فراموش کردم
رتبه کلی: 579


درباره من
حسین مهری
دانشجوی مهندسی کشاورزی(زراعت واصلاح)


به نام خداوند جان و خرد/ کز آن برتر اندیشه برنگذرد/ به کوروش به آرش به جمشید قسم/ به نقش و نگار تخت جمشید قسم/ که ایران همی قلب و خون من است/ گرفته ز جان از وجود من است/ بخوانیم همه این جمله در گوش باد... چو ایران نباشد تن من مباد/ بدین بوم و بر زنده یک تن مباد...


در جهان فرمان کوروش، اولین منشور بود

سر به تعظیمش، سراسر بابل و آشور بود

سینه اسپارت را تا قلب یونان چاک کرد

پشت بخت النصر راسائیده و بر خاک کرد

ما از اسلاف همان خونیم و از آن ریشه ایم

پاسدار نام پاک پارس تا همیشه ایم
حسین مهری (hoseinparsy )    

مفهوم رنگهای پرچم ایران

درج شده در تاریخ ۸۹/۰۹/۰۶ ساعت 20:20 بازدید کل: 13057 بازدید امروز: 2243
 

 

 

پرچم ايران

 

 

مفهوم رنگ هاى پرچم ایران:(رنگ های پرچم ما نشانه چه هستند ؟)

 معمولا در هر پرچم رنگ ها معرف موضوعی هستند.پس از انقلاب مشروطیت نمایندگان مجلس برای توجیه رنگ های پرچم ایران چنین استدلال کردند:

 سبز  : رنگ مورد علاقه پیامبر اسلام(ص) و رنگ دین اسلام است  . بنابراین به عنوان ارزش اعتقادی مردم ایران در بالای پرچم قرار مى گیرد.

سفید:نشانه صلح و دوستی و پاکدامنی است همچنین رنگ مورد علاقه زرتشتیانی است که هزاران سال با صلح و صفا در این سرزمین زندگی کرده اند. بنابراین سفید به عنوان دومین نماد ایرانیان در پرچم ایران قرار مى گیرد.
 سرخ:که نشانه خون است و نیز چنین استدلال مى کردند که آزادی میهن با خون جوانان وطن به دست آمده است.از سوى دیگر خون شهید در اسلام به وی‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ژه امام حسین(ع) مورد احترام ملت ایران است و به این جهت سومین رنگ پرچم ایران باید سرخ باشد.


نقش وسط پرچم ایران قبل از انقلاب اسلامى:(چرا نقش شیر بر پرچم ایران بوده است ؟))
در متون تاریخی دلایل گوناگونی برای این موضوع آورده شده است. برخی از علاقه پادشاهان به شکار شیر یاد کرده اند. در متون دیگر آمده است که چون شیر نماد دلاورى و قدرت مى دانند و چون ایرانیان را نیز مردمى دلاور مى دانستند در پرچم آنها این نقش دیده مى شود. از سوى دیگر شیر نشانه یا نماد ماه است یعنى زمانی که خورشید در اوج بلندی و گرماى خود است. به همین دلیل براى نشان دادن همبستگى میان قدرت و گرمای زندگی بخش خورشید و برج اسد نقش شیر را در پرچم قرار مى دادند. عده ای نیز بر این عقیده اند که آیین مهرپرستی و تقدس خورشید نزد ایرانیان باستانى سبب شده است که تصویر خورشید بر پرچم ایران قرار گیرد. تنها در دوره سلطان محمود غزنوی تصویر ماه و در دوره شاه طهماسب صفوى تصویر گوسفند بر پرچم ایران وجود داشت. اما در بیشتر دوره هاى تاریخى نقش شیر همواره در پرچم ایران دیده مى شد. در دوره هاى پس از اسلام نیز عبارت ((الملک لله)) را درون دایره خورشید پرچم اضافه کردند.


نقش وسط پرچم ایران پس از انقلاب اسلامى:(مفهوم پرچم ایران پس از انقلاب اسلامى چیست)؟
پس از انقلاب اسلامى نقش شیر و خورشید و شمشیر از پرچم ایران برداشته شد ونمادی خطی جاى آن را گرفت که بیانگر عبارت ((لا اله الا الله)) و اصلى ترین شعار اسلام است. بین هر رنگ کلمه الله اکبر به صورت یک نوار 22 بار به مناسبت 22 بهمن تکرار شده است.

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۹۱/۰۱/۰۱ - ۰۰:۱۴
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر

1
2
1 2


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (1)