فراموش کردم
لطفا تایپ کنید...
رتبه کلی: 2329


درباره من
محمد انگوتی گلنگدری (angooti-haji )    

نگاهی به اولین انتخابات مجلس شورای اسلامی در 24 اسفند 58 و وظایف ذاتی نمایندگان

درج شده در تاریخ ۹۳/۱۲/۲۴ ساعت 13:02 بازدید کل: 83 بازدید امروز: 80
 

 

                                  نگاهی به اولین انتخابات مجلس شورای اسلامی در24 اسفند 58 

پس از تأسیس نظام جمهوری اسلامی، انتخابات متعددی برگزار شده که انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی در مورخه 58.12.24 به عنوان پنجمین انتخاب در عمر کوتاه این نظام بوده و قبل از آن رفراندوم تعینی نظم جمهوری اسلامی، انتخابات نمایندگان مجلس خبرگان قانون اساسی، همه پرسی قانون اساسی و ریاست جمهوری، قبل از تعیین نمایندگان مجلس برگزار شده بود که نشان دهنده ثبات کامل و پویای نظام جمهوری اسلامی بود. لذا تشکیل مجلس شورای اسلامی نهادسازی را در جمهوری اسلامی در مهم‌ترین بخش آن سامان می‌داد و با شروع به کار مجلس، یکی از قوای سه گانه تأسیس می‌شد و از آنجا که اختیارات فراوانی به آن اختصاص یافته بود، می‌توانست از لحاظ عملی نظام سیاسی را رسمیت بخشد.

در این برهه نیروهای فعال سیاسی با آگاهی کامل از نقش و جایگاه این قوه، به تلاش و کوشش جهت موفقیت در انتخابات و راهیابی به مجلس شدند و به جز بعضی گروه‌های سیاسی کوچک که انتخابات را تحریم کردند، اکثر احزاب و گروه‌های مطرح، ضمن اعلام آمادگی برای شرکت همه جانبه در آن، مواضع خود را به صورت آشکار بیان کردند و هر کدام طرفداران خود را به شرکت گسترده در انتخابات فرا خواندند که بدین ترتیب در روز جمعه 58.12.24 جمعیتی بالغ بر ده میلیون و پانصد هزار نفر در فضایی توأم با آرامش و امنیت، آرای خود را به صندوق‌ها ریختند.

حضور روحانیت در این انتخابات، خصوصا بعد از انتخابات ریاست جمهوری و مسایلی که در آن برهه پیش آمد و با توجه به نظر امام، که برای حضور روحانیت در اینجا منعی نمی‌دیدند، خیلی جدی و مؤثر بود و به صورت گسترده هم مورد استقبال مردم و نیروهای مبارز مذهبی قرار گرفت. بدین ترتیب یکی از نیروهای عمده فعال در انتخابات گروه‌ها و احزاب مذهبی بودند که در رأس آن حزب جمهوری اسلامی قرار داشت و گروه‌هایی مانند روحانیت مبارز تهران و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی با حزب جمهوری اسلامی ائتلاف بزرگ را شکل داده بودند. پیشنهاد ائتلاف از طرف جامعه روحانیت مبارز بود که اعلام کردند: «برای پیروزی کامل جمهوری اسلامی کلیه گروه‌ها و احزاب اسلامی و نهادهای انقلابی و نمایندگان قشرهای ملت ائتلاف نمایند» که به ائتلاف بزرگ مشهور شد.

از زمان بحث انتخابات مجلس تا 24 اسفند ماه ، زمان برگزاری انتخابات، اغلب مناطق ایران، به خصوص شیراز ، میانه و قائم‌شهر شاهد درگیری‌های لفظی و مسلحانه، اعتصابات و تحصن‌های مختلف بود؛

نگاهی کوتاه به اولین دوره مجلس شورای اسلامی :

* 625 جلسه علنی و 16 جلسه غیرعلنی

* تصویب و مطرح شدن 804 لایحه و طرح

* 31 بار بحث کابینه در دستور قرار گرفت که طی آن 102 نفر وزیر رای اعتماد گرفتند و 12 نفر با رای عدم اعتماد مجلس به وزارت نرسیدند.

* از نظر سنی بیشترین نمایندگان جوان بودند و بین 30 تا 35 سال سن داشتند (72نفر) و کمتـرین گروه سنی را افراد بالای 70 سال تشکیل می دادند ( 3 نفر) .

* از نظر سطح سواد ، 56 نفر زیر دیپلم ، 37 نفر دیپلم ، 24 نفر کاردان ، 66 نفر کارشناس ، 32 نفر کارشناس ارشد ، 26 نفر دکترا ، 8 نفر متخصص و باقی دارای تحصیلات حوزوی بودند.

* از اقدامات مهم در مجلس اول می توان از تصویب عدم کفایب سیاسی "سیدابوالحسن بنی صدر" رییس جمهور وقت و تصویب آزادی گروگان‌های سفارت آمریکانام برد.

* حدود 11 میلیون نفر در انتخابات اولین دوره مجلس به نمایندگان خود رأی دادند.

* با برگزاری مرحله دوم و انتخابات میاندوره‌ای مجموعا 263 نماینده به مجلس راه یافتند.

* در هفتم خرداد 1359 ، اولید دوره مجلس شورای اسلامی شروع به کار کرد.

وظایف ذاتی نمایندگان

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۹۳/۱۲/۲۴ - ۱۳:۰۲
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (0)