فراموش کردم
اعضای انجمن(400) قوانین سایت مقررات انجمنها
جستجوی انجمن
مهسا تقی پور (mahsa6720002001 )    

هندوانه با طعم ليمو ، توت فرنگي با طعم موز

درج شده در تاریخ ۸۷/۰۷/۰۱ ساعت 00:23 بازدید کل: 500 بازدید امروز: 146
 


هندوانه با طعم ليمو ، توت فرنگي با طعم موز


استاد راهنماي اين تحقيق گفت : ما کشف کرده ايم که اين آنزيم ها در حيوانات آبزي مانند شقايق دريايي و مرجانها نيز موجود است اما هنوز نمي دانيم آنها در اين ارگانيسم ها چه مي کنند.


دانشمندان علم شيمي زيستي يا بيوشيمي در تحقيقات خود به اين نتيجه رسيده اند که مي توان با دستکاري آنزيم هاي طعم دهنده ميوه ها و سبزيجات، طعم آنها را به دلخواه تعيين کرد و مثلا هندوانه اي با طعم ليمو و يا توت فرنگي با طعم موز پرورش داد.يک کاربرد ديگر اين دانش انست که با استفاد ه از آن مي توان به شيوه اي کاملا سازگار با محيط زيست، با آفات نباتي مبارزه کرد.
در مقاله اي که در انتشار آن لاين تازه ترين شماره مجله نيچر ظاهر شده است، پروفسور سي.اس.رامان و همکارانش در دانشگاه تگزاس گزار دادند که قادرند آنزيم هاي طعم دهنده موجود در يک گياه معمولي و فراوان به نام " آرابيدوپسيس تاليانا" را با شيوه هاي مهندسي ژنتيک تغيير دهند.
آرابيدوپسيس تاليانا گياه کوچکي است که به علت کوچکي و رشد آسان، زمان کوتاه زادآوري و برخورداري از کوچکترين ژنوم (سه هزار ژن روي فقط 5جفت کروموزوم) و نداشتن دي ان آي تکراري، براي پاسخگويي به انواعي از پرسش ها در باره ي رشد و نمو گياه ، تکامل و مسائل ژنتيکي ، هم چنين در انواعي از پژوهش ها مانند فتوسنتز ، مقاومت در برابر بيماري ها ، گل دهي و غيره مورد استفاده قرار مي گيرد.
اين آنزيم ها يعني آلين اکسيد سنتاز (AOS) و هيدروپروکسيد لياز (HPL)، به ترتيب "جاسمونيت" (عامل بوي خاص گلهاي ياس) و بوي برگهاي سبز (جي.ال.ويGLV) توليد مي کنند. اين جي ال وي ها عطر خاص ميوه ها و سبزيجات را به آنها مي بخشند.
جي ال وي ها و جاسمونيت هايي که از گياه متصاعد مي شود براي دفع شکارچيان آن نيز به کار گرفته مي شود. بايد در نظر داشت که گياهان پاي فرار از آفات مختلف را ندارند و ناگزيرند که به نحوي با آنها روبرو شوند که يکي از اين روشها انتشار بو در هوا براي جذب شکارچيان آفات است.
مهندسي و اصلاح ژنتيکي بوي برگ سبز (جي ال و) بالقوه مي تواند در ايجاد راهبر د هاي سازگار با محيط زيست جهت مبارزه با آفات به کار گرفته شود ضمن آن که مي توان از اين کار براي تغعيير در طعم مواد خوراکي نيز استفاده کرد.
براي مثال، بوي روغن زيتون بکر ناشي از مواد فراري است که توسط زيتون سنتز شده است . با اصلاح و ايجاد تغيير در فعاليت انزيم هايي که اين مواد را توليد مي کنندؤ مي توان طعم روغن هاي توليدي را تغيير داد.
اين مطالعه، نظر قبلي دانشمندان را مبني بر اين که آنزيم هاي طعم دهنده فقط در گياهان يافت مي شود، رد مي کند.
استاد راهنماي اين تحقيق گفت : ما کشف کرده ايم که اين آنزيم ها در حيوانات آبزي مانند شقايق دريايي و مرجانها نيز موجود است اما هنوز نمي دانيم آنها در اين ارگانيسم ها چه مي کنند.

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۸۷/۰۷/۰۱ - ۰۰:۲۳
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (3)