فراموش کردم
لطفا تایپ کنید...
اعضای انجمن(3)
جستجوی انجمن
محمد.مرسلی (curtsy )    

تفاوتهای ادعای جعل با انکار و تردید

منبع : دانشجویان حقوق
درج شده در تاریخ ۹۵/۱۰/۱۶ ساعت 18:11 بازدید کل: 88 بازدید امروز: 1
 

 

تفاوت‌های ادعای جعل با انکار و تردید

 

1از لحاظ نوع سند: ادعا جعل می تواند نسبت به اسناد رسمی یا غیر رسمی به عمل آید اما انکار و تردید نسبت به اسناد رسمی و اسنادی که اعتبار رسمی دارند، مسموع نخواهد بود.

2تلیف اثبات: اثبات انکار و تردید از سوی اظهار کننده لازم نیست و وی را با تکلیف مواجه نمی سازد اما جعل ادعا است و باید با دلیل اثبات شود.

3ارائه دلیل جعلیت و زمان آن: طبق ماده ۲۱۹قانون آئین دادرس مدن، ادعای جعلیت باید با ذکر دلیل و در زمان مقرر اقامه شود، اما در انکار و تردید به صرف اظهار، انکار یا تردید نسبت به سند کفایت می کند و ارائه ‌دهنده باید اصالت آن را اثبات کند.

4ابلاغ ادعا جعل و تلیف تسلیم اصل سند در موعد قانون: در صورت انکار و تردید، اصل سند باید در‌ همان جلسه به دادگاه ارائه شود و در غیر این صورت از عداد دلایل خارج خواهد شد اما در ادعای جعل چنین نیست.

___________________________

مطابق ماده ۲۲۰ قانون آئین دادرسی مدنی، ادعا جعلیت و دلایل آن به دستور دادگاه باید به طرف مقابل ابلاغ شود که چنانچه به استفاده از سند باقی باشد، باید ظرف ۱۰ روز اصل سند موضوع ادعا جعل را به دادگاه تسلیم کند. چنانچه صاحب سند در موعد مقرر از تسلیم آن به دفتر دادگاه خودداری کند، سند از عداد دلایل خارج خواهد شد.نظر و هم چنین اصالت یا جعلیت نوشته و سند مزبور را تعیین کرد.

این مطلب توسط موسی اصلانی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۵/۱۰/۱۶ - ۲۱:۴۷
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات