یک شرکت ارائه دهنده اینترنت (ISP) در مالزی اعلام کرد که به کاربران خود پهنای باند با خطوط پر سرعت ۲۲۴ مگابیت برثانیه را با قیمت تنها ۵۸/۱ دلار در ماه ( حدود ۱۵۰۰ تومان ) عرضه می کند.این ISP برای اجرای پروژه این فناوری که BPL نام دارد ۱۴ میلیون دلار هزینه کرده و قرار است ۴۰۰ هزار مسجد و ۶۰ میلیون کاربر را در سراسر مالزی به خطوط پر سرعت این پهنای باند مجهز کند. با اجرای این پروژه مالزی اولین کشوری خواهد شد که به بیشترین تعداد کاربر این خدمات را عرضه می کند. در حقیقت در حال حاضر گوگل در تکزاس به حدود دو میلیون کاربر پهنای باند با این سرعت را ارائه می کند و در سال ۲۰۰۷ نیز پروژه Corinex BPL محصول IBM در آمریکا اینترنت با سرعت ۲۲۴ مگابیت بر ثانیه را در اختیار حدود ۱۵ میلیون کاربر گذاشت .

 

یک محاسبه ساده ریاضی در باره اینترنت پر سرعت مالزی با ایران بیانگر این اعداد است :
سرعت اینترنت پر سرعت مالزی : ۲۲۴ مگابیت ضرب در ۱۰۲۴ کیلو بیت = ۲۲۹۳۷۶ کیلو بیت
سرعت اینترنت پر سرعت ایران : ۱۲۸ کیلو بیت
نسبت اینترنت پر سرعت مالزی به ایران : ۱۷۹۲ برابر
قیمت اینترنت پر سرعت ایران : هر ۱۲۸ کیلو بیت در ثانیه به طور متوسط ۱۵۰۰۰ تومان
قیمت اینترنت پر سرعت مالزی : هر ۲۲۹۳۷۶ کیلو بیت در ثانیه معادل تقریب ۱۵۰۰ تومان
مقایسه قیمت اینترنت پر سرعت مالزی نسبت به ایران : حدود ۹ ریال در هر ۱۲۸ کیلو بیت در ثانیه
به این ترتیب می توان نتیجه گرفت قیمت اینترنت پر سرعت ایران حداقل ۱۶ هزار برابر اینترنت پر سرعت مالزی است .

مقایسه ایران و کره جنوبی
چند وقت پیش خبری در روزنامه خراسان منتشر شد مبنی بر اینکه سرعت اینترنت رایگان کره جنوبی حدود ۵٠٠ برابر اینترنت پولی در ایران است . پیش از آن نیز خبر دیگری در رسانه ها منتشر شد مبنی بر اینکه یک پیرزن سوئدی رکورد اتصال به اینترنت را با سرعت ۴٠ گیگابیت در ثانیه شکست !
برای کاربران ایرانی که تعداد آنها ۱۸ میلیون نفر است و به تنهایی ۵۳ درصد کاربران اینترنت خاورمیانه را تشکیل می دهند شنیدن چنین خبرهایی مثل رویا و آرزو است . چرا که اکثریت قریب به اتفاق این کاربران با خطوط دایل آپ و با سرعت کمتر از ۵۶ کیلو بیت در ثانیه به اینترنت متصل می شوند و تصور می کنند اینترنت یعنی همین ! سرعت قانونی اینترنت ( درست مثل سرعت مجاز در خیابانها ! ) مطابق بخشنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ۱۲۸ کیلو بیت در ثانیه برای کاربران خانگی است و بیشتر از آن برای سلامتی شان ضرر دارد و مطابق آمار رسمی در سال ٢٠٠٧ تنها ۴۶۵هزار و ١٠٠ نفر معادل ٧ دهم درصد از کاربران ایرانی به این نوع از اینترنت کذایی پرسرعت دسترسی داشته اند در حالی که قرار بوده این رقم در سال مذکور به ٩٠٠ هزار پورت فعال برسد ، همچنین براساس برنامه چهارم توسعه قرار است تا پایان سال ٨٨ (پایان این برنامه) تعداد پورت های فعال ADSL به ۵/١ میلیون پورت برسد . بر این اساس ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت در ایران فقط ٠١/٠ درصد است . البته تعریف اینترنت پرسرعت نیز در ایران و جهان متفاوت است چرا که حتی سرعت خطوط ADSLدر دنیا تا ٢ مگابیت در ثانیه است!

کیفیت اینترنت ایرانی
کشورهای توسعه یافته ای مانند فرانسه اینترنت را با سرعت ٣٠ مگابیت بر ثانیه و سوئد با سرعت ١٠٠ مگابیت بر ثانیه، در اختیار کلیه کاربران خانگی قرار داده اند.همچنین طبق برنامه ای که در سنگاپور تدوین شده، قرار است تا سال ٢٠١٠ به هر کاربر خانگی یک گیگا بیت در ثانیه پهنای باند اختصاص یابد. تازه این فقط آمار روی کاغذ است و قطعی های اینترنت و اختلالات کیفی آن در ایران خود حدیث مفصلی است به طوری که ١٩٠ بار قطعی در برخی مسیرهای شبکه ملی فیبر نوری طی یک سال در مجموع ٧٠ هزار دقیقه قطعی در شبکه زیرساخت ایجاد کرد که عملا امکان برقراری ارتباطات در شبکه بین المللی و بین شهری کشور را به میزان ٩۵٧ میلیون و ۶۵٠ هزار کانال/ دقیقه از شرکت ارتباطات زیر ساخت سلب کرد .

قیمت ۵۰ برابری
مقایسه قیمت اینترنت در ایران با سایر کشورها نیز بیان کننده تفاوتهای محسوس در این زمینه است . در حالی که قیمت اینترنت ۱۲۸ کیلو بیت در ثانیه ای ایران بین ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان در ماه هزینه دارد قیمت اینترنت ۲۲۴ مگابیت برثانیه ای مالزی تنها حدود ۱۵۰۰ تومان در ماه تعیین شده است . گزارش ها حاکی از آن است که مثلا قیمت یک سرویس۲۵۶K در ایران تقریبا ۲ برابر امارات، ۳ برابر مصر و ۱۲ برابر ترکیه است! در قیمتهای خرده فروشی، هزینه پهنای باند در ایران تا بیش از ۵۰ برابر قیمت جهانی می‌رسد.

اینترنت رایگان در عربستان
خبرگزاری عرب‌نیوز چندی پیش خبر داد از این پس تمام ساکنان شهر ریاض می‌توانند به‌صورت رایگان و از طریق خطوط Wi-Fi به‌اینترنت متصل شوند و طرح گسترش خطوط Wi-Fi از مدتی قبل در عربستان آغاز شده و اکنون مقامات دولتی این کشور می‌کوشند هرچه سریع‌تر دیگر شهر‌های خود را به این امکانات مجهز کنند

اینترنت رایگان به دانشگاهها نرسید
صحبت از اینترنت رایگان در ایران بیشتر به یک لطیفه شبیه است و حتی دستور صریح رییس جمهور مبنی بر ارایه اینترنت رایگان به دانشگاهها در مهر ماه سال ۱۳۸۶ تا کنون اجرا نشده و دو وزارت فخیم علوم ، تحقیقات و فناوری و ارتباطات و فناروی اطلاعات هنوز نتوانسته اند چنین طرحی را به مرحله اجرا درآورند. همه اینها در حالی صورت می گیرد که قرار است ایران در افق ۱۴۰۴ به مقام اول علمی و فناوری منطقه آسیای جنوب غربی دست پیدا کند .

جالب است بدانید که در مرکز تهران و درست در بخشی از حاشیه خیابان انقلاب که قرار بود یکی از واحدهای دانشگاه جامع علمی کاربردی از اینترنت پر سرعت استفاده کند مشخص شد که هیچ شرکتی در این منطقه پوشش اینترنت ADSL ندارد . وقتی وضعیت تهران این چنین است می شود وضعیت سایر نقاط کشور را حدس زد .

بینش آنالوگ
به نظر می رسد مشکل اصلی در خصوص حرکت لاک پشتی اینترنت پر سرعت در ایران نه مشکلات فنی که نحوه نگرش و بینش مدیران فناوری اطلاعات در کشور باشد مثلا محمد سلیمانی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران معتقد است « کاهش پهنای باند برای مشتریان خانگی مشکلی ایجاد نمی کند چراکه با بررسی های انجام شده کاربران خانگی نیازی به بیشتر از این رقم ندارند » هیچ کارشناس یا خبرنگاری از جناب وزیر سوال نکرده که چنین نتیجه گیری صریحی بر مبنای کدام کار تحقیقاتی و پژوهشی صورت گرفته و محدودیت زمانی این تصمیم کجا خواهد بود ؟ آیا تا ابد کاربران خانگی ایران نیازی به بیشتر از این رقم نخواهند داشت ؟ و این سوال که کاربران خانگی مالزی (که یک کشور اسلامی و در حال توسعه شبیه ایران نیز هست و در خیلی از مواقع به عنوان الگوی ایران نیز مطرح می شود ) چه نیازی به اینترنت ۲۲۴ مگابیت برثانیه دارند که قرار است با قیمت ۱۵۰۰ تومان در ماه به آنها واگذار شود ؟

 

 .jpg

 

راهکار کاهش هزینه اینترنت پر سرعت
به گفته علی مولوی کارشناس فناوری اطلاعات هزینه اینترنت در کشور ما نسبت به میزان درآمد سرانه اشخاص ، بالاست و همین امر موجب جلوگیری از گسترش این سرویس در ایران شده است و بالطبع باعث شده در رابطه با میزان دسترسی به اینترنت ، رتبه مناسبی در جهان نداشته باشیم !

اما مهمترین دلیل قیمت بالای این سرویس در ایران را می توان گران بودن پهنای باند مورد نیاز ISP ها دانست که از طریق شرکت فناوری اطلاعات و یا ICP ها تامین می شود . در قیمتهای خرده فروشی ، هزینه پهنای باند تا بیش از ۵۰ برابر قیمت جهانی است . البته نباید منکر هزینه های انتقال پهنای باند به داخل کشور و تقسیم آن در کل کشور شد ، اما با توجه به قیمتهای کشورهای دیگر ، به نظر نمی رسد سطح هزینه ها در این حد بالا باشد ! در صورتی که دولت قصد دارد میزان دسترسی به اینترنت در کشور را بالا ببرد ، شاید ساده ترین راه حل ، کاهش هزینه های پهنای باند باشد ، چراکه در حال حاضر شرکت فناوری اطلاعات به عنوان بزرگترین فراهم کننده پهنای باند کشور ، یک شرکت کاملا دولتی است . شاید بتوان به سادگی با تعیین حاشیه سود ۲۰درصد برای این شرکت ، قیمت پهنای باند اینترنتی را تا حد زیادی کاهش داد ! مساله مهم دیگری که در هزینه نهایی اینترنت برای کاربر نهایی تاثیر گذار است هزینه بالای پخش می باشد . در حال حاضر بیشتر از ۴۰درصد ‌هزینه اینترنت به جیب عاملان پخش می رود که رقم بسیار بالایی است . با راه اندازی سرویس IN در تهران به عنوان بزرگترین بازار مشترکان اینترنتی ، امید می رفت که دست واسطه ها از این بازار کوتاه شده و قیمت اینترنت کاسته شود ، اما متاسفانه شرکت مخابرات استان تهران ، جای واسطه ها را گرفت و حدود ۳۰ درصد ‌از هزینه های دریافتی را بابت ارائه سرویس هوشمند از ISP ها دریافت می کند ! در حال حاضر قیمت یک ساعت اینترنت پر سرعت از طریق شبکه هوشمند ، ساعتی ۳۰۰ تومان است که از این میزان به ازای هر ساعت ۹۰ تومان برای استفاده از سرویس هوشمند هزینه می شود . جالب اینجاست که ارائه این سرویس ، هزینه ثابتی برای شرکت مخابرات دارد و به نظر نمی رسد هزینه آن با قیمت خدمات ارائه شده تغییری داشته باشد !‌ به هر شکل به نظر می رسد در صورتی که مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ، عزم جدی برای کاهش قیمت اینترنت در ایران دارند ، باید در وهله اول نظام تعرفه‌ای سرویس های ارائه شده توسط شرکتهای زیر مجموعه را کنترل و تعدیل کنند و اندکی از سودهای سرشار این شرکتها بکاهند .

سرعت اینترنت آفریقای جنوبی ۸ برابر ایران
تا فوریه ۲۰۰۸ تله کام آفریقای جنوبی بیش از ۴۰۰ هزار کاربر ADSL را به ثبت رسانده است. همچنین اپراتورهای تلفن همراه سرعت اینترنت از راه موبایل را با سرعت ۲/۷ مگابیت برثانیه برای انتقال اطلاعات با حجم ۳ گیگابایت از طریق شبکه های HSDPA عرضه می کنند. مدت زمان بارگذاری یک فایل ۵۰ مگابایتی با یک مودم ۵۶ کیلوبیت بر ثانیه خطوط دایل آپ برابر با یک ساعت و ۴۹ دقیقه و ۱۳ ثانیه است که این مدت زمان با استفاده از خطوط ADSL با سرعت ۲۵۶ کیلوبیت برثانیه، ۲۷ دقیقه و ۱۸ ثانیه با سرعت ۵۱۲ کیلوبیت برثانیه، ۱۳ دقیقه و ۳۹ ثانیه با سرعت ۱۵۰۰ کیلوبیت برثانیه، ۴ دقیقه و ۴۰ ثانیه و با سرعت ۸ هزار کیلوبیت بر ثانیه، تنها ۵۱ ثانیه است. همچنین مدت زمان بارگذاری فایلی که تنها ۲ مگابیت حجم دارد در اتصال دایل آپ ۵۶ کیلوبیت برثانیه برابر با ۴ دقیقه و ۲۲ ثانیه است در حالی که این مدت زمان با استفاده از خطوط پر سرعت ADSL با ۲۵۶ کیلوبیت برثانیه برابر با یک دقیقه و ۵ ثانیه با سرعت ۵۱۲ کیلوبیت برثانیه برابر با ۳۲ ثانیه با سرعت ۱۵۰۰ کیلوبیت برثانیه برابر با ۱۱ ثانیه و با سرعت ۸ هزار کیلوبیت برثانیه (۸ مگابیت برثانیه) کمتر از دو ثانیه است. در کل، امکان بارگذاری یک فایل متنی ۵۰۰ صفحه ای در فرمت PDF در تمام این نوع اتصالات میسر است اما نکته مهم در تفاوت مدت زمانی است که کاربر برای انجام این بارگذاری صرف می کند. نوشته شده توسط قاسمی -طهماسبی در | آرشیو نظرات | لینک به این مطلب مقایسه سرعت اینترنت در فرانسه و ایران متوسط سرعت اینترنت در کشور فرانسه با بیش از ۳۰ میلیون کاربر اینترنت ۴۴ مگابیت بر ثانیه است درحالی که حداکثر سرعت اینترنت در ایران با ۱۸ میلیون کاربر تنها ۵۱۲ کیلوبیت برثانیه است. به گزارش مهر، فرانسه کشوری در اروپای غربی است. جمعیت این کشور براساس تازه ترین آمارهای مربوط به سال ۲۰۰۷ برابر با ۶۱ میلیون و ۳۵۰ هزار و ۹ نفر است که از این تعداد ۳۲ میلیون و ۹۲۵ هزار و ۹۵۳ نفر کاربر اینترنت هستند. ۹۴ درصد از کاربران اینترنت در فرانسه به اینترنت پرسرعت با پهنای باند دسترسی دارند. درحال حاضر متوسط سرعت اینترنت در این کشور در حدود ۴۴ مگابیت برثانیه است که این سرعت برای اکثر کاربران خانگی ۶/۴ مگابیت برثانیه است. این درحالی است که اکثریت کاربران خانگی در ایران هنوز به اینترنت با پهنای باند دسترسی ندارند و از خطوط قدیمی دایل آپ با سرعت حداکثر ۵۶ کیلوبیت برثانیه برای اتصال به اینترنت استفاده می کنند. تعداد محدودی از کاربران خانگی که از اینترنت با خطوط ADSL برخوردارند تنها می توانند به سرعت حداکثر ۱۲۸ کیلوبیت برثانیه دسترسی داشته باشند. در فرانسه خطوط برپایه فناوری ADSL2+ با حداکثر سرعت ۲۸ مگابیت برثانیه عرضه می شوند. مهمترین ارائه دهندگان اینترنت در فرانسه (آی اس پی) ۳/۹۶ درصد بازار را در اختیار دارند که به ترتیب عبارتند از: اورنج با در اختیار داشتن ۴/۴۹ درصد از بازار، Neuf Cegetel با ۳/۲۳ درصد، “فری” با ۱۹ درصد و آلیس با ۶/۴ درصد. به تازگی دو “آی اس پی” اورنج و فری اعلام کرده اند که با راه اندازی سرویسهای فیبر- پایه به مشتریان خود اینترنت با سرعت ۵۰ مگابیت برثانیه را عرضه می کنند. “آی اس پی” فری با ۲۹ یورو در ماه خدمات اینترنت با پهنای باند، پهنای باند تلفن و تلویزیون از راه اینترنت را عرضه می کند. به گزارش مهر، مدت زمان بارگذاری یک فایل ۵۰ مگابایتی با یک مودم ۵۶ کیلوبیت بر ثانیه خطوط دایل آپ برابر با یک ساعت و ۴۹ دقیقه و ۱۳ ثانیه است که این مدت زمان با استفاده از خطوط ADSL با سرعت ۲۵۶ کیلوبیت برثانیه، ۲۷ دقیقه و ۱۸ ثانیه با سرعت ۵۱۲ کیلوبیت برثانیه، ۱۳ دقیقه و ۳۹ ثانیه با سرعت ۱۵۰۰ کیلوبیت برثانیه، ۴ دقیقه و ۴۰ ثانیه و با سرعت ۸ هزار کیلوبیت بر ثانیه، تنها ۵۱ ثانیه است. همچنین مدت زمان بارگذاری فایلی که تنها ۲ مگابیت حجم دارد در اتصال دایل آپ ۵۶ کیلوبیت برثانیه برابر با ۴ دقیقه و ۲۲ ثانیه است درحالی که این مدت زمان با استفاده از خطوط پر سرعت ADSL با ۲۵۶ کیلوبیت برثانیه برابر با یک دقیقه و ۵ ثانیه با سرعت ۵۱۲ کیلوبیت برثانیه برابر با ۳۲ ثانیه با سرعت ۱۵۰۰ کیلوبیت برثانیه برابر با ۱۱ ثانیه و با سرعت ۸ هزار کیلوبیت برثانیه (۸ مگابیت برثانیه) کمتر از دو ثانیه است. در کل، امکان بارگذاری یک فایل متنی ۵۰۰ صفحه ای در فرمت PDF در تمام این نوع اتصالات میسر است اما نکته مهم در تفاوت مدت زمانی است که کاربر برای انجام این بارگذاری صرف می کند. نوشته شده توسط قاسمی -طهماسبی در | آرشیو نظرات | لینک به این مطلب قیمت اینترنت پرسرعت ایران ۱۶ هزار برابر اینترنت پرسرعت مالزی است مطابق بخشنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ۱۲۸ کیلوبیت در ثانیه برای کاربران خانگی است و بیشتر از آن برای سلامتی شان ضرر دارد و مطابق آمار رسمی در سال ٢٠٠٧ تنها ۴۶۵هزار و ١٠٠ نفر معادل ٧ دهم درصد از کاربران ایرانی به این نوع از اینترنت کذایی پرسرعت دسترسی داشته‌اند در حالی که قرار بوده این رقم در سال مذکور به ٩٠٠ هزار پورت فعال برسد، همچنین براساس برنامه چهارم توسعه قرار است تا پایان سال ٨٨ (پایان این برنامه) تعداد پورت‌های فعال ADSL به ۵/١ میلیون پورت برسد. بر این اساس ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت در ایران فقط ٠١/٠ درصد است.

● قیمت اینترنت پرسرعت ایران ۱۶ هزار برابر اینترنت پرسرعت مالزی است یک شرکت ارائه دهنده اینترنت (ISP) در مالزی اعلام کرد که به کاربران خود پهنای باند با خطوط پرسرعت ۲۲۴ مگابیت برثانیه را با قیمت تنها ۵۸/۱ دلار در ماه (حدود ۱۵۰۰ تومان) عرضه می‌کند. این ISP برای اجرای پروژه این فناوری که BPL نام دارد ۱۴ میلیون دلار هزینه کرده و قرار است ۴۰۰ هزار مسجد و ۶۰ میلیون کاربر را در سراسر مالزی به خطوط پرسرعت این پهنای باند مجهز کند. با اجرای این پروژه مالزی اولین کشوری خواهد شد که به بیشترین تعداد کاربر این خدمات را عرضه می‌کند. در حقیقت در حال حاضر گوگل در تگزاس به حدود دو میلیون کاربر پهنای باند با این سرعت را ارائه می‌کند و در سال ۲۰۰۷ نیز پروژه Corinex BPL محصول IBM در آمریکا اینترنت با سرعت ۲۲۴ مگابیت بر ثانیه را در اختیار حدود ۱۵ میلیون کاربر گذاشت. یک محاسبه ساده ریاضی در باره اینترنت پرسرعت مالزی با ایران بیانگر این اعداد است: ـ سرعت اینترنت پرسرعت مالزی: ۲۲۴ مگابیت ضرب در ۱۰۲۴ کیلو بیت = ۲۲۹۳۷۶ کیلو بیت ـ سرعت اینترنت پرسرعت ایران: ۱۲۸ کیلو بیت ـ نسبت اینترنت پرسرعت مالزی به ایران: ۱۷۹۲ برابر ـ قیمت اینترنت پرسرعت ایران: هر ۱۲۸ کیلو بیت در ثانیه به طور متوسط ۱۵۰۰۰ تومان ـ قیمت اینترنت پرسرعت مالزی: هر ۲۲۹۳۷۶ کیلو بیت در ثانیه معادل تقریب ۱۵۰۰ تومان مقایسه قیمت اینترنت پرسرعت مالزی نسبت به ایران: حدود ۹ ریال در هر ۱۲۸ کیلو بیت در ثانیه به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت قیمت اینترنت پرسرعت ایران حداقل ۱۶ هزار برابر اینترنت پرسرعت مالزی است.

سرعت اینترنت در ایران

● مقایسه ایران و کره جنوبی چند وقت پیش خبری در روزنامه خراسان منتشر شد مبنی بر اینکه سرعت اینترنت رایگان کره‌جنوبی حدود ۵٠٠ برابر اینترنت پولی در ایران است. پیش از آن نیز خبر دیگری در رسانه‌ها منتشر شد مبنی بر اینکه یک پیرزن سوئدی رکورد اتصال به اینترنت را با سرعت ۴٠ گیگابیت در ثانیه شکست! برای کاربران ایرانی که تعداد آنها ۱۸ میلیون نفر است و به تنهایی ۵۳ درصد کاربران اینترنت خاورمیانه را تشکیل می‌دهند شنیدن چنین خبرهایی مثل رویا و آرزو است. چرا که اکثریت قریب به اتفاق این کاربران با خطوط دایل‌آپ و با سرعت کمتر از ۵۶ کیلو بیت در ثانیه به اینترنت متصل می‌شوند و تصور می‌کنند اینترنت یعنی همین! سرعت قانونی اینترنت (درست مثل سرعت مجاز در خیابان‌ها!) مطابق بخشنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ۱۲۸ کیلوبیت در ثانیه برای کاربران خانگی است و بیشتر از آن برای سلامتی شان ضرر دارد و مطابق آمار رسمی در سال ٢٠٠٧ تنها ۴۶۵هزار و ١٠٠ نفر معادل ٧ دهم درصد از کاربران ایرانی به این نوع از اینترنت کذایی پرسرعت دسترسی داشته‌اند در حالی که قرار بوده این رقم در سال مذکور به ٩٠٠ هزار پورت فعال برسد، همچنین براساس برنامه چهارم توسعه قرار است تا پایان سال ٨٨ (پایان این برنامه) تعداد پورت‌های فعال ADSL به ۵/١ میلیون پورت برسد. بر این اساس ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت در ایران فقط ٠١/٠ درصد است. البته تعریف اینترنت پرسرعت نیز در ایران و جهان متفاوت است چرا که حتی سرعت خطوط ADSL در دنیا تا ٢ مگابیت در ثانیه است!

● کیفیت اینترنت ایرانی کشورهای توسعه یافته‌ای مانند فرانسه اینترنت را با سرعت ٣٠ مگابیت بر ثانیه و سوئد با سرعت ١٠٠ مگابیت بر ثانیه، در اختیار کلیه کاربران خانگی قرار داده‌اند. همچنین طبق برنامه‌ای که در سنگاپور تدوین شده، قرار است تا سال ٢٠١٠ به هر کاربر خانگی یک گیگابیت در ثانیه پهنای باند اختصاص یابد. تازه این فقط آمار روی کاغذ است و قطعی‌های اینترنت و اختلالات کیفی آن در ایران خود حدیث مفصلی است به طوری که ١٩٠ بار قطعی در برخی مسیرهای شبکه ملی فیبرنوری طی یک سال در مجموع ٧٠ هزار دقیقه قطعی در شبکه زیرساخت ایجاد کرد که عملا امکان برقراری ارتباطات در شبکه بین‌المللی و بین شهری کشور را به میزان ٩۵٧ میلیون و ۶۵٠ هزار کانال/ دقیقه از شرکت ارتباطات زیرساخت سلب کرد.

● قیمت ۵۰ برابری مقایسه قیمت اینترنت در ایران با سایر کشورها نیز بیان کننده تفاوت‌های محسوس در این زمینه است. در حالی که قیمت اینترنت ۱۲۸ کیلو بیت در ثانیه‌ای ایران بین ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان در ماه هزینه دارد قیمت اینترنت ۲۲۴ مگابیت برثانیه‌ای مالزی تنها حدود ۱۵۰۰ تومان در ماه تعیین شده است. گزارش‌ها حاکی از آن است که مثلا قیمت یک سرویس۲۵۶K در ایران تقریبا ۲ برابر امارات، ۳ برابر مصر و ۱۲ برابر ترکیه است! در قیمت‌های خرده‌فروشی، هزینه پهنای باند در ایران تا بیش از ۵۰ برابر قیمت جهانی می‌رسد.

● اینترنت رایگان در عربستان خبرگزاری عرب‌نیوز چندی پیش خبر داد از این پس تمام ساکنان شهر ریاض می‌توانند به‌صورت رایگان و از طریق خطوط Wi-Fi به‌ اینترنت متصل شوند و طرح گسترش خطوط Wi-Fi از مدتی قبل در عربستان آغاز شده و اکنون مقامات دولتی این کشور می‌کوشند هرچه سریع‌تر دیگر شهر‌های خود را به این امکانات مجهز کنند.

● اینترنت رایگان به دانشگاه‌ها نرسید صحبت از اینترنت رایگان در ایران بیشتر به یک لطیفه شبیه است و حتی دستور صریح رییس‌جمهور مبنی بر ارایه اینترنت رایگان به دانشگاه‌ها در مهر ماه سال ۱۳۸۶ تا کنون اجرا نشده و دو وزارت فخیم علوم، تحقیقات و فناوری و ارتباطات و فناروی اطلاعات هنوز نتوانسته‌اند چنین طرحی را به مرحله اجرا درآورند. همه اینها در حالی صورت می‌گیرد که قرار است ایران در افق ۱۴۰۴ به مقام اول علمی و فناوری منطقه آسیای جنوب غربی دست پیدا کند. جالب است بدانید که در مرکز تهران و درست در بخشی از حاشیه خیابان انقلاب که قرار بود یکی از واحدهای دانشگاه جامع علمی کاربردی از اینترنت پرسرعت استفاده کند مشخص شد که هیچ شرکتی در این منطقه پوشش اینترنت ADSL ندارد. وقتی وضعیت تهران این چنین است می‌شود وضعیت سایر نقاط کشور را حدس زد.

● بینش آنالوگ به نظر می‌رسد مشکل اصلی در خصوص حرکت لاک‌پشتی اینترنت پرسرعت در ایران نه مشکلات فنی که نحوه نگرش و بینش مدیران فناوری اطلاعات در کشور باشد مثلا محمد سلیمانی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران معتقد است «کاهش پهنای باند برای مشتریان خانگی مشکلی ایجاد نمی‌کند چرا که با بررسی‌های انجام شده کاربران خانگی نیازی به بیشتر از این رقم ندارند» هیچ کارشناس یا خبرنگاری از جناب وزیر سوال نکرده که چنین نتیجه‌گیری صریحی بر مبنای کدام کار تحقیقاتی و پژوهشی صورت گرفته و محدودیت زمانی این تصمیم کجا خواهد بود؟ آیا تا ابد کاربران خانگی ایران نیازی به بیشتر از این رقم نخواهند داشت؟ و این سوال که کاربران خانگی مالزی (که یک کشور اسلامی و در حال توسعه شبیه ایران نیز هست و در خیلی از مواقع به عنوان الگوی ایران نیز مطرح می‌شود) چه نیازی به اینترنت ۲۲۴ مگابیت برثانیه دارند که قرار است با قیمت ۱۵۰۰ تومان در ماه به آنها واگذار شود؟

● راهکار کاهش هزینه اینترنت پرسرعت به گفته علی مولوی کارشناس فناوری اطلاعات هزینه اینترنت در کشور ما نسبت به میزان درآمد سرانه اشخاص، بالاست و همین امر موجب جلوگیری از گسترش این سرویس در ایران شده است و بالطبع باعث شده در رابطه با میزان دسترسی به اینترنت، رتبه مناسبی در جهان نداشته باشیم! اما مهمترین دلیل قیمت بالای این سرویس در ایران را می‌توان گران بودن پهنای باند موردنیاز ISPها دانست که از طریق شرکت فناوری اطلاعات و یا ICPها تامین می‌شود. در قیمت‌های خرده فروشی، هزینه پهنای باند تا بیش از ۵۰ برابر قیمت جهانی است. البته نباید منکر هزینه‌های انتقال پهنای باند به داخل کشور و تقسیم آن در کل کشور شد، اما با توجه به قیمت‌های کشورهای دیگر، به نظر نمی‌رسد سطح هزینه‌ها در این حد بالا باشد! در صورتی که دولت قصد دارد میزان دسترسی به اینترنت در کشور را بالا ببرد، شاید ساده‌ترین راه حل، کاهش هزینه‌های پهنای باند باشد، چراکه در حال حاضر شرکت فناوری اطلاعات به عنوان بزرگترین فراهم کننده پهنای باند کشور، یک شرکت کاملا دولتی است. شاید بتوان به سادگی با تعیین حاشیه سود ۲۰ درصد برای این شرکت، قیمت پهنای باند اینترنتی را تا حد زیادی کاهش داد! مساله مهم دیگری که در هزینه نهایی اینترنت برای کاربر نهایی تاثیرگذار است هزینه بالای پخش می‌باشد. در حال حاضر بیشتر از ۴۰ درصد ‌هزینه اینترنت به جیب عاملان پخش می‌رود که رقم بسیار بالایی است. با راه‌اندازی سرویس IN در تهران به عنوان بزرگترین بازار مشترکان اینترنتی، امید می‌رفت که دست واسطه‌ها از این بازار کوتاه شده و قیمت اینترنت کاسته شود، اما متاسفانه شرکت مخابرات استان تهران، جای واسطه‌ها را گرفت و حدود ۳۰ درصد ‌از هزینه‌های دریافتی را بابت ارائه سرویس هوشمند از ISPها دریافت می‌کند! در حال حاضر قیمت یک ساعت اینترنت پرسرعت از طریق شبکه هوشمند، ساعتی ۳۰۰ تومان است که از این میزان به ازای هر ساعت ۹۰ تومان برای استفاده از سرویس هوشمند هزینه می‌شود. جالب اینجاست که ارائه این سرویس، هزینه ثابتی برای شرکت مخابرات دارد و به نظر نمی‌رسد هزینه آن با قیمت خدمات ارائه شده تغییری داشته باشد!‌ به هر شکل به نظر می‌رسد در صورتی که مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عزم جدی برای کاهش قیمت اینترنت در ایران دارند، باید در وهله اول نظام تعرفه‌ای سرویس‌های ارائه شده توسط شرکت‌های زیرمجموعه را کنترل و تعدیل کنند و اندکی از سودهای سرشار این شرکت‌ها بکاهند.

 

خلاصه:بالاترین سرعت اینترنت متعلق به ژاپن با سرعت دانلود 61 مگا بایت بر ثانیه است . بعد از اون كره جنوبی با 41 مگا بایت دوم . در این رده بندی ایران در میان 190 كشور در حوزه اینترنت در رده 165 ، پایین تر از افغانستان و عراق و كشور های جهان سوم افریقایی . حداكثر سرعتی كه یك كاربر خانگی می تواند داشته باشد بر اساس قانون 128 كیلو بایت بر ثانیه است . حد اكثر سرعت اینترنت در ایران برای شركت ها و مراكز دولتی كه با پهنای باند اختصاصی ارائه می شود . اما ایران از نظر قیمت اینترنت در رده آخر ( گرانترین ) و ژاین در رده اول (ارزانترین ) اینترنت جهان رو دارا می باشند .

2.jpg

 

 در آخر هم نگاهی به فیلترینگ اینترنت در جهان :

 

capture.jpg

 

 

 

 

نظرو امتیاز از یاد نره ممنون 

میشم.