فراموش کردم
لطفا تایپ کنید...
رتبه کلی: 21846


درباره من
عکاسی پروانه (garmarudi )    

چطوری یه عکس سِلفی خوب بندازیم؟

درج شده در تاریخ ۹۳/۰۹/۰۵ ساعت 18:20 بازدید کل: 50 بازدید امروز: 50
 

عکس سلفیگر هنوز با عکس سلفی (selfie) آشنا نیستید، خدمت شما عرض کنم که عکس سلفی‌‌ همان عکس از خود است که به شدت در فضای مجازی در حال رایج شدن است. حتما پیش آمده که دوربین یا گوشی خود را به رهگذری سپرده و از او خواسته باشید عکسی از شما بگیرد. دیدید که چقدر کار سختی است مزاحم کسی شوید؟ حالا که گوشی شما دارای دوربین جلو است، پس چرا خودتان دست به کار نشوید؟


حالا که ما چپ و راست از خودمان عکس می‌اندازیم، پس بهتر است کمی هم از ترفندهای عکاسی سلفی باخبر شویم و به بهتر شدن تصویر صورتمان در عکس فکر کنیم. اول از همه این طرز فکر که باید کل صورتتان در عکس باشد را کنار بگذارید. به عکس‌های سلفی مختلف که نگاه می‌کنید، می‌بینید عکس‌هایی که در آن نیمی از صورت قرار دارد، بهتر از آب در آمده‌اند. البته اگر دقیق آن را بگوییم، ۶۳ درصد صورت.
با رواج‌یافتن عکس‌های سلفی در دنیا، نکاتی در مورد این نوع عکاسی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:
۱. شما در حالت عکاسی سلفی هستید، پس به دوربین بسیار نزدیک هستید که همین باعث بزرگنمایی صورت شما می‌شود و درنتیجه ممکن است کمی عجیب و غریب به نظر برسید. همچنین کله شما در عکس بزرگ خواهد بود و باقی جزئیات در پشت شما کمتر دیده می‌شوند.
۲. چالش دیگر این است که عکس‌ها در حالت سلفی، بیشتر به صورت عمودی (پرتره) گرفته می‌شوند و نه افقی (دورنما). در نتیجه فضای اطراف سر شما از کم هم کمتر است.
۲. این محدودیت‌ها زمانی دوچندان می‌شود که بفهمیم عکس پروفایل در شبکه‌های اجتماعی و تمامی عکس‌ها در اینستاگرام به شکل مربع است. بدین ترتیب قراردادن چیزی غیر از صورت در کادر عکس، به مراتب سخت خواهد بود.
پس اگر بخواهید چیزی بیشتر از صورت خودتان را در کادر قرار دهید، ناچارید مقداری از خودتان را از کادر خارج کنید. اما خارج کردن بخشی از صورت از کادر باید تا جایی باشد که هویت شما قابل تشخیص باشد. پس بیایید دقیق آن را مشخص کنیم.
 
در عکس سمت چپ، صورت بیش از اندازه از کادر خارج شده است. اگر حداقل نیمی از صورت در کادر قرار نگیرد، ممکن است شناخته نشوید. در عکس سمت راست، یک عکس سلفی خوب را مشاهده می‌کنید. که تقریبا نیمی از صورت در کادر قرار دارد و بعلاوه فضا برای قرار دادن چیزهای دیگر در کادر نیز وجود دارد. در نتیجه با توجه به فاصله اندک دوربین نسبت به سوژه، عکس به دست آمده زیبا‌تر از عکس کامل صورت خواهد بود. مگر صورت یک ساختار قرینه ندارد؟ پس نیمی از آن برای قرار گرفتن در عکس کافی است!
 
در عکس بالا سمت چپ، عکس سلفی ایده‌آل را مشاهده می‌کنید که همانطور که پیش‌تر گفته شد، کمی بیشتر از نیمی از صورت در آن قرار دارد (۶۳ درصد). می‌توان گفت در این عکس هم صورتِ کامل هست و هم نیست. آنقدری هست که شما را نشان دهد و آنقدری هم نیست که کل کادر را بیش از اندازه اشغال کند. خود صورت نقش یک کادر را در عکس دارد و فضایی را برای قرار گرفتن دیگر چیز‌ها در عکس فراهم کرده است. اگر بخواهیم دقیق آن را بگوییم، بهتر است مقداری بیشتر از بینی کامل شما در عکس قرار داشته باشد.
برای اینکه به افتضاحی یک عکس سلفی پی ببرید، در عکس سمت راست صورت کامل را قرار دادیم. چانه را ببینید که در کجا قرار دارد. عنوان عکس چنین است: چند نوشابه و یک مرد! کجای این عکس، مفهومی را می‌رساند؟ اگر این عکس ‌‌نهایت آن چیزی است که می‌خواهیم بگیریم، پس بهتر است اصلا عکس نگیریم. در مورد این عکس چیزی به نظرم رسید. با یک حرکت جذاب، عکس را به دو نیم تقسیم کنیم!

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۹۳/۰۹/۰۵ - ۱۸:۲۰
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (0)