فراموش کردم
اعضای انجمن(105)
جستجوی انجمن
مدیر انجمن: صادق جعفری
کمیل میانه (komeyl-miyaneh )    

(بحث روز)نامه 47 سناتور؛ خدمت یا خیانت؟

درج شده در تاریخ ۹۳/۱۲/۲۵ ساعت 00:16 بازدید کل: 40 بازدید امروز: 38
 

(کرسی آزاد اندیشی)

***بحث روز***

 

نامه 47 سناتور؛ خدمت یا خیانت؟

(((لطفا لایک کنید تا دوستان بیشتری در بحث شرکت کنند)))

 

بحث

در حالیکه برخی شواهد از قریب الوقوع بودن توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای 1+5 حکایت دارد، 47 سناتور کنگره آمریکا در نامه‌ای سرگشاده به مقامات کشورمان هشدار دادند که هرگونه توافقی با دولت فعلی آمریکا بعد از پایان دوران ریاست‌ جمهوری اوباما معتبر نیست.
این نامه با واکنش‌های مختلفی در جامعه آمریکا همراه بود. رییس جمهور آمریکا ضمن انتقاد از این اقدام گفت: «به جای 47 سناتور خجالت زده‌ام». جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفت: «نابود شدیم». اما جان مک‌کین، سناتور ارشد جمهوری‌خواه ایالات متحده آمریکا تاکید کرد که جمهوری‌خواهان پشت نامه ۴۷ سناتور به رهبران جمهوری اسلامی ایران ایستاده‌اند و 250 نفر از سناتورهای کنگره آمریکا نیز حمایت خود را از این نامه اعلام کرده‌اند.
برخی کارشناسان معتقدند نامه 47 سناتور آمریکایی اقدامی از پیش طراحی شده و هماهنگ با تیم مذاکره کننده آمریکایی جهت اعمال فشارهای بیشتر بر ایران در مراحل پایانی مذاکرات هسته‌ای است. برخی دیگر بر این باورند سخنرانی ضد ایرانی اخیر نتانیاهو در کنگره تاثیر بسزایی در نگارش این نامه داشته است. تعدادی از رسانه‌های آمریکایی، امضاکنندگان این نامه را خائنان به آمریکا دانستند و گفته می‌شود  هشتگ_47_خائن در توییتر مورد استقبال قرار گرفته است.
بحث روز سایت میانالی
1- به نظر شما هدف اصلی جمهوری خواهان از نگارش این نامه در این مقطع مذاکرات چیست؟ آیا این اقدام به کشمکش‌های تاریخی دموکرات‌ها و جمهوری خواهان ارتباط دارد یا مانع‌تراشی جدید لابی صهیونیستی بر روند مذاکرات هسته‌ای است؟
2- نظر شما در مورد سناریو بودن این نامه و هماهنگی کاخ سفید و جمهوری خواهان در این موضوع چیست؟

رهبر معظم انقلاب نامه 47 سناتور امریکایی را نشانه فروپاشی اخلاق سیاسی در نظام آمریکا دانستند و در مورد مذاکرات هسته‌ای افزودند:« من نگرانم چون طرف مقابل اهل حیله‌گری، خدعه و خنجر از پشت زدن است‌».
آقای ظریف، وزیر امور خارجه نیز ناآشنایی سناتورها با ریزه‌کاری‌های قانون اساسی آمریکا را دلیل ارسال این نامه دانست و بیان داشت: «کنگره در آینده نمی‌تواند مفاد توافق را تغییر دهد».
علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص گفت: «پاسخ عمل ناپسند عده‌ای از سنا صرفا اعلام موضع سیاسی نیست که تدبیر هوشمندانه در توافقات جهت خنثی نمودن و پرهزینه کردن آن باید در آینده مورد توجه باشد».
بسیاری نیز معتقدند ایجاد شکاف بین دموکرات‌ها و جمهوری خواهان از جمله مهم‌ترین موفقیت‌ها و دستاوردهای تیم مذاکره کننده کشورمان بوده است.
بحث روز سایت میانالی
1- با توجه به ابراز نگرانی رهبر انقلاب به‌دلیل حیله‌گری و خدعه طرف آمریکایی، ادامه روند مذاکرات را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟ و چه انتظاری از تیم مذاکره کننده کشورمان دارید؟
2- واکنش مسئولین کشورمان به نامه 47 سناتور آمریکایی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
3- ارزیابی شما از بروز اختلاف بین دموکرات‌ها و جمهوری خواهان بر سر پرونده هسته‌ای کشورمان چیست؟ آیا این نامه در راه توافق نهایی هسته‌ای یک تهدید محسوب می‌شود یا فرصت؟

این مطلب توسط صادق جعفری بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۳/۱۲/۲۷ - ۲۳:۰۸
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (4)