فراموش کردم
لطفا تایپ کنید...
رتبه کلی: 705


درباره من
اهل کاشانم...روزگارم بدنیست...تکه نانی دارم...خرده هوشی...سرسوزن ذوقی...مادری دارم بهترازآب روان...دوستانی بهترازبرگ درخت وخدایی که دراین نزدیکیست...لای این شب بوها...پای آن کاج بلند...روی آگاهی آب...روی قانون گیاه...من مسلمانم...
\
مهناز دانشور (mahnazzzzz )    

عاشق واقعی چه کسی است؟

درج شده در تاریخ ۹۱/۰۸/۱۶ ساعت 13:03 بازدید کل: 438 بازدید امروز: 9
 
برای رسیدن به یک عشق واقعی باید ۳عنصر صمیمیت، تعهد و تمایلات جسمانی به اندازه کافی وجود داشته باشد. اما چون معمولا این اندازه کافی یافت می‌نشود، بسته به بالا و پایین بودن هر کدام از این سه عنصر، هفت الگوی عشقی به دست می‌آید.
عاشق واقعی چه کسی است؟

 

«رابرت اشترنبرگ» در سال ۱۹۸۷میلادی این مدل از عشق واقعی و حواشی آن درست کرد. الگوهایی که فقط بعضی‌هایشان به عشق واقعی نزدیکند.

 

 

آخر تحقیقات رابرت هم این شد که برای رسیدن به یک عشق واقعی باید ۳عنصر صمیمیت، تعهد و تمایلات جسمانی به اندازه کافی وجود داشته باشد. اما چون معمولا این اندازه کافی یافت می‌نشود، بسته به بالا و پایین بودن هر کدام از این سه عنصر، هفت الگوی عشقی به دست می‌آید.

الگوهایی که فقط بعضی‌هایشان به عشق واقعی نزدیکند. مثلاً مردی ۹۰درصد جذابیت دارد، ۵درصد تعهد و ۵درصد صمیمیت؛ در مقابل زنی که ۲۰درصد جذابیت دارد، ۷۰درصد تعهد و ۱۰درصد صمیمیت؛ این دو نفر دچار مشکلات کلینیکی می‌شوند.

۱- مهر و دوستی: مدل مهر و دوستی مدل بی‌دردسری است. در این مدل احساس تعلق، نزدیکی و صمیمیت به وفور یافت می‌شود. ولی چیزی که هست اینکه از تعهد دراز مدت، شوق یا گرایشات جسمانی خبری نیست.

۲- عشق سودایی: عشق سودایی شاید وحشتناک‌ترین مدل عشق باشد. در این مدل نه صمیمیت وجود دارد، نه تعهد، نه نزدیکی. هر چه که هست مربوط به‌‌ همان نگاه اول است. اصلا این مدل به عشق در نگاه اول هم معروف است. مدلی که اگر سریع تغییر شکل ندهد، به‌‌ همان سرعتی که به وجود آمده محو می‌شود.

۳- عشق توخالی: گاهی عشق‌های قوی و درست و حسابی به دلایل مختلف به عشق‌های بی‌محتوایی تبدیل می‌شوند که اسمشان را گذاشته‌اند عشق تو خالی. در این مدل تعهد سر جایش باقی می‌ماند اما مهر و صمیمیت و تمایلات جسمانی وجود ندارد.‌‌ همان سه عاملی که به وجود آورنده عشق بود.

۴- عشق رمانتیک: بالاخره رسیدیم به مدل لیلی و مجنون. در عشق رمانتیک آن سه عامل به وفور یافت می‌شود. تعهد هم که سر جای خودش است و «همه چی آرومه».

۵- عشق مشفقانه: این هم مدل بدی نیست. لااقل آبروریزی نیست. در این مدل معمولا شوق و گرایشات جسمانی از بین رفته است، ولی مهر و محبت شدید بین دو طرف وجود دارد. این مدل مخصوص کسانی است که می‌خواهند عمری را با هم بگذرانند ولی گرایش جسمانی به هم ندارند. عشق میان اعضای یک خانواده هم از همین مدل است.

۶- عشق سطحی و کورکورانه: این مدل با تابلو‌ترین اسم ممکن، اصلا مدل خوبی نیست. عشقی که نتیجه گردبادی از گرایشات جسمانی و تعهدات دراز مدت است. در این مدل صمیمیت وجود ندارد و دو نفر، دوستان هم نیستند و فقط تعهد و غریزه است که عاشق و معشوق را به هم نزدیک کرده است.

۷- عشق کامل: این از آن مدل‌هایی است که به محض آمدن اسمش، همه اصرار دارند، در صورت رویت سلام آن‌ها را هم به این مدل نازنین برسانید. نوع کامل عشق که در آن صمیمیت و تعهد و تمایلات جسمانی در شرایط اکازیون قرار دارند. البته نگهداری این مدل عشق هم برای خودش مصیبتی است و باید حسابی حواس دو طرف به تغییر شکل احتمالی مدل رویایی جمع باشد.

عشق کامل به عبارتی یک رابطه عاقلانه – عاشقانه است که در آن محاسبات عقلانی به همراه گرایش های عاطفی وجود دارد. یعنی عشق عقل را کامل می کند و عقل، حمایتگر عشق است اما این رابطه، با حذف یکی از این دو عنصر ادامه پیدا نخواهد کرد

کاملترین عشق

عشق کامل به عبارتی یک رابطه عاقلانه – عاشقانه است که در آن محاسبات عقلانی به همراه گرایش های عاطفی وجود دارد. یعنی عشق عقل را کامل می کند و عقل، حمایتگر عشق است اما این رابطه، با حذف یکی از این دو عنصر ادامه پیدا نخواهد کرد.

عشق حقیقی در ابتدا بدون کشش جنسی ایجاد می‌شود و جالب‌ اینکه حتی بالاترین کشش جنسی هم اگر بدون عشق واقعی باشد، بی‌فرجام خواهد بود. باید بدانید عشقی پابرجاست که تعادلی صحیح از همه احساسات و عواطف باشد.

برای کامل‌تر شدن احساس عاشقی می‌توان به حس مسوولیت و حمایت دوجانبه هم اشاره کرد که اگر این حس قوی باشد، شخص تا حدی به طرف مقابل علاقه‌مند است و گاهی باوجود میل شدید واقعی و قلبی خود از سر راه طرف کنار کشیده و فقط از شادی او شاد می‌شود . یعنی خوشبختی خود را در خوشبختی معشوق می‌بیند، به‌دور از هرگونه خودخواهی. که البته خیلی نادر پیش می‌آید زیرا انسان‌ها به‌صورت فطری حب ذات را به هر چیزی ترجیح می‌دهند. 

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۹۱/۰۸/۱۶ - ۲۱:۳۶
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات