فراموش کردم
لطفا تایپ کنید...
رتبه کلی: 4424


درباره من
ایمان نادرزاده (iman123 )    

اطلاعات غار بخش4

درج شده در تاریخ ۹۳/۱۲/۰۹ ساعت 12:49 بازدید کل: 65 بازدید امروز: 65
 

موجودات زیرزمینی و اکولوژی حیات در زیرزمین:


جهان زیرزمین بصورت بیابانی فاقد موجود زنده نیست، برای کسانی که بخواهند آنها را مشاهده کنند گونه های بسیاری در دسترس قرار می گیرد از هر نوع جاندارانی که در خارج غارها زندگی می کنند می توان نمونه هایی تغییر شکل یافته را در غارها یافت مانند پستانداران- حشرات- خزندگان- ماهیان و غیره.
بطورکلی جانداران زیرزمینی به دو دسته تقسیم می شوند:
1- جانوران
2- گیاهان


جانوران :

غارزیان، غارزیان انتخابی، غارزیان مامنی، غارزیان اتفاقی
غار زیان:
این موجودات کاملاً در زیرزمین زندگی می کنند و تولید مثل و مرگ آنها در غارها اتفاق می افتد این جانداران اغلب بدون رنگ و نیز بدون چشم هستند و محیط زندگی آنها بسیار کوچک و محدود می باشد و برای تغذیه ممکن است از بقایای همدیگر و یا باکتری ها تغذیه کنند. می توان نمونه هایی از این موجودات را نام بر د و اشاره کرد: 
1- سوسک غار
2- میگوی کورغار
3- ماهیان کور
4- بندپایان
5- باکتریها 
6- انواعی از سخت پوستان
7- کرمهای پهن

     


غارزیان انتخابی:


این دسته از موجودات محیط غار را انتخاب کرده اند یعنی می توانند زندگی شان را در فضاهای خنک، تاریک و مرطوب خارج غار و یا در صورت وجود غذای کافی در غار بگذرانند. مانند: جیرجیرک غار، هزارپا، کرم ریز، عنکبوتها، حلزونها، کرمهای بندبند و خاکی
 

     


غارزیان مامنی:


قادر به تکمیل حیاتشان در غار نیستند . مانند: مگس ها و پشه ها- موش- خفاش- جیرجیرک
 

 


غارزیان اتفاقی:


این دسته از موجودات بر حسب نیازهای مقطعی محیط غار را انتخاب می کنند و فقط گاه گاه وارد غار می شوند، این جانداران در مرز تاریکی غار زندگی می کنند و به این نقاط در حقیقت پناه می آورند تا از گزند برف و باران در امان باشند، مثل خرس و روباه -انسان- قورباغه- راکون 

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۹۳/۱۲/۰۹ - ۱۲:۴۹
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (1)