فراموش کردم
اعضای انجمن(413) قوانین ارسال مطلب
جستجوی انجمن

تاریخچه ورزش جهت یابی

درج شده در تاریخ ۹۳/۰۳/۱۵ ساعت 13:06 بازدید کل: 1106 بازدید امروز: 969
 

کلیپی از ورزش جهت یابی - روابط عمومی انجمن جهت یابی میانه

 

 

روزهای نخستین جهت‌یابی:

اولین رقابت همگانی جهت‌یابی در نروژ به سال 1897 برگزار شد. در واقع زمان این رویداد؛ تاریخ تولد جهت‌یابی است. جهت‌یابی بیش از این تاریخ، صرفاً در ارتش انجام می‌گرفت. واژه جهت‌یابی برای اولین بار در سال 1886 به معنای عبور از منطقه ناشناخته با کمک نقشه و قطب‌نما به‌کار گرفته شد. نظامیان رقابت‌های جهت‌یابی را در استکهلم و اُسلو به سال 1895 برگزار کردند.

جهت‌یابی هم‌چون یک ورزش مسیر طبیعی خود را طی کرد و در کشورهای اسکاندیناوی در شروع قرن توسعه یافت. جهت‌یابی تا سال 1930 در فنلاند، نروژ و سوئد که همکاری متقابل بین آنها بود برگزار شد.

اولین رقابت بین‌المللی بین تیم‌های نروژ و سوئد در نروژ به سال 1932 انجام گرفت. در میانه جنگ، رقابت درابتدا بین فنلاند، نروژ و سوئد انجام گرفت و در مرحله بعدی، دانمارک نیز به آنها پیوست. بدنه اسکاندیناوی برای ایجاد همکاری متقابل درسال 1946 پی‌ریزی شد.

همایش بین‌المللی جهت‌یابی در سوئد به سال 1959 برگزار شد. نمایندگان 12 کشور مشارکت کننده عبارت بودند از اتریش، بلغارستان، چک و اسلوواکی، آلمان شرقی، مجارستان، سوئیس، آلمان غربی، یوگسلاوی و ? کشور اسکاندویناوی (فنلاند، نروژ، دانمارک و سوئد).

ورزش جهت یابی

 

 

پایه‌گذاری IOF:

فدراسیون بین‌المللی جهت‌یابی در گردهمایی در شهر کپنهاک دانمارک در 21 می 1961 پایه‌گذاری شد. 10 عضو آن عبارت بودند از: بلغارستان، چک واسلوواکی، دانمارک، جمهوری فدرال آلمان، فنلاند، جمهوری دموکراتیک آلمان، مجارستان، نروژ، سوئد و سوئیس.

از سال 1961 (آی ا اف ) به گرمی از حضور کشور‌های جدید از تمامی قاره‌‌ها استقبال کرد که تعداد اعضای آن به 73 عضو رسید. در ده سال گذشته؛ عضویت تقریباً به 50% افزایش یافت که این افزایش در دوره کوتاه زمانی اتفاق افتاد. گرایش به این ورزش به ویژه در آسیا، آمریکای جنوبی و مرکزی و نیز در آفریقا که چندین سال عضو IOF می‌باشد روند روبه‌رشد داشته است. هم اکن

ون در آفریقای جنوبی 3فدراسیون دیگر شکل گرفته است: کنیا، سومالی و موزامبیک

نقش و ترکیب IOF:

اعضای IOF که از سوی کمیته بین‌المللی المپیک به رسمیت شناخته شده است بر همه  موضوع‌های مرتبط با جهت‌یابی بین‌المللی احاطه کامل دارد جهت‌یابی ورزشی است برای پیمودن مسیر با نقشه و بدون وسیله نقلیه (به جز معلولین) رشته‌های مصوب جهت‌یابی عبارتند از جهت‌یابی پیاده، دوچرخه‌سواری در کوهستان، اسکی و معلولین IOF متشکل از فدراسیون‌های ملی جهت‌یابی است که عضویت را پذیرفته‌اند.

IOF و جنبش المپیک:

IOF از سوی کمیته بین‌المللی المپیک به سال 1977مصوب شد.

فدراسیون بین‌المللی جهت‌یابی عضو:

 1. انجمن فدراسیون‌های ورزشی بین‌المللی تشخیصی IOC  (ARISF)
 2. انجمن بازی‌های (مسابقات) بین‌المللی جهانی (IWGA)
 3. انجمن مسابقات بین‌المللی پیشکسوتان (IMGA)
 4. پیمان ورزشی

فدراسیون بین‌المللی جهت‌یابی:

50سالگی IOF

فدراسیون بین‌المللی جهت‌یابی در کنگره‌ای در شهر کپنهاک دانمارک پایه‌گذاری شد 10عضو آن عبارت‌اند از: بلغارستان، چک و اسلواکی، دانمارک، جمهوری فدرال آلمان، فنلاند، جمهوری دموکراتیک آلمان، مجارستان، سوئد و سوئیس.

در سال 2011، پنجاهمین سالگرد IoF را جشن گرفتیم.

 ورزش جهت یابی

درباره جهت‌یابی

جهت‌یابی ورزشی است که از دو عضو فیزیکی و ذهنی تشکیل می‌شود. اندیشه اصلی در جهت‌یابی آن است که مسیر از شروع تا پایان مواجه با تعدادی از نقاط کنترلی از بیش تعیین شده است که با کمک نقشه و قطب نما طی شود. جهت‌یاب به‌منظور انتخاب بهتر مسیر ممکن ؛ به ویژگی‌های منطقه می‌نگرند و برنده کسی است مسیر را در سریع‌ترین زمان طی کند. آن‌چه که مسلم است جهت‌یاب باید مسیر را طی کند و در حالی که با سرعت بالا می‌رود سریع تصمیم بگیرد.

جهت‌یابی ورزشی کم هزینه برای زنان و مردان با هر سنی است. برای دانستن از امکانات موجود جهت‌یابی در کشورتان، با فدراسیون ملی‌تان تماس بگیرید.

 

رشته‌ها:

ورزش جهت‌یابی در ابتدا در ارتش انجام می‌گرفت اما امروزه به اشکال مختلفی به شکل سنتی از جنگل گرفته تا در سرعت در شهر به شکل توسعه یافته وجود دارد. با به کارگیری وسایل الکترونیکی پانچنیگ و GPS ، جهت‌یابی ورزشی قابل توجه است که به صورت زنده از طریق تلویزیون و اینترنت قابل پخش برای ببیندگان می‌باشد.

فدراسیون بین‌المللی جهت‌یابی دارای 4 رشته مصوب است: جهت‌یابی پیاده، دوچرخه سواری در کوهستان، اسکی و معلولین در ابتدا رقابت‌های جهت‌یابی؛ پیاده و اسکی بود که به سال 1890بر می‌گردد.

جهت‌یابی دوچرخه سواری در کوهستان و معلومین رشته‌های جدیدی است که در طول دهه‌های اخیر به اجرا درآمد. فدراسیون بین‌المللی جهت‌یابی از سوی کُمیته بین‌المللی المپیک به سال 1977 مصوب شد.

 

رویدادها:

رویدادهای مسابقات بین‌المللی سالیانه شامل مسابقات جهانی جهت‌یابی، مسابقات جهانی جهت‌یابی در سطح مبتدی و مسابقات جهانی در سطح حرفه‌ای می‌شود. IOF جام جهانی سالانه را سازماندهی می‌کند. تقویم رویدادهای بین‌المللی بیشتر شامل 100 رویداد جهانی است.

مسابقات منطقه‌ای در 5 منطقه از 6 منطقه IOF برگزار شد. اروپا، آسیا، آمریکایی شمالی، آمریکای جنوبی و اقیانوسیه هم‌چنین جهت‌یابی بخشی از مسابقات چندگانه از قبیل مسابقات جهانی و بازی‌های جهانی در سطح حرفه‌ای‌هاست. FISU رقابت‌های جهانی دانشگاه‌ها را هر دو سال برگزار می‌کند. CISM رقابت‌های جهانی جهت‌یابی نظامیان را سالانه برگزار می‌کند و جهت‌یابی اسکی بخشی از بازی‌های جهانی سیزم زمستانه نظامیان در سال 2010 بود.

 

درباره فدراسیون بین‌المللی جهت‌یابی:

IOF

فدراسیون بین‌المللی جهت‌یابی IOF هیأت مدیره بین‌المللی ورزش جهت‌یابی است. جهت‌یابی دارای 4 رشته می‌باشد، راهپیمایی، دوچرخه‌سواری در کوهستان، اسکی و معلولین.

IOF در سال 1961 پایه‌گذاری و در سال 1977 از سوی کمیته بین‌المللی المپیک به تصویب رسید.

عضویت:

IOF فدراسیون بین‌المللی جهت‌یابی است که عضو می‌پذیرد. البته عضویت تنها یک سازمان جهت‌یابی از هر کشور، به‌عنوان یک عضو مستقل IOF پذیرفته می‌شود.

IOF 76 کشور عضو دارد. IOF در ابتدا عضویت موقتی اعطا می‌کند. عضویت موقت می‌تواند در صورت باقی‌ بماند (که آمار عملکرد) در دو بار برگزار  گردهمایی که در طول مدت زمان انتصاب موقت است و باید به نظر شورای IOF برسد، به صورت فعال در جهت گسترش ورزش جهت‌یابی در آن کشور انجام شود).

 ورزش جهت یابی

مؤسسات قانونی IOF عبارتند از:

 • مجمع عمومی
 • شورا
 • دبیرخانه
 • همایش روسا
 • اهداف IOF

  اهداف فدراسیون جهت‌یابی (IOF ) عبارت است از: گسترش ورزش جهت‌یابی و ارتقاء آن و هم‌چنین خلق و ایجاد برنامه جذب کننده در رویدادهای جهانی.

  چشم‌انداز:

  چشم‌انداز ما، آن است که جهت‌یابی به‌عنوان یک ورزش جهانی، جذاب برای همگان و حضور معتبر در سطح ورزش جهانی که شامل بازی‌های تابستانی و زمستانی المپیک

   

   ارزش‌های بنیادین جهت‌یابی:

  جهت‌یابی با طبیعت سر و کار دارد

  جهت‌یابی به محیط زیست احترام می‌گذارد

  جهت‌یابی باعث افزایش تمرین خوب (نزدیکی بیشتری) با محیط زیست می‌شود.

  جهت‌یابی ذهناً و جسماً چالش آفرین است.

  جهت‌یابی زندگی سالم، ذهن و بدن فعال را مورد حمایت قرار می‌دهد.

  جهت‌یابی روحیه ما جراجوئی را در انسان متبلور می‌کند.

  جهت‌یابی از طریق چالش‌های موجود در مسیر، باعث افزایش اعتماد به نفس، استقلال و مهارت‌های زندگی می‌شود.

  جهت‌یابی ورزشی است برای همه عمر و کیفیت زندگی را افزایش می‌دهد.

  جهت‌یابی مختص مرد یا زن نیست هر دو را در بر می‌گیرد.

  جهت‌یابی در بین مردان و زنان به طور یکسان و مساوی ارتقاء یافته است.

  جهت‌یابی موفقیت را به طور مساوی ارتقاء می‌بخشد.

  جهت‌یابی ورزشی عاری از هرگونه موادمخدر است و شعار کمیته ملی مبارزه با دوپینگ را حمایت می‌کند.

  جهت‌یابی روحیه دوستی را افزایش داده و از ویژگی‌های آن می‌باشد و متعهد به بازی‌ها و رقابت‌های جوانمردانه است.

  ورزش جهت یابی

  برای ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

  روابط عمومی انجمن جهت یابی میانه 

  این مطلب توسط میلاد عابدینی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۳/۰۷/۱۵ - ۱۵:۱۳
  اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
  برچسب ها:

  1
  1


  لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
  فراموش کردم
  تبلیغات
  کاربران آنلاین (3)