فراموش کردم
اعضای انجمن(4)
جستجوی انجمن

آیا او انتخاب خواهد شد

درج شده در تاریخ ۹۶/۰۲/۲۱ ساعت 20:59 بازدید کل: 367 بازدید امروز: 360
 

تجربه چندین ساله انقلاب اسلامی نشان داده است.دوره ریاست جمهوری برای دو دوره تعریف شده است.تا این روش بهترین و مامن ترین مسیر برای یک رئیس جمهور برای دوره بعد پدید بیاورد.لذا در این دوره ظاهر امر نشان می دهد روحانی رئیس جمهور فعلی کار سختی را برای تکرار این اتفاق نخواهد داشت.لذا همراهان و دوستان و یاران کمکی او برای این انتخاب دلشان قرص هست.که در این راه به بن بست نخواهند خورد.تا دوباره این مسیر تکرار شود.

تیم روحانی در دوره قبل برای انتخابات راه ساده ای را طی نمودند.تا در خلا ایجاد شده و بستر مناسب با نگاه به مطالبات مردم بتوانند مانور لازم را داشته باشند.آنها ابزار و امکانات لازم و پشتوانه مالی را نسبت به رقیب های خود داشتند.سرمایه و توانایی های مالی این گروه بعداز انقلاب یک رکورد تازه ای برای حضور در چنین میدانی از آن خود کرد.تا سرمایه دار ترین دولت با پشتوانه مالی اطرافیان برای خود یاد شود.

از آن طرف کلید بزرگ روحانی می رفت تا همه قفلها را باز کند.شکی نبود،که این جمع با این همه قدرت در راه خود موفق خواهد بود.در حالیکه آن طرف قصه با ابهام و شک همراه بود.چرا که امکان نداشت.قدرتهای مالی از هزینه ای که کرده بودند.چشم پوشی کنند.می بایست چندین برابر هزینه های خرج شده را به انواع و اقسام رانت بدست می آوردند.لذا در این دوره تقسیم منافع و بنگاههای اقتصادی و چمبره بر آنها به یک رقابت اطرافیان تبدیل شد.تا اخلاق و رفتار سیاسی این تیم رنگ ببازد.و علنا بر اساس آگاهی مردم لو برود و نارضایتی از عملکردها را بدنبال داشته باشد.تا عملا مخالف شعارهای اعلامی رفتار این گروه بازهم بعداز انقلاب یک دو گانگی را ایجاد کند.تا فاصله مردم و دولت زیادتر شود.در این دوره طیف گسترده مردم با درک جریانات فهمیدند.این کلید با این بزرگی هر گز در بسته ای را باز نخواهد کرد.چون پشت آن یک عوام فریبی و دروغ نهفته بود.

رفتار و منش دولمتردان و فاصله آنها با مردم این شکاف را زیادتر کرد.آنجا که بیشتر قوانین و برنامه های دولت بر مبنای اقتصادی بدون در نظر گرفتن مردم تعریف شده بود.حتی در جامعه و میان مردم پیچیده بود.این وزارای میلیاردی هر گز در تنظیم قوانین و پشتوانه اقتصادی ، قشرهای متوسط و پایین جامعه را مدنظر قرار نخواهند داد.در این بین رفتار و عملکردها آنها در حمایت از مردم در دادن امتیازات به اطرافیات خود و زد و بندهای مادی و خانوادگی خیلی از طرفداران قشر عادی مردم را از این گروه ناراحت تر کرده بود.تا در این زمان این فاصله و نگاههای متضاد در شعار و رفتارشان حاصل شود.

در بحث روابط خارجی و برنامه های اقتصادی هم آن طور که مردم انتظار داشتند.عملی نساختند.تا این نا رضایتی عمومی و اقبال انتخاب دوباره روحانی با شک و تردیدها همراه شود.

با فضای موجود انتخاب مجدد روحانی برای دوره بعد در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.تیم روحانی تلاش خواهد کرد.تا مجددا با طرح شعار و یا فرافکنی از این بن بست برای جلب رضایت عمومی استفاده کند.هر چند راه سختی دارد.اما منابع و توان مالی این مانور را دارد.از طرف دیگر مردم نسبت به گذشته آگاهتر شده اند.می دانند.با انتخاب مجدد این تیم دیگر راهی برایشان باقی نخواهد ماند و هر گز به مانده های انتظار خود دسترسی نخواهند داشت.لذا درصد بیشتری از مردم همراه این تیم نخواهند بود.حتی قدرت مالی تیم هم شاید معدود اندکی را همراه کند.اما هر گز همه مردم را به سوی خود جذب نخواهد کرد.

شرایط این دوره شرایط حساسی است.هر گروهی که صادق و درستکار باشد.و در انجام شعارهای خود تلاش کند.مورد استقبال مردم قرار خواهد گرفت.تکرار اشتباه در این دوره باز تاوان زیادی را متوجه مردم بخصوص قشر محرومتر جامعه به همراه خواهد داشت.

حسین قره داغی

معلم روستای هفت چشمه

کندوان میانه

میانه

 

این مطلب توسط مهدی عزیزی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۶/۰۲/۲۱ - ۲۱:۵۵
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (2)