فراموش کردم
اعضای انجمن(527) صفحه اصلی اخبار میانه عکس مذهبی هـنـری ورزشی حـــوادث کتاب میانه میانا تی وی معرفی همشهریان نمایندگان محترم مجلس مباحث انتخاباتی میانه اخبار ادارات و سازمانها درباره میانه بهمراه جزئیات لینکستان میانه مقررات انجمنهای صفحه اصلی
جستجوی انجمن
مدیر انجمن: مهدی عزیزی
تنهای میانه (hh9363 )    

فرصت از دست‌رفته آبگرم «ممان» شهرستان میانه

منبع : https://vom.ir/voiceofmiyana/posts/85872
درج شده در تاریخ ۹۷/۰۸/۲۸ ساعت 07:59 بازدید کل: 135 بازدید امروز: 135
 

به گزارش صدای میانه به نقل از همشهری، سازمان جهانی گردشگری، برخورداری از جاذبه‌های طبیعی را در رتبه اول جذب گردشگر قرار داده است. یکی از زیرمجموعه‌های این گروه، گردشگری سلامت و استفاده از آب‌های معدنی و طبیعی است؛ حوزه‌ای که در نوع خود یکی از پرمخاطب‌ترین‌های گردشگری محسوب می‌شود و برای مثال سالانه افراد زیادی برای درمان و معالجه به آب‌های درمانی سراسر دنیا مراجعه می‌کنند.

آبگرم ممان در آذربایجان‌ شرقی هم یکی از مکان‌های گردشگری است که در سایه بی‌توجهی مسئولان در معرض نابودی قرار گرفته. در سال‌های اخیر و به هنگام ساخت سد شهریار شهرستان میانه، تخته‌سنگ‌هایی به وسعت نیمی از مساحت آ‌بگرم ممان در این منطقه رها و موجب تخریب دیوارهای آبگرم و بدون استفاده ماندن آن شده است. روالی که اگر به همین شکل ادامه پیدا کند، می‌تواند منجر به نابودی کامل این منطقه شود.

این اتفا‌ق‌ها در حالی رخ می‌دهد که آبگرم ممان چند ویژگی مهم دارد:

اول این‌که 2 چشمه به فاصله 100 متر از یکدیگر دارد که هر کدام خاصیت درمانی زیادی دارند و برای از بین بردن عارضه‌های پوستی، دردهای روماتیسمی و تورم زانو تاثیرگذارند.

دوم این‌که این چشمه با توجه به ویژگی‌های درمانی می‌تواند گردشگران بسیاری را از شهرهای دیگر به خود جذب کند و فرصتی برای رونق اقتصادی منطقه باشد و در مرحله بعدی آمار بیکاری شهرستان را هم کاهش دهد. اگر این آبگرم رونق گیرد، شاهد سرریز جمعیت زیادی از گردشگران به منطقه و شهرستان خواهیم بود.

ویژگی سوم مسافت نزدیک‌تر این آبگرم به مرکز کشور نسبت به آبگرم‌های اردبیل و آذربایجان‌ غربی است و می‌تواند گردشگران بیشتری را که به دلیل دوری مسافت به آبگرم‌های شمال‌غربی مراجعه نمی‌کنند، جذب کند.

دلیل دیگر، چهارفصل بودن این آبگرم است. برای مثال آبگرم سرعین در زمستان و با سردی هوا چندان مورد توجه گردشگران قرار نمی‌گیرد، اما آبگرم ممان حتی در همین فصل هم می‌تواند با توجه به زیرساخت‌های ریلی استان میزبان گردشگران باشد.

با توجه به همه این ویژگی‌ها به نظر می‌رسد ‌‌بخش خصوصی می‌تواند با کمک‌های دولت برای حفظ و نگهداری و بهره‌برداری از این آبگرم تلاش کند.

 

نویسنده : رحیم قربانی ،همشهری

این مطلب توسط مهدی عزیزی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۷/۰۸/۲۹ - ۰۸:۰۲
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (0)