فراموش کردم
رتبه کلی: 374


درباره من
u can visit me on facebook

id:

saman mirkhani
من نه منم (awfull )    

شناساندن ماهی فایتر

درج شده در تاریخ ۸۹/۰۶/۱۱ ساعت 13:57 بازدید کل: 1726 بازدید امروز: 274
 
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 

تعداد فلس های خط جانبی در جنگجوی سیامی ۳۰ عدد گزارش شده و این در حالی است كه برخی معتقدند كه خط جانبی در این ماهی دیده نمی شود !

تعداد مهره های ماهی B . splendens ۲۹ تا ۳۴ عدد محاسبه شده است .

نكته مهمی كه در مورد ماهی فایتر وجود دارد این است كه در محیط زیست طبیعی ، شكل ماهی با آنچه كه امروزه در آكواریوم فروشی ها دیده می شود متمایز است . این دگرگونی به ویژه در مورد اندازه و شكل باله ها بسیار چشمگیر است . باله ها در ماهی اصلی كوتاه و فقط نوك عقبی باله مخرجی كمی بلند است .

بیشینه درازای این ماهی را ۵/۶ سانتی متر ذكر می كنند ولی بدون شك این عدد تحت تاثیر به گزینی های صد ساله تغییر كرده است . همچنین طول عمر این ماهی نیز ۲ سال برآورد شده . و این در حالی است كه یكی از منابع تجربه نگهداری یك ماهی فایتر برای مدت ۵ سال را ذکر می کند و طول عمر این ماهیان را ۷ سال بیان می كند .

در مورد نام عمومی این ماهی و این كه چرا به جنگنده شهره شده ، حكایات بسیاری وجود دارد .

آقای دکتر عمادی بازگو می كند ؛ در یكی از نوشته های مربوط به جنگ ماهی های سیامی آمده است كه ۲ نفر كه می خواهند روی ماهی های خود شرط بندی نمایند ، هر یك ماهی خود را در بطری دهان گشادی گذاشته و بطری ها را روبروی یكدیگر با كمی فاصله قرار می دهند . ابتدا یكی از ماهی ها به طرز زیبایی تمام باله های خود را باز كرده و حالت جنگجویانه ای به خود می گیرد . ماهی دیگر نیز همان كار را انجام می دهد . در همین زمان هر یك از ماهی ها چندین بار تغییر رنگ داده و سرانجام یكی از ماهی ها از شدت خشم می تركد .

كسیكه ماهی او نتركیده است برنده مسابقه محسوب می شود . البته آنچه خواندید هرگز رخ نمی دهد .

ماهی نر B. splendens به محض دیدن نرهای دیگر حالت حمله به خود گرفته و پس از افراشتن باله ها و سر پوش آبششی به آنها حمله می كند .

این ماهی با دندان های مخروطی كه در آرواره ها دارد باله های نرهای دیگر را ریش ریش كرده و به بدن آنها حمله ور می شود . خسارات جبران ناپذیری كه پس از از بین رفتن باله ها و جدا شدن فلس ها ایجاد می شود معمولا به مرگ ماهی ناتوان تر و گاهی مرگ هر دو ماهی منتهی می شود .

ایلین می نویسد كه در تایلند از این نوع ماهی های جنگجو به مقدار زیاد وجود دارد كه آنها را برای جنگ تن به تن آماده می كنند . برای اینكه ماهی قوی شود آن را در ظرف بزرگی می گذارند و آب را به چرخش در می آورند . این عمل باعث می شود كه ماهی در مقابل جریان آب مقاومت كرده و نیرومند شود .

جالب است كه ماهی جنگجوی سیامی حتی در مقابل تصویر خود در آیینه واكنش تهاجمی نشان می دهد .

در بسیاری از فروشگاههای این ماهی , در زمان فروش ؛ آیینه ای در كنار تنگ حاوی آن قرار می دهند تا ماهی باله های خود را افراشته كرده و زیبایی اش دو چندان شود .

همانطور كه پیش تر اشاره كردم ماهیان نر این گونه را می توان با توجه به رنگ های دل ربا و درخشان و باله های بلند از ماده ها كه بدرنگ ( معمولا كرم و خاكستری ) و كوتاه باله هستند تمیز داد .

همچنین مجرای تخم ریزی یا Oviposter که مانند لوله ای بیرون می زند , در فصل تخم ریزی فقط در ماهی های ماده و به صورت برآمدگی سفید و کوچک دیده می شود . این برآمدگی در بین باله شکمی و مخرجی جای دارد .

گزارش شده که در جلو باله مخرجی ماهیان ماده ، دانه های سفیدی وجود دارد كه شبیه تخم است .

سن بلوغ ماهی جنگجوی سیامی كمتر از یك سال و احتمالا ۴ تا ۶ ماهگی است و كم ترین زمان دو برابر شدن جمعیت این ماهی ۱۵ ماه است . البته این اعداد به دما و شرایط زیستی وابسته اند .

تكثیر این ماهی در آبی نسبتا اسیدی و سبك رستگارتر است .

بهتر است كه آكوآریم سر پوشیده و دمای آن ۲۵ درجه سانتی گراد باشد .

نكته مهم در تكثیر ماهی فایتر _ و بیشتر گورامی ها _ كاهش ارتفاع آب آبزی دان به حدود ۲۰ سانتی متر است .

در زمان بلوغ و آمادگی تولید مثل , ماهی نر اقدام به ساختن لانه ای از حباب هوا می كند و این آغاز رفتار لانه سازی مشخص کننده زمان مناسب اضافه كردن ماهی ماده به آكوآریوم است . بهتر است که آبزی دان این ماهیان حاوی گیاهان شناور و گیاهان پهن برگ آبی باشد .

همچنین آب کهنه یا آبی که با محلول آکوآ سیف شرکت تترا مخلوط شده است برای ماهیان بهتر است .

وسعت لانه حبابی ماهی B . splendens حدود ۱۰ سانتی متر مربع است .

اگر نر بالغ شروع به لانه سازی نكرد می توان با افزایش جزئی دما و جایگزینی مقداری از آب آبزی دان , وی را وادار به لانه سازی نمود . پس از این مرحله نوبت به اضافه كردن ماهی ماده به آبزی دان می رسد .

سپس رقص آئینی و جفت گیری ماهیان انجام شده و تخم ریزی صورت می گیرد .

در این زمان باید ماهی ماده را حتما از آكوآریوم خارج نمود تا مورد جفای ماهی نر قرار نگیرد .

هماوری ماهی فایتر از ۱۰۰ عدد تا ۷۰۰ عدد تخم متفاوت است . ولی می توان عدد ۳۹۰ تخم را به عنوان هماوری متوسط این ماهی گزارش نمود .

در دمای ۲۷ تا ۳۰ درجه سانتی گراد انكوباسیون تخم ها ۳۶ تا ۲۴ ساعت به درازا می كشد .

همچنین ۲ روز باید بگذرد تا نوزادان ماهی فایتر شروع به شنای آزاد كنند .

ماهی فایتر ماده در یك سال چند بار تخم ریزی كرده و بنا بر گزارش اكسلرود این ماهی را می توان پس از بالغ شدن ، هر ماه وادار به تخم ریزی نمود .

معمولا یك هفته اول پس از شنای آزاد , از نوزادان ماهی فایتر با نم رویان (اینفوزوئر ) و از آن به بعد ـ یعنی حدودا از روز دهم تولد ـ با ناپلیوس گوشواره آبی پذیرایی می شود .

با این رژیم طول ماهیان در یك ماهگی به ۵/۱ سانتی متر می رسد .

نكته بسیار مهم در مورد ماهی جنگجوی سیامی این است كه باید ماهیان نر را پیش از سه ماهگی از هم جدا کرده و هر كدام را در ظرف جداگانه ای پرورش داد زیرا در غیر این صورت شروع به جنگ كرده و هیچكدامشان زنده و سالم نمی ماند . در سه ماهگی كه ماهی حدودا سه سانتی متر طول دارد ، نرهای جوان را می توان از باله مخرجی بلندشان شناخت .

در مورد مراقبت والدینی در این ماهی گزارش شده كه ماهی فایتر نوزادانش را نمی شناسد و می شود به لانه حبابی و نوزادان تحت پاسداری اش نوزادان ماهی فایتر دیگری را اضافه نمود (همین رفتار در برخی پرندگان نیز وجود دارد ) . از دیگر سو اگر ماهی نر را نوزادانش جدا كرده و پس از چند روز وی را به مخزن حاوی فرزندانش باز گردانیم ، آنها را خواهد خورد .

در تایلند به نوع دم بلند و اصلاح شده ماهی جنگجوی سیامی ، Pla Kat Khmer می گویند . از لحاظ مفهومی واژه Pla به معنی ماهی (Fish ) ، kat به معنی گاز گیرنده ( Biting ) و Khmer به معنی كامبوج (Cambodia ) است .

این عبارت نشانگر این است كه نمونه باله بلند و گزینش شده ماهی B. splendens از كامبوج به سایر نقاط – و دست كم به تایلند – رفته است .

و همچنین به گاز گرفتن این ماهی اشاره می کند , رفتاری که گاهی در زمان غذا دادن به ماهی فایتر رخ می دهد .

● تغذیه تخصصی ماهی فایتر

هرچند که ماهی فایتر هر نوع غذایی را می پذیرد و از مگس و دل گوسفند و آرتمیا تا کاهو و پولکی های گیاهی می توان به او داد ولی شاید یکی از بهترین غذاهای پیشنهادی برای این ماهی کرم خونی باشد زیرا در زیستگاه طبیعی نیز بخش زیادی از غذای ماهی را همین لارو حشرات تشکیل می دهد .

در کنار شرکتهای گوناگونی که غذای ویژه برای ماهی فایتر درست می کنند ؛ شرکت آلمانی تترا اقدام به ساختن دو غذای اختصاصی برای ماهی فایتر کرده که تترا بتا (Tetra Betta) و بتا مین (BettaMin) نام دارند . خصوصیت این غذا ها این است که باعث زیبا و بهتر شدن رنگ ماهی فایتر و همچنین رشد سریع و بهتر باله های این ماهی میشوند . همچنین دارای مقدار پروتئین بالا بوده و فرمولاسیون آنها مانند غذایی است که ماهی بتا در محیط طبیعی برای خوردن انتخاب می کند . باید اضافه کنم که در فرمول غذایی غذای بتامین آرتمیا نیز وجود دارد .

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۸۹/۰۶/۱۱ - ۱۳:۵۷
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (1)