فراموش کردم
رتبه کلی: 4447


درباره من
ماندگار007 (mandegar007 )    

چگونه رادیو کنترل را درست کنیم

درج شده در تاریخ ۹۳/۰۳/۱۵ ساعت 19:49 بازدید کل: 9155 بازدید امروز: 1
 
 • تهیه رادیو کنترل برای هواپیمای مدل
 •  

   
  کنترل حرکت در هواپیما های مدل توسط سیستم رادیو کنترل انجام میشود که شامل بخش فرستنده و گیرنده می باشد.امواج ارسال شده از فرستنده توسط مدار گیرنده دریافت و به صورت فرمان الکتریکی به سرووها منتقل و باعث حرکت سطوح کنترلی و در نتیجه تغییر مسیر مدل می گردد.

   

  و اما رادیو کنترل برای مدلی که می سازید را یا باید به صورت حاضری از فروشگاههای مخصوص مدلهای پروازی خریداری کنید که قیمت آن بسته یه تعداد کانالها و مدل و مارک کارخانه سازنده متغیر می باشد ولی معمولا یک ست رادیو کنترل ۴ کاناله شامل فرستنده،گیرنده و ۳ یا ۴ عدد سروو حدود ۱۵۰ هزار تومان می شود که البته برای همه از جمله مبتدیان قابل تهیه نیست و هزینه زیادی برایشان می باشد

  راه دیگر برای تهیه رادیو کنترل استفاده از فرستنده و گیرنده مدلهای حاضری دیگر مثل هواپیماها و ماشین های مدل ارزان قیمت میباشد که البته معمولا ۲ کاناله هستند که در شکلهای زیر نمونه هایی از آنها را مشاهده می کنید.

   

   


  البته تهیه رادیو کنترل ماشین های مدل راحتتر هست و ارزانتر هم تمام می شود و با قیمتی حدود ۷ یا ۸ هزار تومان می توانید یک ماشین رادیو کنترلی نسبتا خوب خریداری کنید که غیر از قسمت رادیو کنترل آن از موتور ها و بقیه قطعات آن هم می توانید استفاده نمایید.ولی در صورت امکان از مدلی که در زیر شکل آن دیده می شود تهیه کنید چون رادیو کنترل آن برد زیادی دارد و نقشه مدارات آن را هم بدست آورده ام و امکان بهبود و تغییرات نیز در آن وجود دارد.

   

   

   

  در این ماشین ها مدار فرستنده با ولتاژ ۳ ولت (۲ عدد باطری قلمی) و مدار گیرنده با ولتاژ ۹ ولت (۶ عدد باطری قلمی) کار میکند و بردی حدود ۳۰ متر را پوشش می دهد.
  برای استفاده از این رادیو کنترل جهت هواپیمای مدل اولین و مهمترین چیزی که می بایست تقویت کرد برد فرستنده هست که حداقل نیاز به ۷۰ تا ۱۰۰ متر می باشد. برای افزایش برد در یک فرستنده کنترل از راه دور ۲ راه وجود دارد ۱-افزایش طول آنتن۲- افزایش ولتاژ کار فرستنده رادیو کنترل.
  معمولا در ماشین های مدل از آنتن های مفتولی و فنری به طول حدود ۳۰ سانتی متر استفاده می شود که البته برای استفاده مورد نظر ما کم می باشد و باید از آنتن های تلسکوپی به طول ۷۰ تا ۱۰۰ سانتی متر استفاده کنید که براحتی و از فروشگاههای فروش لوازم و قطعات الکتریکی و به قیمتی حدود ۱۰۰۰ تومان قابل تهیه می باشد.همچنین به انتهای آن یک روبان قرمز رنگ به طول حدود ۳۰ سانتی متر ببندید که برای مشخص شدن جهت وزش باد در موقع پرواز دادن مدل مفید می باشد.


   

   

  در مورد افزایش ولتاژ تغذیه مدار فرستنده هم باید بگویم که در اصل ولتاژ کار مدار این گونه ماشین های مدل ۹ ولت میباشد ولی چون نیازی به برد زیاد نیست و همچنین افزایش تعداد باطری ها هم فرستنده را سنگین میکند و هم گرانتر تمام می شود از ولتاژ ۳ ولت استفاده می شود.شما می توانید جای باطری دو تایی فرستنده را بریده و از باطری های شارژی پک شده مانند همانیکه برای مدلتان تهیه کرده اید استفاده کنید.

   

  در اینجا هم شکل بردهای مدار فرستنده و گیرنده ماشین مدل که باز شده ،نشان داده شده است.

     برد مدار فرستنده رادیو کنترل

   

  برد مدار گیرنده رادیو کنترل

   


  برد مدار گیرنده رادیو کنترل
  تعداد کانالهای فرمان در این رادیو کنترل ۲ تا می باشد که در ماشین کنترلی برای حرکت به جلو ، عقب ، راست و چپ استفاده می شوند.
  برای شروع باید ابتدا برد مدار گیرنده را با جدا کردن سیمهای متصل به جا باطری و کلید و آنتن و همچنین موتورها از داخل ماشین کنترلی خارج نمایید.در شکل زیر سیمهای برد گیرنده نمایش داده شده است.برای دیدن تصویر واضح آنرا ذخیره و سپس مشاهده نمایید

   

   

  در روی برد گیرنده ۲تا سیم قرمز و مشکی مربوط به ولتاژ + و - باطری می باشد که در سر راه آن یک کلید قرار می گیرد،همچنین یک سیم بلند(حدود ۳۰ سانتی متر) هم به جای آنتن می بایست استفاده شود و به محل مورد نظر روی برد گیرنده لحیم شود، ۲ تا از سیمها هم که به موتور اصلی ماشین وصل بوده به موتور هواپیما متصل می شود و ۲ تا سیم دیگر که به موتور چرخ جلویی ماشین وصل بوده به موتور سروو هواپیمای مدل می بایست متصل گردد. مهمترین قطعه مدار فرستنده و گیرنده رادیو کنترل ۲ تا آی سی میباشد به نامهای TX-2B و RX-2B که دارای عملکرد پنجگانه ای هستند(فرمان حرکت به جلو،عقب،راست،چپ و توربو) که آی سی اولی Encoder و دومی Decoder می باشد و در شکلهای زیر به صورت جداگانه نشان داده شده اند.

   

   

   

  IC گیرنده
  IC فرستنده

   

   


  و اما در شکل زیر نقشه شماتیک مدار فرستنده و گیرنده رادیو کنترل مورد نظر نمایش داده شده است که از لینک می توانید تصویر واضح آنرا نیز دریافت نمایید.


  نکته ای که در مورد عملکرد مدار رادیو کنترل ماشین های مدل وجود دارد اینست که از حالت پنجم IC فرستنده و گیرنده (حالت Turbo) استفاده نشده است بدلیل اینکه مدار برای ماشین رادیو کنترلی طراحی شده و ضروری نیست ولی برای استفاده جهت هواپیمای مدل بهتر است که استفاده شود زیرا سرعت را می توان در 2 حالت کند و تند کنترل کرد.در شکل زیر که مربوط به پشت برد گیرنده هست ،پایه شماره 12 IC که همان پایه توربو می باشد با فلش قرمز رنگ نشان داده شده است که استفاده نشده و به جایی متصل نیست.

   

   

   

  در نقشه شماتیک مدار گیرنده قسمت هایی که با رنگ قرمز نشان داده شده است در برد واقعی کنترل از دور ماشین مدل وجود ندارد و در صورت نیاز باید اضافه گردد که شامل ۲ ترانزیستور ‍‍‍C945 و C8550 که با Q3 نشان داده شده و یک مقاومت ۱ کیلو اهم میباشد که در شکل زیر می توانید بصورت واضحتر آنها را مشاهده نمایید.

  تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۹۳/۰۳/۱۵ - ۱۹:۴۹
  اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
  برچسب ها:

  1
  1


  لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
  فراموش کردم
  تبلیغات