فراموش کردم
اعضای انجمن(325) مدیریت انجمن
جستجوی انجمن
آرتاپارت سرباز وطن (ArioAssassin )    

شهر من فسا

منبع : http://www.perspolisblog.parsiblog.com/
درج شده در تاریخ ۹۰/۱۱/۰۹ ساعت 10:58 بازدید کل: 1391 بازدید امروز: 96
 

فسا

مختصات جغرافیایی فسا

شهرستان فسا بین 53 درجه و 19 دقیقه تا 54 درجه و 15 دقیقة طول شرقی و 28 درجه و31 دقیقه تا 29 درجه و 24 دقیقه ی عرض شمالی واقع شده و از جهت شمال به شهرستانهای شیراز و استهبان ، و از سمت جنوب به شهرستانهای جهرم و زرین دشت از جهت شرق به شهرستانهای داراب و استهبان و از سمت غرب به شهرستانهای شیراز و جهرم محدود می گردد.

وسعت ، تقسیمات سیاسی و اداری:

تا سال 1335 ه.ش شهرستانهای داراب ، استهبان و نی ریز بخشهایی از شهرستان فسا را تشکیل می دادند و در آن زمان بخش فسا شامل پنج دهستان به اسامی زیر بود .

 

1 ـ پشت کوه (رونیز و جنگل)

 

2 ـ بالا کوه (شهر و روستاهای مجاور آن)

 

3 ـ شیب کوه (منطقه ی بین سنان وگرِبیگون)

 

4 ـ ششده و قره بلاغ

 

5 ـ نوبندگان

 

با گذشت زمان و در اثر تقسیمات بعدی کشوری از وسعت این شهرستان کاسته گردید و هم اکنون وسعت این شهرستان 4205 کیلومتر مربع بوده که حدود 4/3 از مساحت استان فارس را شامل می گردد . شهرستان فسا از حیث وسعت در بین 19 شهرستان موجود استان فارس مقام چهاردهم را داراست و بر اساس تقسیمات اداری و سیاسی کشور دارای چهاربخش : مرکزی ، ششده و قره بلاغ ، نوبندگان و شیبکوه ، هشت دهستان به نامهای (ششده ، قره بلاغ ، فدشکویه ، میانده ، جنگل ، صحرارود ، کوشک قاضی ، نوبندگان) و سه نقطه ی شهری ، فســا ، ششـــده و زاهــد شــهر می باشد .

مرکز این شهرستان ،شهر فسا بوده و بخش و دهستان جنگل بزرگترین و دهستان فدشکویه کوچکترین واحدهای سیاسی این شهرستان را تشکیل می دهند. شهرستان فسا با دارا بودن 192 روستای مسکونی در سطح استان فارس از نظرتعداد روستاهای مسکونی در بین 19 شهرستان مقام دوازدهم را داراست . 

از نظر مؤقعیت مکانی روستاهای شهرستان فسا می توان گفت که7/68 در صد از کل روستاهای فسا در مناطق جلگه ای و3/32درصد در کوهستانها واقع هستند.

 

پ
1- پیشینه تاریخی (زبان، فرهنگ و آداب و رسوم، قومیت ها، آثار و ابنیه و اماکن تاریخی)


شهرستان فسا در جنوب ایران و از شهرستانهای شرقی فارس می باشد. در سنگ نوشته های کشف شده در تخت جمشید نام فسا همراه با چند نام از مناطق دیگر فارس در دوران هخامنشیان آمده است. در این کتیبه ها از فسا به پشی یاد شده و در عهد ساسانیان به پرشیا و بعد به پسا تبدیل شده که در دوره اسلامی همانطوری که پارس به فارس تبدیل شده پسا هم به فسا تبدیل گردید.فرصت الدوله در آثار عجم چنین می نویسد:

فسا شهریست آباد که سابقاً آنرا پاساگرد ( بر وزن داربگرد) می خوانده اند که به تدریج تخفیف یافته به پسا تبدیل شده ... و این شهر را پسا پسر پارس پسر تهمورس بنا نهاده و ....

زبان: زبان مردم شهرستان فارسی می باشد که به تدریج لهجه محلی آن صاف شده و به صورت فارسی سلیس صحبت می کنند البته در روستاها برخی از کلمات و اصطلاحات به صورت پارسی یا پهلوی قدیم تلفظ می شود و تعدادی از اهالی که در دهستان قره باغ از بخش ششده و قره باغ ساکنند علاوه بر فارسی به ترکی نیز تلفظ می کنند.

تعدادی از عشایر عرب نیز در جنوب شهر فسا در دهستان جنگل از بخش مرکزی چند روستا در بخش های نوبندگان و شیبکوه سکونت دارند که علاوه بر فارسی به عربی محلی صحبت می کنند.

فرهنگ مردم شهرستان متاثر از فرهنگی اسلامی و ملی می باشد و به آداب و رسوم و سنن مذهبی پایبند می باشد و به لحاظ بینش فرهنگی از شهرستانهای همجوار بر جسته تر هستند چنانچه درصد تحصیل کرده ها در مقاطع عالی و حضور آنان در مجامع علمی و فرهنگی محلی، استانی و کشور موید این نظر می باشد.

2- وضعیت جمعیتی جغرافیایی و سیاسی فرهنگی شهرستان:

جمعیت شهرستان فسا به لحاظ تراکم جمعیتی با داشتن 220.000 نفر جمعیت که در 4 شهر و 4 بخش استقرار یافته اند جزء پرجمعیت ترین شهرستانهای استان فارس می باشد که بافت و ترکیب جمعیتی تشکیل دهنده آن نیز در بسیاری از فاکتورهای اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و ... تاثیرگذار بوده است زیرا به طور عمده 5 نوع بافت جمعیتی در شهرستان وجود دارد که عبارت است از:

1- بومی شهری 2- روستایی 3- عشایر ترک 4- عشایر عرب 5- مهاجران که اینها خود بر دو قسمتند.

الف: مهاجران درون شهرستان: شامل عشایر ترک و عرب و روستاییان

ب- مهاجرانی که خارج از شهرستان وارد شده اند: شامل (دانشجویان، کارکنان ادارات، مشاغل آزاد، اتباع بیگانه)

جغرافیایی: شهرستان فسا به لحاظ موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی اهمیتی ویژه و حساس دارد چون علاوه بر اینکه شهرستان فسا مرکزیت استان فارس را داراست و در مسیر جاده های ترانزیتی استانهای شرقی ( کرمان و سیستان و بلوچستان و جنوب و جنوب شرقی هرمزگان) قرار دارد که همین موضوع پدیده های مثبت و منفی را برای شهرستان به بار آورده که از جمله نقاط منفی وفور مواد مخدر و کالای قاچاق و تردد قاچاقچیان و مجرمین به این شهرستان است.

به لحاظ درونی این شهرستان با توجه به کوهستانی بودن منطقه و تعداد کوهها و راههای فرعی و همجواری آنها به روستاها و شهرستانهای همجوار موجب پدید آمدن محلی مناسب برای اختفاء مجرمین تحت تعقیب از جمله سارقان مسلح و قاتلان بومی و غیر بومی شده است.

الف: ویژگیها و روحیه های خاص مردم در مسائل سیاسی، اجتماعی و مشارکت مردم در صحنه های انقلاب اسلامی:

قابل ذکر است ویژگیهای اخلاقی و روحی مردم هر منطقه و قومی ذاتی نبوده بلکه عارضی و دارای علل و اسباب پیچیده ای است که در طی قرون با عملکرد وابستگی به هر قومی ایجاد می گردد و چنانچه ملتی از هوش و استعداد خود به نحو مطلوب بهره برداری نموده و این فطرت خدادادی را به نحو شایان پرورش دهد مردمی دانا و هوشیار و خداجو و سرزمینی سرسبز و پربار را شاهدند و اگر محیط نا مناسب گردد مضراب آن و اثرات نا مطلوب آن سالها دامن گیر اجتماع خواهد بود.

اهالی شهرستان فسا مردمی با استعداد و باهوش بوده که در تمام ادوار با داشتن افرادی دانشمند در دستگاههای اداری و فرهنگی و اقتصادی و نظامی از فسا نقشی مهم در زمانه خود ایفاء می نموده اند و وجود همین فطرت خدادادیست که گفته اند فسایی هر راهی انتخاب نموده خواه مثبت، خواه منفی و هر موقعیتی پیدا نمود در ان موفق و سرآمد زمانه می گردد.

همانطور که فسایی به دیار خود عشق می ورزد به وطن خود ایران عزیز نیز علاقه مند است و این مهم را در علاقه مندیشان به شغل نظامی چه در زمانهای قبل از انقلاب اسلامی و چه در بعد از انقلاب و حال نشان داده اند که جوانان انقلابی شهادت طلب فسا خالصانه و شجاعانه در جهت حفظ و حراست میهن اسلامی از گزند دشمنان، از هیچ تلاشی فروگذار نمی نمایند.

3- آمار شهدا، مفقودین، آزادگان و جانبازان شهرستان

الف شهداء:

شهرستان فسا 980 نفر شهید در راه احیای اسلام ناب محمدی تقدیم نموده است قابل ذکر است از این شهدای شهرستان فسا 475 نفر بسیجی، 220 نفر پاسدار و پاسدار وظیفه و بقیه پرسنل کادر وظیفه سایر نیروهای مسلح و جهاد سازندگی بوده اند و مجموعاَ 311 نفر متاهل بوده اند.

تعداد شهدای شهر 450 نفر تعداد شهدای روستایی 530 نفر، تعداد شهدای نیروی انتظامی 75 نفر، سردادران شهید 36 نفر، تعداد طلبه های شهید 25 نفر، تعداد ورزشکاران شهید 34 نفر، تعداد هنرمندان شهید 5 نفر، تعداد خانواده دارای 3 شهید 2 خانوار، تعداد خانواده دارای 2 شهید 10 خانوار، تعداد آزادگان 124 نفر، تعداد جانبازان بالای 25 درصد، 700 نفر و بیشترین شهدا در سن 20 سالگی بوده اند.


وضعیت شهرستان از نظر: تقسیمات کشوری

 

- تعداد شهر:

 

چهار شهر

 

- تعداد بخش:

 

چهار بخش

 

- تعداد دهستان:

 

8 دهستان

 

- تعداد آبادی:

 

208 آبادی

 

- وسعت:

 

4000 کیلومتر مربع

 

- جمعیت کل شهرستان:

 

220.000 نفر

 

- جمعیت مردان:

 

116800 نفر

 

- جمعیت زنان:

 

10320084 نفر

 

- جمعیت شهری:

 

140800 نفر

 

- جمعیت روستایی:

 

79200 نفر

 

- جمعیت غیر ساکن:

 

400 نفر غیر بومی

 

- جمعیت فعال:

 

74800 نفر

 

- نرخ بیکاری:

 

19%

 

وضعیت شهرستان از نظر: آموزش و پرورش و آموزش عالی

 

- تعداد دانش آموزان: 51250 نفر

 

- تعداد مدارس و واحدهای آموزشی: ابتدایی 186 واحد- راهنمایی 92 واحد- متوسطه و پیش دانشگاهی 93 واحد- مدارس استثنایی ابتدایی و راهنمایی 6 واحد

 

- مراکز آموزش عالی موجود در شهرستان: 4 مرکز آموزش عالی

 

- تعداد دانشجویان دانشکده علوم پزشکی: 465 نفر

 

- تعداد دانشجویان دانشگاه پیام نور: 1156 نفر

 

- تعداد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی: 3700 نفر

 

- تعداد طلبه های حوزه علمیه: 130 نفر طلبه

 

- تعداد کتابخانه های عمومی: 10 واحد

 

- امکانات تربیت بدنی: مجموعه ورزشی انقلاب شامل زمین فوتبال چمن- پیست دومیدانی- سکوی تماشاچیان- سالن تیراندازی- استخر شنا- سالن کشتی- سالن جودو- سالن تنیس روی میز- استخر سرپوشیده انقلاب

 

 

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۹۰/۱۱/۰۹ - ۱۲:۱۵
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات