فراموش کردم
اعضای انجمن(527) صفحه اصلی اخبار میانه عکس مذهبی هـنـری ورزشی حـــوادث کتاب میانه میانا تی وی معرفی همشهریان نمایندگان محترم مجلس مباحث انتخاباتی میانه اخبار ادارات و سازمانها درباره میانه بهمراه جزئیات لینکستان میانه مقررات انجمنهای صفحه اصلی
جستجوی انجمن
مدیر انجمن: مهدی عزیزی
محمد انگوتی گلنگدری (angooti-haji )    

افزایش روز افزون قلیان سراها در میانه تبدیل به معضلی بزرگ خواهد شد

درج شده در تاریخ ۹۴/۰۳/۱۱ ساعت 09:43 بازدید کل: 95 بازدید امروز: 94
 

افزایش روز افزون قلیان سراها در میانه تبدیل به معضلی بزرگ  خواهد شد

این روزها قلیان کشیدن به عنوان یک سرگرمی نزد جوانان رایج شده است. قهوه‌خانه و سفره‌خانه‌های مخصوص قلیان کشیدن، در فاصله‌های نزدیک به هم، در امتداد خیابان‌ها و تفرجگاه‌ها به چشم می‌خورند و از صبح تا شب از مردان و پسران جوان و حتی خانواده‌های اهل دود و دم پر و خالی می‌شوند. اگر به قلیان‌خانه‌های امروزی سر بزنید، متوجه حضور فرزندان و جوانان، در کنار بزرگترهای دودزده درون قهوه‌خانه‌ها و غذاخوری‌های سنتی می‌شوید. کودکانی که نباید آنجا باشند اما به اجازه والدین‌شان با لذت و به‌به و چهچه در حال پک زدن به قلیان هستند، درحالی‌که این قدم اول برای افتادن در دام اعتیاد است.

بارها نیروی انتظامی از ضرورت برخورد با قلیان‌خانه‌ها گفت. بارها نیروهای انتظامی با دختران و پسران در حین استعمال قلیان برخورد کرد و کوشید گامی در کاهش و حتی مدیریت این معضل بردارد. صدا و سیما نیز کوشید از نیروی انتظامی جا نماند و ساعت‌های متمادی به پخش برنامه‌های آموزشی اختصاص داد اما دستاورد تمام این تلاش‌ها، نه تنها مانع اشاعه فرهنگ استعمال از قلیان نشد بلکه از نگاه جامعه‌شناسان زمینه‌ساز آشنایی سنین کم جامعه با این شیوه استعمال دخانیات نیز شد. از همین رو است که اساتید برتر علوم جامعه‌شناسی به معضل قلیان که این روزها در سراشیبی بحران قرار گرفته هشدار می‌دهند و از نیاز جامعه به برنامه‌ریزی‌های همه جانبه می‌گویند. نیازی که اگر جدی گرفته نشود در آینده نه چندان دور بر مشکلات استعمال قلیان در خانواده‌ها و جامعه دامن می‌زند

متاسفانه شهرستان میانه نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد  چرا که  با افزایش روز افزون قلیان سراها در همه مناطق این شهرستان رو به رو هستیم که  مسئولین عزیز در این راستا  با یستی چاره اندیشی نمایند .

یک سری باورهای نادرست و واقعیت درباره کشیدن قلیان وجود دارد که برای شما بیان می کنیم:

باور غلط 1- ازآنجا که تنباکوی قلیان از طریق آب فیلتر می‌شود، کلیه مواد مضر آن تصفیه می‌شود.

واقعیت 1- کشیدن تنباکو از طریق آب، مواد سرطان‌زای آن را تصفیه نمی‌کند. این دود می‌تواند به اندازه دود سیگار اثر مخرب بر روی ریه و قلب داشته باشد.

باور غلط 2- استنشاق دود قلیان ریه‌ها را نمی‌سوزاند، به همین دلیل مضر نیست.

واقعیت 2- دود قلیان وقتی استنشاق می‌شود، ریه‌ها را نمی‌سوزاند، زیرا از طریق آبی که در پایین آن قرار دارد خنک می‌شود. با اینکه دود خنک می‌شود، اما هنوز هم حاوی مواد سرطان‌زایی است که برای بدن مضر است.

باور غلط 3- کشیدن قلیان سالم‌تر از کشیدن سیگار است.

واقعیت 3- دود قلیان به همان اندازه دود سیگار مضر است. قلیان به طریقی متفاوت دود تولید می‌‌کند: دود سیگار از سوختن تنباکو ایجاد می‌شود، در حالی که دود قلیان از طریق گرم شدن تنباکویی که در کاسه‌ای بالای آن قرار دارد از طریق زغال تولید می‌شود. محصول نهایی آن یعنی دود، یکسان است که حاوی مواد سرطان‌زا است.

باور غلط 4- کشیدن قلیان به اندازه کشیدن سیگار اعتیادآور نیست، زیرا نیکوتین ندارد.

واقعیت 4- تنباکوی قلیان هم مثل تنباکوهای معمولی حاوی نیکوتین است. در واقع، در یک جلسه 60 دقیقه‌ای قلیان، فرد در معرض حجم دودی 100 تا 200 مرتبه بیشتر از یک سیگار قرار می‌گیرد.

باور غلط 5- تنباکوی گیاهی قلیان سالم‌تر از تنباکوی معمولی است.

واقعیت 5- این هم مثل کشیدن سیگار گیاهی یا "طبیعی"، فرد را در معرض مواد سرطان‌زا قرار می‌دهد

این مطلب توسط اسماعیل مختاری بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۴/۰۳/۱۱ - ۲۰:۵۲
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (0)