به دليل سرپوش گذاشتن بر پرونده فساد "ايهود اولمرت" نخست‌وزير رژيم‌صهيونيستي و شكست "جرج بوش" رئيس‌جمهور آمريكا در عراق و افغانستان است.

گزارش برخي رسانه‌ها و روزنامه‌هاي خارجي با اشاره به برخي گزينه‌هاي پيش‌روي ايران براي واكنش، نشان مي‌دهد، در صورت حمله احتمالي آمريكا و اسرائيل به ايران، تهران برگ‌هاي برنده بسياري براي پاسخ‌گويي دارد كه قطعا مهاجمان را غافلگير خواهد كرد.

پايگاه خبري المحيط گزارش داد: دليل تبليغاتي بودن تهديدات عليه ايران اين است كه اگر جنگ آغاز شود روشن نخواهد بود حتي چند لحظه پس از آغاز درگيري چه اتفاقي رخ خواهد داد، چون ايران به عنوان قدرتي منطقه‌اي داراي وزني اقتصادي، انساني و راهبردي است كه قادر است روند كشتي‌راني در خليج فارس را متوقف و تنگه هرمز را مسدود كند.

اين در حالي است كه روزانه 15 ميليون بشكه نفت از تنگه هرمز عبور مي‌كند و بنابراين اقتصاد كشورهاي عربي فلج مي‌شود. علاوه بر اين در پي قطع روند صادرات نفت، ثبات سياسي و امنيتي جهان بر هم خواهد ريخت همچنانكه اروپا و ژاپن، به ترتيب 52 و 70 درصد نفت خود را از نفت خليج فارس تامين مي‌كنند.

المحيط از توان داخلي ايران به عنوان يكي از برگ‌هاي برنده ايران نام مي‌برد و ومي‌نويسد: در يك گزارش از واحد پژوهش كنگره آمريكا كه مركزي پژوهشي-مطالعاتي و وابسته به كنگره است آمده است " آمريكا در زمان كنوني با تهديدي خطرناك‌تر از ايران رو‌به رو نيست. زيرا ايران پرونده‌هاي نگران‌كننده بسياري براي آمريكا مانند درگيري اسرائيلي ‌عربي، رابطه ايران با عراق و كشورهاي خليج[فارس]، رابطه آن با كشورهاي اسلامي آسيا و افغانستان، دارد كه پروند هسته‌اي هم بايد به آن افزود.

گزارش واحد پژوهشِ وابسته به كنگره مي‌افزايد: مهم‌ترين و اصلي‌ترين مانع و مشكل آمريكا، دشوار بودن ضربه زدن به ايران از درون است، چون دولت كنوني ايران به رياست محمود احمدي‌نژاد از لحاظ سياسي بسيار با ثبات به نظر مي‌رسد، همچنانكه از لحاظ اقتصادي نيز به لطف بالا رفتن قيمت نفت و سياست‌هاي دولت احمدي‌نژاد در كمك به قشر ضعيف و بخشودن برخي قروض كشاورزان وضعيت با ثباتي دارد.

بنا بر گزارش واحد پژوهش كنگره، علاوه بر عوامل مذكور، سياستي كه جرج بوش در سال 2002 براي تغيير نظام در ايران در پيش گرفت نيز امروزه بسيار بعيد و دور از دسترس مي‌رسد، همچنانكه حمايت آمريكا از گروه‌هاي مخالف ايران به حد حمايت مردم ايران از حكومتشان نيست.

المحيط از شكست اطلاعاتي آمريكا و اسرائيل در خصوص برنامه هسته‌اي ايران از ديگر برگ‌هاي برنده ايران نام مي‌برد و مي‌نويسد: مركز مطالعاتي شوراي روابط خارجي واشنگتن معتقد است حمله هوايي برق‌آساي آمريكا و اسرائيل به ايران شكست مي‌خورد. از جمله دلايل آن، شكست اطلاعاتي آنان در دستيابي به اطلاعات دقيق و با ارزش از برنامه هسته‌اي و توانمندي نظامي ايران است.

بنا بر اين گزارش، ايران به اين دليل كه دائما به دليل برنامه هسته‌اي خود احساس خطر مي‌كند براي بدترين احتمالات خود را آماده كرده است. تاسيسات هسته‌اي خود را در مكان‌هاي مختلف پراكنده و كاملا محافظت‌شده تاسيس كرده است.

در گزارش شوراي روابط خارجي واشنگتن اين پرسش مطرح شده است كه "چگونه 200 جنگنده (كه اين 200 فروند، كل جنگنده‌هاي موجودِ آمريكا در خليج [فارس] است) مي‌تواند صدها هدف پراكنده در كل مساحت جغرافيايي ايران را كه بيش از يك ميليون 600 هزار كيلومتر مربع است هدف قرار بدهد؟".

گزارش اين مركز مطالعاتي مي‌افزايد: ايران همچنين بر در اختيار داشتن سامانه دفاعي هوايي موثر كه شامل موشك‌هاي روسي پيشرفته "تورام‌" مي‌شود متمركز شده است. علاوه بر اين موشك‌هاي گوناگون و مختلف "سام" نيز هست كه در كنار آن ايران تلاش مي‌كند صدها پايگاه ضد هوايي مجهز به رادار پيشرفته محلي كه بارزترين آن پايگاه "ميثاق" است، داشته باشد كه قادر است صدها حمله هوايي را با قدرت عالي پاسخ بدهد و موشك‌هاي متحرك را هدفگيري كند.

اين گزارش مي‌افزايد، ايران ناوگان دريايي‌اي دارد كه حاوي ناوشكن، زيردريايي، صدها قايق تندرو و مجهز به موشك دريايي با بُردهاي مختلف و همچنين موشك‌هاي پيشرفته "زمين به دريا" است كه قادر است هر هدف دريايي در خليج فارس و دريايي عمان را نابود كند. مثلا، " كوثر" نمونه‌اي از موشك ميان بُرد است كه در جنگ 33 روزه توانست ناوچه پيشرفته اسرائيلي "ساعر" را نابود كند.

گزارش شوراي روابط خارجي واشنگتن مي‌افزايد، جز اين، موشك‌هاي بالستيك ايران نيز هست كه يكي از بهترين برگ‌هاي برنده ايران است. ايران هزاران موشك از انواع مختلف در اختيار دارد كه مهم‌ترين آن: شهاب 1، 2 و3 است كه 2000 كيلومتر برد دارد و قادر است هر هدف و پايگاه آمريكايي را در خليج[فارس] بزند و حتي مي‌تواند اسرائيل را هدفگيري كند.

المحيط از نفت به نام سلاح و برگ برنده ديگر ايران در مقابل حمله احتمالي ايران نام مي‌برد و مي‌نويسد: تكيه‌گاهي كه ايران در مقابل تهديدات اسرائيل و آمريكا به آن اعتماد مي‌كند_حداقل در زمان كنوني_ سلاح نفت است. قيمت هر بشكه نفت تا حد بي‌سابقه‌اي بالا رفته است، در نتيجه متوقف شدن توليد نفتي ايران كه حدود 7/2 ميليون بشكه در روز است صنعت شهرهاي مهم دنيا را فلج خواهد كرد و اگر كل دنيا بخواهد اين كاهش را جبران كند نهايتا مي‌تواند 5/1 ميليون بشكه توليد كند كه در اين صورت هم حدود 2/1 ميليون بشكه كمبود خواهد بود.

المحيط علاوه بر اين به نفوذ منطقه‌اي ايران اشاره مي‌كند و مي‌افزايد: برگ برنده ديگر ايران نفوذ منطقه‌اي تهران است. تغييرات بسياري در منطقه ديده ميَ‌شود. شكست سياست‌هاي خاورميانه‌اي آمريكا عرصه وسيعي براي ايران گسترده است. علاوه بر اين متحدان ايران در منطقه مثل "حزب‌الله لبنان" و جنبش "حماس"(جنبش مقاومت اسلامي فلسطين) دستاوردهايي در منطقه به دست آورده‌اند كه امكان ايفاي نقشي منطقه‌اي، روزافزون و به ضرر متحدان آمريكا به ايران مي‌دهد.

بنا بر اين به محض حمله آمريكا به ايران منافع آمريكا در خاورميانه چه مستقيم، چه غيرمستقيم (از طريق متحدان عربي و اسلامي) به سرعت هدف قرار مي‌گيرد.

بنا بر اين گزارش، چه بسا حمله نظامي به ايران، به وسيله تشديد جنگ چريكي عليه پايگاه‌هاي مختلف آمريكا در عراق منعكس شود. به طوريكه باعث مي‌شود حدود 140 هزار سرباز آمريكايي در حالت اسارت جنگي يا گروگان قرا بگيرند يا "مقاومت" در فلسطين و لبنان عليه اسرائيل شعله‌ور بشود.

پايگاه خبري المحيط در ادامه تحليل خود از واكنش سهمگين ايران به حمله احتمالي آمريكا-اسرائيل افزود: علاوه بر برگ‌هاي برنده گذشته، ايران در كنار توانمندي نظامي به مرحله‌اي پيشرفته در برنامه هسته‌اي خود، و حداقل از لحاظ دستيابي به دانش فني آن، رسيده است.

المحيط افزود: روزنامه آمريكايي " كريستين ساينس مانيتور" در تاريخ 21 ژوئن سال جاري (2008) هشدار داد كه نيروهاي ايران قادرند در صورت حمله احتمالي به آنها، به نيروهاي آمريكا در خليج[فارس]، عراق و افغانستان و آن هم به وسيله سلاح‌هاي غير كلاسيك حمله كند همچنانكه " ايران قادر است در دقيقه نخست آغاز هر جنگي عليه آن، 11 هزار موشك شليك كند".

المحيط نوشت: "مصطفى نجار" وزير دفاع ايران تاكيد مي‌كند، پاسخ ايران بسيار دردناك خواهد بود. علاوه بر اين "محمد البرادعي" مدير كل آژانس بين‌المللي اتمي نيز تهديد كرد در صورت حمله نظامي به ايران استعفا مي‌كند و دليل اين امر را اينگونه بيان كرد كه حمله به ايران سبب ترغيب تهران در دستيابي هر چه سريع‌تر به سلاح اتمي مي‌شود.

المحيط تاكيد كرد: اين جنبه‌اي از تحليل و مطالعه ميزان قدرت نظامي ايران است. همچنانكه "كمال" پژوهشگر لبناني در امور راهبردي در پژوهشي تصريح مي‌كند، حضور نظامي آمريكا در عراق، قواي نيروي انساني آمريكا، بويژه نيروي زميني آن را به شدت تحليل برده است.

علاوه بر اين "جرج بوش" رئيس‌جمهورآمريكا معتقد است حمله احتمالي به ايران محدود به جنگ هوايي و دريايي مي‌شود ولي به احتمال بسيار ايران، آمريكا را به جنگي زميني مي‌كشاند تا از ضعف نيروي زميني آمريكا كه در همه جاي دنيا منتشر شده است بهره ببرد.

اين پژوهشگر لبناني مي‌افزايد: نگراني كنوني فرمانده مركزي آمريكا اين است كه "آيا ايران واكنشي غافلگير كننده نيز در جنگ احتمالي رو مي‌كند؟"، به ويژه اينكه ايران سامانه جديدي از موشك‌هاي ضد هوايي را در روز ارتش به نمايش گذاشت كه اين خود معنا و مفهومي راهبردي براي جنگ آينده دارد.
از جمله اين موشك‌ها به موشك زمين به هواي " رعد "، موشك هدايت شونده " زوبين "، موشك‌هاي زمين به هواي " ماوريك "، موشك‌هاي هوا به هواي رادار گريز و حرارتي " فينيكس، اسپارو_سايد وانيدو "، سكوهاي پرتابگر موشك زمين به هواي"جوهاك"، و سامانه موشك "اسكاي كار" و موشك زمين به زمين "نازعات" و "زلزال" مي‌توان اشاره كرد.


المحيط در ادامه‌ ذكر برگ‌هاي برنده ايران در حمله احتمالي آمريكا به اسرائيل به تهران، به موشك‌هاي پيشرفته روسي اشاره مي‌كند و مي‌افزايد: علاوه بر آنچه گفته شد ايران به وسيله موشك‌هاي روسي نيز مي‌تواند آمريكا را غافلگير كند.

بنا بر اين گزارش، از جمله اين موشك‌ها موشك‌هاي ضد ناو نوع " اس‌اس‌ان‌ 22" است كه قابليت حمل كلاهك‌هاي كلاسيك را دارد كه اين كلاهك‌ها خود توان تخريبي شديد دارند.

المحيط افزود: اين چيزي است كه آمريكا و تصميم‌گيرندگان آمريكايي بويژه نيروي دريايي آمريكا را به هراس انداخته است.

گزارش‌هايي وجود دارد كه اعلام مي‌كند، مسكو اين موشك متحرك پيشرفته را در دهه هفتاد در فهرست صادرات خود قرار داد و هنگامي كه روسيه در آن زمان نياز به ارز داشت ايران تمايل شديدي براي خريد آن نشان داد، ولي نهاد اطلاعاتي آمريكا نتوانست دريابد كه آيا مسكو توانست اين موشك‌ها را به ايران بفروشد و آيا اين سلاح وارد نيروي دريايي ايران شد يا خير.

بنا بر اين گزارش، حال اگر ايران عملا اين موشك‌هاي پيشرفته را در اختيار داشته باشد قادر است دو ناو هواپيما بر آمريكا را تنها در ساعات اوليه درگيري غرق كند. همچنانكه مسكو اين موشك‌ها را به طور ويژه بر ضد سامانه " اي‌جس " ساخت كه اين سامانه مهم‌ترين سامانه دفاعي نيروي دريايي آمريكا به شمار مي‌رود.

برد اين موشك 150 كيلومتر است. ويژگي مهم آن سرعت بالاي آن بويژه در مسافت نهايي آن يعني در زماني كه به هدف نزديك مي‌شود است به طوري كه سرعت آن در آن لحظات پاياني به دو برابر سرعت صوت مي‌رسد، كه علت اين سرعت در مراحل و مسافت نهايي موشك، فرار از موشك‌هاي ضد موشك است.

بنا بر اين گزارش، حجم كلاهك آن حدود 300 كيلوگرم است كه قابليت مجهز شدن به كلاهك هسته‌اي را دارد. به همين دليل كارشناسان احتمال مي‌دهند، در صورت رخداد جنگي جديد، كه پس از جنگ جهاني در نوع خود بزرگ‌ترين خواهد بود، جنگي است كه خليج[فارس] شاهد آن خواهد بود. زيرا نيروي دريايي آمريكا بر نابود كردن كامل نيروي دريايي ايران و پايگاه‌هاي دفاعي آن در ساحل متمركز مي‌شود تا از نابودي نيروي دريايي خود به دست نيروهاي دريايي ايران يا از بسته شدن تنگه هرمز جلوگيري كند غافل از اينكه ايران برگ‌ برنده خود يعني آنچه در خصوص موشك‌هاي روسي بدان اشاره شد رو مي‌كند.

پايگاه خبري المحيط مي‌افزايد: كار به همين جا ختم نمي‌شود. علاوه بر اين در سايه انتظاراتي كه از وراي جنگ احتمالي عليه ايران مي‌رود مبني بر اينكه حمله هوايي آمريكا به عراق عليه ايران نيز تكرار مي‌شود، ولي احتمالاتي وجود دارد كه نيروي هوايي ايران داري توانمندي دفاعي مستحكم و پيشرفته‌اي است كه مجهز به موشك‌هاي روسي "سور ام-1" و سامانه موشكي ضدهوايي ss300 است كه قادر است مانع تحقق بيشتر اهداف آمريكا شود.

علاوه بر اين اين سامانه دفاعي مي‌تواند بسياري از جنگنده‌هاي آمريكا را كه از پايگاه‌هاي هوايي در آذربايجان، عراق و كشورهاي ديگر به هوا برمي‌خيزند، ساقط كند. 

پایان قسمت اول

درود بر وطنم ایران

 

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۹۰/۰۸/۲۴ - ۲۰:۳۹
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات