فراموش کردم
اعضای انجمن(70) مدیریت انجمن مقررات ارسال مطلب و انجمنهای سایت طریقه آپلود عکس و فیلم و موسیقی
جستجوی انجمن
محمد شقاقی (m-shaghaghi )    

کشاورزی، محور منحصر به فرد اقتصاد مقاومتی

منبع : سرویس اقتصادی جام نیوز
درج شده در تاریخ ۹۳/۱۱/۰۹ ساعت 09:58 بازدید کل: 169 بازدید امروز: 165
 

یک کارشناس با بیان این‌که تولید کشاورزی در کسب و کار شهری تاثیر مستقیم دارد، کشاورزی را محور منحصر به فرد اقتصاد مقاومتی دانست.

چرخه تولید

 

اسماعیل شهبازی اظهار کرد: طی یک بررسی تاریخی از میان 9 گروه اصلی و 11 گروه پشتیبان که به عنوان منابع انسانی در فرآیند حیاتی تولید کشاورزی مشغول به کارند، مشخص شد هر زمان کار تولید کشاورزی در مناطق روستائی و نواحی عشایری با موفقیت و درآمدزائی رضایت بخشی به پیش رفته، کسب و کار بازاریان شهری و نیز دکان‌داران، پیشه‌وران، دوره‌گردان و دستفروشان خوش‌نشین در روستاها و نواحی عشایری مربوط نیز رضایت‌بخش بوده است.

وی افزود: برعکس، نبود محصول به سبب خشکسالی یا بلایای طبیعی در هر سال به مفهوم تنگدستی و در نتیجه فقر نه تنها در بین روستائیان، اعم از کشاورز و دامدار و خوش‌نشین که همچنین در بین شهرنشینان هم وجود داشته است. تا آن جا که ملاحظه می‌شود در قالب یک نظام «اقتصاد اصیل مقاومتی»، فعالیتهای کشاورزی عمده ترین و شاید بتوان گفت محور منحصر به فرد اقتصاد درون‌زای مردم در جامعه بزرگ را شامل شده و می‌شود.

این کارشناس ترویج کشاورزی خاطرنشان کرد: با توجه به وجود منابع آب و خاک، مرتع و جنگل و آبخیز، آبخوان و دیگر منابع طبیعی خدادادی در جای جای این سرزمین و مناسب بودنِ بسیاری از شرایط اقلیمی در حوضه هر شهرستان و همچنین، تجربه تاریخی و استعداد ذاتی مردم در تولید محصولات و فراورده‌های کشاورزی، پیشنهاد می‌شود که علی‌الدوام محوریت کشاورزی به عنوان اصل و اولویت ممتاز، مطلق و راهبردی برنامه‌های توسعه جامع اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مد نظر کارگزاران ملی، سیاستگذاران، برنامه ریزان، مدیران و مجریان فعّالیتهای مربوط قرار گیرد.

شهبازی، وظیفه‌ی کارگزاران و سیاست‌گزاران را تلاش در جهت تسهیل و تأمین شرایط لازم به منظور تداوم و پایداری اقتصاد درون زایِ مبتنیِ بر کشاورزی، عنوان و تصریح کرد: مسوولان باید در جهت گرایش دادن اقتصاد ملی به سمت و سوی اقتصادی برون‌زای مبتنی بر صنایع فراورده‌های جانبی کشاورزی و نیز دیگر صنایع غیر مخرب طبیعت اصیل این سرزمین پهناور تلاش کنند.

وی تاکید کرد: افزون بر نمونه‌های متعددی از بنیان‌های مردمی اقتصاد مقاومتی که می‌توانند مورد نظر قرار گیرند، از جمله می توان به انواع مشارکتهای اجتماعی بانوان روستائی و عشایری به عنوان نیروهای مجرب و مستعد پرورش به مدارج بالای کارایی و بهره وری در فرایند تولید محصولات کشاورزی و تبدیل آنها به فراورده‌های قابل عرضه برای مصرف هم اشاره کرد.

به گفته این کارشناس کشاورزی، هم‌چنین مهارتهای تکامل یافته هر قوم و قبیله می‌تواند به عنوان بخشی از «دانش بومی» به «ثبت ملّی» و حتی «ثبت بین المللی» برسد تا به عنوان یک پیشینه زنده، چراغ راه طراحان و مجریان و دولتمردانی باشد که از این به بعد، همانند گذشته‌های تاریخی کشور، کمر همّت به گسترش تمام فعّالیتها در تمام عرصه‌ها در قالب «اقتصاد مقاومتی» بسته‌اند

 

این مطلب توسط جلال علی اصغری بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۳/۱۱/۰۹ - ۱۱:۴۱
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (2)