فراموش کردم
اعضای انجمن(100) دلایل رد مطلب مقررات انجمنهای سایت
جستجوی انجمن
بیوک محمودی (buick )    

چرا مردان ایرانی به سمت آرایش گرایش پیدا میکنند

منبع : http://vista.ir/news/9864620
درج شده در تاریخ ۹۲/۰۵/۱۸ ساعت 23:45 بازدید کل: 522 بازدید امروز: 298
 

حالا دیگر پکیج و ست آن هم آمده؛ ست لوازم آرایش مردانه برای مردان ایرانی، مردانی که روزگاری داشتن اخلاق پهلوانی و قهرمانی و داشتن زور بازو معیار اصلی برای «مرد بودن» آنها بود، حالا عده ای از آنها که در حال فزونی هستند زیر ابرو برمی دارند، رژ لب میزنند و حتی بسان دختران راه میروند. 

با گشتی در بازار و اماکن عمومی میتوان خیل عظیمی از پسران آرایش کرده را دید، پسرانی با ابروهای باریک، گونه های سرخ، موهای بافته شده و رنگ کرده و لباسی با یقه باز مانند دوشیزگان دم بخت در شهر خودنمایی میکنند. در نگاهی دیگر مردانی با موهای بلند، لباسهای تنگ و بدننما و برخی شلوارهای گشادی که هر لحظه امکان افتادن آن وجود دارد جلب توجه می کنند. حالا دیگر برای خود آرایشگاههایی هم دارند و اگر زمانی در خفا و به دور از چشم پدر و مادر زیر ابرو برمی داشتند و آرایش میکردند اکنون قبح این کار ریخته شده و این گونه آرایش را به روز بودن تصور میکنند.

چند درصد پسران آرایش میکنند؟
هفت درصد از کسانی که از لوازم آرایشی استفاده میکنند پسران و مردان هستند و این در حالی است که حتی بعضی از لوازم آرایشی مانند کرم، ژل مو و اسپریهای خوش بو کننده جزو لوازم آرایشی به حساب نمیآیند و منظور ریمل، کرم پودر و ... است. (ایسنا، ۲۴ مرداد ۱۳۹۱)
همچنین مهدی آقاپور؛ پژوهشگر فرهنگی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران نیز ضمن تأکید بر ناهنجار بودن پدیده استفاده از لوازم آرایشی در بین پسران و مردان اظهار میکند: استفاده از لوازم آرایشی بین پسران جوان و نوجوان در بین سنین ۱۵ تا ۲۵ سال بیشتر است.


بی‌برنامگی کشور جوان ها را به سمت آرایش کردن سوق داده است
سید احمد جلیلی مشاور عالی انجمن روانشناسی ایران در رابطه با علت آرایش مردان به الف می‌گوید: یکی از مواردی که جوانها را به سمت آرایش هدایت و آنها را از شخصیت مردانگی خود دور میکند بی برنامه بودن مملکت ما است. این بیبرنامگی در همه جهات از جمله اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و... وجود دارد. برنامه ای در این کشور که مشکلات را ریشه یابی و رفع کند وجود ندارد. اگر در هر مورد برنامه چه جوانها، چه بانوان و هزار مورد دیگر اگر برنامه وجود داشته باشد و طبق برنامه عمل شود ما به نتیجه میرسیم. 

جلیلی با بیان اینکه کلیه مشکلات را با هم و در یک بسته باید دید گفت: باید مشکلات جامعه را به کلی دید و اینگونه نباشد که مانند فیلی که در تاریکی هست کسی دست به خرطوم آن بزند و بگوید لوله است و دیگری دست به پای آن بزند و بگوید ستون است ولی از دور اگر درست به آن نگاه کنند مشخص است که فیل است. این مسائل هم جزء جزء نگاه کردن ندارد. وقتی برخی از مسئولین کشور با اطرافیان خود نگاه ماورایی دارند و کسی حتی به این مسئولین کوچکترین اعتراضی نمیکند دیگر از یک جوان چه انتظاری باید داشت.
دکتر جلیلی در پاسخ به این سؤال که: آیا به نحوی در پسرانی که آرایش میکنند گرایش و خوی دخترانه وجود ندارد گفت : ممکن است وجود داشته باشد و یا نباشد، اکنون آنقدر آرایش مردان فراگیر است که اگر بگوییم احساسات دخترانه در این افراد هست آن وقت هویت جنسی در جامعه از بین میرود. من فکر نمیکنم در همه این افراد تمایلات دخترانه وجود دارد. 

وی افزود: این یک نوع عصیان بر علیه مکانیزمهایی است که میگوید این کار را بکن و آن کار نکن است. این گونه امر و نهیها واکنش ایجاد میکند و اغلب واکنشها بیمار گونه است، باید از امر و نهیهای بیهوده جلوگیری کرد و کارهای هدایتی را نیز انجام داد. سؤالی که مسئولان باید پاسخ دهند این است که چرا در سی و چند سال اخیر جامعه ما از نظر اخلاقی روز به روز در حال سقوط است؟ 

قبح آرایش مردان در جامعه ما ریخته شده است
دکتر اصغر کیهان نیا، مشاور خانواده و متخصص رفتاردرمانی در گفتگو با الف با برشمردن علت آرایش مردان گفت : آرایش مردان چند علت دارد، یکی از این علل نداشتن اعتماد به نفس است. افراد هر چقدر اعتماد به نفس پایینی داشته باشند یعنی از درون قوی نباشند نیاز دارند که ظاهر خود را با تزئینات و ارایش بیارایند تا به اعتماد به نفس برسند غافل از اینکه با این کار خود را در انظار عموم کوچک می کنند. علت دوم، توجه است. جوانها نیاز به توجه دارند، نیاز به دیده شدن دارند بنابراین آرایش می کنند تا دیده شوند.
وی افزود: علت سوم، رسانه ها مانند اینترنت، ماهواره و ... است. دیدن آرایش برخی مردان در خارج از کشور توسط این رسانه ها باعث می شوند که جوان ها الگو بگیرند. مورد چهارم که پنهان است و کسی زیاد به آن توجه نمی کند اعتراض است، اعتراض به مقرارات و سختگیری های خانه، مدرسه، دانشگاه، محیط و مسئولین است. جوان ها وقتی نسبت به چیزی اعتراض دارند آنچه را که مسئولین می گویند درست برعکس آن را اجرا می کنند.
دکتر کیهان نیا ادامه داد: پنجم، افزایش زیبایی است، برخی از مردان فکر می کنند هر چقدر زیباتر باشند و آرایش کنند بهتر می توانند جنس مخالف را جذب کنند. در صورتی ۲۰ درصد از اینگونه افراد با آرایش می توانند جنس مخالف را جذب کنند، ۸۰ درصد دختران از اینگونه پسران متنفرند. دختران اعتقاد دارند که مرد نباید آرایش کند و زیر ابرو بردارد، مرد باید اقتدار و کلام قوی داشته باشد. نباید آرایش مردان را نوعی اعتراض اجتماعی تلقی کرد
به عقیده نگارنده تقلیل دلیل آرایش پسران به اعتراض اجتماعی چندان در بین افکار عمومی قابل قبول نیست، چون که هیچ شخصی حاضر نیست عزت، آبرو و سربلندی خود را از دست بدهد و با آرایش و انجام حرکات دخترانه به نوعی بخواهد اعتراض خود را ثابت کند. اگر فردی اعتراضی دارد هزاران راه برای بیان اعتراض هست. سوال اینجاست که اگر بخواهیم این اقدام را نوعی اعتراض به شما آوریم چرا این مردان به ظاهر معترض با پوشش مردانه اعتراض خود را نشان نمی دهند و صرفاً به آرایش دخترانه روی می آورند. پس دلیل را در جای دیگر باید جست و ریشه را خشکاند.
نکته پذیرفتنی این است که این افراد برای پر کردن بخشهای خالی شخصیت خود، به سمت آرایش می روند، اصطلاح عقده ای بهترین نام برای مردانی است که آرایش می کنند. دسترسی وسیعی به افراد و گرفتن جامعه آماری چند صد نفری در حد نگارنده نیست، لذا از کابران الف تقاضا می شود مشاهدات، دلایل و نظرات خود را در مورد این پدیده غیر اخلاقی را بصورت کامنت اعلام کنند.

این مطلب توسط بیوک محمودی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۲/۰۵/۱۸ - ۲۳:۴۷
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (0)