فراموش کردم
رتبه کلی: 1134


درباره من
مجید آتش (majidatash )    

شاهنامه در ترکیه

درج شده در تاریخ ۹۲/۰۵/۱۲ ساعت 14:05 بازدید کل: 255 بازدید امروز: 120
 

پروفسور دکتر ایلبر اورتایلی
وقتی بزرگترین تاریخ نگار ترکیه پروفسور دکتر ایلبر اورتایلی شاهنامه فردوسی می خواند و از عظمت فرهنگی ادبی ایران و شرق و حکیم فردوسی سخن می گوید!
این نگاره متعلق به پروفسور دکتر ایلبر اورتایلی است.استاد تمام تاریخ و فرهنگ شرق در دانشگاه های معتبر بیلکنت و گالاتاسرای و رئیس موزه -قصر توپ قاپی استانبول.
استاد اورتایلی دارای صد ها مقاله علمی و پژوهشی و سخنرانی است و دارای جایگاهی بسیار برجسته در تاریخ شرق شناسی است.در این لینک و برنامه شبکه خبری CNN-TURK ، استاد اورتایلی مهمان مورخ و موسیقی دان برجسته دیگر ترکیه ای مراد بارداکچی است و موضوع برنامه نیز شاهنامه فردوسی است و عظمت و ارج فرهنگی اش!
استاد اورتایلی که مسلط به زبان فارسی است در این برنامه از شکوه فرهنگی-ادبی ایران و عظمت شاهنامه فردوسی و بزرگی اش سخن ها دارد و این یاوه را که شاهنامه به دستور محمود غزنوی نوشته شده به شدت رد می کند !
استا اورتایلی با شور تمام بیت هایی از شاهنامه می خواند و تاکید دارد ایرانیان و حکیم فردوسی زمانی این شاه اثر فرهنگی را تولید کردند که بسیاری از کشورهای غربی در جنگل ها زندگی می کردند و فاقد هر گونه تمدنی بودند.
استاد اورتایلی می گوید افتخار آفرینش شاهنامه نه تنها متعلق به ایرانیان و بلکه متعلق به تمامی مردم شرق است و اثری است بی مانند.
می دانیم که در زمان خلافت عثمانی ها هیچ اثری ارج و عظمت شاهنامه را در دربار فرهنگی عثمانی ها نداشته است.
وقتی استادی برجسته چون پروفسور دکتر ایلبر اورتایلی این گونه شاهنامه را می ستاید ما می گوییم مشتی بی شعور و بیسواد و نادان و ابله در حدی نیستند که اثری بزرگ چون شاهنامه را مورد یورش ابلهانه خود قرار دهند که سگ عو عو کند مه نور فشاند....
ایت هورر کاروان گئچر !
از این لینک برنامه شاهنامه خوانی استاد اورتایلی و مراد بار داکچی را ببینید

http://www.youtube.com/watch?v=oUGNJNBbbJc

این مطلب توسط رضا رضازاده بررسی شده است.
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
2
3
1 2 3


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (1)