فراموش کردم
اعضای انجمن(413) قوانین ارسال مطلب
جستجوی انجمن

چرا حرکات کششی انجام دهیم

منبع : علم ورزش
درج شده در تاریخ ۹۶/۰۱/۲۳ ساعت 08:00 بازدید کل: 155 بازدید امروز: 1
 ؛) فواید حرکات کششی
؛) کشش، یکی از مؤلفه های بسیار مهم در ورزش برای بدست آوردن بدنی منعطف، متناسب و سالم است. اجرای حرکات کششی به صورت مستمر، می تواند فواید بسیار زیادی برای سلامت جسمی ما داشته باشد. کشش، باعث آزاد-سازی و کاهش فشار بر روی عضلات شده و در عین حال، گردش خون و رسیدن مواد مغذی به بافت های عضلانی را تسهیل می کند.

؛) در اینجا به صورت خلاصه ۱۰ فایده کلی انجام حرکات کششی می پردازیم:

؛) حرکات کششی، دید مثبت تری به ما می دهد.
؛) استرس، باعث انقباضات ناخواسته عضلانی می شود. انجام حرکات کششی، می توانند علاوه بر برطرف کردن این گونه فشارهای عضلانی، با تسهیل گردش خون در بافت ها و کمک به ترشح اندورفین، احساس شادی و نشاط را برای ما به همراه آورد. اجرای برخی حرکات کششی پیش یا پس از  خواب، به بهتر خوابیدن و داشتن روزی فعال تر و پرنشاط تر کمک کند.

؛) حرکات کششی، باعث بهبود وضعیت کلی بدن ما می شود.
؛) کشش عضلات، باعث می شود که آنها طول طبیعی خود را حفظ کرده و در اثر انقباضات ورزشی دچار کوتاهی یا تغییر فرم نشوند.

؛) کشش، باعث برقراری و حفظ انعطاف بدنی ما می شود.
؛) ایجاد یا حفظ انعطاف بدنی و افزایش دامنه حرکتی، بارزترین ثمره حرکات کششی است. انجام مستمر حرکات کششی در کنار ورزش صحیح، علاوه بر بهبود عملکرد کلی بدن، خطر آسیب پذیری مفاصل را کاهش داده می دهد.

؛) کشش، استقامت ما را بالا می برد.
؛) فشاری که ما به طو معمول در حین ورزش به عضلات مان وارد می کنیم تا انرژی و‌ کالری بیشتری مصرف کنیم، باعث خسته شدن آنها می شود. کشش عضلات، به خصوص پس از حرکات قدرتی و استقامتی ورزش، باعث تسریع جریان خون و اکسیژن رسانی بهتر به بافت های بدن شده و احساس خستگی را به تعویق می اندازد.‌


؛) کشش، احتمال آسیب های بدنی را کاهش می دهد.
؛) حرکات کششی، عضلات را از فشارهای ناشی از انقباضات ورزشی رها ساخته و این آزاد-سازی باعث کاهش احتمال آسیب هایی نظیر کوفتگی و گرفتگی عضلات می شود.

؛) کشش، سطح انرژی ما را بالا می برد.
؛) با اجرای حرکات کششی، از خمودگی و کرختی ناشی از یکجا نشستن یا عدم تحرک رها شده و احساس نشاط و سرزندگی به ما دست می دهد.

؛) کشش، عمل گردش خون را بهبود می بخشد.
؛) به کمک حرکات کششی، خون رسانی به بافت های بدن، که از کوفتگی و خستگی ناشی از ورزش می کاهد، تسریع و تسهیل می شود. از سوی دیگر، کشش باعث رهایی عضلات از انقباض شده و علاوه بر ارتقای سلامت عمومی بدن، از مدت زمان باز-توانی (ریکاوری) بدن ما می کاهد. علاوه بر آن، کشش پس از ورزش، به ماهیچه قلب نیز فرصت مناسب می دهد تا با پایین آمدن ضربان قلب و کاهش سرعت گردش خون، به حالت عادی و سرعت ضربان نرمال باز گردد.

؛) کشش، عملکرد ورزشی ما را ارتقا می بخشد.
؛) اگر عضلات ما خشک و بدون انعطاف باشد، انجام منظم حرکات کششی، به ما این امکان را می دهد که به مرور زمان، بتوانیم حرکات را در دامنه های کامل تر و به صورت روان تر اجرا کنیم.

؛) کشش، میزان و احتمال کوفتگی عضلانی را کاهش می دهد.
؛) انجام چند حرکت کششی ساده، چه قبل و ‌چه بعد از ورزش، با بهبود جریان خون، میزان رساندن مواد مغذی و اکسیژن به عضلات ما را بالا برده و روند ایجاد کوفتگی و خشتگی ورزش را به تعویق می اندازد.

؛) و در آخر، کشش، سطح کلسترول خون را پایین می آورد!
؛) با اجرای منظم حرکات کششی، میزان جذب کلسترول در بدن پایین آمده و از این رو می تواند روند گرفتگی عروق را، که می تواند منجر به لخته شدن خون در رگ ها و سکته های قلبی یا مغزی شود، به تعویق بیاندازد.


این مطلب توسط جلال علی اصغری بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۶/۰۱/۲۳ - ۰۹:۰۰
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات